Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
http://www.elfafoorum.eu/faq.php
See more
See less

Arvuti "Juku"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Re: Vs: Arvuti "Juku"

    Esmalt postitatud A.R. poolt Vaata postitust
    Kui seal ON RS-232 sugune asi sees, siis tegi Humal selle tõenäoliselt 8251 peal..
    Ma ajaloolise tõe huvides märgin, et Leo Humalal ei olnud Juku tegemisega miskitmoodi pistmist. Tema looming on Tartu, tuntud ka kui Iskra 1080. Selle tegemisele aitasin minagi kuigivõrd kaasa, ja nii palju oma programmeerija-aruga mäletan, et
    a) peale 8080-protsessori ja 64-kilobitiste mälukivide plaadil suuri (tolle aja mõttes) integraalskeeme ei olnud, kõike tegi TTL-lihtloogika,
    b) (suuresti punktist a) tulenevalt) ei olnud Tartu arvutil ka RS-232-liidest.

    Küll valmisid hr Humala juhtimisel kontrollerid nii floppidraivile kui ka EC-seeria kettaseadmetele (7 ja 29 MB). Dziises, tollal oli 7 megabaiti nagu terve ookean, ja 29 lausa universum. Pealegi sai iga programmeerija endale isikliku kettapaki...

    Ksf! redart postituse #11 kommentaariks ütlen, et kuigi 8080 käest tõesti iga teine takt ära võeti, käis ta see-eest 2 MHz taktisagedusega ning käskude täitmise ajad olid praktiliselt samaväärsed 6502-protsessori omadega, kelle taktisagedus oli 1 MHz.

    A' kui juba retroarvutindusele jutt läks -- kas kellelgi ei ole säilinud miskit Tartu arvutist? Mina sain kogu kraamist kuidagi õnnetult lahti, aga nüüd tekitaks see raske nostalgiapuhangu. (Apple II mul on, aga selle loomisega tegelesid teised mehed :P)

    Comment


      #32
      Vs: Re: Vs: Arvuti "Juku"

      Esmalt postitatud olevtoom poolt Vaata postitust
      Ma ajaloolise tõe huvides märgin, et Leo Humalal ei olnud Juku tegemisega miskitmoodi pistmist. Tema looming on Tartu, tuntud ka kui Iskra 1080.
      Vot siis. Aga kes siis Jukut tegid?

      Kas see Tartu Iskra 1080 oli nullist tehtud või oli seal mingi arendus?
      Tookord oli neid arvuti moodi asju õige mitu. Kõigil midagi puudu.

      Küll valmisid hr Humala juhtimisel kontrollerid nii floppidraivile kui ka EC-seeria kettaseadmetele (7 ja 29 MB).
      Kust siis flopidraive sai?
      Meil õnnestus saada EC 10 MB vahetatav ketas. 10 kihti, 10 eri ketast. Oli kah "lõputu" mälu.
      Aga selle tester koos OP süsteemiga mahtus 256 baidisele boot lindile.
      Mõni bait täitis kolme ülesannet. Käsk, konstant, vektor

      Comment


        #33
        Vs: Re: Vs: Arvuti "Juku"

        Esmalt postitatud olevtoom poolt Vaata postitust
        A' kui juba retroarvutindusele jutt läks -- kas kellelgi ei ole säilinud miskit Tartu arvutist? Mina sain kogu kraamist kuidagi õnnetult lahti, aga nüüd tekitaks see raske nostalgiapuhangu. (Apple II mul on, aga selle loomisega tegelesid teised mehed :P)
        Mul olemas täiesti töökorras Iskra 1080 Tartu, millele olemas scanitud manualid, skeem ja kassetid programmide/mängudega. Kahjuks kettaseadet ega midagi muud mis saaks järgi ühendada sellele pole.

        Comment


          #34
          Re: Vs: Re: Vs: Arvuti "Juku"

          Esmalt postitatud A.R. poolt Vaata postitust
          Vot siis. Aga kes siis Jukut tegid?

          Kas see Tartu Iskra 1080 oli nullist tehtud või oli seal mingi arendus?
          Tookord oli neid arvuti moodi asju õige mitu. Kõigil midagi puudu.

