Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Elektri lülitamise nõuded ja ohutus

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Vs: Elektri lülitamise nõuded ja ohutus

    Võimalik et asi on pikkuses, 8 meetrit võib väga vähe olla. Isetehtud lahendusel pole pikendamise võimalust. Ja maapinna lähedal võib ka halvem ühendus olla maaga. Lihtsalt teoretiseerin, praktika puudub.

    Comment


      Vs: Elektri lülitamise nõuded ja ohutus

      Selgusetuks jäi, miks vardaid ei taha panna?
      Iseenesest sellise lühikese kraavi jaoks on juhend siin samas foorumis

      Klaaskuuli vaadates saad 5m kaablijupiga 200 oomise maanduse (ja ma ei võta nende sõnade eest mitte mingit vastutust!).

      Comment


        Vs: Elektri lülitamise nõuded ja ohutus

        Ma ei pane seda maapinna lähedusse, vaid kraavi põhja savise pinnase sisse, mis on üle meetri sügavusel.
        viimati muutis kasutaja klemmikas; 10 m 2020, 19:19.

        Comment


          Vs: Elektri lülitamise nõuded ja ohutus

          Öelge nüüd kõik mingi orientiir, mitu meetrit see võiks maa sees olla?

          Ma ütleks, et 40-50 meetrit.

          Comment


            Vs: Elektri lülitamise nõuded ja ohutus

            Esmalt postitatud klemmikas poolt Vaata postitust
            Ma ilmselt jätan vana raud veetoru ka ühendatuks, kui see kasutusest maha läheb.
            Oleks võinud kohe mainida, et kasutusest maha läheb. Kasutuses olevat veetoru ei tohi ohutuse seisukohast maandusena kasutada, aga keegi ei käse vana toru välja kaevata.
            73lpiC3kCzI 1hz9KtdUAoU FHo6rXLHNTU
            ATiP1pN4XeM

            Comment


              Vs: Elektri lülitamise nõuded ja ohutus

              Ma algselt rääkisin üldsegi 15mm vasktoru maasse panemisest maanduse jaoks, mida veetoruna kasutama ei hakata.

              Comment


                Vs: Elektri lülitamise nõuded ja ohutus

                Maandustakistust lihtne tavalise 100W 230V hõõglambiga ka näiteks mõõta, saab ligikaudse tulemuse. Voolutugevust enamvähem teab sellel lambil, võib ka üle mõõta sealsamas testriga voolutugevuse. Kahte multimeetrit oleks tegelikult hea kasutada, 230V peab olema ilma rikkevoolukaitsmeta ainult. Paned hõõglambi ühe otsa faasile ja teise otsa sinu veetud maanduse külge. Nüüd mõõdad lambi kontaktidelt mis pinge lambile jääb, samal ajal mõõdad teise testriga faasi ja kilbist/pikendusjuhtmest tuleva neutraali vahelist pinget. Saad pingete vahe, mille kaudu saab siis takistuse mõõta(madala takistuse korral võib ka triikrauaga proovida näiteks, kui pingelangu ei teki piisavalt, et arvutamiseks mõistlik pingelang saada). Ehk see ka mõneti ohtlik, kui takistus juhub väga suur olema, seetõttu kedagi seal maanduse juures suvalist töllerdamas parem kui ei oleks ja ise võiks ka igaks juhuks kindlal pinnasel olla. Ühesõnaga päris loll elektri osas ei tohiks olla, kui sedasi takistust mõõtma minna, mille osas ma teemaalgataja suhtes kuigi kindel muidugi ei ole
                otsija

                Comment


                  Vs: Elektri lülitamise nõuded ja ohutus

                  Päris solvama ei tohiks ka nagu hakata või mis ?

                  Sellise pirniga mõõtmise puhul ma eeldan, et see minu uus maandus ei tohiks neutraaliga kokku pandud olla sel hetkel ?

                  Kas vana maandus, mis hetkel toimib ja mida ei mõõdaks, tohib sel hetkel jääda kilbiga kokku?
                  Kuigi jah, see jama on, et see vana maandus jääks uuele väga lähestikku.

                  Nagu ma aru saan ühel juhul on lihtne pinge mõõtmine, põhimõtteliselt suvalisest pistikust ja teisel hetkel pinge mõõtmine pirnilt, mis saab toidet faasist ja maandusest.
                  viimati muutis kasutaja klemmikas; 10 m 2020, 21:20.

