Teade

Collapse
No announcement yet.

CD vs HiRez, 16Bit vs 24Bit, DSD?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Vs: CD vs HiRez, 16Bit vs 24Bit, DSD?

    Esmalt postitatud OSX poolt Vaata postitust
    Vastuseid lähevad kuidagi häguseks ära... Ma võin samuti ajaloolisi andmeid wikist vaadata ADC aretamiste kohta, kuid ma pidasin silmas seda millised konkreetsed muundurid on täna kasutusel helistuudiotes või üldse kõiges millega saab muusikalisi sigaale reaalses maailmas ja meie elus "digitaliseerida". Vastus on et põhimõtteliselt AD jaoks ei ole peale delta-sigma tüüpi muundurite midagi kasutusel reaalselt.
    Ja sama käib ka interpoleerimise võimaluste kohta DA suunal - vastus on et kõik mis pole R-2R, on täna sigma-delta tüüpi muundurid. R-2R tüüpi kive on ühe käe näppudel võimalik üles lugeda ja neistki pooled on märkega "obsolete" ehk tootmisest maas. Ja üldse on hetkel vist tõsiseltvõetava tasemega ainult üks R-2R kivi tootmises, suunatud küll meditsiinitehnikasse...

    Isegi kui DSD AD on nii keerulise matemaatikaga - kas sa loodad et pääsed ilma selleta kui lased AD kivil väljastada PCM'i? Ei, see detsimeerimise jamps algab alles pärast seda mida spetsid @2001 lihtsustatud mudeliga selgitavad. Mitte sealt vahelt või eest. Fs/2 (for PCM) filtratsioon tehakse ka pärast D/S astme läbimist ning enne detsimeerimist.
    Keerukaks võib kiskuda sealtmaalt kus tulevad mängu ka multi-bit AD konverterid. Ehtne 1-Bit muundur ei ole nii keeruline. Kui diskreetjuppidel DSD AD (Grimm) kõrvale jätta, on sõelale jäänud 1 bitistest PCM4202 ja multi-bitistest PCM4222. Selline on hetke reaalsus. Nende kividega toodetud muusikat me enamasti praegu kuulame - ka CD pealt.
    Nii on.
    Aga see kõik ei muuda ju Nyquisti Fs/2 teoreemi kehtivust.
    See <F2/s on väga range ja palju määrav reegel. Näiteks tähendab see ka seda, et kui Fs on 44.1 kHz nagu CD formaadis, siis näiteks perioodiline signaal, mis on sagedusega >11.025 kHz (>Fs/4) ei saa olla midagi muud kui puhas siinus, sest tema ükski kõrgem harmooniline ei mahu <Fs/2 reegli alla. Puht füüsiliselt ei ole võimalik teha ühegi muu kujuga kui siinus 11.025 kHz-st suurema sagedusega perioodilist signaali, kus ei oleks sees suuremaid sagedusi kui 22.05 kHz (Fs/2).
    viimati muutis kasutaja moi; 19 m 2016, 10:24.

    Comment


      Vs: CD vs HiRez, 16Bit vs 24Bit, DSD?

      Esmalt postitatud Vinyylimees poolt Vaata postitust

      Moi. Ma vajutasin neid pilte tehes aeg-ajalt ka play nuppu ja ei kuulnud eriti siinust kuskilt. Audacity genereerib ilmselt Wave-table ja mängib selle maha nii nagu sämplid on ja kuvab seda samuti ilma interpolatsioonita - ühendab täpid nii nagu sai lasteaias vanasti täpikesi paberil joonega ühendatud ning vaadatud, mis pilt välja tuleb. Mul pole kahjuks ossi, muidu vaataks huviga, mis mul helikaardi otsast välja tuleb.
      Tegin testi Audacity genereeritud 22 kHz siinusega 44kHz PCM wav failiga, mängijast tuleb välja ilus puhas siinus aga millegi pärast muutuva amplituudiga, mingi kala on sellel Audacity siinuse generaatoril küljes, sest pilt Audacitys on ka muutuva amplituudiga siinus.

      Comment


        Vs: CD vs HiRez, 16Bit vs 24Bit, DSD?

        Jah, selle selgitusega jään ma rahule, kuigi selgitus ei vasta tingimusele "ei ole NS'i rakendatud" aga ei saagi vastata kui SDM muundurid kasutusel ja selleni ma tahtsingi välja jõuda.

