Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Akud ja nende laadimine, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

    Minu poolt samuti soovitus võtta aeg maha ja uurida/harjutada lisaks
    juba eeltoodud soovitustele mõistete ja oskussõnade (e. terminite)
    õiget kasutamist. Kuni tehnikafoorumis neid üksjagu pohhuistlikult
    keegi kasutab, on väga tülikas ja raske teda tõsiselt võtta. Näiteks
    ei soovi ma edaspidi näha niisuguseid korduvaid apse, nagu siia
    ühestainsast postitusest (#22) katkenditena tsiteerin:
    ..... laadimisvool on 80mAh ja ..... mahtuvus miski .....
    pingeks miski 8-20V ja võimsus 5A, tõsi see .....
    Kas peab ikka uuesti üle seletama, et voolu ei mõõdeta mAh-des ja
    võimsust ei mõõdeta amprites! Miskit olen vist seletanud juba ka
    aku mahutavuse kohta? Alati tasub meeles pidada, et asjalikke
    vastuseid ja seletusi on teistel foorumikasutajatel meeldivam ikka
    õppimisvõimelistele anda. Kui seda aga liigvähe näha on, võidakse
    ka loobuda ja küsija jääbki nüri järjekindlusega oma vigu kordama.
    Elektroonika töötab suitsu baasil.
    Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
    Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

    Comment


      #32
      Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

      Ma juba ütlesin, et see oli näpukas, ma tean väga hästi, et vool on ma, mitte mAh, kohe näha, et sa ei ole teemat lugenud, mis näitab, et sinu vastused ei ole tõsiselt võetavad.

      Aku mahtuvuse puhul räägin mina Ah ja see ei ole vale. Voolutarbe puhul räägin mina A ja see ei ole vale, kui sina seda ei mõista on see sinu viga.

      Aga nagu ma näen, aetakse mulle enamjaolt üldist ümmargust juttu, kuid minu metoodikasse praktiliselt ei süveneta, seega palun adminnidel see teema kustutada, kuna akude alal siin keegi eriti midagi ei jaga.Vähemalt midagi uut ma siit teada ei saa ja enamjaolt lihtsalt aetakse midagi, mida mul tarvis pole.
      Samuti ma vaatan, et siiani pole siin mõni mees aru saanud, kuidas ma akut tegelikult laen ja ta ajab endiselt oma üldist joru akude teemal, mida mul pole tarvis.
      Sain siit küll, paar kasulikku näpunäidet, paari asjaliku kasutaja poolt, aga see on ka kõik.
      viimati muutis kasutaja Scott; 18 m 2014, 07:59. Põhjus: punase jutu tähesuurus 7>norm

      Comment


        #33
        Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

        Esmalt postitatud klemmikas poolt Vaata postitust
        Ma juba ütlesin, et see oli näpukas, ma tean väga hästi, et vool on ma, mitte mAh, kohe näha, et sa ei ole teemat lugenud, mis näitab, et sinu vastused ei ole tõsiselt võetavad.

        Aku mahtuvuse puhul räägin mina Ah ja see ei ole vale. ...... ajab endiselt oma üldist joru akude teemal, mida mul pole tarvis. .....
        Sain siit küll, paar kasulikku näpunäidet, paari asjaliku kasutaja poolt, aga see on ka kõik.
        No tere hommikust! Lootusetu... Mina tean ka väga hästi et vool
        ei ole teps mitte "ma" ja selle juurde ma jään. Samuti tean et
        mahtuvuse mõõtühik on farad (lühendina F) ja mitte Ah ning
        selle juurde ma samuti jään. Kui aga keegi inimene tuleb oma
        isemoodi mõistetega tehnikafoorumisse, lisaks ilma igasuguse
        õppimise soovita, pole tema jutt üldsegi tõsiselt võetav.
        Suhelda on lihtsam ja võimalik ikka ühises ja samas (tehnilises)
        keeles, muudmoodi ei näe erilist mõtet.
        Seni aga edu õppimisvõime arendamises!
        Elektroonika töötab suitsu baasil.
        Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
        Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

        Comment


          #34
          Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

          Et teemaga sisuliselt edasi saaks minna - kas see laetav aku omab sisemisi elektroonilisi kaitsemehhanisme?