          Kust siis flopidraive sai?
          Meil õnnestus saada EC 10 MB vahetatav ketas. 10 kihti, 10 eri ketast. Oli kah "lõputu" mälu.
          Aga selle tester koos OP süsteemiga mahtus 256 baidisele boot lindile.
          Mõni bait täitis kolme ülesannet. Käsk, konstant, vektor
          Juku on Küberneetika Instituudi looming.

          Tartu arvuti konstrueeris Leo Humal nullist. Tõsi, mõne pilgu ta Apple II-le ehk heitis (selleks ajaks olid need ülikoolis juba olemas), aga juba protsessorite kapitaalse erinevuse tõttu ei saa kopeerimisest rääkida. BIOSi tegime samamoodi, üldiselt tühjalt kohalt, kuid Apple II Reference Manuali-ga vahel nõu pidades.

          Flopidraividega oli kehvasti. Katsetamiseks õnnestus meil hankida mingi vene ime -- toatäis rauda ja elektroonikat, nimeks Orgtekst. Ta tahtis vist olla spetsiaalne tekstitöötlusseade (mitteprogrammeeritav!), millega mitu masinakirjutajat oleksid saanud tekste ühele floppile salvestada. Tööle see iial ei hakanud. Küll sisaldas ta mitu tolle aja kohta päris hea mehaanikaga klaviatuuri, korralikku monitori ja karja Robotroni 5-tolliseid draive, mille töökindlus oli väga hea. Nii saime välisseadmeid.
          Kuigivõrd liikus Bulgaaria floppidraive , Shugarti koopiaid, kui ma ei eksi. Need aga suutsid enamasti lugeda vaid omakirjutatud kettaid, kui sedagi.
          Nii et tootmisse läinud Iskra 1080 Tartu pidi kettaseadmeteta läbi ajama. Kassettmaki kasutamise võimalus oli, aga teate isegi, missugune PITA see on.

          Comment


            #35
            Vs: Re: Vs: Re: Vs: Arvuti "Juku"

            Esmalt postitatud olevtoom poolt Vaata postitust
            Tartu arvuti konstrueeris Leo Humal nullist. Tõsi, mõne pilgu ta Apple II-le ehk heitis
            Küberi poistel peaks siis ühtteist alles olema?

            Meie FI-s täiendasime Elektoonika 60-t. Värvidisplei, kassettlint, eksperimendi juhtimine, Basic-C segakeel.
            Arvasin et Humal ka midagi "täiendas". See Iskra nimi seal nagu vihjas.
            Flopidraividega oli kehvasti. Katsetamiseks õnnestus meil hankida mingi vene ime -- toatäis rauda ja elektroonikat, nimeks Orgtekst. Ta tahtis vist olla spetsiaalne tekstitöötlusseade (mitteprogrammeeritav!), millega mitu masinakirjutajat oleksid saanud tekste ühele floppile salvestada. Tööle see iial ei hakanud. Küll sisaldas ta mitu tolle aja kohta päris hea mehaanikaga klaviatuuri, korralikku monitori ja karja Robotroni 5-tolliseid draive, mille töökindlus oli väga hea. Nii saime välisseadmeid.
            Ma vist olin ka neid laudu tassimas peahoonesse. Kunagi 80 teisel poolel.
            Siis oli meil juba Sharp, 720 flopi. Aga formatti tuli Robotronil teha
            Klaviatuurid olid meil head! Pimedad pressisid nupud ja külmkapist sai pehme magneti.
            Karp oli mingist lauaplastikust. Ise pressisime.
            SKB sai just digifreespingi. Sellega tehti vorm.
            Kassettmaki kasutamise võimalus oli, aga teate isegi, missugune PITA see on.
            Meil oli makk 51 kivi baasil - kirjutas, luges, otsis. Igatahes mõnusam ja väiksem kui perfolint.

            Olid ajad.

            Aga ega nüüdki kergem pole. Kuidas sa saad LEDi vilkuma?
            _________________
            P.S.
            Äkki on Sul alles mõni Juku ketas. Vast see 720 Sharp loeb seda.
            Ta peaks täie tervise juures olema.
            viimati muutis kasutaja A.R.; 29 08 2012, 17:15. Põhjus: P.S.