                  Comment


                    Vs: Elektri lülitamise nõuded ja ohutus

                    Esmalt postitatud klemmikas poolt Vaata postitust
                    Öelge nüüd kõik mingi orientiir, mitu meetrit see võiks maa sees olla?
                    Teil kindlasti on kujunenud mingi keskmine, mis sobiks siia savisesse märga pinnasesse, trafpunkt 100m, suur alajaam 1km kaugusel.
                    Täiesti huupi pakkumine, aga arvestades, et pinnas on savine ja niiske siis see Sinu plaanitud 10m võiks olla täiesti OK.

                    Kui hilisem mõõtmine peaks näitama, et pole piisav, siis vardaid saad alati hiljem lisada.

                    Comment


                      Vs: Elektri lülitamise nõuded ja ohutus

                      Jah ma mõistan, et alati on oht selleks, et pole piisav.

                      Comment


                        Vs: Elektri lülitamise nõuded ja ohutus

                        Esmalt postitatud klemmikas poolt Vaata postitust
                        alati on oht selleks, et pole piisav.
                        Mis on piisav ja mis ei ole piisav? Maandustakistuse väärtus meil teatavasti normeeritud ei ole.

                        Comment


                          Vs: Elektri lülitamise nõuded ja ohutus

                          Seadus ei ütle, mitu oomi peab vähemalt olema või muul moel ka ei ütle?
                          Ma seni olen aru saanud, et ikka mingid nõuded on?


                          Muideks, enne, kui mina torkima hakkasin, mis siin majas enne oli.
                          1mm jämedune alumiiniumtraat keeratud ümber veetoru ja kilbis keeratud ümber poldi, isegi mutrit polnud peale keeratud.
                          See oli kogu maja maandus.
                          Mingi raudlatt ja raudtraat on olemas küll olnud, maja algusest peale, aga nendega polnud ühendatud.
                          Mina tegin niipalju, et tekitasin korraliku ühenduse toruga ja raudtraadiga, mis maa sisse läheb ja nüüd siis teen veel paremaks.
                          See ühe alumiiniumtraadiga süsteem töötas siin majas üle 20 aasta.

                          Comment


                            Vs: Elektri lülitamise nõuded ja ohutus

                            Ma arvaks, et alla 30 oomi võiks olla. Kas see kuskil normina ka kirjas on, ei tea.
                            Sellest ma ikka aru ei saanud, miks vardaid ei taha lüüa?

                            Comment


                              Vs: Elektri lülitamise nõuded ja ohutus

                              Esmalt postitatud vanemleitnant poolt Vaata postitust
                              Mis on piisav ja mis ei ole piisav? Maandustakistuse väärtus meil teatavasti normeeritud ei ole.
                              Tänapäeval ei tohi puutepinge üle 50V olla. Mis moel see saavutatakse on omaette küsimus. Aga üldiselt maandus võiks ikkagi olla.
                              Aeg on energiahulk, mis jääb põhjuse ja tagajärje vahele.

                              Comment


                                Vs: Elektri lülitamise nõuded ja ohutus

                                Esmalt postitatud vanemleitnant poolt Vaata postitust
                                Mis on piisav ja mis ei ole piisav? Maandustakistuse väärtus meil teatavasti normeeritud ei ole.
                                Puht praktiliselt on piisav see kui PEN katkemisel hoiab faasisümmeetria piirides kus kodumasinad veel hinge heitma ei hakka. Ekstreemsemaks näiteks võib võtta ühe faasi lühise kus pen järgi annab, kui peakaitse on 20A siis lühisega rakendub ta 200A juures mis teeb umbes ühe oomi maandust. Mis ei ole väga saavutatav sest alajaama takistus liitub.

                                Läbi mõõduka tarbimise natuke hoiab paremini, keegi viitsib arvutada pliit-pesumasin-triikraud ühe faasi otsas ja telekas teise?

                                Siin vist oleks mõistlikum hoopis ülepingekaitset kasutada, aga mul on kõhklusi tekkinud selle tööpõhimõtte osas. Ühendusskeemi järgi vaadates põleb see püsiva ülepingega lihtsalt läbi ja paremal juhul lööb liitumise välja. Aga sedagi ainult siis kui pen terve on.
                                Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

                                Comment

                                Working...
                                X