Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

TL494 baseeruv SMPS

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Vs: TL494 baseeruv SMPS

    Müsteerium - kõik tükid skeemis üle kontrollitud, korras ja skeemi järgi õigetes kohtades, asendatud R15 10k trimmeriga ja reguleeri kuhu tahad -muutust ei mingit.
    OK. kisub sinnapoole, et see vasikas läheb aiataha aga kogemus on ka - nihkest standby lülitust nähes tuleb umbusuga suhtuda...
    Vaatan mis tuleb kui kivi saab toite otse ja väline osa samuti siis .


    E: mõtlesingi, et need transid ei tohiks midagi mõjutada aga igal pool on juttu SMPS "nüanssidest", mitte ainult siin vaid ka välismaised foorumid nendega jagelemist täis

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Tundub siiski, et päris aiataga see vasikas ei olegi
    Kivile otsetoide ja sama ka jõuosale on trafol pinge olemas, dzinn püsib ränipinnal ja kusagil miski ei kuumene ega sula .
    Seega on see asi võimalik tööle ajada aga eksperimenteerime siis edasi...

    Kivide 9. ja 10 pini signaal mis tüürib muunduritransse muutus nüüd natuke aga kujud mida sarnastel sagedustel olen näinud tunduvad olevat OK.
    Kuna mul see kivi F paigast ära siis ilmselt on trafol olev pinge igati ootuspärane - 107,4-107,5Vac (kõikus 0,1V piires).
    Lasin umbes minut töötada ja kõik püsis külm, trafo samuti tuliseks ei läinud - voolutarve tühikäigul 50-60mA (kõigub 50-60mA vahel ja täpselt ei saa ütelda - noh, 55mA).
    Vaatamata väljundpingele (võimalik, et koormates kukub kolinal umbes arvutuslikku suuruseni) on skeem siiski töövõimeline.
    Pildid siis mis kivi 9. ja 10. pinilt võetud:
    Laotus 1us/2V

    ja 0.5us/2V
    viimati muutis kasutaja radiotehnika35; 09 m 2011, 19:53. Põhjus: Täiendus
    -superradical-

    Comment


      #17
      Vs: TL494 baseeruv SMPS

      Tahad seda muundurit võimendi toitena kasutada? Ma soovitan labasemat tagasisideta varianti, kui impulsstoitega tõsisemad kokkupuuted puuduvad. Mul üks tl494 koos ülejäänu vajalikuga toidab stereovõimendit autos ja kenasti toimima saamiseks ei ole vaja üle enese varju hüpata.
      otsija

      Comment


        #18
        Vs: TL494 baseeruv SMPS

        Esmalt postitatud otsija poolt Vaata postitust
        Ma soovitan labasemat tagasisideta varianti, kui impulsstoitega tõsisemad kokkupuuted puuduvad.
        Nh, ei ole nüüd vaidlusena mõeldud kuid kogemus näitab niisugust asja, et soovitajaid on palju aga kui reaalseks sooviks asi muutub siis need soovitajad miskipärast kaovad ära või on soovitatud lahenduseski omad vead - see kuramuse SMPS on igalt poolt lugedes üks keeruline/mõistmisemahukas asi mida üks inimene täielikult anyway ei suudagi selgeks saada - eri lahendusi ju ka nagu kirjusid külapenisid.

        Esmalt postitatud otsija poolt Vaata postitust
        Mul üks tl494 koos ülejäänu vajalikuga toidab stereovõimendit autos ja kenasti toimima saamiseks ei ole vaja üle enese varju hüpata.
        Ei, plaani seda võimendi toitmiseks kasutada - lihtsalt vaateline küsimus esialgu, et kas seda on võimalik ise tööle saada ja uurin kindlasti edasi kui töötab nii nagu paberil mõte või selle lähedasel režiimil. Kui asi käib nii nagu ootused siis astun sammu võimsamate suunas ja seejärel ehk juba vaatan kui kurjalt võtab võrguvool mu räni vastu
        Võibolla hakkab rohkem huvitama ja saab ehk mõne aasta pärast ka ütelda, et "mis te virisete, on ju võimalik küll", neile kes antud valdkonnas tonte ja "vandenõusid" ainult näevad.
        Mis on aga minu mõte - seni kuni ei kuluta rasket raha millegagi eksperimenteerimisele siis võib ju ka asjadest rääkida nii nagu nad on, mitte tühja plähvida põhimõttel, et "kõik olete lollid, saab ju küll" aga ette midagi näidata ei ole...
        samas - siin ju peabki eksperimenteerima sest mis kuramuse elektroonikahuviliste foorum see oleks kui kõike teeksime simulatsioonides valmis virtuaalselt?
        E: mina niisugustes inimestes näen tõesti vandenõud kes nagu elu näidanud, ajanud palju pa..a, et üks või teine asi ei tööta, reaalses elus on aga kõik läinud vastupidi... Parem teha asi rauas ja jonniga .
        -superradical-

