Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Akud ja nende laadimine, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Akud ja nende laadimine, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

    Tere, mõtlesin, et räägiks siis natuke akudest, ehk on siin tarku mehi, kes neist jagavad midagi?
    Nimelt, olen kuulnud vastakaid arvamusi, teemal, kus ma ise laen akusid, ilma spetsiaalse laadijata.
    Näiteks, võtan liitiumaku, millel on peale kirjas 1020 mAh mahtuvuseks, laen seda 22 tundi 40 mA vooluga ja seejärel kasutan seda akut mobiiliga, see siis mobiiliaku.
    Tulemus on see, et mobiil kestab selle akuga kauem, kui kiirlaadimisega.
    Mulle aga üks väidab, et ma laen aku üle. Tekib aga küsimus, miks peaksin selle üle laadima? Minu arvutuste kohaselt, ei lae ma seda mitte kuidagi üle, mis teadjad asjast arvavad?
    Mulle aga väidab üks, et laen aku üle ja et nii peab tõesti kauem, aga aku eluea arvelt.

    Mina, aga olen arvamusel, et ma lae oma metoodikaga akut üle ja aku kestab kauem, kuna aeglasem laadimine on põhjalikum ja see hoopis säästab akut ja aku eluiga pikeneb, pluss see pikeneb ka selle võrra, et siis ma kasutan akut kauem, enne kui laen, ehk siis mul ei saa tsüklid nii ruttu täis.
    Loomulikult säästab akut ka muidu aeglane laadimine, mis ongi põhiline võit, aku eluea koha pealt.

    Ootaks teadjate arvamusi, antud teemal?

    Samuti ma tean, et näiteks Ni-Mh akudele on kõige paremad pikad tsüklid, et tühjaks ja siis aeglaselt täis laadida ja ma ei pea silmas mitte Ni-Cd mäluefekti, vaid lihtsalt sellisel reziimil töötab aku kõige efektiivsemalt.
    Minu arvates laieneb see põhimõte ka Liitiumile, mis teised targad ütlevad?
    Ja toonitan veelkord, ma ei pea siin silmas mitte mäluefekti, vaid lihtsalt akuefektiivsed kasutus, mille juures annab aku kõige rohkem välja ja mille juures on aku eluiga kõige pikem.

    #2
    Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

    Algne teema ise algab siis ilmselt http://foorum.hinnavaatlus.ee/viewto...light=#7971067?

    Comment


      #3
      Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

      Liitiumakud on natuke liiga karmid asjad ülelaadimiseks.
      Mina pole ühtki liitiumakut julgenud laadida natukestki
      rohkem kui pingeni 4,2V, siis peab laadimisvool kaduma!

      PS. Tuletaks järjekordselt meelde, et akudel on mahutavus
      (ampertunnid, milliampertunnid) ja kondensaatoritel mahtuvus
      (faradid ja selle kordajad). Kaupmeestel on tihti üks mahtuvus
      puha, nendel pohhui. Õpikutes olen siiski seni vaid õigesti näinud.
      viimati muutis kasutaja fre; 16 m 2014, 19:41.
      Elektroonika töötab suitsu baasil.
      Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
      Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

      Comment


        #4
        Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

        Ma ei lae mitte pinge järgi, vaid laadimisvoolu ja mahtuvuse.
        Pinget pole kordagi mõõtnud, kuigi huvitav võibolla oleks peale laadimist mõõta, aku enda pinget üksi.
        Ja toonitan, et minu laadimisvool oli kõigest 40mA antud akul.
        Arvutuste kohaselt laadisin ma seda akut kõige rohkem 880 mAh ja arvestades, et tal on ka mingi kasutegur, siis laadimiseks jäi veelgi vähem, mistõttu ülelaadimisest ei tohiks mitte mingit juttu olla.

        Kui rääkida aku pingest, siis ma mõõtsin just teise aku pinget mida ma laadisin telefoni endaga, nii nagu tehas on ette näinud ja selle pinge peale nädalat seismist on 4,05V.
        viimati muutis kasutaja klemmikas; 16 m 2014, 20:08.

