Teade

Collapse
No announcement yet.

Kui said uue kõlariprojektiga hakkama...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Vs: Kui said uue kõlari projektiga hakkama...

    kasti joonis siin

    Comment


      #47
      Vs: Kui said uue kõlari projektiga hakkama...

      Sain siis ka lõpuks oma esimesed kõlaridi tehtud...

      Projektiks siis vast kõige lihtsam võimalikest - Cyburg's Needle:
      I hope that this could be of interest for you. I constructed the Cyburgs-Needle originally for Visaton FRS8, which is a nice and cheap fullrange driver here in Europe. The Needle was quite a sucess here, I know of about 20 pairs built by DIYers, and there may be even more. However, I have been...

      Elementideks Visatoni FRS-8 (8 oomised).

      Minu, kes ma pole elusees puutööd teinud ega ka kolbi käes hoidnud, eeltingimused olid:

      - Ilma filtrita
      - Mitte mingisuguseid viimistlustöid
      - Odav

      Seega sobis ideaalselt algmaterjaliks selline vana seapuruplaadist kummut:



      Jäi ära igast pahteldamine, spoonimine/värvimine jms.
      Asja tegi veel lihtsamaks see, et sahtlite esipaneelid ja tagapaneelid sobisid täpselt kõlari esi ja tagapaneelideks ning seega oli lõikamist suht vähe. Ka värvid tundusid omavahel sobivat.
      Plaadid lasin lõigata mõõtu (+ avad) ühel sõbral. Koostamisest pilte küll pole, kuid neid leiab netist hulgim. Dampinguks ostsin koti Visatoni vatti siit:


      Kuna minu üks kõrvalekaldeid originaalprojektist oli see, et esipaneel oli ülekattega, läks kõige viimasena peale katus, mitte teine külg ja damping tuli sisse pealt. Kuna vatti oli vähe, täitsin alumise osa papiga nagu siin:

      Keskele läks vatti tihedamalt, elemendi taha harvemalt. Katseid ei teinud, läks nii nagu läks. Niisiis:



      Tänu värvikombinatsioonile, laiemale jalusele ja monoliitsele ning ülekattega esipaneelile näevad kõlarid välja suuremad ja soliidsemad kui muidu. Täitsa suurte esikõlarite moodi
      Minumeelest tüüpilise Needle'i viga ongi see, et näeb välja nagu tagumine surround-kõlar.



      Panemata on veel jalad ning mingi kleps või märk esipaneeli keskele, mis kataks selle sahtli mutrikoha. Teine kõrvalekalle oli see, et kasutasin 16 mm. materjali originaali 12 mm. asemel ja kuna sisemõõdud jäid samaks, ongi kõlar veidi suurem.



      Siit siis näha ülekate (jätab nii veidi "baffle" mulje) ning liitekohtade liimi praod. Tegelikuses nad nii hästi välja ei paista kui fotol. Ka olid plaadid aja jooksul vähe propellerisse läinud ja ei sobinud väga hästi kokku. Seega pole liitekohad ideaalsed. Algaja asi. Kruve ei kasutanud, tüübleid võimalikult vähe ja enamasti seisab kast koos Moment kontaktliimiga (kuna mitmes kohas läks melamiin kokku melamiiniga ning teistes kohtades oli vaja paksu liimikihti, mis ära ei voolaks, nagu PVA puhul karta võis).

      Lõpptulemus (võrdluseks Intz'u ehitatud kaheribalised):



      Kõige tähtsam - kuidas kõlavad ?

      Ei noh, üldiselt hästi
      Mul pole võrdlusmomenti ei teiste Needle'tega, ega ka lairibadega üldisemalt, kuid too FRS-8 on hea ja huvitav element. Eriti oma olematu hinna kohta. Heli on selge, väga detailne, kuid samas rahulik ja ei ole väsitav. Sobib hästi naisvokaali, jazz'i ja akustilise kitarri jaoks. Ka on kõlarid kõvaduse suunal hämmastavalt "lineaarsed", ei kuku kriiskama ka väga kõvasti mängides. Siin vist annab see transmission-line kast ka juurde.
      Pigem on asi natuke nõrgem väga vaikselt mängides - vähetundlike (82 dB) kõlarite viga ?