        Comment


          #19
          Vs: TL494 baseeruv SMPS

          Eks ta jah, omaette ooper ole. Viimasel ajal olen küll eemal olnud kõigest sellest, aga igaljuhul katseta ja proovi asi omal käel läbi. Ma olen torkinud ka võrgupingel PC toitekate tuunimist eelkõige, paraku seal on see pauk tõesti väga kiire tulema. Korra vaikses toas lahmaka ära paneb, siis mõneks ajaks isu läinud ka. 12V pingel ses suhtes asi juppmaad rahulikum. Selle tl494 tagasisidega variantide puhul saab asja kenasti toimima küll, aga ainuke häda on minul olnud selles, et tee mis tahad, kasutegur ikka juppmaad kehvem, väljakad kuumenevad kordades rohkem. Eks asi minu enese möödapanekute taga ole vast.
          otsija

          Comment


            #20
            Vs: TL494 baseeruv SMPS

            Meenus veel, et kunagi sai ELFAst soetatud erinevaid südamikke kui oli mingi hinnasoodukas .
            Sorteerisin ja leidsin ETD29, ETD34, ETD39, ETD49, ETD54...
            Tegin kalkulatsioone neile ja peaks proovima erinevaid.
            Mida rahvas arvab (kui arvatakse?):
            ETD34 südamik N27 feriidist, AL ~3000, sain sellele keerdude arvuks primaarpoolele 2*4keerdu, arvutuslik ploki võimsus 250W? Elavad transid selle üle? Kuidas ma konverteerin niisuguse lahenduse puhul rõnga ETDks? Kas samad arvutuse alused sobivad nagu 230V~ SMPS toiteka puhul? Tahaks arvutusi kontrollida enne kindluse mõttes - võibolla mu rõngaga katsemudel on elujõulisem ja siis ei tahaks umbropsu kõrvetada.

            Mida ma oma katsemaketi kohta pean veel ütlema: Drosselit L4 minu skeemis hetkel ei ole. Milleks see seal üldse vajalik on? Kas tal on selles skeemisväga oluline otstarve?
            Milline see võiks olla? Kas kummaski mähises paar keerdu traati mingile pisikesele rõngale, vene M2000NM materjalist oleks mõeldav? Näit. K12 välismõõduga? Ega see ometi ei pea olema "litz" traadist mähisega?
            Või on sellele erinõudeid?


            E:
            Trafo ilmselgelt on natuke mööda, töösagedus ka.
            Tegin uue katse koormusega. 200oomine takisti koormuseks trafole. Algsest pingest jäi järele 96V
            Ikka liiga mööda peab trafo olema ja tuleb sellega tegeleda edasi. Voolutarve 12.0V pingel oli 0.28A, koormuseks olnud suur takisti läks soojaks, käe järgi ehk umbes 40 kraadini.
            Lasin töötada pool tundi selle koormuse järel. VT4/VT5 jäid külmaks nagu kivi, ka trafo ei soojenenud nii, et oleks sellest aru saanud võrreldes enne testimist.
            Transid VT4/VT5 mul katsemaketis IRFS630A - ei ole just eriti madala Rds-ga ja Id-ga tükid aga katses ei teinud nad teist nägugi. Ehk tüürimine natuke lihtsam kivile nende väiksema Ciss ja sisendenergia poolest aga suure voolu puhul need ilmselgelt siiski on kõlbmatud. Rds võrreldes IRFZ44 on ka 20+ korda suurem. IXTQ170N10P oleks vast proovimist vääriv suure voolu korral aga Ciss liiga hull, ehk tarvis siis kivi väljundisse spets. draiver transside asemele???

