Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
http://www.elfafoorum.eu/faq.php
See more
See less

Arvuti "Juku"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Vs: Mingi toiteplok

    Esmalt postitatud Starfish poolt Vaata postitust
    +5 toitega on rööbiti türistoriga ahel,
    Ülepinge kaitse.

    Comment


      #77
      Vs: Mingi toiteplok

      Esmalt postitatud A.R. poolt Vaata postitust
      Kui monitoridest jutuks siis kas need olid televiisori baasil tehtud?

      ... sai kasutada sinna juurde suurt värvitelerit.
      Juku monitorid on monitorikineskoobiga (mitte LK-tähisega, nagu vene telerite kineskoobid, vaid LM), mille järelhelendus on pikem. Telesaadet monitorist vaadates on eriti filmi lõpukirjadel näha sabad.

      Skeem on ka teistsuguste juppidega, mingeid väga kaugeid sarnasusi sisendipoolelt ehk leiab. Reatrafo on haruldus, ühel monitoril läks see läbi ja kusagilt saada ei olnud. Õnneks sain siit foorumist uue monitori.

      Juku kasutamine Sony ja värviteleriga oli võimalik, kui mitte lasta end häirida ekraanil olevas tekstis tähtede ülemise osa kerget kõverdumist paremale. Vene mustvalge teleriga oli sama, aga aitas teleri laotuses ühe trimmerpote peenhäälestusest.
      73lpiC3kCzI 1hz9KtdUAoU FHo6rXLHNTU
      ATiP1pN4XeM

      Comment


        #78
        Vs: Mingi toiteplok

        Sellisele ülepinge kaitsele (ovp crowbar) eelneb ikka sulavkaitse või liigvoolule reageriv ahel, mis pinget vähendab, seal skeemil lähim kaitse on hoopis trafo primaarpoolel.
        Aga eks siis katkestatakse sedasi kõik väljundpinged.
        http://hparchive.com/
        https://worldradiohistory.com/index.htm

        Comment


          #79
          Vs: Mingi toiteplokk

          https://osta-ee.postimees.ee/juku-ar...-33852741.html

          Esialgne lahendus oli küll teistsugune. Ma arvasin esialgset skeemi vaadates, et 15W sec võimsusega toiteploki võiks teha trafo ja K142 stabilisaatoritega - tuleks palju väiksem ja töökindlam. Trafokerija polnud kunagi varem teinud impulss toiteploki trafosid ja neid läks algul väga palju aia taha juba tootmises, hilisemast rääkimata.

          Comment


            #80
            Vs: Arvuti "Juku"

            Kas keegi on tõsisemalt tegelenud Juku emuleerimisega? Oleks soov teha Jukut emuleeriv muuseumieksponaat, vt täpsemalt:

            * https://github.com/infoaed/juku3000

            Oskab siin keegi sisuliselt nõu anda või kellegagi ühendust võtta?
            viimati muutis kasutaja Scott; 20 09 2017, 22:51. Põhjus: mitme teema liitmisest tulenev pealkirja muutmine

            Comment


              #81
              Vs: Mingi toiteplokk

              Väga tänuväärt algatusega tegemist kasutaja boamaod, täna juhuslikult kirjutasin just arvutimuuseumi ja küsisin softi Jukule, ka neil polnud

              Emulaatori saaks siis valmis teha, kui softi leiaks jah... enne nagu pole pointi Muidu mul on olemas juku enda ROMide sisu, mille oma töötavalt masinalt kopeerisin ja mingil hetkel ka samasse teemasse postitasin, selle põhjal tavaliselt emulaator tehakseki. Kahjuks hot enam ei tööta, aga mul need arvutis olemas.

              Comment


                #82
                Vs: Arvuti "Juku"

                Esmalt postitatud pehka1985 poolt Vaata postitust
                Väga tänuväärt algatusega tegemist kasutaja boamaod, täna juhuslikult kirjutasin just arvutimuuseumi ja küsisin softi Jukule, ka neil polnud
                Muide, missugusesse neist Arvutimuuseumidest, neid on Eestis vähemalt kaks?

                Esmalt postitatud pehka1985 poolt Vaata postitust
                Emulaatori saaks siis valmis teha, kui softi leiaks jah... enne nagu pole pointi Muidu mul on olemas juku enda ROMide sisu, mille oma töötavalt masinalt kopeerisin ja mingil hetkel ka samasse teemasse postitasin, selle põhjal tavaliselt emulaator tehakseki. Kahjuks hot enam ei tööta, aga mul need arvutis olemas.
                Kas sa saaksid need ROMid sinna GitHubi üles laadida või mulle boamaod@gmail.com saata? Ma paneks kõik materjali üles, mis ma kokku saan. Minuga on juba ühendust võtnud vähemalt üks inimene, kes pakkus 8" ja 5.25" flopisid "Juku" tarkaraga. Ta on Tallinnas. Mulle on soovitatud veel inimesi, kellega ühendust võtta. Kui me jõud ühendame ja seda häkatoni ning huvitatud muuseume idee levitamiseks ära kasutame, siis kindlasti saame mingi hulga softi kokku. Ma kahtlustan, et niisama inimesed ei viitsi end liigutada, aga kui on ikkagi tegu muuseumidega ja järeltulevatele põlvedele edasi andmisega, siis võetakse end kokku ja leitakse kadunud flopid garaažinurgast üles. Lisaks sellele võiks ju uurida, kas ministeeriumides, raamatukogudes või arhiivides vmt pole tarkvara säilinud, neil on mõnikord päris range säilitamiskohustus.
                viimati muutis kasutaja Scott; 20 09 2017, 22:51. Põhjus: mitme teema liitmisest tulenev pealkirja muutmine