            Comment


              #36
              Vs: Re: Vs: Re: Vs: Arvuti "Juku"

              Pärast juku aega oli vahepeal väga moes sinclairi "zx spectrum", mille (klooni) emaplaati ja muid juppe valdavalt peterburi turult toomas käidi. Aga sellest liikus ka ringi selline aretis, mis omas flopidraivi liidest ning mida sai bootida üles cp/m ühilduvaks arvutiks ja zx-iks, sealjuures viimase basicus load ja save tegelesid kettaga, mitte makilindiga nagu originaalis. Omasin ka üht sellist kusagil 90 paiku. Juttu teen sellepärast, et minu mäletamist mööda oli see ka küberist pärit aretus. Võib-olla paistavad sealt tagant ka mõne juku-mehe kõrvad?
              Toidan trolle!

              Comment


                #37
                Vs: Re: Vs: Re: Vs: Arvuti "Juku"

                Ka mina pean suure kurbusema teatama , et kuskil aastal 2000+ omasin jukut. Asi oli 100% komplektne ,+ teine mittetöökorras arvuti , diski kaste oli 3tk +lahtiselt veel diskilugejaid ja toiteplokke. Hiiri ja asju oli ka tagavaraks. Isegi printer oli.Printer oli lääne oma ja selle käivitamiseks tuli kirjutada d100m , see oli vist draiver? Kahjuks süsteemi disk mingihetk enam üles ei buutinud ja siis ma lihtsalt viskasin selle kolu kõik prügikasti. Joonistada sai ja siis miskine eestikeelne xonixi analoogne mäng ka.

                Comment


                  #38
                  Vs: Re: Vs: Re: Vs: Arvuti "Juku"

                  Mul isa töötas kunagi Palivere ehitusmaterjalide tehases elektroonikatsehhis kus pandi kokku tartu arvuteid. Mäletan, et meil oli kodus hunnikutes ülejääke alustades klaveri nuppudest kuni trükkplaatideni välja. Meil oli kodus ka Sinclair, millel oli järgi tavaline TV lisaplokiga. See oli samuti kohapeal valmistatud ja progetud. Mängud ja programmid tulid makilt. Kassette siiani päris palju alles, ainult mingi mälukivi andis otsad ja ei laadinud enam midagi sisse. Aastaid tagasi sai ostetud oksjonilt üks taoline spectrum ja lisaks veel identne trükkplaat. Kaasa sain ka venekeelse "ZX Spectrum Dlja Polsovatelei i Programmictov" raamatu ja elektroonikaskeemid. Kui mingi aeg oli plaanis sellest töötav pill teha, siis mõtteks see on jäänudki.

                  Comment


                    #39
                    Vs: Arvuti "Juku"

                    Esmalt vabandused vana teema elluäratamise pärast.

                    Mul üks JUKU ja üks JUSS ja üks TBK monitor. Monitor on vana aga uus, pakendis. Juku sain plasmateleka taga käima aga toitekas andis viiendal minutil otsad. BASIC ROM peaks sees olema (suht haruldus) -- sain niipalju sisestatud, et ekraan "Hello, WORLD" täis printida ... Seitse aastat tagasi. JUKU on metallkorpuses st "Baltijets" toodangu-eelseid variante.

                    JUSS aga on enne mind kellegi hakkaja koolinoore poolt moditud ja elumärki ei anna. Loodetavasti lootustandev. Erinevalt JUKUst on JUSS integreeritud SDDS/SDSS draiviga. Ühtegi ketast kahjuks pole, enda omad viskasin ca 15a tagasi minema. Kunagi sain isegi palka ENSV TA KI EKB-s 8080 ASM progejana; sealt see nostalgia. JUKU võrguga kogemused puuduvad.

                    Kes vanu kettaid loeb PC peal, siis JUKU DSDD kettaformaat (700k?) luges-kirjutas formaadi "DEC Rainbow" nime all ilusti. Aga mitte DSHD (5" 1,2MB) ketastele eriti. Mälu järgi...

                    Kas keegi nimetatud JUSSi või JUKU käima suudab ajada?
                    viimati muutis kasutaja gnr; 16 10 2013, 21:37.