            Ossipildid neeludelt koormuseta ja koormusega:
            ülemine - koormuseta (laotus 1us/5V)
            alumine - koormusega (laotus 0.5us/5V)
            viimati muutis kasutaja radiotehnika35; 10 m 2011, 00:21.
            -superradical-

            Comment


              #21
              Vs: TL494 baseeruv SMPS

              Ei tea, kuidas suhted venekeelega on, aga http://issh.ru/scheme/istochnik-pitanija-dlja-umzch/ artikli lõpus on natuke juttu reguleerimisest ja siin http://www.przone.ru/soft/prog66.html trafoarvutusprogrammile toodud lisas on üks punkt, kuidas trafo tuleb kerida. Näiteks traadile nõue, et peab olema punutud, mitte niisama kokku keerutatud.
              Muuda natuke juhtgeneraatori sagedust mõlemas suunas, näed kuidas pinged/voolud muutuvad, saab nii ehk kätte optimaalse sagaduse trafole.

              Comment


                #22
                Vs: TL494 baseeruv SMPS

                Esmalt postitatud radiotehnika35 poolt Vaata postitust
                Nh, ei ole nüüd vaidlusena mõeldud kuid kogemus näitab niisugust asja, et soovitajaid on palju aga kui reaalseks sooviks asi muutub siis need soovitajad miskipärast kaovad ära või on soovitatud lahenduseski omad vead - see kuramuse SMPS on igalt poolt lugedes üks keeruline/mõistmisemahukas asi mida üks inimene täielikult anyway ei suudagi selgeks saada - eri lahendusi ju ka nagu kirjusid külapenisid.
                Siis, kui ELFA foorumit veel ei olnud, tegi mu noorem vend sarnase impulsstoiteploki autos 2x100W võimendiga kasutamiseks.

                Nii et saab ka ilma soovitajate ja internetita asja ära tehtud, küllap see impulsstoiteplokk ei ole nii keeruline kui praeguses infouputuses tundub.
                If you think education is expensive, try ignorance.

                Comment


                  #23
                  Vs: TL494 baseeruv SMPS

                  Esmalt postitatud andreie poolt Vaata postitust
                  Siis, kui ELFA foorumit veel ei olnud, tegi mu noorem vend sarnase impulsstoiteploki autos 2x100W võimendiga kasutamiseks.

                  Nii et saab ka ilma soovitajate ja internetita asja ära tehtud, küllap see impulsstoiteplokk ei ole nii keeruline kui praeguses infouputuses tundub.

                  Jah, selge, et saab ilma soovitajateta, siin vaid paar soovitust olnudki mis on edasi viinud.
                  Saab ka ilma internetita kuid tegin selle teema, et sellest oleks võimalik, et ka teistele huvilistele kes selles osas veel alles tundmatus kohas, abi...
                  Miks ei võiks olla infot sellest kuidas on näit. vajalik kerida trafo (jah - mul oli see natuke valesti kuid see on mul esimene SMPS ja samas ma ei nuta - see töötab, praeguseks hetkeks juba paremini kui täna varahommikul ja ma katsetan ja proovin erinevaid soovitusi (Ti unitrode jne. VÄLISMAISED juhendid [meil ju ei ole ja ega ei räägita kah - see on tabu, hull lugu kui inimesed ise oskavad, võib ju juhtuda, et tuleb hakata õhemaid viile leivakatteks lõikama]).
                  Otsisin - kui palju meil siin on SMPS teemasid millest kasu oleks? Võtke välismaised foorumid - diyaudio, poola mitmed foorumid kus ei ole ainult "p..k", samas türgi jne...
                  Seal teemasid palju, asjalikke, harivaid ja edasiviivaid aga siinsest on saanud ainult kapitalismi ülistusood - kurb!
                  viimati muutis kasutaja tanker; 13 m 2011, 08:35. Põhjus: eemaldatud teemaväline jutt
                  -superradical-