      Madalama otsaga on nii, et näiteks euro-tümpsu (kus seal see mats tavaliselt on - 80 Hz juures ?) mängib üllatavalt hästi ja lineaarselt, kuid mingi hetk kukkub bass täiesti ära. Kohe täiesti. Hedvig Hansoni plaadil "Tule Mu Juurde", mille kohta keegi siin foorumis ütles, et "ülepingutatud alumise otsaga", pole bassi üldse kuulda...

      Kuna mul on olemas ka woofer, saan kasutada neid ka põhikõlaritena. Woofrit ma üle 70Hz lasta ei taha, läheb imelikuks. Seega tunub, et sinna 70-e peale kipub mingi väike auk jääma, Võib-olla. Pole kindel. Mina oma kõrvaga sageduskara pakkuda ei oska ja mõõte ka pole millegagi.

      Ühesõnaga, istun siin ja kuulan erinevat vokaali. Amazing

      Mõned teoreetilised küsimused:

      - Kui tähtsad on selise kasti juures täpsed mõõtmed. Mul läheb originaaliga võrreldes mõni asi mõne mm. mööda. Kui tähtis/tähtsusetu võib olla ?
      - Kast ei ole vist täiesti hermeetiline - kui oluline see sellise kõlari puhul on ?
      - Moment liim. Errr... komentaarid ?

      Comment


        #48
        Vs: Kui said uue kõlari projektiga hakkama...

        MASU KÕLARID
        vedelesid kodus 3 paari kõlareid.
        S30a, Sharpi keskuse omad, plasma tv lisa kõlarid, sony kõrged.
        kuna ruumi vähe ja nad niisama vedelesid, ning suht igav oli, sai tehtud madalad (H 95 x L 15 x S 35cm) stereo tornid, midagi head ei lootnud, kui panna Liidu aegset tehnikat japsidega kokku, aga krt seda teab mis võib välja tulla.
        pilte algusest.


        lisasin pildid lingina kuna liiga suured et otse panna.
        kahjuks sai fotokal aku tühjaks ja keset ehitamist ei saanud pilti teha. väikesed kõlarid on eraldiseisvas kastis. kuna sharpi ja s30 kastid olid mahult u13l siis suurendasin mahtu 2l võrra et mängiks sutsu madalamale. põhjas nad nagunii mul mängima ei hakka ja sestap ka pole muret, et neile kuidagi liiga teeksin.
        valmis kuijul siis nüüd nad sellised.



        Helipilt. isegi parem kui kõik oma originaal kastides. madalat otsa tuli kõvasti juurde ja kesk+kõrged mängivad ka suht puhtalt. kõrged pole küll nii teravad kui meeldiks aga nuh, MASU. üle sai tõmmatud kleepsuga, see ainus asi mis ostetud nende jaoks. materjal sai saadud laost õlle eest (12mm saepuru plaat) kast seest toestatud igatepidi (iga 9cm tagant rist toed seest + nurgad) ning tagapaneelil siis inverter, et nurgas mängides madal ots rohkemgi esile tuleks. (ilma praktiliselt bass kui selline puudus)
        elemendid värvisin ka üle et oleks ühtlasem välimus. sõber pidi veel paneelid mulle ette tegema, et mitte näidata mis samjang reaalselt mängib.
        päikest, liblikat ja särisevat jootekolbi

        Comment


          #49
          Vs: Kui said uue kõlari projektiga hakkama...

          filtrid kui sellised? vist puuduvad?
          Ehk kasutad originaalkõlarite omi? Kesksageduse ja bassivaljukate ruum on üks või on kesksagedused eraldatud?

          Kuulamisel on ju emotsioon tähtis. Kui heli endale meeldib, siis on asi ehk asja ette läinud?

          Comment


            #50
            Vs: Kui said uue kõlari projektiga hakkama...

            Esmalt postitatud rxs poolt Vaata postitust
            MASU KÕLARID
            vedelesid kodus 3 paari kõlareid.
            S30a, Sharpi keskuse omad, plasma tv lisa kõlarid, sony kõrged.
            ...


            lisasin pildid lingina kuna liiga suured et otse panna.
            ...
            Kas on võimalik, et nägin neid kõlareid? Kohilast keegi transportis neid rongiga liivale. Huvitav ja kena projekt.
            Teostan trükkplaatide söövitamist ja puurimist! Hinnad soodsad!

