Teade

Collapse
No announcement yet.

OB kõlarid ~100 dB/W tundlikkusega

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Vs: OB kõlarid ~100 dB/W tundlikusega

    Esmalt postitatud moi poolt Vaata postitust
    Mina olen oma skeptitsismi Karlsoni pilu suhtes juba eespool näidanud, jätan selle ikkagi mängust välja.
    Nüüd siis on ka OB ja Karlson kokku pandud ja tundub, et üsna edukalt, kuigi mitte sellel eesmärgil mida mina mõtlesin:
    http://www.diyaudio.com/forums/full-...le-dipole.html
    Kes väga pikalt ei viitis lapata seda teemat , neile ka mõned pildid ühest huvitavast variandist:
    http://www.diyaudio.com/forums/full-...ml#post4343552

    Comment


      Vs: OB kõlarid ~100 dB/W tundlikusega

      Sain oma uue DACi kesta sisse, seega võiks seda jada versus paralleel ühenduse arutamist järkata, ka praktilisel tasemel.

      Comment


        Vs: OB kõlarid ~100 dB/W tundlikusega

        Sai veel väike ümberehitus tehtud, nimelt bassi tõstmse OB jaoks tegin analoogis ja sellega sain kogu signaali DSPs 10 dB kõrgemaks tõsta (kui digis seda +20dB tõusu teha bassile, siis muidu läheb bass klippima, kui üldist nivood sama võrra alla ei tõmba), bassi osas isegi üle 15 dB ehk sama võrra vähenes siis digitaalne kvantimismüra.
        Muutus oli igati positiivne. Isegi üks vana problemaatiline laul, üldiselt kiidetud Pink Floyd plaadilt Dark side.., Time, hakkas vokaalis üsna talutavalt kõlama. Enne on sama laulu vokaal iga süsteemiga tundunud kuidagi suure moonutusega ja ebameediv, nüüd on täista keskmine. Pillid ka natuke rohkem lahkusid kõlaritest ja tulid ruumi. See polnud muidugi ainult DACi ja analoog korrektsiooni teene, sai ka 7-8 cm kõlareid tagaseinast eemale nihutaud ja kuulamiskohta paarkümmend cm kõlaritele lähemale ninutatud. Sellega vähenes natuke ka see eespool mainitud "justkui riidekapis mängis" mulje.

        Comment


          Vs: OB kõlarid ~100 dB/W tundlikusega

          Väiksed muudatused kõrgete otsas, tegelik ASK jookseb üle 20kHz aga mikri kalibreering lõppeb seal ära.

          Comment


            Vs: OB kõlarid ~100 dB/W tundlikusega

            Minu OB set sai aastavahetuseks uued lairiba valjukad ja tweetrid.
            Lisaks uued bassivõimud. Digivõim pidi lahkuma ja asemele tulid transsidel 80w vanakooli räkivõimud.
            Kuna digivõim sisaldas DSP'd pidi selle asendamiseks konstrueerida ainulaadne aparaat, mis baseerub Konka lampkrossil. Krossil on ahvatlevad nupud, mida saab igaüks oma tahte järgi kruvida, seetõttu sai see tehtud nii et koha leidis see kõrvalistele näppudele ligipääsmatul räki tagaküljel
            Kross koos võimudega on hästi kokku mängima saanud, mõõtmistulemusi ei saa hetkel anda, sest "õigete " tulemuste väljamõõtmine on hetkel minu jaoks ikkagi keeruline protseduur. Kõrva järgi on saund äärmiselt meeldiv.

            Võimalikud krossi lõiked siin.

            Click image for larger version

Name:	krossikalibr.jpg
Views:	1
Size:	174,5 KB
ID:	869508

            Pilt räki tagaküjelt, kross on kõige alumine aparaat.