                Comment


                  #83
                  Vs: Arvuti "Juku"

                  Nii boamaole kui teistele varasematele küsijatele, kes softi soovivad - ehk on lootust, et veel selle aastanumbri sees kaevan kastidehunnikust (need kastid on minust hetkel kaugel ja kohene juurdepääs puudub) Juku disketid välja ja vaatan, kas peale aastaid seismist neilt veel midagi välja õnnestub lugeda. Nii kümmekond aastat pole keegi neid arvutisse pistnud. Selle sajandi alguses siiski veel töötasid, sest üks ülikooli kursusetöö sai Jukul trükitud.
                  73lpiC3kCzI 1hz9KtdUAoU FHo6rXLHNTU
                  ATiP1pN4XeM

                  Comment


                    #84
                    Vs: Arvuti "Juku"

                    Küsisin softi arvtuimuuseum.ee lehelt, sealt leiduva kontakti kaudu. Neil pidi olema 250 erinevat töötavat masinat, ka. "Juku E5101", aga samuti ilma softita. Laen täna need failid GitHubi üles.

                    Comment


                      #85
                      Vs: Arvuti "Juku"

                      Mälestus Jukust. Oli kunagi plaan Jukul protsessor ära vahetada Z80 vastu. Erinevus käskudes oli ainult see, et Z80 käskusid oli rohkem aga kõik IK80 käsud olid samad. Asi ei õnnestunud ja asja uurimisel selgus, et Juku bios sisaldas ainult Z80 omast käsku mis suunas suletud tsükllisse. Huvitav oleks teada miks Juku biosi projekteerijad sellise lõksu tegid?

                      Comment


                        #86
                        Vs: Arvuti "Juku"

                        Z80 lisakäsud tulid minuteada läbi 8080 kehtetu käsu . Kas oli 7F või midagi taolist. Kõik nad olid vähemalt kahebaidised. Juku biosekirjutajate bugi. Arvan, et oleks saanud ära parandada.
                        Z80 panid hakkajamad peale ka Radio RK86 masinale.
                        Kunagi sai üritatud ZX spectrumile masinkoodi kirjutada, aga 8080 ja RK86 kogemus segas kapitaalselt.

                        Edit: mul on pikalt olnud mõte ehitada kaasaegset riistvara kasutades (mälukivid, mikrokontrollerid jms) RK86 toimiv versioon. Mul on alles kõik omal ajal tehtud mängumoodi aretused sellele masinale. Sai õigel ajal tavaarvutisse sisse tõmmatud. Läbi emulaatori käib isegi.
                        Elu on nagu lintmakilt muusika kuulamine. Mida lõpupoole, seda kiiremini hakkab linti äraandev ketas pöörlema...

                        Comment


                          #87
                          Re: Vs: Arvuti "Juku"

                          Esmalt postitatud martinj poolt Vaata postitust
                          Z80 lisakäsud tulid minuteada läbi 8080 kehtetu käsu . Kas oli 7F või midagi taolist. Kõik nad olid vähemalt kahebaidised...
                          Z80 käsuprefikseid oli mitu: CB, DD, ED, FD ja võib-olla veel mõni. Kusjuures päris-8080 jaoks oli CB == C3 (JMP) ning DD, ED ja FD == CD (CALL). Kuidas KR580IK80 väärkäske interpreteeris, ma ei tea.

                          Comment


                            #88
                            Vs: Re: Vs: Arvuti "Juku"

                            Just tuli telekast "Terminaator" , selle sees oli ka Juku, tuli meelde kuidas sai Jukuga PCADis trükiplaate tehtud, skrollimine võttis 20 minutit aega, tänapäeva inimene kindlasti arvaks et arvuti on kinni jooksnud.
                            Ilmselt provotseerib audiofiilia aja jooksul retrofiilse modernofoobia arengut.

                            Comment


                              #89
                              Vs: Re: Vs: Arvuti "Juku"

                              Just,minu vana mälu. pole 23 aastat tegelenud enam sellega. 17 aastaselt tulimu ellu PC arhitektuur, et jääda. Loomulikult kuivas sellega kokku madalkeeles programmeerimise oskus.Veidi hoiab seda elus mikrokontrollerite kasutamine, aga sealgi ei ole suurt midagi sellega enam teha.

                              Tollal jah - kiirus. Kas kirjutad basicus või assembleris - vahe sadades kordades !

                              Aga kas tõesti Juku peal sai teha PCB disaini ???
                              Elu on nagu lintmakilt muusika kuulamine. Mida lõpupoole, seda kiiremini hakkab linti äraandev ketas pöörlema...

                              Comment


                                #90
                                Re: Vs: Re: Vs: Arvuti "Juku"

                                Esmalt postitatud martinj poolt Vaata postitust
                                ...Aga kas tõesti Juku peal sai teha PCB disaini ???
                                Jukust ma ei tea, kuid nii Apple ][ kui Tartu (Iskra 1080) peal oli meil sihuke programm (omakirjutatu) olemas. Loomulikult ei olnud seal radade paigutamist ega isegi mingit kontrolli, tegu oli puhtalt "joonestuspaberiga". Aga äppli peal tegid Leo Humal ja tema jüngrid Tartu arvuti emaplaadi esimese versiooni valmis ja Iskra 1080 joonistati juba Tartu arvutis.
                                Mistõttu ma arvan, et Jukul oli ka midagi sarnast.

                                Comment

                                Working...
                                X