            Comment


              #51
              Vs: Kui said uue kõlari projektiga hakkama...

              Rolts. tõesti need olid need kõlarid. tüdruku vend tõi. seal valmivad kõik mu kastide projektid, ja rong on hea viis ära toimetada.
              J2nx. filter on 1,5 mikrofaradine pool (sry kui kasutan valet terminit) bassikad ja kõrged eraldi kastides (u 3l).
              mure on selline, et oomid paigast ära. elemendid on järgmist väärtustega. 16, 6, 8. 8. 6, 4. + bassikad 6 ja 8. kokku siis 7,5 Ohm. vast pole hullu. võim 4-16 Ohm
              päikest, liblikat ja särisevat jootekolbi

              Comment


                #52
                Vs: Kui said uue kõlari projektiga hakkama...

                Sain valmis põrandakõlarite projekti:

                3-ribalised - kõrgsagedus Visaton SC10N, kesksagedus tundmatu jaapani vanakooli element ostetud hipilt, ning tema poolt moditud, bassikas audes 75w87-8.

                Kuulamiskogemust eriti ei ole, seega tundus nende heli lausa jumalik oma detailsuse ning mõnusa bassiga. Kõik tundus nii omal kohal. Isegi kahju oli neid ära müüa.

                PILDID:





                Comment


                  #53
                  Vs: Kui said uue kõlari projektiga hakkama...

                  kuidas kesksagedus element koos SC10N-iga töötab?
                  Fools and fanatics are always certain of themselves, but wiser people are full of doubts

                  Comment


                    #54
                    Vs: Kui said uue kõlari projektiga hakkama...

                    Esmalt postitatud tartu pets poolt Vaata postitust
                    kuidas kesksagedus element koos SC10N-iga töötab?
                    Küsimus natuke segane, kuid...
                    Minu kõrva järgi kuulates töötavad hästi. Filter on hipi poolt mõeldud, testitud, lõikesagedus on umbes 6000Hz.

                    Comment


                      #55
                      Vs: Kui said uue kõlari projektiga hakkama...

                      hipiga enda projekti arutades soovitas mulle neid kesksagedusi, SC10N kõrgega koosluses. Praegu tundsin huvi, kui head on...hipi poolt mõeldud filter ja testitud /timmitud, pole ime et hästi töötab. Minu poolt palju õnne
                      Fools and fanatics are always certain of themselves, but wiser people are full of doubts

                      Comment


                        #56
                        Vs: Kui said uue kõlari projektiga hakkama...

                        Ei ole midagi öelda. Üle pika aja üks kena projekt, mida vaadates silm kohe puhkab. Välimus on küll vahvalt välja kukkunud.

                        Comment


                          #57
                          Vs: Kui said uue kõlari projektiga hakkama...

                          tahtsin samuti valgeid kaste teha mustade elementidega, kuid siis oleks pidanud korteri üle võõpama . mega kenad on muidu. kesksageduse 6 nurk, minu silma sutsu häirib aga see juba maitse asi
                          päikest, liblikat ja särisevat jootekolbi

                          Comment


                            #58
                            Vs: Kui said uue kõlari projektiga hakkama...

                            Leitsin siis netist päris huvitava projekti

                            need on kaks esimest videot.
                            Visit my site: http://www.stevemeadedesigns.com/boardSMD products available here: http://www.wcCarAudio.comThis is a sneak peak at what i have up my sleeve. ...

                            Visit my site: http://www.stevemeadedesigns.com/boardSMD products available here: http://www.wcCarAudio.comstarted my project the other day when i got the mi...

                            Comment


                              #59
                              Vs: Kui said uue kõlari projektiga hakkama...

                              Hangin out at chickens playin with the towers, bumpin some beats, i thought id make a little clip - these things dont just SLAM, they sound AWESOME too!


                              kui need videod lõpuks kokku said...
                              Fools and fanatics are always certain of themselves, but wiser people are full of doubts

                              Comment


                                #60
                                Vs: Kui said uue kõlari projektiga hakkama...

                                see on ta eelmine projekt see on uus siin on üle 10000 watti

                                Comment

                                Working...
                                X