                    Comment


                      #40
                      Tore kuulda et kellegi veel midagi järgi on Jukust
                      Jussiga endal kokkupuudet pole olnud. Aga töötav Juku on endal olemas, tõsi küll flopiseadmeta ei ole temaga suurt midagi teha. Basicu sain ka, romis tal seda küll pole, aga käib kaardina pesas. Kahjuks oli keegi tarkpea kaardil oleva kivi oma pesas "tagrupidi keeranud" ja ma avastasin selle loomulikult siis kui see juba maha põlenud oli Kaardi taastamiseks oleks vaja teist samasugust kaarti, mille kivilt saaks softi. Tegelikult oleks mul oma Jukuga võimalus mõnda mängu mängida ka siis kui keegi töötava masina mängu koodist kasvõi pilti teeks, trükiks ise sisse ja saaks läbi serial pordi teise masinasse saata vms...
                      Flopiseadet pole seni leida õnnestunud... sofitst rääkimata.

                      gnr toite osas ilmselt mõni elektrolüüt kondekas vajab vahetust...
                      viimati muutis kasutaja Scott; 17 11 2013, 18:26. Põhjus: kokku

                      Comment


                        #41
                        Vs: Arvuti "Juku"

                        Tere jõudu, mõistust ja taiplikkust!

                        Sattusin ka üle 100 aasta siia kuidagi.

                        Minu Juku siin:
                        http://arvutikogu.weebly.com/juku.html

                        Comment


                          #42
                          Vs: Arvuti "Juku"

                          Väga kena aparaat, ja ma vaatan et veel disketiseade ka olemas Teil itimees
                          Päris palju pilte Jukust seestpoolt, ja disketiseadet polnud üldse seest näinud, ja heaks üllatuseks vaatan et seal sees ei olegi ju mingit erilist elektroonikat, toite osa flopydele ja ülejäänud kaablid jooksevad otse jukusse. Põhimõtteliselt kui testriga üle käia kaablid ja pistikud, saaks kirja panna kõik vajalikud andmed, et flopyseadet jukuga ühendada.
                          Kas keegi Juku originaal flopyseadet (originaalis bulgaarlaste oma vist) vahetanud miskit sorti uuema vastu? Põhimõtteliselt võiks see ju võimalik olla.

                          Ahjaa itimees, ega juhuslikult ei ole mõnda disketti jukule? Kas muidu on tegemist töötava isendiga?

                          Comment


                            #43
                            Vs: Arvuti "Juku"

                            Juku ja vist kogu CP/M opsüsteem (ja ka ZX)kasutavad ebastandardset 720 kB salvestusmeetodit. PC arvutites oli 360k ja 1,2M.
                            Elektriliselt on see kusjuures ühilduv 3,5 tollise 720 ketta formaadiga.
                            Testitud, panin Juku flopiseadme tavalisele arvutile, et ZX spectrumi kettaid lugeda. Toimis .
                            Oli kord juku, oli kogu komplekt, aga mõistus säilitada tuli aastaid hiljem, pärast ema tehtud suurpuhastust....
                            Elu on nagu lintmakilt muusika kuulamine. Mida lõpupoole, seda kiiremini hakkab linti äraandev ketas pöörlema...

                            Comment


                              #44
                              Re: Vs: Arvuti "Juku"

                              Esmalt postitatud martinj poolt Vaata postitust
                              Juku ja vist kogu CP/M opsüsteem (ja ka ZX)kasutavad ebastandardset 720 kB salvestusmeetodit...
                              CP/M oskas kasutada kõiki floppiformaate, mis maailmas olemas. Tal oli iga draivi jaoks spetsiaalne "disk parameter block", kus kirjas peade, radade, sektorite arvud jmt. Aga tema nii-öelda originaalformaat on 8-tollise floppi 220 kB.

                              Comment


                                #45
                                Vs: Arvuti "Juku"

                                Esmalt postitatud pehka1985 poolt Vaata postitust
                                Ahjaa itimees, ega juhuslikult ei ole mõnda disketti jukule? Kas muidu on tegemist töötava isendiga?
                                Ei ole diskette ja töövõimelisuse kohta ei oska midagi öelda, pole proovinud. Eelmine omanik väitis, et töötab, aga sellest on aastaid möödas ja säilitustingimused pole ideaalsed.

                                Comment

                                Working...
                                X