Teade

Collapse
No announcement yet.

Kõlarite modimine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Kõlarite modimine

    Kuna viimasel ajal on sellest teistes teemades juttu olnud, sii oleks ehk paslik teha täiesti omaette teema.

    #2
    Ma nimelt olen tähele pannud, et modituid kõlareid on raske müüa. Siin samas foorumis kasutaja Juku 68 pidi vaeva nägema tõestamaks, et ta moditud kõlarid on ok.
    Samas kui ma müüsin oma Marten Mileseid, oli kaks küsimust: mis aasta omad ja ega pole moditut? Kuulata ei soovitud ja kolme päevaga olid läinud.
    Seega minu arust korralike kõlarite modimine muudab nad müügikõlbmatuks, mis puutus konkreetsesse Countour 3.4 mudelisse, siis see oli ebaõnnestunud mudel ja tõenäoliselt tegi scanspeak asja paremaks. Müüja aga sellest pigem kaotas hinnas kogu selle jamaga, mis kulus modimisele jne.
    viimati muutis kasutaja Veix7; 16 m 2022, 22:50.

    Comment


      #3
      Inimesed kes ei saa aru modifitseeringu sisust ja mõttest, kardavadki kõike seda kui tonti ja neil peab kõik GOST'i järgi olema Aga kui võtame mototehnika, on vastupidi - kui lärmi on palju ja kellad läigivad, on jõle vägev, kuigi võibolla läheb edasi ikka samamoodi...

      Ma arvan et ka tervenisti DIY põhimõttel tehtud kõlareid on raske müüa ausa hinnaga, sest seal on sama jama ja lisaks veel üks - ei ole kõlavat nime peal, mis tagaks järgneva edasimüügi.

      Mis on tegelikult veider, sest paljudes piirkondades on just pigem niisugused variandid rohkem hinnas kui poekarbid.
      Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
      Konfutsius

      Comment


        #4
        Rusikareegel on see, et modida tuleb nii, et oleks võimalik tehase seisund taastada. Edasi võik eksperementeerida ja katsetada nii palju kui ihk ihaldab ja rahakott lubab. Mu enda kogemusest, modimine ei tasu ennast ära. Tahad paremad kõlarid, osta paremad kõlarid. Muidugi, kui ise tahad kätt harjutada, anna tuld. Kuskil ma sellest juba kirjutasin. Ehk on sarnane teema sisski juba olemas.

        Leidsin ka vana viite, 2003 kirjutatud tekstile. Autor N. Audese laborist. Originaal https://www.hi-fi.ru/forum/forum44/topic27638/
        Akustika peenhäälestus.
        See viitab odavatele kõlaritele, mis on enamikul tavainimestel, aga ka muusikasõpradel ja audiofiilidel. Iga enesearendamise esimene reegel on teha seda nii, et saaksid naasta algsesse olekusse. Ideaalis on soovitav teha põhimõõtmised – sageduskarakteristik, faasireaktsioon ja impedantsi moodul. Kahjuks pole see enamikule amatöörsulguritele kättesaadav, seega soovitan mõõta vähemalt faasiinverteri pordi häälestussagedust. Selleks on primitiivses versioonis vaja heligeneraatorit ja nagu vanades Raadio ajakirjades soovitatakse, on paberileht veidi suurem kui FI toru läbimõõt ja kitsad ribad pole täielikult läbi lõigatud. Jämedalt öeldes on FI häälestussagedus väärtus, kui paberiribad on torust väljuva õhu poolt maksimaalselt täis pumbatud.

