Teade

Collapse
No announcement yet.

Tartu Audioklubi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Vs: Re: Vs: Tartu Audioklubi

    Esmalt postitatud Sonic poolt Vaata postitust
    Heal lapsel mitu nime
    Diskussiooni mõistlikkuse nimel võiks ikka hertsides samal nõul olla - alla 20Hz heli esitamise teema tõenäoliselt erineb mõnevõrra 20...60Hz heli esitamise teemast.

    Comment


      Vs: Re: Vs: Tartu Audioklubi

      Esmalt postitatud madis64 poolt Vaata postitust
      Diskussiooni mõistlikkuse nimel võiks ikka hertsides samal nõul olla - alla 20Hz heli esitamise teema tõenäoliselt erineb mõnevõrra 20...60Hz heli esitamise teemast.
      Mis hertsidesse puutub, siis minu võimendi taasesitab heli alates 0,3 hertsist, kõlarid aga ainult alates 25 hertsist. Nii et alla 20 hertsi helist siin ei saa juttu olla. Just täna käis mul sõber külas ja me kuulasime seda lugu. Ta tunnistas, et oma kodus ta neid helisid ei kuule, mis minul selgelt kuulda olid.
      "Me võime kuulata kõike, mida mõõdame, kuid me ei saa mõõta kõike, mida kuuleme."

      Comment


        Vs: Re: Vs: Tartu Audioklubi

        Tehnika/füüsika seisukohalt on infraheli alla 20Hz ja nii jääb. Mõnedel andmetel on infraheli piiriks peetud ka 16Hz. Kõik muud jutud on lihtsalt märg unenägu.
        Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
        Konfutsius

        Comment


          Vs: Re: Vs: Tartu Audioklubi

          Esmalt postitatud OSX poolt Vaata postitust
          Tehnika/füüsika seisukohalt on infraheli alla 20Hz ja nii jääb. Mõnedel andmetel on infraheli piiriks peetud ka 16Hz. Kõik muud jutud on lihtsalt märg unenägu.
          Kui juba piirides ei suuda füüsikud kokku leppida, mis siis veel nimest rääkida.
          "Me võime kuulata kõike, mida mõõdame, kuid me ei saa mõõta kõike, mida kuuleme."

          Comment


            Vs: Re: Vs: Tartu Audioklubi

            Füüsikud on selle kokku leppinud, aga fiilid üritavad anda omi tõlgendusi nagu pähe või kuhugi tuleb.
            See 16Hz oli kellegi arvates mingi oreli madalaim heli, mida üritati mingitmoodi etaloniks teha. Ei tehtud. Ei lepitud kokku. Aga on proovitud pidada seda piiriks. Ei maksa väga erutuda igast asjast.
            https://en.wikipedia.org/wiki/Infrasound
            Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
            Konfutsius

            Comment


              Vs: Re: Vs: Tartu Audioklubi

              Esmalt postitatud Sonic poolt Vaata postitust
              Kui juba piirides ei suuda füüsikud kokku leppida, mis siis veel nimest rääkida.
              Mitu kuud lollitatud siin infraheli teemas. Sageduse korral oleks tõesti lihtsam. 20hz ei ole veel mingi infraheli.

              Tegelikult jah öeldi et infrabass. Mina pidasin infraheli silmas. Pean järgmine kord tähelepanelikum olema, minu viga.
              viimati muutis kasutaja urmas78; 11 05 2019, 12:23.

              Comment


                Vs: Re: Vs: Tartu Audioklubi

                Mida me siis eespool kõneksolnud plaatidelt "infrabassina" otsima/kuulma/kuulama peaksime - alla 20Hz sisu või 20...60Hz sisu?

                Ning kas see ei vääriks mitte omaette teemat?

                Comment


                  Vs: Re: Vs: Tartu Audioklubi

                  Mis infrahelidesse puutub, siis mina tulen kapist välja avaldusega, et minul on olnud selline komplekt mis esitas ka infrahelisid. Selleks oli eriline tuba, võimendiks veidi muudetud Priboi lampvõim ja Estonia Stereo kõlarid. Kuulsin nelja hertsini ära selle bassi, kui signaaligeneraatorist lasin. Eks seal siis mängis ka kõrva ehitus ehk rolli, mida paraku võidakse arstide poolt kergeks hälbeks lugeda aga vähemalt olin väga rahul oma tulemusega ja mind ei kottinud see, et naabritel võis bass valjem olla. Kahjuks kolisin sealt toast välja ja sinna paika see madal ots jäi.
                  Vahetada 350W lampvõimendi jääksoojust Kaja Kallase elektrimolekulide vastu.

                  Comment


                    Vs: Re: Vs: Tartu Audioklubi

                    Mõõtsid ka kas seal toas ikka oli 4 Hz või olid ainult selle kõrgemad harmoonilised?