                  Comment


                    #24
                    Vs: TL494 baseeruv SMPS

                    Esmalt postitatud radiotehnika35 poolt Vaata postitust
                    Trafo ilmselgelt on natuke mööda, töösagedus ka.
                    Tegin uue katse koormusega. 200oomine takisti koormuseks trafole. Algsest pingest jäi järele 96V
                    Ikka liiga mööda peab trafo olema ja tuleb sellega tegeleda edasi. Voolutarve 12.0V pingel oli 0.28A, koormuseks olnud suur takisti läks soojaks, käe järgi ehk umbes 40 kraadini.
                    Ei teeks sellest veel nii kindlat järeldust, et trafo palju mööda on. Üldiselt pole soovitav impulsstoiteplokki ilma koormuseta käivitada, impulsspinge võib nii kõrgeks minna, et ühel hetkel võib jõutransside tervisele halvasti mõjuda. Ilmselt sellepärast siis ka nii suur pinge kukkumine koormamisel. Aga proovi erinevatel koormustel, näed, kui hea koormustaluvus on. Siin küll tagasiside peaks pinge normis hoidma, aga kui see välja timmitud pole, siis ei tarvitse korralikult toimida. Ei ole nii väga palju neid ehituskirjeldusi uurinud ja seni loetutest pole nagu hoiatust leidnud otseselt, aga vene värvitelekate toiteploki kaanel oli hoiatus, et ilma koormuseta mitte lülitada.

                    Comment


                      #25
                      Vs: TL494 baseeruv SMPS

                      Katsusin kunagi teha halogeenide toiteblokist akulaadiat.
                      Katsetasin algul niisama ilma koormuseta ning väljundis polnud midagi.
                      Vaatasin ossiga, üksikud harvad pulsid.
                      Koormuse all hakkas saatma tihedamaid pakette.
                      Ilmselt määras siis pakettide vahe väljundvõimsuse.

                      Siin nendel ossilogrammidel oli näha üks pulss.
                      Aga kuidas näeb pilt välja avaramas vaates jäi segaseks.
                      Neid impulssplokke võib teha ju ka mitmesugustel põhimõtetel.
                      viimati muutis kasutaja tanker; 13 m 2011, 08:36. Põhjus: eemaldatud teemaväline jutt

                      Comment


                        #26
                        Vs: TL494 baseeruv SMPS

                        Esmalt postitatud A.R. poolt Vaata postitust
                        Siin nendel ossilogrammidel oli näha üks pulss.
                        Aga kuidas näeb pilt välja avaramas vaates jäi segaseks.
                        Neid impulssplokke võib teha ju ka mitmesugustel põhimõtetel.
                        On kuulda kurtmist et analoogossiga ei saa vaadata mitut pulssi.
                        Ja et nupust keerates midagi ei muutu.
                        Mis seal saab muutuda?
                        1. Pulsi amplituud
                        2. Pulsi pikkus
                        3. Pulsside sagedus.

                        100 kHz juures peaks kõik need parameetrid olla mõõdetavad.
                        Ja kui neist ükski ei muutu, siis peab kuskil viga olema.
                        Hea tahtmise juures on ka pulsside vahekaugus tavaliselt jälgitav.
                        Ossi sünkro ikka töötab?

                        Comment


                          #27
                          Vs: TL494 baseeruv SMPS

                          Esmalt postitatud A.R. poolt Vaata postitust
                          On kuulda kurtmist et analoogossiga ei saa vaadata mitut pulssi.
                          Ja et nupust keerates midagi ei muutu.
                          Mis seal saab muutuda?
                          1. Pulsi amplituud
                          2. Pulsi pikkus
                          3. Pulsside sagedus.

                          100 kHz juures peaks kõik need parameetrid olla mõõdetavad.
                          Ja kui neist ükski ei muutu, siis peab kuskil viga olema.
                          Hea tahtmise juures on ka pulsside vahekaugus tavaliselt jälgitav.
                          Ossi sünkro ikka töötab?