        Esimene aste.
        Mehaaniline. Alustuseks peate mõistma, millised on eelarvekõlarite probleemid? Üldiselt on see tootja julm säästurežiim, mille tulemusena on meil odav korpus, primitiivsed komponendid, liitmikud ja juhtmed. Ma ei räägi kõlaritest – sa ostsid selle, mida ostsid, ja parem pole nendesse sattuda. Odava korpuse põhiprobleem on see, et sellistes kõlarites ei kiirgu heli mitte ainult väljukast-st, vaid ka seintest. Selle lahendamise viis on korpuse ja vibratsiooniisolatsiooni tugevdamine. Koputage sõrmenukkidega korpust, heli peaks olema tuhm ja tuhm, mida te kahjuks kunagi odavatelt süsteemidelt ei leia. Veendumaks, et keha jultunult ja häbematult "laulaks", võib seda kuulata stetoskoobiga, halvemal juhul lihtsalt palja kõrvaga. Tuleb meeles pidada, et kõlari sisemise helitugevuse arvutab välja arendaja, seega tuleb seda käsitseda äärmise ettevaatusega. Sinu põhiülesanne on lõpetada esipaneeli kiirgamine, ülejäänud seinad segavad heli vähem. Seestpoolt peab see olema kaetud vibratsiooniisolatsioonikihiga. See võib olla tavaline odavad isekleepuvad bituumenist ehitusplekid või patenteeritud autode vibratsiooniisolatsioon, erinevus on ainult hinnas. Ülejäänud seinad, kui vaja, on parem tugipostid-sillad tugevdada. Selle toiminguga saavutate selle, et heli hakkab sinust võimalikult palju kiirgama ja mitte korpus, vaid ... Odavatel tweeteritel on ka odav plastikäärik, mis samuti jumalatult laulab. Selle radiaalsed augud on soovitav täita plastiliini või selle aseainega. Puudutage tweeteri magnetsüsteemi ja pea bassikõlari/keskkorvi. Kõik see helisemine on ka kuuldav, eriti heas süsteemis. Hullemaks ei lähe, kui katad ka korvi ja magnetsüsteemid plastiliini, hermeetiku või muu vibratsiooniisolatsiooniga. Kui kõlari esipaneel on plastikust, tuleb ka kõik võimalikud ja ligipääsetavad lahtrid “mastikeerida”. Korpusel on sisemine maht, mis peaks olema pitseeritud. Ristkülikukujulise laevakere nuhtlus on paralleelseinte ja täisnurkade tekitatud seisulained. Soovitav on ümardada kõik nurgad sama plastiliiniga, heli neeldumist on väga raske arvutada, kuid see on suurepärane loovuse väli, tõenäoliselt oli teil mõni selline. Reeglina on soovitatav katta tagasein, mis kõige parem on loodusliku vildi või sünteetilise talvitusvahendiga. Kõik on korralikult kokku pandud, järgige väljuka paigaldamise kohtades tihendust, kontrollitakse FI seadistust. Tavaliselt sellised protseduurid rikkumisi ei näita. FI on sellistes kõlarites reeglina sisemise osa teravate servadega plasttoru. Tihti jääb see kinni ka ilma liimita. FI-st suurel kiirusel väljuv õhk, eriti häälestussagedusel, murrab ära terava serva ja kostab kogu toru pikkuses, mis põhjustab iseloomuliku ülemtooni. See häbi peab olema parandatud. Toru tuleb hoolikalt liimida, selle otsa siseserv ümardada ja samadest mainitud plastiliinitoodetest saab teha lisapesa. Mähi toru ise millegi pehme ja elektrilindi kihiga. Siinkohal võib lugeda esimese etapi lõppenuks. Pärast soojendamist - kontrolli kuulamist. Heli peaks muutuma selgemaks, ilmnema palju nüansse ja isegi uued pillid tuttavatel fonogrammidel, helipiltide lokaliseerimine paraneb oluliselt. Kui see juhtus, teile meeldis ja te ei ole jootekolviga sõber, võite sellega peatuda. Kui kirjeldatud muudatusi ei toimunud, kaaluge elektroonika väljavahetamist.