            Click image for larger version

Name:	räkktag.jpg
Views:	1
Size:	185,0 KB
ID:	869509

            OB Kõlar koos bassivõimuga

            Click image for larger version

Name:	ampspeak.jpg
Views:	1
Size:	142,0 KB
ID:	869510

            Comment


              Vs: OB kõlarid ~100 dB/W tundlikusega

              Ma vist enam ilma DSPta OB kõlareid ette ei kujutagi, muidugi teeb DSP mul palju enam kui lihtsalt filtreid. Bassi otsas on üsna tugevalt ruumi korrektsioon kasutuses ja ka valjukate/paneelide puudujääke on kompenseeritud, analoogis poleks see ilmselt võimalik.
              Ühe kanali korrektsioon on umbes selline, seal pole näha bassi otsa +6dB/octav korrektsiooni, mis on tehtud analoogis.

              viimati muutis kasutaja moi; 06 04 2016, 14:14.

              Comment


                Vs: OB kõlarid ~100 dB/W tundlikusega

                Kuna CD vs HiRez, 16Bit vs 24Bit, DSD teemas käis läbi MQaga seoses impulsskarakteristik, siis vahepeal optimeerisin oma OB kõlaril teda ja tulemuseks on selline.
                Natuke tundus nagu et paranes ka helipilt aga selles väga kindel ei ole.
                Mõõdetud on ta 96kHz kvantimissagedusega.

                Comment


                  Vs: OB kõlarid ~100 dB/W tundlikusega

                  Kuna ma ikka ei ole rahul sellega kuidas mul kõlar ja ruum koos heli välja annavad, proovisin ära liikuva mikrofoniga mõõtmise (MMM inglise keeles). Algse info sain sealt http://www.diyaudio.com/forums/multi...asurement.html
                  ja sellest failst: http://www.ohl.to/audio/downloads/MM...easurement.pdf
                  Lühidalt kokku võttes tehakse mõõtmisi roosa müraga, mikrofoni mõõtmise ajal liigutatakse käes hoides kuulamiskoha läheduses ja tulemust keskmistatakse. REWiga mõõtes tuleks kasutada generaatorist Pink Noise/Fullrange ja RTA mõõtmisel Mode: RTA 1/xx octave (mina kasutasin 1/24), Averages: Forever, Window: Rectangular ja mõõta umbes 30 sekundit ehk 300 keskmistamist.

                  Tulemused olid üsna huvitavad, korratavus oli täitsa hea, sõltumata sellest, et mikrofoni sai iga kord natuke erinevalt liigutatud. Tundub, et suuremad ruumi peegeldused õnnestub välja filtreerida. Väike üllatus leidus minu jaoks vahemikus 80-300 Hz, millega ma just oma kõlarite juures kõige rohkem rahul ei ole aga et ta selline võiks olla, see muude mõõtmiste järgi täpselt välja ei paistnud. Tegin nüüd oma DSP natuke ümber ja võrdlen.

                  viimati muutis kasutaja moi; 10 09 2016, 12:29.

                  Comment


                    Vs: OB kõlarid ~100 dB/W tundlikusega

                    Waf audio lehel on Orfeusz 206 lõpumüügis, kas see võiks olla mingil tasemel ruumi korrektsioonis võrreldav Najdaga?
                    Lugesin manuali, muidugi päris täpselt sealt küll kõigest aru ei saanud, aga room corrections funktsiooni ei paista seal olema, samas ruumi materjalid on valitavad ja ka kõlarite asukoht.

                    Comment


                      Vs: OB kõlarid ~100 dB/W tundlikusega

                      Manuaali vaadates tundub, et jääb alla. Parameetrilisi EQ-sid lubab kanali kohta teha 4, Najda lubab teha 15, kanaleid on Orfeusel 6, sisendis on Orfeusel graafiline EQ 31 riba, Najdal parameetriline EQ 15 tükki või shelfid. Najdal 8.kanalit digi väljunditega ja digi sisendeid vist max 4 tk.+analoog visendid väljundid, Orfeusel digi sisendeid ja väljundeid ei ole.
                      Automaatset ruumikorrektsiooni ei oska teha kumbki, mina olen Najda jaoks selle kõik käsitsi üles mõõtnud ja sisse pannud.
                      Üldiselt vananevad need DSP asjad suht kiiresti, nagu arvutid, Orfeuse manuaal on v. 1.2 aastast 2007.
                      Aga midagi temaga ikka teha saab, selle raha eest vist piisavalt.
                      Ega sel Najdal ka midagi väga roosilist ei ole, arendus on viimase aasta jooksul olnud null, ehk isegi vanu vigu ei ole parandatud.
                      viimati muutis kasutaja moi; 07 01 2018, 19:50.