                          Ma ei mõista mis sulle selle "kuulduse" juures ebaselgeks jäi?
                          Oss on see: http://www.toppribor.ru/?mode=showitem&parent=10&item=185
                          Ülemine suurtest valikunuppudest (ehk X-telg, ajaskaala või kuidas keegi nimetab) oli ühe pulsi nägemisel asendis "1" ja parema ülevaate saamiseks asendis "0,5", sel ossil on ajaskaala ümberlüliti ms/µs (milli-sekundid/mikro-sekundid), minul oli see lülitatud asenisse 1µs ja 0,5µs. Pingeskaala (Y-telg) oli asendis "2" mis tähendab, et ühe jaotise väärtus on 2V.
                          Kui nüüd lülitada µs/ms asendisse "ms" siis mis sa arvad, millise pildi ma sealt ekraanilt saan? Kas sa suudad eristada neid pulsse kui need jooksevad sul silma eest läbi 1000* kiiremini? Mul siis on ilmselt paha nägemine - mina nende kujusid ei suuda lugeda kui kiir need joonistab üksteise järel välja, st. ajaskaala on üks vahemik=1ms, arvesta, et need impulsid korduvad ligi 100 000* sekundis.
                          See on pigem norimine, ma saan aru mida sa ütelda tahad aga ma märkisin ära, et sealt ei tule üks impulss, et need tulevad pidevalt ja näevad välja kõik samasugused, siin pole oluline impulsside arv vaid selle impulsi kuju - sisselülitumise ja väljalülitumise kiirus ja sellest tekkivad kõrvalekalded ideaalsest mis oli piltidel näha - vastust ootasin küsimusele, et kas neid võib aktsepteerida või mida võiks muuta - sellele küsimsuele oskaks kindlasti skeemiteoreetikud parema vastuse anda kel on skeemide praktika - näit. ligilähedaste skeemide transistorite tööpunktidega.
                          viimati muutis kasutaja tanker; 13 m 2011, 08:36. Põhjus: eemaldatud teemaväline jutt
                          -superradical-

                          Comment


                            #28
                            Vs: TL494 baseeruv SMPS

                            Esmalt postitatud radiotehnika35 poolt Vaata postitust
                            Kui nüüd lülitada µs/ms asendisse "ms" siis mis sa arvad, millise pildi ma sealt ekraanilt saan?
                            Sellel ossi pildid netis olid kõik nii pisikesed et nuppudest eriti aru ei saa.
                            Oli üks suurem (ilma lõpu kaheta) seal paistis kordussagedus muutuvat umbes kahe kordades.
                            Olen olnud 3 aastat sõjaväes kõige muu kõrval ka osside parandaja ja
                            üle 40 aasta nende kasutaja ning vist kujutan mida ekraanil näha võiks.
                            Tõsi, sellise ossiga pole töötanud.

                            Kui selle ms ees on arv 1 siis on ekraanil kuni 100 pulssi.
                            Kui seal on aga 0,1 siis näeme 10 pulssi. See on sama mis 100 us.

                            Pulsside perioodi määramiseks oleks parim kui ossi laotus võnguks perioodiga 20 us või 50 kHz.
                            Siis üks pulss oleks rea alguses (kui sünkro on korras) ja teine kuskil ekraani keskel.
                            Kui pulsside kordussagedus muutub, siis peab ka see vahekaugus muutuma.
                            Kas muutub või ei muutu oli mu küsimus.

                            Tollel plokil, millest ma rääkisin see "vahe" muutus ja see andis keskmiselt vajaliku voolu.
                            Oletasin et see mikroskeem VÕIKS ju ka nii töötada. Siis ühe pulsi kuju ei muuda midagi.

                            Comment


                              #29
                              Vs: TL494 baseeruv SMPS

                              Esmalt postitatud A.R. poolt Vaata postitust
                              Tollel plokil, millest ma rääkisin see "vahe" muutus ja see andis keskmiselt vajaliku voolu.
                              Oletasin et see mikroskeem VÕIKS ju ka nii töötada. Siis ühe pulsi kuju ei muuda midagi.