        Teine faas. Elektriline.
        Kui oskad jootma, siis tead Ohmi seadust ja oled midagi kuulnud vanahärrast Kirchhoffist, jootekolb on käes :-)! "Riigitöötajates" tavaliselt juhtmeid pole, neid saab vastavalt arvestuslikule eelarvele vahetada. Häid juhtmeid on siin mainitud rohkem kui korra. Paljudele inimestele meeldib litz. Juhtme juures on soovitav määrata suund ja jälgida seda mõlemas kõlaris ja kõigis väljukates-des. Kui suund on teadmata, saab juhtmest kõlarikaablid teha ja kuulata. Jämedalt öeldes on õige suuna korral helilava “fookuses”, vale suunaga hägune ja dünaamika kannatab. Juhtmed peavad olema keerdus, vahelduvvoolus ja eriti, heliahelates pole eriti keerdu, soovitav on need fikseerida nii, et nad ei ripuks vabalt korpuses. Kordan alati oma sügava veendumuse kohta, et bi-wiring odavates süsteemides on kahjulik ja kui ronid sisse, siis tuleb see kõrvaldada. Topeltjuhtmete hinna eest on parem osta üks paar kaableid, aga kvaliteetsem. Juhtmed tuleks eelistatavalt joota pliivaba joodisega. Teised klemmid, kui juhtmestik oli ette nähtud, tuleks tühjaks jätta. Parem on jootmine mitte klemmide kroonlehtedel, vaid klemmidel endil. Crossover! Siin on tõenäosus, et läheb kehvemini, kui see oli. Kui pool on südamikuga, on see halb. Selle saab asendada "südametuga", kuid sellel peab olema mitte ainult sama induktiivsus, vaid ka aktiivne takistus, muidu lähevad sätted valesti. Soovitan piirduda "läbipääsu" kondensaatorite, eriti kui need on elektrolüütilised, ja takistite asendamisega, kui need on jadaheliahelates. Saate vahetada autoriteetse audiofiili või nõukogude "paberi / söe", mis iganes teile meeldib. See saab olema teistsugune. Kas see on parem, on küsimus? Kallite osade kasutamine odavates kõlarites võib anda vastupidise efekti - võimalik, et kõik rakendatud väljukate-de puudused ja selle mudeli reasisese arenduse keskpärasus tulevad välja. Crossover peaks olema sisemisest helitugevusest võimalikult palju heliisolatsiooniga kaitstud. Järgmiseks kuula uuesti. Peale seda tehakse alguses mainitud mõõtmised, nenditakse, et sageduskarakteristik on hulluks läinud, faasireaktsioon, nagu õudusunenäos, moodul z - täht zyu, aga heli, see jumalik heli !!! Kuulamine peaks toimuma kaine peaga, mitte varem kui nädal pärast uuendatud kõlarite soojendamist. Kas olete unustanud, mis ma alguses kirjutasin? Nüüd paneme kõik tagasi nagu enne oli :-) :-) :-) !!!
        Edu kõigile!
        viimati muutis kasutaja Novembre; 16 m 2022, 23:22.

        Comment


          #5
          Aga miks need modifitseerijad ei suuda teha oma firmat, et siis teha ja müüa seda õiget heli?
          Sest see on kuradi raske ,umbes nagu uue partei loomine Eestis.
          Näiteks System Audio alustas garaažist, Innuous samuti, Apple jne. Aga isegi siis õeldakse, et meie oleme targemad!
          Kui olete, maailm on valla, andke tuld! Aga kui teil ppole mingeid mõõtmisi jne. miks peaks keegi seda uskuma?
          Näiteks mul on momendil German Physiku kõlarid ja kui ma laseks neid modida, siis nende edasimüügi väärtus on nullilähedane.
          Ja ma ausalt õeldes ei usu, et Eestis keegi samal tasemel võimendeid või kõlareid valmistab.

          Comment


            #6
            Ma saan aru. et inimesed tahavad paremat heli, aga minu amatöörliku seisukoha järgi on esmatähtsad elemendid, ja neid ju ei vahetata, korpust samuti mitte. Kui filtrites on juba näiteks Mundorfi hõbe-kuld kondensaatorid, paneme siis asemele Jantzenid? Sorry aga võtaks siis aluseks Kudos Super 20 kõlari ja siis selle filtri näitel tuua välja vajajkajäämised. Ma usun, et nad oleksid ka Durhamis häppid.