          Teine asi, mida võiks teha, on panna lisaks ampermeetrile ka voltmeeter eelkirjeldatud viisiga laadimise ajaks akule külge ja üles tähendada ning raporteerida siia näidud.

          ......

          Miks liitiumelemendi laadimisel peab jälgima pinget: akus eraldab anoodi- ja katoodikihte väga õhuke kilest membraan, mis elektrolüüdiga imbunult laseb ioone ühes või teises suunas, samas hoides ära kahe elektroodi otsese kokkupuutumise. Selle membraani kaitsevõime on tagatud 4,2-4,3 voldini. Kui pinge tõuseb üle selle väärtuse, ei suuda see kile keemilist "ülelööki" mingil hetkel enam taluda, pisikese koldena algab reaktsioon elektroodide koosseisus oleva teise ühendiga (nt koobalt), kaitsekile selles kohas hävib ja algab eksponentsiaalse kulgemisega eksotermiline reaktsioon. See kasutab akuelementi salvestunud energiahulka, seega laadimise kohene lõpetamine enam ei aita.

          Võib-olla natuke piltlikum võrdlus on elektrolüütkondensaator - kui panna 10V tööpingega lüüt 15V pingega ahelasse, siis aurub elektrolüüt ja kondensaator läheb punni või avab "katuse" .


          Esmalt postitatud klemmikas poolt Vaata postitust
          Aku mahtuvuse puhul räägin mina Ah ja see ei ole vale.
          Akul on mahutavus, kondensaatoril mahtuvus!
          ___________

          Veel lisalõik modena: lühendite ja muude apsude parandamiseks on teil kõigil olemas mitu võimalust:
          -kasutada eelvaadet ja enne postitamist vead parandada, või
          -kui olete juba postitanud, siis muuda postitust nupp postituse all paremal avab uuesti redigeerimiskasti ja saate parandused-lisandused oma tekstile teha. Vajadusel saab seda kohe mitu korda teha, kui ühe korraga ei õnnestunud.

          Seega "kiiruga kirjutasin" ei päde!
          viimati muutis kasutaja Scott; 18 m 2014, 09:12.
          73lpiC3kCzI 1hz9KtdUAoU FHo6rXLHNTU
          ATiP1pN4XeM

          Comment


            #35
            Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

            Ma laen Nokia originaalakut BL-5C 1020mAh.
            Ok ma ütlen mahutavus, aga see kipub norimiseks.
            Ja see, kui ma kogemata ütlen ma, mitte mA, siis selle kallal norimine on ilmselge liig ja ok juhtub näpukaid, mis teha, neist tuleks aru saada, mingi hull elektroonik ma tõesti ei ole, aga need on ka kõigest näpukad või unustamine.

            Voltmeetri paigaldamisega on see teema, et siis pean välja arvestama, palju see voltmeeter voolu võtab ja selle võrra laadimisvoolu tõstma, tõsi tehtav.

            Aga nagu näha jõudsimegi selleni, et 40mA ilmselt on liiga väike vool, et aku õhku lasta, kuid see ongi kõige tähtsam, see kui aku tuksi läheb, mind ei morjenda, võin alati uue osta.
            Seda enam, et ma ei lae teda päevi üle ja ma ei usu üldse, et ma üle laen aku.
            isegi, kui laen paar tundi 40mA-ga aku üle, siis vaevalt, et ta sellest õhku lendab.

            Kuid ma teen katse ära, panen ta uuesti laadima ja kui laadimise lõpetan, siis kohe mõõdan aku pinget, kui olen laadija eemaldanud.
            Sest laadimise hetkel on mõtetu pinget mõõta, siis on see igal juhul üle 4,2V kuna muidu toimuks laadimine väga väikese vooluga.

            Ma korra mõõtsin pinget laadimise ajal, kui Ni-Mh akut laadis ja siis oli 4,5V ja laadimisvool oli vist 80mA kui õigesti mäletan, ma vist kirjutasin ka sellest siin eespool.

            Comment


              #36
              Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

              Eespool palutud pingemõõtmist on vaja teha just laadimise ajal.