                      Comment


                        Vs: OB kõlarid ~100 dB/W tundlikusega

                        Pikkade pühadega seoses tegin natuke OB seadeid ringi. Võtsin kasutusele ainult ülemise kesksageduse valjuka. Tegin sellele simulatsiooni põhjal paneeli peegelduste ja dipooli muhu (baffle step, dipole peak) korrektsioonid DSP-s, muid asju väga ei muutnudki. Natikene nihutasin valjukate omavahelisi nivoosid, tõstsin bassi ja kõrgeid kesksageduse suhtes aga huvitavalt tulid kesksagedused just rohkem esile ja see "nagu kapis mängiks" vähenes tuntavalt. Ilmselt oli põhjuseks see, et teine alumine kesksageduse valjukas on paneelil kohas kus paneel on palju suurem ja laiem ning seega vajab erinevat paneeli peegelduste ja dipooli muhu korrektsiooni aga kui valjukad on sama võimu taga, siis seda teha ei saa ja valjukad hakkavad teatud sagedustel üksteist tänu faaside erinevustele tapma. Mõõta on seda aga suhteliselt keeruline ja see eriti välja ei paista kuskilt kuna ruumi peegeldused on suure osakaaluga kesksagedustel, halb vahemik on 300-1000 Hz umbes ehk praktiliselt kogu kesksageduste vahemik. Stereopildi lava natuke hägustus aga seda peab veel kuulama.

                        Pildil on mõõtmised sellised.
                        Alumine komplekt on kahe kesksagedusega, ülemine ühega. Jooned on nihutatud, algselt mõõdetud peaaegu samadel nivoodel.
                        Piltidelt on näha ka kuidas temperatuuriga ruumi resonantsid muutuvad, alumised mõõtmised on tehtud augustis kui toas oli peaaegu 30 kraadi, ülemised nüüd kui toas on 22-23 kraadi.

                        Comment


                          Vs: OB kõlarid ~100 dB/W tundlikusega

                          Avastasin ebayst et sarnane komplekt minu valjukatele on müüki tulnud, tundlikus üle 100 db
                          Küsitav hind on elementide eest küsitav, boonuseks saaks peaegu valmis korpused ja sissemängitud elemendid.
                          Vaatan et bassikastil on küljepaneeli resoneerimist takistavad ribid ära jäetud, need on vaja meistril juurde teha kindlasti...

                          Comment


                            Vs: OB kõlarid ~100 dB/W tundlikusega

                            Kui nüüd temperatuur jutuks, kas graafikul suvesoojalt tehtud 30-80Hz ei tundu siledam kui toasoojalt tehtuna? Kas siit võiks mõelda et kui nii suure bassi riputus on pehmem, on ta sirgema graafikuga?
                            Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
                            Konfutsius

                            Comment


                              Vs: OB kõlarid ~100 dB/W tundlikusega

                              Ei, see pehmus seal ei mängi, probleem on selles, et DSP sageduse täpsus on 1 Hz ja soojaga olid resonantsid paremini kooskõlas selle sammuga. Ma isegi natuke üritasin seda siluda aga pikalt vaeva ei näinud kui 1 Hz täpsus väheks jäi. Tegelikult peab sellega veel tegelema sest vasaku kanali tugevam bass on väga hästi kõrvaga kuulda.
                              Sai nihutatud ka bassi ja kesksageduse vaheliste filtrite sagedust nüüd on see 244 Hz, enne oli väikse ülekattega 220 ja 250 Hz, ühe kesksageduse valjukaga on bassiga kokku liitmine palju lihtsam.

                              Comment


                                Vs: OB kõlarid ~100 dB/W tundlikusega

                                See on siis küll üllatav, et pelgalt 10C kraadivahet annab sedavõrd suure muutuse DSP väljundis.
                                Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
                                Konfutsius

                                Comment

                                Working...
                                X