            Comment


              #7

              Comment


                #8
                Kudos Super 20 filter, paluks kommentaare, mis on valesti?

                Comment


                  #9
                  Esmalt postitatud Veix7 poolt Vaata postitust
                  Näiteks mul on momendil German Physiku kõlarid ja kui ma laseks neid modida, siis nende edasimüügi väärtus on nullilähedane.
                  No me ei tea mis seal sees on. Vaadates Martenitesse ja System Audio Pandion kõlarite sisse, seal oli küll mida modida. Ja mõlemate sisemine mailm jättis masendava mulje. Martenite konstruktor ei tea kuidas filtri elemente paigutada. SA odavate hiina kondensaatorite vahetus teeks kindlasti heli iseloomu paremaks. Kui nad oleksid minu omad, ma parandaksin need tehase apsakad ära.

                  Comment


                    #10
                    Ja sa oled kuulanud neid kõiki kolme, kas siis kallimad kondensaatorid olid paremad?

                    Comment


                      #11
                      Nikolai jutt oli muidugi pikk ja huvitav aga paraku ta seal sisulise Modimiseni ei jõudnudki...
                      Vähemalt minu jaoks ei ole kasti kleepimine pigimattidega ja sisejuhtmete, poolide, takistite ja kondede vahetamine küll mingi eriline modimine.
                      Mõningase effekti võib see vahel anda aga on juhtunud ka, et teeb hoopis kehvemaks... Vene keeles on selle kohta hea ütlus - "Шыла на мыла"

                      Probleemiks on enamasti hoopis ebaõnnestunud filtri lahendus. Mitte kõige sobilikumad lõikesagedused, ebaõnnestunud lõikejärgud, faasid mis mängivad üksteisele vastu ja suruvad eri ribasid alla, filtritesse topitud notch ahelaid mis heli ära tapavad, selle kõige tulemusena elementidesse tekkinud kompressioon ja palju muud.

                      Loomulikult ma saan väga hästi aru, et tavalisel kõlariomanikul, kes oskab ja julgeb kolbi kätte võtta, ei ole oskusi, võimalusi ja kogemusi, et minna eriti palju kaugemale "eelpool kirjeldatud juhtmete ja kondekate jm. vahetamisest". Aga just siit algabki minu "mängumaa". Kõigepealt kuulata neid kõlareid mõnda aega ja jõuda selgusele, millised probleemid seal on. Siis võtta appi mõõtetehnika, lahata kõik pulkadeni läbi ja jõuda nende probleemide põhjusteni . Püüda aru saada, millised hädad on tingitud kõlari kasti konstruktsioonist ja elementidest ning millised tulenavad otseselt filtri enda skeemist ja millised odavatest komponentidest.
                      Need kes on ehitanud ja modifitseerinud näiteks võimendeid ja muid seadmeid, teavad ilmselt suurepäraselt(ja oskavad seda palju paremini kirjeldada kui mina), kui palju võib tulemus muutuda, kui seal "valed, ebavajalikud või ebaõnnestunud ahelad" välja visata või asendada nad mingi parema tehnilise lahendusega... Ja olgem ausad, paljud teist on oma tehnikat kas ise paremaks modinud või lasknud seda asjatundjal teha.
                      Täpselt sama lugu on ka kõlaritega, ainult et siis on üks suur probleem - neid inimesi, kes seda teemat perfektselt valdavad on äärmiselt raske leida. Võibolla et see on ka põhjuseks, miks mulle on toodud ka näiteks kõlareid Venemaalt, Leedust, Soomest...

                      Ühesõnaga reaalsed muutused saavad hakata toimuma alles siis, kui on leitud ja kõrvaldatud probleemide reaalsed põhjused(lihtsalt kondekate või muude komponentide asendamine "parematega" on sama mis roostes kohale pintsliga värvi peale tõmmata). Enamasti ongi kõige aeganõudvam osa modimisest jsust sobiva skeemilahenduse leidmine. Vahel tuleb selleks tehe isegi 3-5 erinevat filtri lahendust ja neist koorub töö käigus välja parim ja sobivaim. Edasi tuleb sinna sobivate komponentide leidmine, sobitamine ja sissemängimine.