                              Kirjutasin ju mis kivi kasutasin - http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tl494.pdf selle andmeleht.
                              Seda ka on teemas mainitud, et need SMPSd on üks segane värk - erinevaid võimalusi on nagu kirjusid koeri - üht on lihtne tööle saada, teist mitte.
                              Mul mitmeid skeeme mis kuni 5kW võimsusele, võrgutoitekad siis, mõeldud PA võimudele. Väljundpinged +-100 ja rohkem Volti, ka niisugused mil väljundid näit. kummagi kanali jaoks eraldi (kuigi see ei oma hetkel tähtsust ja vastavalt vajadusele saab neid juurde tekitada ise).
                              Samas need ei ole lihtsad, netis tuhninud küll ja küll, on neid tehtud ja on töötanud teinute arutelude põhjal aga see on MAHUKAS töö ja eeldab alguses põhiteadmisi, minul neid veel ei ole nii laialt, et julgeks proovida.
                              Ega neid mujalt ei saagi kui nii katsetades. Ja esialgu ei julge nendega mässata lampi sest kui kohe kabuum käib siis on tükiks ajaks isu läinud ja peab uuesti investeeringuteks kosuma.
                              Teema mõte oli pigem see, et saab ise kogemusi ja saavad vajadusel neist kogemustest ka teised inimesed abi, luua foorumirahvaga koostöös asi mis töötab, likvideerida näit. lülitamise hetkest tulenevad suured voolutõuked jne. aga sel teemal me siin ju ei arutlenud, ikka kiskus asi vaateliseks ja poliitiliseks, sellele, et keegi kusagil tegi jne., pm. sellele, et osta tuleb odavam jne., sellest ei jõudnud arutleda, et õigesti tehes, töötavaid juppe kasutades ja olulisi nüansse järgides saab ka ise 0-st teha.
                              Siis teema nende pC plokkide ümbertegemise kohta - minule tundub lihtsam teha 0-st, kuna trafod jne tuleb nagunii ümber teha, samuti ei pruugi PCtoitekate võimsus rahuldada ja on seal veelgi erinevaid vaatenurki.
                              Kes tahab, teeb muidugi olemasoleva ringi - keegi ju ei keela. Samas kes tahab, teeb 0-st. See mu mõte oligi...

                              Ossiteema ka nüüd mõlemil selge - ei olnudki tarvis poliitikat
                              Jah - see S1-94 pole ka parim oss aga pole ju neid eriti saada paremaid (sobivas/taskukohases vääringus)...
                              S1-94 ekraan tüütult pisike ja kui nüüd kõik ideaalseks timmida siis pilti sellest raske saada nii, et sellelt saaks paremini aru...

                              E: vastavalt laotuse muutmisele muutub ka impulsside visuaalne vahemik, 2* muutes muutubki asi 2* .
                              viimati muutis kasutaja radiotehnika35; 12 m 2011, 19:48.
                              -superradical-

                              Comment


                                #30
                                Vs: TL494 baseeruv SMPS

                                PC toitekaga mängimisel on see hea asi, et kui pauk käib ja kõik maha põleb, siis võid iga kell kohe kolakastist uue ette võtta, ilma et majandusliku ja enese suure töö hävimise all kannatama peaks. Trafo kerimine ka eriti hull tegelikult pole, primaarmähised jätsin samaks ning kerisin pärast tagasi, sekundaari proovisin timmida nõnda, et väljundpinge saaks +-35V, tiba varu muidugi ning siis tagasisidega paika. Ilmselt trafo ei jäänud normaalselt töösse, deadtime paigast vms ja mõningasel koormustestil, kui ma jadamisi olnud hõõglambid eemaldama pidin kostus see ergutav kõmakas ja sähvakas ning läinud ta oli. Ühe ploki sain siiski tööle, vähemalt katsetamise aegu õhku ei lennanud. Plokk siiski 12V aga jämedama mähisega, seega 400W plokk annab kõik need vähemalt 30A 12V ahelasse. Tegelikult see lahmakas nii hirmutav, et ei ole igaks juhuks seda plokki kasutanudki millegi testimiseks. Niiet jah, kui sul vedeleb neid toitekaid üle, soovitan nendega tiba katsetada, saad maigu suhu, et kui kerge see pauk ikkagi tegelikult tulema on.

                                E: Ilmselt tuleks sama suhtega mis originaalahelad ka uus ahel kerida, et näiteks 12V ahel on keritud miski 5 keerdu vms, siis 35V tuleks 15 keerdu õlg. Esimesel korral sedasi ei toiminud tõenäoliselt, tahtsin lihtsalt näha mis saama hakkab. Kunagi kui vaim virgub proovin uuesti.
                                viimati muutis kasutaja otsija; 12 m 2011, 21:19.
                                otsija

                                Comment

                                Working...
                                X