        Comment


          #5
          Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

          Esmalt postitatud klemmikas poolt Vaata postitust
          .....
          Ja toonitan, et minu laadimisvool oli kõigest 40mAh antud akul.
          .....
          Voolutugevust mõõdame amprites (ka milliamprites), mitte aga milliampertundides.
          Seoses kasuteguriga - kui akut saame tühjendada 1/10 vooluga ampertundide
          arvväärtusest 10 tunni vältel (siis on ta pinge minimaalne lubatu), siis sama aku
          uuesti täislaadimiseks samasuure voolutugevusega kulub 12...16 tundi. Millal
          laadimine lõpetada, sõltub suuresti aku tüübist. On erinevad tunnused, mida
          "tark" laadija oskab arvestada. Tihti on selliseks tunnuseks järsk temperatuuri
          tõus, et laadimine lõpetada. Termoandur vastava skeemiga.
          Elektroonika töötab suitsu baasil.
          Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
          Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

          Comment


            #6
            Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

            Ma tean, et vool on mA vool, ma panin kogemata h lõppu.
            Kuid seda enam, ma ei saanud ju kuidagi üle laadida seda akut, kui võtta arvesse sinu 12-16 tundi näidet.

            Tean, et Nokia vana Nokia 2110 Ni-Mh akul lükkab laadimise välja pinge pealt, kui pinge tõuseb umbes 8v peale, koos laadijaga akul.
            Uute mobiilide kohta ma ei tea.
            Vanal Nokia 2110-l tean seda, kuna aku oli eraldi ja mõõtsin pinget ning lasin laadida ja laadis normaalselt telefon seda.

            Comment


              #7
              Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

              No nikkelakudega pole üldse mingit probleemi kui vool on piisavalt pisike, võid aku laadijasse unustadagi. Liitiumaku laadimisel tuleks aga olla ettevaatlikum, päris suvaliselt seda voolu ikka sinna sisse suruda ei maksaks.

              Comment


                #8
                Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

                Ma tõin näite, 40mA ja 22 tundi, ei ole ju suvaliselt, aku mahtuvus 1020 mAh või siis mahutavus, kuidas keegi soovib.
                Seda võin öelda, et peale 22 tundi, suitsu ei tulnud, aku kuum ega soe ei olnud ja on nüüdseks pidanud 7 päeva.
                Muidu pidas 4-5 päeva ja hetkel näitab pool akut, eks näis kaua veel peab.
                Teen talle teise aeglase laadimise veel ja siis jätkan tavalise kiirlaadimisega, aga nüüd peaks ta peale kiirlaadimist ka paremini pidama, sest selline aeglane laadimine niiöelda korrastab akut või kuidas selle kohta öeldagi.
                Elektriautodel oli ju ka teema akudega ja soovitati vahepeal pikalt laadida, mitte kogu aeg kiirlaadijaga ja neil ju ka liitiumakud, aga see kehtib kõigi akude kohta ilmselt suht vist. Vähemalt levinud akude ilmselt küll.

                Comment


                  #9
                  Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

                  Mul on üks LED-taskulamp ümber ehitatud (3 X "AAA" asemel) akutoitele.
                  Liitiumaku "18650" laadimiseks on isetehtud "tark" laadija, mis lõpetab
                  laadimise kohe kui aku saavutab pinge 4,2V ja seepärast võib aku ka
                  laadijasse unustada mingi ülelaadimise ohuta. Temperatuuri kontroll
                  polnud sel juhul enam vajalik. Üks aku on taskulambis, teine laadijas.
                  Elektroonika töötab suitsu baasil.
                  Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                  Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                  Comment


                    #10
                    Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

                    Esmalt postitatud klemmikas poolt Vaata postitust
                    Teen talle teise aeglase laadimise veel...
                    Ega aeglane laadimine pole paha, aga pinget võiks ikkagi ka kontrollida. Seda enam, et pole ju teada kui tühi see aku enne laadimist oli ja kui väikeseks on aku mahutavus aja jooksul muutunud.

                    Comment


                      #11
                      Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

                      No ma aku lasen ikka nii tühjaks enne, et telefon piiksub, seega ei tohiks probleemi tekkida. Kuid üks küsimus tekibki, et kui aku mahutavus langeb aastatega, et mis sellest saab? Kas tõesti tekibki, siis ülelaadimine või läheb see vool lihtsalt raisku? Igal juhul on see aku veel korras, seda hirmu ei tohiks olla seega ja 40mA peaks olema piisavalt väike vool ka ju, mis ei tohiks ohtlik olla?
                      Akumahtuvuse vähenemisest annaks märku muidugi ka see, kui telefon sellega vähem peaks, aga seda muret hetkel ei ole ja nagunii ma edaspidi laen originaallaadijaga.