                      Samuti veel üks modimisega kaasnev nüanss teema - vasak ja parem kõlar. Tehasest tulnud paarid mängivad väga tihti natukene erinevalt ja selle tõttu kannatab ka helipildi täpsus ja ruum, tõmmates teatud sagedusvahemikus instrumente veidi ühele poole ja teisi teisele poole. Põhjus muidugi lihtne, ega neid seal keegi eriti ei "matchi", seeriatoodang ju, elemendid ja komponendid võetakse otse riiulist ja skeem on kõigil kõlaritel täpselt sama. Kuid erinevate elementide ja kopmonentide tolerants ja kõigumine võib teinekord viia märkimisväärsete erinevusteni.
                      Upgradede käigus on mul väga sageli tulnud ehitada parem ja vasak filter veidi erinevate nominaalidega, et tulemuseks oleks kaks võimalikult identset kõlarit.

                      Selliseid näiteid ja nüansse võib tuua veel ja veel aga las nad praegu olla. Kogu juttu point oli selles, et Modimisel ja "modimisel" võib olla suur vahe.
                      Mis puutub antud Dynaudio Countour mudelisse, siis tänaseks päevaks on nad leidnud uue õnneliku Audiofiilist omaniku ja mul on põhjust arvata, et originaal Dynaudio Countoure poleks ta olnud iialgi nõus ostama


                      Comment


                        #12
                        Esmalt postitatud Veix7 poolt Vaata postitust
                        Aga miks need modifitseerijad ei suuda teha oma firmat, et siis teha ja müüa seda õiget heli?
                        Sest see on kuradi raske ,umbes nagu uue partei loomine Eestis.
                        Näiteks System Audio alustas garaažist, Innuous samuti, Apple jne. Aga isegi siis õeldakse, et meie oleme targemad!
                        Kui olete, maailm on valla, andke tuld! Aga kui teil ppole mingeid mõõtmisi jne. miks peaks keegi seda uskuma?
                        Näiteks mul on momendil German Physiku kõlarid ja kui ma laseks neid modida, siis nende edasimüügi väärtus on nullilähedane.
                        Ja ma ausalt õeldes ei usu, et Eestis keegi samal tasemel võimendeid või kõlareid valmistab.
                        Head kõlarit pole sugugi nii raske teha kui arvatakse. Aga probleem on hoopis selles, et ükskõik kui hästi ta ei mängi, teda on alati raske müüa.
                        Inimesed pole enamasti harjunud usaldama oma kõrvu, küll aga usuvad nad seda mida kirjutatakse internetis, mida mida kiidavad sõbrad, usuvad "ilusaid mõõdetud graafikuid ja numbreid", millel ei pruugi tegelikusega palju pistmist olla, usuvad ja jumaldavad pimesi teatud brände mida kiidetakse, sõltumata sellest mis hääl neist parasjagu välja tuleb

                        Kui te vaatate kõlareid, mis poes maksavad näiteks 10k, siis ei saa mainimata jätta, et nende kõlarite omahind on kusagil 2-2.5k ja selle 2-2.5k sisse mahuvad nii elemendid, kastid, filtrid, kokkupanemine, tehase enda kasum ja veel lisaks marketing, reklaam ja brandi enda nimi.
                        Ja nüüd mõelge, kui on kogemust ja teadmisi, siis selle 10k eest saaks ju ise kokku panna(või lasta kokku panna) kõlarid, mis suudaksid oma heliga edukalt konkureerida juba 40-50k maksvate kõlaritega.