              Voltmeetri koormus on niivõrd tühine, et seda arvesse peaks võtma.
              73lpiC3kCzI 1hz9KtdUAoU FHo6rXLHNTU
              ATiP1pN4XeM

              Comment


                #37
                Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

                Laadimise ajal on üldpinge igal juhul kõrgem kui 4,2V, sest muidu ei annaks ju akut täis laadida või siis toimuks see üliüli aeglaselt.
                Nojah selge. nagu kuulsin siis voltmeeter ei võta tõesti eriti midagi, see oli tester, mis võttis 0,5mA.
                Lisasin ka pildid oma laadimisest, hetkel on laadimisel Nokia 3210 Ni-Mh aku, mille mahtuvust paraku pole peale kirjutatud, seega selle puhul ma oletan.Click image for larger version

Name:	pilt1.jpg
Views:	1
Size:	109,1 KB
ID:	867739Click image for larger version

Name:	Pilt2.jpg
Views:	1
Size:	106,9 KB
ID:	867740
                viimati muutis kasutaja klemmikas; 18 m 2014, 09:42.

                Comment


                  #38
                  Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

                  http://9600n81.blogspot.com/2013/06/whats-inside-nokia-bl-5cx-battery.html

                  T
                  äna seda pildil näidatud skeemi, mis aku sees on ja need laadimiseksperimendid välja kannatanud.
                  73lpiC3kCzI 1hz9KtdUAoU FHo6rXLHNTU
                  ATiP1pN4XeM

                  Comment


                    #39
                    Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

                    Võib küll aku "õhku lennata" isegi mõne mA voolutugevusega üle laadides. NiMH akut võib sedasi muretult laadida, kuna ülelaadimine läheb soojuseks, liitiumil aga isegi imepisikese voolutugevusega laadides klemmipinge aina kasvab ja kasvab vaikselt, võta voltmeeter ligi ja vaata ise järgi kui ei usu. Ja nagu mainitud, siis mingist pingest alates tekib "ülelöök" ning asi võib katastroofiliselt lõppeda, kui joppab, siis lihtsalt lööb aku niiöelda paiste, kui mitte siis näed youtubist videosid. Sa ajad üsna järjekindlalt oma jonni, saan aru, et pärast nii pikka jauramist ja oma laadimise õigustamist on nüüd keeruline kõigi teiste õigust tunnistada, tõenäoliselt ei tee sa seda siin teemas avalikult kunagi, aga võta vähemalt omaette kodus selle akuga jantides neid nõuandeid kuulda, liitiumaku ei ole kõige ohutum asi, millega kusagil siseruumides eksperimente teha.
                    otsija

                    Comment


                      #40
                      Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

                      Kui ma laadimise ajal jälgin pinget koos laadijaga, siis see ei anna mulle ju midagi, kuna aku enda pinget ma ikka ei tea, selleks tuleks laadimine lõpetada, et seda näha.
                      Sulle otsija teadmiseks, et vähemalt 1% laadimisvoolust läheb liitiumi puhul kaduma.
                      1mA vooluga on ilmselt poolvõimatu liitiumit õhku lasta, vähemalt paari päeva jooksul küll.

                      Kas ma pean tõesti võtma ühe liitiumaku, panema selle 50mA õue laadima nädalaks ajaks?

                      Muideks kui rääkida sellest kaitsvast trükkplaadist, siis see mul selle Nokia BL-5C akuga ei rakendunud, sest vooluring ei katkenud.
                      Järelikult ei laadinud ma üle.
                      viimati muutis kasutaja klemmikas; 18 m 2014, 09:54.

                      Comment


                        #41
                        Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

                        Esmalt postitatud klemmikas poolt Vaata postitust
                        Laadimise ajal on üldpinge igal juhul kõrgem kui 4,2V, sest muidu ei annaks ju akut täis laadida või siis toimuks see üliüli aeglaselt.
                        Juba mitmekümnendat korda - Li elemendi pinge ei tohi mitte kunagi olla üle 4,2V!
                        Ei aeglaselt laadides ega ka mitte kiiresti laadides.
                        Kui sa sellest aru ei saa (siiani ei ole veel saanud), siis palun ära vähemalt sellist tegevust avalikus foorumis propageeri. Enda maja võid ju maha põletada, aga kui keegi siit loetu põhjal samamoodi proovib, siis see oleks juba kurjast.