        Siinuste genereerimisel riba ülemises otsas tõesti ilmub millegipärast amplituudi "kalamine", ma märkasin seda samuti kui tegin DXD384/32 formaadis signaali 190kHz juures tasemel -10dB. Pilt siinusest on nagu visuaalselt ilus isegi amplituudi minimalväärtustel, vähemalt kaabumoodi ei esitata . Ma lohutan end sellega et allpool on raudvaraliselt ilmselt võimatu sellise kvaliteediga signaale genereerida (ja siis veel salvestada...).
        viimati muutis kasutaja OSX; 19 m 2016, 10:12.
        Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
        Konfutsius

        Comment


          Vs: CD vs HiRez, 16Bit vs 24Bit, DSD?

          Esmalt postitatud madis64 poolt Vaata postitust
          Jah, kuid DAC paikneb ju helikaardil, mille (draiveri) omadustest Audacityl täielikku (piisavalt adekvaatset) ülevaadet ei ole nii et paratamatult ta üritab lõpptulemust (analoogsignaali) "ette kujutada vastavalt kodeerija võimekusele ja viitsimisele".

          Pika jutu lõpetuseks - iga nõukogude insener õppis omal ajal selgeks, et tõe kriteerium on praktika ning et mõõtmine ja posimine on kaks eri asja ;-) .
          Tore tarkus aga kahjuks siin teemas ühekülgne. Nimelt, ükski analüsaator (ei iseseisev ega editori koosseisus) ei tunne huvi ühegi seadme driveri omaduste suhtes - mitte vähimatki (ainult seda kontrollitakse kas rauas on konkreetset valitud formaati võimalik esitada). Ainus mis protsessis tehakse on kuvatakse analüsaatori sisendsignaali, olgu see siis valitud failist või reaalsest AD sisendist n.ö. "lives". Siin tuleb aru saada et AD sisendi korral me mõõdame tegelikult lisaks uuritavale analoogväljundile ka AD sisendit, seepärast on hea omada võimalikult lineaarset sisendit.

          Kui te mõõdate pingestabilisaatori tööd, ei jäta te mõõtmata sisendpinget (loodetavasti). Kui te mõõdate lisaks DAC'i väljundile ka tema sisendisse tulnud signaali, saate tegeliku ettekujutuse mis selles ahelas toimub. Kui te ütlete et mõõtke väljundit, siis me uurimegi tegelikult väljundi omadusi... aga käesolevas loos tahtsime uurida sisendsignaali omadusi ENNE dac'i - seejuures meid ei huvita momendil ühegi konkreetse daci käitumine. Teie soovitatud praktika jätab tähelepanuta selle kas väljundis olev heli on kehv just viimase muundamise tulemusel või on seda juba enne.

          Niisiis, kordame veel nõukogude inseneri õpitut. Kui te ütlete et mõõtmine ja posimine on kaks eri asja, olen sellega nõus, aga täiendan et poolikult mõõtmine on samuti posimine.
          Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
          Konfutsius

          Comment


            Vs: CD vs HiRez, 16Bit vs 24Bit, DSD?

            Esmalt postitatud OSX poolt Vaata postitust
            Siinuste genereerimisel riba ülemises otsas tõesti ilmub millegipärast amplituudi "kalamine", ma märkasin seda samuti kui tegin DXD384/32 formaadis signaali 190kHz juures tasemel -10dB. Pilt siinusest on nagu visuaalselt ilus isegi amplituudi minimalväärtustel, vähemalt kaabumoodi ei esitata . Ma lohutan end sellega et allpool on raudvaraliselt ilmselt võimatu sellise kvaliteediga signaale genereerida (ja siis veel salvestada...).
            Audacity genereeritu näeb väga tuiklemise moodi välja ainult tuiklemise sagedus on nii madal (200 Hz), et seda teist sagedust ei saa kuskil olla.
            viimati muutis kasutaja moi; 19 m 2016, 11:52.

            Comment


              Vs: Vinüülplaadid Made in Tartu, Estonia

              Ma näen erinevates teemades kasutaja OSX-i DSD-d kiitmas.Kas Sa pimetestil teeksid ise vahet, kumb mängib?Kas DSD või Red Book.Mul on olemas mängija ja plaadid, kus on mõlemad versioonid peal.Ainul sound mode ümberlülitusega saaks kiirelt vahetada.Muud asjad süsteemis jäävad ju kõik muutumata ja järelikult peaks erinevuse korral olema pimetest väga lihtne.