                        Aga mis puutub sellesse, mida keegi "usub või ei usu", siis minul pole vaja uskuda, sest ma Tean Tean, et eestis on tehtud ja suudetakse teha (või ka modida) hoopis paremaid ja kõrgetasemelisemaid kõlareid kui need mida teeb mitte ainult German Physik, vaid ka väga paljud teised, hoopis kuulsamad, kallimad ja nimekamad tootjad
                        Muide mõni aasta tagasi oli just käsil üks projekt, kus omanik sai inspiratsiooni ja tahtis "kloonida" u 180-200k maksvaid nimekaid kõlareid(mille hinnas oli tavapärasest rohkem õhku...). Ma ei tea, kui palju tal täpselt kasti peale kulus aga tean palju ta maksis töö ja elemetide-komponentide eest. Aga suures plaanis jäid tema kulud alla 20k. Samas, see heli mis sealt välja tuli, kummitab mind vahel siiamaani

                        Comment


                          #13
                          Modimata ja kordagi avamata kõlari ostuga oled kindel et saad selle mida ostad. Kui keegi modib midagi siis mina näen kahte probleemi- alati ei tea mis seal tehtud ja kui korralikult. Teiseks kui ala 500 euristele kõlaritele tehakse kasti ja filtri täiendamine ja müüakse moditud kõlarid 1000 euriga, siis ma ei usu et saad 2x paremad kõlarid.

                          Comment


                            #14
                            Esmalt postitatud tiidu93 poolt Vaata postitust
                            Modimata ja kordagi avamata kõlari ostuga oled kindel et saad selle mida ostad. Kui keegi modib midagi siis mina näen kahte probleemi- alati ei tea mis seal tehtud ja kui korralikult. Teiseks kui ala 500 euristele kõlaritele tehakse kasti ja filtri täiendamine ja müüakse moditud kõlarid 1000 euriga, siis ma ei usu et saad 2x paremad kõlarid.
                            Võivad olla küll "paremad" ma küll ei tea kuidas seda paremust mõõdetakse aga siiski.
                            See mida ja kuidas tehtud ongi kõige suurem risk.

                            Samuti veel üks modimisega kaasnev nüanss teema - vasak ja parem kõlar. Tehasest tulnud paarid mängivad väga tihti natukene erinevalt ja selle tõttu kannatab ka helipildi täpsus ja ruum, tõmmates teatud sagedusvahemikus instrumente veidi ühele poole ja teisi teisele poole. Põhjus muidugi lihtne, ega neid seal keegi eriti ei "matchi", seeriatoodang ju, elemendid ja komponendid võetakse otse riiulist ja skeem on kõigil kõlaritel täpselt sama. Kuid erinevate elementide ja kopmonentide tolerants ja kõigumine võib teinekord viia märkimisväärsete erinevusteni. Upgradede käigus on mul väga sageli tulnud ehitada parem ja vasak filter veidi erinevate nominaalidega, et tulemuseks oleks kaks võimalikult identset kõlarit
                            No kurat sellele jutule tahaks küll tõestust võibolla mõni mõõdetud pilt ei teeks paha.

                            Üldiselt peab ka aru saama et tootjad müüvad oma arusaama asjadest, sellepärast ka need filtrid kohati sellised kahtlased.
                            Ja ikka kuskil leidub ALATI keegi kes teab paremini.

                            Comment


                              #15
                              Esmalt postitatud scanspeak poolt Vaata postitust
                              Nikolai jutt oli muidugi pikk ja huvitav aga paraku ta seal sisulise Modimiseni ei jõudnudki...
                              Vähemalt minu jaoks ei ole kasti kleepimine pigimattidega ja sisejuhtmete, poolide, takistite ja kondede vahetamine küll mingi eriline modimine.
                              See, mis sinu mõistes on modimine, minu arust on see pigem uue kõlari ehitus.
                              Mis nende Dynaudiotesse puutub, polnud neil häda midagi. Probleem on selles, et nad pole korraliku võimu näinud. Mul endal Dynaudio kõlarid, ja kas Exposure 60W taga või Proceed 500W taga on kaks erinevat kõlarit.

                              Comment

                              Working...
                              X