Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

plaadid

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    plaadid

    Kuidas neid plaate nimetatakse kus skeemid peal on? Ja kuidas on võimalik ise sinna radasid peale teha? Kui kallid ned on?

    #2
    Tevalos on mingid krossplaadid, kontaktplaadid ja makettplaadid ??? mihuke neist see õige on?

    Comment


      #3
      Radade tegemine suht keeruline toiming(joonistamine/printimine, seejärel söövitamine), lisaks pead auke puurima kui just ei kasuta pindmontaazi elemente.
      Kui teha ainueksemplari siis lihtsam on kasutada mõõtudesse saetud makettplaati millele saab montaazi traadiga teha

      Comment


        #4
        Mis süsteemiga see söövitamine käib?
        Ma tean natukene mingist kile värgist, kas on ka teisi võimalusi ???

        Comment


          #5
          Vaata seda:
          http://www.dynaart.com/B.Techniques.html

          Väga hea ülevaade, kui vähegi inglise keelt valdad...

          Comment


            #6
            OK aga kuidas tina kõige lihtsamalt plaadile saada ???

            Comment


              #7
              Minu viga. Nüüd sain vist asjale pihta! Ostan plaadi millel on positiivne värk peal, siis trükin kile peale skeemi(Kas tindi printeriga võib ka ???) või joonistan selle spets pliiatsiga plaadi peale ja siis uv-ga. Äkki keegi saaks parandada kui ma eksin.

              Comment


                #8
                Palun öelge kas ma sain asjale õieti pihta.

                Comment


                  #9
                  http://www.netcomuk.co.uk/~wwl/pcbs.html

                  See on päris hea kirjeldusega lehekülg...mina igatahes sain vist asjale enam-vähem piht ...nüüd ootan suve, et katsetusi teha...(mul põle UV boxi :'( )

                  Comment


                    #10
                    Kust seda programmi saada oleks, millega radasid tehakse? Osta natuke kallis, äkki saab kuskilt tõmmata.

                    Comment


                      #11
                      Hier findest Du jede Menge Finanzvergleiche an einem Ort. Wenn Du auf der Suche nach einer Versicherung bist, die zu Dir passt, dann bist Du hier richtig.


                      Eagle on vabavara(kuni teatud suuresega plaatideni )...peaks saama sealt tõmmata...mina kakkusin igatahes. Päris hää proge 8).

                      Comment


                        #12
                        Miks sa suve ootab (ongi teine juba käes)? UV lampe muus miski Megaluumen AS või OÜ või miskit. Asub Küberi juures mingites kangialustes aga lamp on hea. Maksis =< 300 raha ja plaadi sain tehtud.
                        Kogemus:
                        Prindid laseriga joonise kilele. Laseril sead max. kontrasti (kui võimalik). Surud kile õhukese ja PUHTA klaasplaadiga vastu +resistiga kaetud trükkplaati (meie foorumiisand müüb neid ka). Katad musta paberiga ja lülitad lambi (ca. 30 cm kaugusel plaadist) sisse. Lased lambil soojeneda umbes minuti. Lambi toon muutub silmanähtavalt sinisemaks. Võtab läbipaistmatu musta katte plaadi eest ära ja exponeerid 3min 45 sek (võid proovida ka muid aegu aga mul tuli nii hästi välja). Lased lambil jahtuda (ei lülitu enne sisse!), samal ajal sätid teise poole kile paika ja... kordad eksponeerimist. Viskad plaadi valmis segatud ilmutisse (vist oli 4,5g NaOH - seebikivi- 0,5l vee kohta - kontrolli!!!). Kui rajad nähtavale ilmuvad, tekib nagu väike "tindipilv" ehk sade plaadi juurde lahusesse. Ilmuta veel ca. 2 minutit. Pese plaat jooksva vee all ja viska söövitisse (FeCl3 + 6H20 - raudkloriid). Varsti on valmis! Asu plaati puurima.

                        NB! Ära lampi vaata - on väga vastik, paneb silmad kipitama. Parem pane päikeseprillid ette.
                        - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
                        - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

                        Comment


                          #13
                          Kas tindi printeriga on ka võimalik?

                          Comment


                            #14
                            Tindiprinteriga kilele radu? Ei saa - ei taha hästi peale jääda ja joonis on liiga läbipaistev. Saad tühja plaadi :-/
                            - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
                            - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

                            Comment


                              #15
                              Tere !

                              PCB valmistamise kohapealt lühike info:
                              1) Raudkloriid unustage ära ! See on kahjulik, ebaefektiivne ning tevalos saada olev naatriumpersulfaat on ohutu, ei määri, kiirem, odavam (!!) ning kestab kauem. Kindlasti ei tohi unustada mullitajat (saab akvaariumipoest) ning soojendust u. 35' celsiust, vastasel juhul läheb kindlasti 2-10 korda kauem aega ning kvaliteet on sitem.

                              2) UV ja resisti korral peab kindlasti olema korralik valgustuslaud (suht kallis kahjuks) ning ilmutussegu peab olema kvaliteetne ning soe, mulle pole vaja. Kui segu ei tööta paarikümne sekundiga, siis tehke uus, vana vägistada ei anna. Kiledena tuleb kasutada matti kilet, tavaline läbipaistev annab halva kontrasti ning laserprinteri kiri kipub maha kooruma.

                              3) puurimine. Kui üldse, siis volframkarbiidpuurid ! tavaline HSS puur kulub 100 auguga, volframkarbiid aga 3000ga. Pöörded vähemalt 20000 ja ette kärnida pole vaja ! Puurid on rabedad, väiksemat auku suuremaga üle puurida ei maksa, puur murdub kohe. Neid puure poest vist ei saa, müüakse 10 kaupa, hind kuskil 20-30 eeki tükist. Igatahes oluliselt odavam kui mingi keldripoe HSS.
                              Ja veel. puurimise juures peavad närvid korras olema. Alguses on 10 auku ja puur katki, aga kui rahulikult (see ei tähenda aeglaselt !) teha, siis ise olen teinud järjest 600 auku.
                              Plaadi disainil on mõistlik kõik augusuurused kohe õigesti paika panna !

                              Vot nii ! Ja peale plaadi valmimist lihvige karukeelega (see on hästi kare vill, mida saab ehituspoest, küsige, nad teavad), jooksva kraanivee all, siis saate peegelpinna. Peale lihvimist tuleks plaat kohe kokku panna, kui kiiresti ei saa või on väga keeruline plaat, lakkige kampollakiga (FLUX SK10, tevalos olemas). Puhastamiseks kasutage puhastussprayd või puhast piiritust. Atsetoon ja bensiin rikuvad komponente. Kui plaat puhas, võite üle lakkida, kuid soovitan ainult seda tevalo PUNASES pudelis akrüüllakki, nr. 70, sinises pudelis on pehmelt öeldes pask.

                              Nii on lood. Põhineb umbes 200 trükkplaadi valmistamisel saadud kogemustel.

                              Kui ise ei viitsi plaati teha, siis saab 1 päevaga meilt (http://proto.volta.ee) või 2 nädalaga Brandnerist, aga seal on miinimumhinnad 2000 ja üles, kuna tehakse kiled ja muu kraam, meil on teine tehnoloogia.

                              Madis

                              Comment

                              Working...
                              X