              Comment


                Vs: Vinüülplaadid Made in Tartu, Estonia

                Mida sinu oma kogemus näitab, kas on võimalik vahet teha?

                Comment


                  Vs: Vinüülplaadid Made in Tartu, Estonia

                  Tore kui maailm on nii lihtne et muudkui vahetame "sound mode" ümber ja kõik olemas. Mis sellest et me ei tea kas konkreetsed plaadi kihid on tegelikult samast masterist toodetud või mitte, kas konkreetne player äkki muundab enne ka SACD info PCM kujule et teha popim filtreerimine, kuipalju juhtub signaaliteel igasuguseid lüüdikesi tilpnema jne.
                  Ja minu kuulmise pärast muretsemine on küll liigutav, kuid tegeliku asjakohase huvi korral tehke see väga lihtne test esmalt ise ära, kui kaablite test tehtud on.
                  Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
                  Konfutsius

                  Comment


                    Vs: CD vs HiRez, 16Bit vs 24Bit, DSD?

                    Esmalt postitatud OSX poolt Vaata postitust
                    Mis sellest et me ei tea kas konkreetsed plaadi kihid on tegelikult samast masterist toodetud või mitte, kas konkreetne player äkki muundab enne ka SACD info PCM kujule et teha popim filtreerimine ...
                    Lüüdid signaaliteel võib ju kokku lugeda, kuid neile küsimustele ei suuda reakuulaja mitte kunagi adekvaatselt vastata.
                    Ning kuna ei ole võimalik - ilma ebamõistlike jõupingutusteta - teada saada, mida konkreetne plaadimängija signaaliga selle teel täpselt teeb, siis puudub igasugune mõte SACD-dega tegelema hakata?

                    Comment


                      Vs: CD vs HiRez, 16Bit vs 24Bit, DSD?

                      Minu postituse mõte oli mitte kõrvakuulmist kommenteerida, vaid see, et kas DSD-l tõepoolest on selline vahe, et seda paljudes teemades üles kiidad.Mulle ei tundu see tõsiseltvõetav jutt ja ma juba aimasin seda vastust ka ette.
                      Jutu iva on tegelikult see, et see teekond muusikute tegutsemisest kuni mingist helikonservist tulnud helini meie ajus, on reeglina juba ise läbinud erinevaid mitte DSD lülisid.Seega, kus oled Sa kuulnud konservi muusikud-DSD-Sinu kõrv ja aju?Neid lugusid häirivatest lülidest võibki rääkima jääda.Ja võibki ka DSD-d kiitma jääda.Mina usun ainult enda ajuaistinguid.Seega näita seda paika, kus see avaneb see võimalus muusikud-dsd- mu aju, katsetada.Ja kus seda ise katsetasid?

                      Lihtne küsimus ja vastus peaks ju ka väga lihtne olema - ilma lüütide ja PCM-ide jututa.
                      viimati muutis kasutaja tm101; 11 m 2016, 21:11.

                      Comment


                        Vs: CD vs HiRez, 16Bit vs 24Bit, DSD?

                        Veidrad soovid on teil tm101. Kas on teil ette näidata koht kus te saate kasutada ahelat muusik-PCM-tm101_aju? Ma väga kahtlen.

                        Panen ette natuke loogilisema ahela kujul: muusik-DSD või PCM-helikonserv-kuulaja_süsteem. Nagu näete ei pane ma sinna sõna aju sest see tähendaks ilmselgelt mingit elektroodidega ajusse heliaistingu juhtimist...

                        Tänapäeval (loeme selleks vähemalt viimased 10 aastat, tegelikult aga rohkem) käib kõik see heli läbi DSD mida me ükskõik mis kujul kuskohast kuuleme või isegi kuulame. Sest paneb nüüd tähele - kõik ADC muundurid muundavad sigma-delta muunduriga, st et muundatud signaal on kaubandusliku nimega DSD. Alles pärast seda hakatakse sellest käkerdama kokku kellegi soovitud resolutsiooniga PCM'i. Kas tm101 seab selle kahtluse alla? Või on teisi soovijaid?