                        Comment


                          #42
                          Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

                          Kas sa väidad mulle, et kui laadija on järgi, siis ei tohi aku klemmidel olla pinge kõrgem, kui 4,2V ?
                          viimati muutis kasutaja klemmikas; 18 m 2014, 10:03.

                          Comment


                            #43
                            Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

                            Esmalt postitatud klemmikas poolt Vaata postitust
                            Kas sa väidad mulle, et kui laadija on järgi, siis ei tohi aku klemmidel olla pinge kõrgem, kui 4,2V ?
                            Kas sa ise ka aru saad mida sa mulle praegu väita üritad? Palju sa üldse elektroonikast ja akude laadimisest jagad?
                            Kui telefon ise laeb akut, siis akuklemmidel on pinge üle 5v sulle teadmiseks, mis sa selle peale kostad?
                            Kui sa selle faktiga lõpuks lepid, siis võib edasi rääkida. Hetkel on mõttetu vaidlus poisikesega, kes on omale midagi pähe võtnud ja ei taha tunnistada, et eksib.
                            Kui jõuad sellisesse ikka, et koolis füüsika tundi peab minema, siis küsi õpetaja käest, miks teised sind ei usu. Las ta seletab kuidas asjad on.

                            Comment


                              #44
                              Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

                              Need klemmid akul pole otse akuelemendiga ühendatud, seega võib tõesti jääda mulje, et pinge võib suurem kui 4,2V olla. Aga seal on kaitseskeem vahel, mis elemendile jõudvat pinget piirab.

                              Liitiumiga akuelemendi enda otste pinge ei tohi ühelgi tingimusel üle 4,2 voldi tõusta.
                              73lpiC3kCzI 1hz9KtdUAoU FHo6rXLHNTU
                              ATiP1pN4XeM

                              Comment


                                #45
                                Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

                                Aga kusjuures, ma hakkasin nüüd mõõtma Nokia 5110 pinget laadimise ajal, ehk siis koos laadijaga.
                                Huvitav on tõepoolest asjaolu, et pinge on 4V umbes.
                                Samuti tegin katse, panin oma laadimisele ühe liitium aku järgi, laadimisvool 30mA pinge miski 4,05V umbes, tõstsin laaidmisvoolu 55mA peale, ikka pinge 4,05V.
                                Ni-Mh aku käitub sellises olukorras hoopis teistmoodi.
                                Siit teengi ma järelduse, et liitium koormab laadimise alati nii maha ,et selle pinge lähekski 4V peale umbes ja lõpuks, kui liitium on täis, tal pole seda voolu kuhugi panna, siis ta ei saa enam maha koormata seda laadijat ja sellepärast pinge tõusebki siis üle 4,2V, mis liitiumi kahjustab.

                                Pidin paraku, aga sellele järeldusele ise tulema ,kuna nii põhjalikku seletust siin mulle mitte keegi ei andnud, ainult lahmiti sellest 4,2V piirist ja kõik, täpsemat seletust mitte kelleltki ei tulnud.
                                Aga lihtsalt sellise lahmimise peale ma tõesti midagi ei usu, aga mulle tundub, et need lahmijad ei tea ise ka seda, mida ma praegu just avastasin.
                                Mulle on juba päris pikalt tundunud et siin mitmed lahmijad, lihtsalt kopeerivad mulle mingeid standardjutte ja standardreegleid, aga ise sellest tegelikult aru ei saa.

                                Ehk siis probleem puudub, seni kuni aku täis pole, mis tähendab ühtlasi ka seda, et minu laadimismeetodil pole häda midagi, kuniks ma akumahutuvust õigest arvestan ja laadima ei unusta.
                                Kuigi huvipärast ja igaks juhuks võin ju voltmeetri külge panna, sest nagu näha, saab reaalajas täiesti jälgida aku täissaamist.
                                viimati muutis kasutaja klemmikas; 18 m 2014, 10:31.

                                Comment

                                Working...
                                X