Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Elektri lülitamise nõuded ja ohutus

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Ei pruugi kruviühendus tänapäevastest kvaliteetsetest (Wago, Obo) vedruühendustest parem olla.

    Comment


      Vedru on parem, see säilitab pinget. Kruvi all väsib ühendus ära, kellel kilp puutumatult 10-15 aastat seinas olnud vaadake järgi kui lihtne on ühendusi üle pingutada, veerand kuni pool pööret on tavaline. Nii et ma olen hakand praktiseerima looma jõuga kinni keeramist.
      Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

      Comment


        Looma jõuga kinnikeeramine võib lõppeda keerme või mõne klemmisordi puhul ka kaabli kahjustamisega.
        Vähegi viisakal tootjal on toote andmelehel märgitud, millise jõuga ühendust pingutada tuleb.

        Comment


          Hakkasin mõtlema ka variandile, et sauna lähedale katlamajja tuleb kilbi juurest üks üle 30 aasta vana alumiiniumkaabel 4 soonega.
          See on maja ehituse ajal siia majja pandud, elektrikütte arvestusega, elektrikütet, aga ei tulnud siia.
          Ühe soone ristlõige on ilmselt 4-6mm2, võiks ehk piisata 3x10A?
          Siin majas nagunii seda kollarohelisega süsteemi ei ole eriti, ainult hiljem pandud kaablitel, selle saaks ühendada mõne teise kaabliga ka.
          Siin ei ole nagunii kõik nõuete järgi tehtud.

          Või arvab keegi, et selline vägev alumiiniumkaabel võib siiski ohtlik olla?

          Märkasin, et mul on 3 faasilisi automaatkaitsmeid ka olemas aga C10, nagu aru saan B10 oleks mõistlikum.
          viimati muutis kasutaja klemmikas; 24 m 2024, 17:44.

          Comment


            Aga pane 2 faasi ja siis saad nulli ja kaitsemaa kah. Võimalik et ka nii ei tohi, ei tea?

            Comment


              Ma ilmselt paneks ikka kõik faasid eraldi, kui see nüüd nali ei olnud ?

              Kuigi samas jah, kardan ka seda kaablit.
              Lisatud failid
              viimati muutis kasutaja klemmikas; 24 m 2024, 18:52.

              Comment


                Esmalt postitatud klemmikas poolt Vaata postitust
                Ühe soone ristlõige on ilmselt 4-6mm2, võiks ehk piisata 3x10A?

                Või arvab keegi, et selline vägev alumiiniumkaabel võib siiski ohtlik olla?
                Tänapäeval on alumiiniumkaabli soone minimaalne lubatud ristlõige 16mm2

                Comment


                  See on vana maja, kus ongi enamjaolt alumiiniumkaablid. Ma ei oska öelda palju selle kaabli ristlõige on, aga sooned on väga jämedad, seda oskan öelda.

                  Comment


                    Esmalt postitatud @ndres poolt Vaata postitust

                    Tänapäeval on alumiiniumkaabli soone minimaalne lubatud ristlõige 16mm2
                    Olemasolevat installi võib kasutada, magalate seinad peenikest alumiiniumi täis. Aga nelja soont jääb väheks ja kui täpselt ei tea mis teed siis parem las seisab seal edasi.
                    Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

                    Comment


                      Esmalt postitatud klemmikas poolt Vaata postitust
                      soone ristlõige on ilmselt 4-6mm2, võiks ehk piisata 3x10A ... selline vägev alumiiniumkaabel võib siiski ohtlik olla
                      Kas sul on kindlasti kolme faasi vaja? Võta selle kaabli 3 soont kasutusele. Otseselt ohtlikku ei ole seal midagi. Selle kaabli isolatsioonitakistuse võiks muidugi enne ära mõõta..

                      Comment


                        Ühe minu hoone elektri kaabelduse projekt aastast 2017:
                        Jaotuskilbist (kaitse 3x20A) hooneni (45m) tarbijakaabel AXPK 4x16 ja nii ka tehti.
                        Keegi pole targemaks muutunud sellest, et mind lolliks peab.

                        Comment


                          Võibolla oli sul hoones kaitsemaandus lisatud? Või ei olnud null kasutusel?

                          Comment


                            Jah on küll 3 faasi vaja, sest keris on 6kW ja 3 faasiline. Isegi, kui saab ei taha ma ühe faasi peale 4kW panna.
                            Mul ei ole ilmselt tehnikat millega selle kaabli isolatsioonitakistust mõõta?

                            Ühelt poolt ma tõesti kardan ise ka seda kaablit, aga tegemist väga jämeda kaabliga, kasutamata ja mina tahan sealt 3x10A läbi lasta, selle loogika kohaselt nagu peaks ok kaabel olema.
                            Selle kasutamine teeks mul nii lihtsaks elektri vedamise keriseni, tõsi ma pean väga jämeda alumiiniumi ja sellest peenema vase kuidagi ohutult ühendama.
                            see 4-6mm2 ristlõige oli umbes pandud, see on kindlasti kõvasti rohkem tegelikkuses.

                            Comment


                              - Kaabli ristlõike ju saad - mõõdad väikse soone läbimõõdu, arvutad pindala, korrutad seitsmega ja ongi olemas. See peaks juba ammu tehtud olema.
                              Minuarust on seda ristlõiget seal küll ja veel, kui pilti vaadata.

                              - Alu ja vase ühendamiseks on vastavad klemmid poes olemas, erinevad variandid, ka jämedatele kaablitele.

                              - Kas see kaabel on õhu käes ja vaadeldav ? Või maa sees ?
                              Väljas sööb päike osade vene kaablite isolatsiooni rabedaks ja praguliseks, oleneb plastikust. Kui on ok ja kahjustusi pole, siis mida seal ikka mõõta on ...

                              - Kui on tavaline lihtne kahe nupuga keris, ilma superelektroonikata jne, siis on ju tennid seal sümmeetriliselt ühendatud, seega teoreetiliselt pole neutraali vajagi.
                              Saab nelja soonega hakkama.

                              Comment


                                Ühe soone läbimõõt on 3mm kindlasti, seega ristlõige peaks väga korralik olema. Kaabel on üle 30 aasta olnud majas sees, põranda all ja jookseb ühest kohast läbi paneeli ja võib osaliselt olla isegi toru sees, aga seda viimast ma kindlalt ei tea öelda.
                                Ma paneks selle kollarohelise juhtme, maanduse või misiganes nimetus sellel on potentsiaaliühtlustus, kasvõi teise juhtme kaudu järgi, siin majas on nagunii rikutud seda nõuet.

                                Iga soone sees on 7 jämedat kiudu, mille pindala on kindlasti rohkem, kui 1mm2.
                                viimati muutis kasutaja klemmikas; 25 m 2024, 19:05.

                                Comment

                                Working...
                                X