Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Elektri lülitamise nõuded ja ohutus

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Esmalt postitatud klemmikas poolt Vaata postitust
    Ühe soone läbimõõt on 3mm kindlasti, seega ristlõige peaks väga korralik olema....
    Korralik on antud juhul 7 mm2, nii et tervel kaablil siis 49 mm2. Sada amprit ehk ikka kannatab

    Comment


      Vähemalt 7mm2, aga ilmselt grammike rohkem.
      Oletame, et ma panen selle kaabli järele, kas võiks abi olla pingete mõõtmisest kaabli otsast, kui keris on järel, et näha pingelangu, mis võiks kaabliohutust ehk näidata midagi?

      Selle maja seintes tavapistikutel on vist 2,5mm2 alumiiniumjuhtmed, kui õigesti tean ja seal järel on isegi 2kW puhur olnud, ise küll niipalju sinna panna ei taha.
      Samas kiirveekeetja on aastaid töötanud ja pliit, ma ei tea kas pliidil on jämedamad juhtmed, kunagi ka kohvimasin.

      originaalis on kilbis 16A sulavkaitsmed, kuid olen mitu asendanud E27 10A automaatidega.
      viimati muutis kasutaja klemmikas; 25 m 2024, 19:32.

      Comment


        Esmalt postitatud mikumaku poolt Vaata postitust
        Alu ja vase ühendamiseks on vastavad klemmid poes olemas, erinevad variandid, ka jämedatele kaablitele.
        Valik on lai.

        Keegi pole targemaks muutunud sellest, et mind lolliks peab.

        Comment


          Ma eelistaks ilmselt midagi, mida ei pea pressima, eriti eritööriistaga. Mulle ei tundu selline pressitav alumiiniumi külge kuigi hea variant.
          Kas alumiiniumkaablit võib otse automaati toppida sellist jämedat?

          Ma isiklikult eelistaks pikki kruviühendusi, mitme kruviga ühe soone kohta, mida aeg-ajalt ise üle keeran.
          Eriti hea oleks, kui saaks selle ühenduse mingi karbi sisse teha.

          Comment


            Esmalt postitatud klemmikas poolt Vaata postitust
            See on vana maja, kus ongi enamjaolt alumiiniumkaablid. Ma ei oska öelda palju selle kaabli ristlõige on, aga sooned on väga jämedad, seda oskan öelda.
            Sa proovi millimeetrites kirjeldada soonte ja kiudude läbimõõte. Või pildista selle kaabli otsa koos mingi joonlauaga.

            Keegi pole targemaks muutunud sellest, et mind lolliks peab.

            Comment


              Üritasin joonlauaga mõõta neid kiude, eriti täpselt ei saanud, aga vähemalt 7mm2 on kindlasti üks soon seal, ilmselt grammi peale.
              ehk siis üks kiud annab kindlasti vähemalt 1mm2 välja.
              viimati muutis kasutaja klemmikas; 25 m 2024, 21:47.

              Comment


                Esmalt postitatud klemmikas poolt Vaata postitust
                maja seintes tavapistikutel on vist 2,5mm2 alumiiniumjuhtmed
                Kesse seina pistikuid paneb
                73lpiC3kCzI 1hz9KtdUAoU FHo6rXLHNTU
                ATiP1pN4XeM

                Comment


                  Esmalt postitatud klemmikas poolt Vaata postitust
                  ..Kuigi samas jah, kardan ka seda kaablit.
                  Kaabli näo järgi ütleks et.. See vist on see kaabel, millel sooneisolatsioon ää pudiseb, kui valgust saab. See oli vanasti igavene rist ja viletsus, kus kõik sooned tuli üle katta millegiga (küll teipida, hülssida ja teipida jne)., et kusagilt valgust ligi ei saaks. Siis veel see jama, et kui õhukest vinüülteipi polnud, siis tavateip kruvib ennast ajaga maha jne jamad; tuli teip lõpus siis ära sõlmida jne. A, muidu kasutati igal pool.
                  Aga see va keris. Vanasti oli nendel lausa passis kirjas, et kuumakindla kummikaabliga tuleb kerisele ja lausa margid antud mida soovitatakse kasutada. See oli ka reeglina kirjas, et keriselt läheb läbi toru seina seest kummikaabel järgmisesse kuiva ruumi, kus on ühenduskarp ja sealt tavakaabliga edasi.
                  Enam pole neid asju kirjas või?
                  Ja kui on nö "soome tüüpi keris" millel 2 faasi ja null + maa, siis see alukaabel ju hää küll.
                  Paned aga rikkekaitse ja lekkekaitse kogu liinile ette ja ongi. Ja kui rohkem resurssi on, siis särisemise vastaseid kaitsmeid kilpi müüakse ka.
                  Aga see lekkevoolu kaitse.. Kuldreegel ütleb: kõik tennid lekivad.. Ja küsimus on siis vaid selles- kui palju- et, kas kannatab 30mA või võib ka vähem olla või sootuks peab 100mA olema.
                  Sealt võib juba aru saada, et lisaohelik, näit KORO 6mm2 vedada keriselt kuni kilbi maanduseni või lisamaanduseni on igati tervislik.
                  Edu.


                  Nühi põllukivi palju tahad, teemantit tast ikka ei saa

                  Comment


                    Korra mainiti, kordan üle - rikkevoolukaitse ette!

                    Comment


                      Rikkevoolu ei saa panna kui pole 5 juhtmelist süsteemi.

                      Comment


                        Miks?
                        Rikkevoolu tuvastamiseks piisab "sinna ja tagasi" paarist.

                        Comment


                          Puudub see mis läheb rikkevoolu väliselt korpusesse, mille abil saab tuvastada leekke.

                          Comment


                            Selleks võib kohapeale kordusmaanduse ja selle juures lahutuse teha. Selleks ei pea kaablil 5 soont olema, piisab 4st kolme faasi korral.

                            Comment


                              Rikkevoolu ei saa panna seda pikka alumiiniumi kaitsma, saab vaid sinna kus süsteem läheb üle 5 juhtmeliseks, koos kordusmaandusega. Siin räägiti et see vana alu kaabel võiks olla kaitstud rikkevoolu abil, see ei ole võimalik kui rikkevoolu järel on kaabli otsas korduvmaandus.

                              Comment


                                Mul vist isegi on üks rikkevoolukaitse olemas, pean üle uurima ja kui see sobib.
                                Kui selle alumiiniumkaabli kasutamine lõpuks liiga tülikaks osutub, siis vean uue vaskkaabli, aga esialgu veel uurin ohutuid võimalusi.
                                Kuid sauna see alumiiniumkaabel minema ei hakka, sinna läheb alla meetrine jupp vaskkaablit ja ilmselt ostan selle jaoks kuumakindla juhtme, kuigi midagi seal madalal ilmselt sellega ei juhtuks.
                                Lambile jookseb üle 20 aasta tõenäoliselt mingi suvakas kaabel 10cm ja pole midagi juhtunud, see on lae all veel. Ainus, mis lambiga juhtus oli see, et pirnipesa läks väga rooste ja vahetasin selle välja.
                                Samuti jooksevad saunalava all pesumasina voolikud, sealhulgas äravoolu plastikust kõri ja ka nendega pole mitte midagi juhtunud.
                                Kõrgeim koht neil on mingi 30cm.

                                Selle kerise tellisin. https://www.sansan.ee/vannituba/elek...p60-steel.html
                                viimati muutis kasutaja klemmikas; 26 m 2024, 15:18.

                                Comment

                                Working...
                                X