                    Comment


                      Vs: Re: Vs: Tartu Audioklubi

                      Estonia Stereo kindlasti ei tekitanud 4Hz võnkeid, see on kinnine kast üldse, hea kui 40Hz reaalselt ruumi kiirgus. Need helid mida 4Hz signaal võis põhjustada, võisid olla rõhusiirded vms kõrvalhelid kõlarist. Ma suhtun skeptiliselt isegi harmooniliste võimalusse, sest see kõlar pole selles osas kuigi suutlik.
                      moi teab minust paremini, kas Priboi ka üldse suutis minna alla 4Hz juurde. Kui, siis ilmselt juba märgatava tunnusjoone langusega.

                      Et üldse ulatuda nii madalale (ei räägigi 4Hz regioonist veel) on vaja juba spetslahendusi. Näiteks 15Hz saavutamiseks klassikalist valjukat meil reeglina võtta pole. On olemas võimalus alandada resonantsisagedust jämedalt 2x, tähendab kui meil on VH 30Hz resonantsiga, siis lahendades kaks VH'd isobaariliselt push-pull paigutuses saame võnkesüsteemi mille resonants on poole väiksem tegelikust. Nüüd tuleb isobaarline trikk panna tarastusse ja lisaks on hea ka faasipöörel teha.
                      Ma olen seda katsetanud reaalselt, andmeid väga täpselt ei mäleta aga kast sai vist 240liitrit vabamahuga, faasipöörel oli nagu korsten lae poole kuna ta oli lihtsalt nii pikk, ei mahtunud tarastusse.

                      Kasutasin neid äkki kolmveerand aastat. Pärast ei tahtnud enam, sest tuli põrand uuesti teha. Vibratsioon lammutas tavalise veneaegse naelutatud põranda päris lahedalt ära. See oligi vene ajal, sestap ei tundunud selline põrand ka sobimatu.
                      Tol ajal oli põhiline signaaliallikas vinüül. Kas keegi arvab et sai kuulata nii et madalate filtrit (14Hz, Est 010pre) ei kasutanud? Ei saanud, läks isegi ilma muusikata genereerima bassidel. RIAA teatavasti tõstab ju bassid veel omakorda üles ja tulemus ongi käes.
                      Selle süsteemi ajal tekkis ka minu esimene Estonia laserplayer, selle helist ma midagi niisugust ei leidnud mis väärinuks seesuguseid elukaid elutuppa. Kodukino siis veel ei tuntud, videoheli väga alla 100Hz ei tulnudki sest makid olid piiratud traktiga (monod pealegi) ja satiheli oli juba siis mingi kõverdatud karakteristikuga analoog, nii et sealt ka midagi ei tulnud.
                      Salvestasin siis vinüülid lindile ja kuulasin plaate üle lindi. Siis sai vägev küll.

                      Nii et loeme selle episoodi Estonia Stereo kõlari ja 4Hz läbituks .
                      Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
                      Konfutsius

                      Comment


                        Vs: Re: Vs: Tartu Audioklubi

                        Kunagi mõõtsin Priboid, 10W peal oli alumine -3 dB 5 Hz originaal konfis aga suure moonutusega, trafo läks kuskil 20 Hz juures küllastusse aga tagasiside jõul vedas suure moonutusega 5 Hz-ini.

                        Comment


                          Vs: Re: Vs: Tartu Audioklubi

                          RaunoK, joo vähem.

                          Aga teemasse kah, mul kodus kaks supparit, mängivad 13-90Hz. Aga madalaim heli, mida toonigeneraatoriga kuulda suudan, on 17 Hz. Alla selle ei kuule midagi. Köögilaua peal taldrikud sõidavad ringi, ja hingata on raske, aga kõrvad kuulevad ainult taldrikute kolinat. 17Hz on aga selgesti kuulda. Kaks naabrit ka kinnitasid sama.

                          Click image for larger version

Name:	IMG_2686.jpg
Views:	1
Size:	483,8 KB
ID:	871951

                          Click image for larger version

Name:	alpine_eq_plugged.png
Views:	1
Size:	24,1 KB
ID:	871952

                          Comment


                            Vs: Re: Vs: Tartu Audioklubi

                            Sa kinnitad ammutuntud asja.

                            Comment


                              Vs: Re: Vs: Tartu Audioklubi

                              Esmalt postitatud moi poolt Vaata postitust
                              Mõõtsid ka kas seal toas ikka oli 4 Hz või olid ainult selle kõrgemad harmoonilised?
                              Ilmselt ajas segamini alumise naabri harjakoputustega vastu lage

                              Comment


                                Vs: Tartu Audioklubi

                                Ülima lugupidamisega Tartu audiohoolikute eestvedajate vastu, suureneb kärsitus mu hinges iga päevaga. Võiks juba uue hooajaga alustada. Tahaks näha vanu tuttavaid, teritada kõrva, niivõrd, kui see on peale ealist haripunkti võimalik ja üldse üleüldse.
                                Хоть я сразу не понял что это, ну почуствовал что для полного счастья это как раз вот уменя не хватало.

                                Comment

                                Working...
                                X