                      Ma olen sedasi Ni-Mh akusid saanud kasutada, mis telefoniga lõpetavad ruttu laadimise ,kuna pinge tõuseb ja telefon ei pea midagi selle akuga, aga kui laen ise mingi 75mAh 12 tundi ja siis peab mitu päeva. 750 mAh aku, vana.

                      Comment


                        #12
                        Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

                        Esmalt postitatud klemmikas poolt Vaata postitust
                        ..... et kui aku mahutavus langeb aastatega, et mis sellest saab? Kas tõesti tekibki, siis ülelaadimine või läheb see vool lihtsalt raisku? ......
                        Tekibki ülelaadimine siis ja vool läheb ka "raisku".
                        Siiski on täheldatud nikkelakudel niisuguse ülelaadimisega
                        teatavat taastumise effekti, üsna vana aku puhul pole ju
                        seda tehes kaotada ka enam midagi...
                        Elektroonika töötab suitsu baasil.
                        Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                        Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                        Comment


                          #13
                          Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

                          Ni-Mh aku puhul ma arvan, et tegelikult ta mahtuvus polegi 100% kadunud, aga lihtsalt pinge tõuseb kergelt, enne kui aku tegelikult täis saab ja nii lõpetab telefon pinge järgi laadimise ära.
                          Aga ilmselt olen ma Ni-Mh akusid siis üle ka laadinud, juhul kui nii laeb üle, aga see on olnud ainus võimalus neid kasutada ja just kaotada pole midagi.
                          Ma isegi peaksin katse tegema, kui laen vana mitte eriti head Ni-Mh akut 5 tundi sama vooluga ja kui laen 10 tundi, siis näen kui suur on pidamise vahe.
                          See peaks asja paika panema, mis saab sellest voolust.
                          Sest akul on teatav kasutegur ja vana aku puhul muutub see kehvemaks ja aku võtab kehvemini voolu vastu, selle võrra väheneb ülelaadimine, kui laadimisstiil jääb vanal akul samaks.

                          Aga mis siis keegi veel ütleks, minu laadimisstiili kohta? Liitium aku 1022 mAh, laadisin 22 tundi 40mA vooluga ja telefon piiksus enne akuga, kui võtsin aku, ehk siis aku oli üsna tühi.
                          viimati muutis kasutaja klemmikas; 16 m 2014, 20:59.

                          Comment


                            #14
                            Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

                            Tõenäoliselt võib vanal akul ka kasutegur väheneda, kuid
                            kindlasti väheneb mahutavus ja suureneb aku sisetakistus.
                            Sisetakistuse suurenemise tõttu on sama laadimisvoolu
                            puhul pinge muidugi laadimise ajal suurem ja siis pinget
                            kontrolliva laadimise puhul lõpetatakse laadimine varem
                            (kui tegelikult võiks veel kuigipalju laadida). Iseasi muidugi,
                            kuidas telefon ennast ülepinge vastu kaitseb, seda ei tea.
                            Elektroonika töötab suitsu baasil.
                            Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                            Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                            Comment


                              #15
                              Vs: Akud ja nende laadiminie, eesotsas Ni-Mh ja Liitium

                              Telefonil ei teki mingit ülepinget, aku ei lähe ülepingesse, mul selle laadimisega, tema pinge lihtsalt ei tõuse enam eriti.
                              Ma laen ju akut eraldi telefonist ka.
                              Telefon kannatab nagunii päris head vahemikku.
                              Võtame näiteks vana Nokia 3110, selle Ni-Mh aku on 6V, ehk siis täislaetult üle 7 ja liitium aku on 7,2V, ma ei tea palju see täislaetult on äkki 8? Liitium aku on täiesti ettenähtud Nokia 3110-le vanale, ühe variandina.
                              Igal juhul, Ni-Mh akut ma ei lae sel eluski nii kõrgele pinget, et see oleks kuidagi ohtlik sellele telefonile.

                              Comment

                              Working...
                              X