                        Ja hullem veel - ka DAC poolel on vaid ühe käe näppudel võimalik üles lugeda (ka saeraamimeestel) mitte-DSD R-2R muundurid, kõik muud teevad PCMist muunduse tagasi DSD peale ning selliselt see filtreeritakse...

                        Kuidas aga teha ahel muusik-DSD-helikonserv? Harjumaal öeldakse - lihtne! Võetakse muusik, pannakse leelotama ja salvestatakse see DSD formaadis, peale "STOP" vajutamist on formeeritud helikonserv - ongi kõik. Mis punkt tekitas raskusi?

                        Küsimus kus avaneb mul seda ahelat (muusik-DSD-helikonserv) katsetada? ...Hmm, vaatame... äkki oma kodus? Jah, see on õige vastus. Tekib kindlasti ka küsimus kuskohast ma muusikud saan... Sõbrad aitavad - https://www.nativedsd.com/ See koht on Jared Sacks'i omanduses, lisaks on tema oma ka plaadifirma Channel Classic, mis salvestab ainult DSD formaadis. Jared kasutab custom build analog mikserit, nii et mitte mingit võimalust ei ole rääkida "erinevatest mitte DSD lülidest". Sarnaselt on salvestamas juba paljud firmad, Jaredi oma pole ainus.

                        Kuna see teemaarendus algas vinüülide teemas siis muusiku asemel võib olla analoogmikseri väljund, seejuures võib eelnevalt ka PCMi läbinud efekte leiduda, ega see siis DSD'd halvemaks ei tee. Lõppeks on see ju siiski lõplik helikonserv, mis peabki muusikute kõik soovid ehedalt edasi kandma. Võime seda saadud konservi nimetada masteriks ja seda kasutada otse failist või teha sellest vinüül või SACD või veel midagi. DSD64/DSD128/DSD256/DSD512 on kõik täisarvuliselt jaguvad CD 44,1kHz'iga nii et tehke aga...

                        Niisiis tm101 jutu iva on kuidagi idanemata jäänud. Klassikalised spetsialistid ütlevad selle peale "ei ole tõsiseltvõetav jutt" ja kahjuks tm101, nii selle sinu ivaga läks ja läheb veel.
                        viimati muutis kasutaja OSX; 11 m 2016, 22:54.
                        Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
                        Konfutsius

                        Comment


                          Vs: CD vs HiRez, 16Bit vs 24Bit, DSD?

                          MOTT.

                          Ehk et lihtne küsimus ei saanudki vastust.

                          Comment


                            Vs: CD vs HiRez, 16Bit vs 24Bit, DSD?

                            Kes lugeda oskab, sai vastuse, kui tahtis. Asi ainult tahtmises kinni. Milles tahtmine kinni on, ei ole minu asi arvata. Võibolla võimendi digitaalses VOL control'is.
                            Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
                            Konfutsius

                            Comment


                              Vs: CD vs HiRez, 16Bit vs 24Bit, DSD?

                              Kui see sound mode on tõesti vahetatav reaalajas, siis oleks täitsa huvitav proovida, kui suur ja milline vahe on. PCM-iks võidakse asi ju muundada vahepeal, samas on nende kahe formaadi reso ikka nii palju erinev, et midagi peaks ikka kuulda olema.

                              Comment


                                Vs: CD vs HiRez, 16Bit vs 24Bit, DSD?

                                Sõltub playerist kas layeri vahetus on lühike ja läheb samasse hetke teisel kihil. On piisavalt masinaid mis lähevad träki või lausa plaadi algusse. Juhul kui konverditakse PCMiks siis paremad (ntx Marantz) teevad 24/176 ja tavalised (Pioneerid, Yamahad, Onkyod) 24/88 PCM'i. Failipõhises esituses minnakse faili algusse (HW playerites) ja softiplayerid võivad teha stopi vahele, st et valid käsitsi uuest sama loo ja seega faili algusest alates mängib. Nojah, ja failide puhul ei teki erineva masteri võimalustki, sest muudad ju hoopis väljundformaati, träkk on üks ja sama ning kui see on originaalis DSD, konverditakse see on-the-fly PCMiks kui seda on väljundisse vaja.
                                viimati muutis kasutaja OSX; 12 m 2016, 00:19.
                                Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
                                Konfutsius

                                Comment

                                Working...
                                X