Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
http://www.elfafoorum.eu/faq.php
See more
See less

DCF77-korrektsioon kvartskellale

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    DCF77-korrektsioon kvartskellale

    Sissejuhatuseks teemasse panen siia paar joonist.
    Esimesel on kujutatud täpse aja etaloni ("aatomkella")
    abil saadav signaal, mida edastab Saksamaal asuv
    sagedusel 77,5kHz töötav Mainflingeni saatja.
    Vastuvõtja on tavaliselt väike trükkplaadil moodul
    koos ferriitantenniga. Väljundsignaali kutsutakse
    TCO (Time Code Output), fragment sellest:
    Click image for larger version

Name:	DCFlyh.png
Views:	1
Size:	735 Baiti
ID:	881993
    Sekundisignaalid võivad olla kestvusega kas 0,1
    (nagu näiteks joonisel 57. sekund) või 0,2 sekundit
    (nagu nt. 58. sekund joonisel), kuid alati puudub
    59. sekundi signaal. Seega on iga minuti alguse
    tunnuseks temale eelnev ligi kahesekundiline paus.
    Seda pausi saabki ära kasutada automaatseks
    minuti alguse fikseerimiseks. Milline on TCO siis
    kui signaal Saksamaalt (kaugus umbes 1500km)
    on nõrk (halb levi) või segatud võimalike kohalike
    raadiohäiretega, olen ka jälginud. Selleks on mul
    kunagi valmistatud kontrollvastuvõtja, millele on
    lisatud heligeneraator ja pieso-piiksuja. Siis tuleb
    korrektse signaali asemel midagi kaootilist, milles
    ma pole kunagi täheldanud pause pikkusega üle
    ühe sekundi. Hea signaaliga tulevad korrektsed
    sekundipiiksud ja see ligi kahesekundine paus ka
    enne täisminuti algust. Maketeerimist jääb ootama
    minu hiljuti väljamõeldud esialgne skeem:
    Click image for larger version

Name:	Uus1.png
Views:	1
Size:	7,1 KB
ID:	881994
    Klikk skeemil peaks seda suuremalt näitama.
    Kes viitsib kaasa mõelda ja tahab proovida skeemi
    tööpõhimõtet lahti seletada, on teemasse oodatud.
    Millalgi lähiajal teen seda ka ise ja jätkan teemat.
    Elektroonika töötab suitsu baasil.
    Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
    Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

    #2
    Vs: DCF77-korrektsioon kvartskellale

    Noriks veidi selle alati puuduva 59. sekundi signaali kallal, kas ikka alati?
    Kuidas leap second 'i korral asi on
    Minul on dcf77 vastuvõtjaga ainult üks kell ja see on 2 aasta jooksul vaid ühe korra signaali kätte saanud.
    Kella juhendis lubati, et tegevusraadius on 1500 km saatjast, minul on aga 1525 km , lisaks elan linna sees suures majas, esimesel korrusel.
    MINULE EI MEELDI KUI MÕNINGAD ISIKUD MINU POSTITUSI MUUDAVAD,
    KUI POSTITUS EI SOBI SIIS PALUKS SEE KUSTUTADA !

    Comment


      #3
      Vs: DCF77-korrektsioon kvartskellale

      Mis pingeni C2 laaduda jõuab kui DD1.1 väljund madal on ?
      http://hparchive.com/
      https://worldradiohistory.com/index.htm

      Comment


        #4
        Vs: DCF77-korrektsioon kvartskellale

        See vist kui maakera meile oma ebaühtlase veerlemisega trikke teeb...
        Arvan et sellisel harval juhtumil sakslased rakendavad oma kuulsat ütlust,
        et pole reegleid ilma erandita! Mis aga puutub sellesse "ülearusesse" 25
        kilomeetrisse, siis ma pigem kahtlustaks seda linna ja suurt maja ja veel
        hästi natukene ka toda esimest korrust. Raadiohäiretega mured...

        Esmalt postitatud Starfish poolt Vaata postitust
        Mis pingeni C2 laaduda jõuab kui DD1.1 väljund madal on ?
        Loogikalülidel DD1.2 ja DD1.4 on moodustatud RS-triger, sisenditeks
        viik 9 (triger peaks ümber lülituma minutiimpulsi algusest) ja viik 13.
        C2 mahtuvus peaks olema vast mingi paarsada pF ainult, mõtlesin
        selle kaudu trigeri tagastada TCO impulsi lõppemisel. C1 mahtuvus
        tuleks aga valida selline, et umbes 1,5 sekundiga kasvaks pinge
        sellel poole toitepinge väärtuseni ehk loogilise "1"-ni DD1.3 viigul 6.

        Lähipäevil üritan skeemi papitükile paigutatuna tööle panna, eks
        siis selguvad ka peenemad nüansid ja võimalikud muudatused.
        viimati muutis kasutaja fre; 06 04 2018, 23:44.
        Elektroonika töötab suitsu baasil.
        Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
        Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

        Comment


          #5
          Vs: DCF77-korrektsioon kvartskellale

          Kui eesmärgiks on täpse aja saamine, siis on enamus GPS -e võimalik panna tööle 1PPS režiimis.
          On mooduleid, millel on eraldi 1PPS väljund.
          Kõige odavamatel moodulitel on täpsuseks kümme astmel miinus kuus sekundit.
          Hiinast tellides algavad GPS moodulite hinnad viiest eurost.
          MINULE EI MEELDI KUI MÕNINGAD ISIKUD MINU POSTITUSI MUUDAVAD,
          KUI POSTITUS EI SOBI SIIS PALUKS SEE KUSTUTADA !

          Comment


            #6
            Vs: DCF77-korrektsioon kvartskellale

            Ma mõtlesin seda, et see C2 võib DD1.2 sisendisse kõrgema pinge anda kui DD1.1 väljund kõrgeks läheb,
            LA7 on sisendi kaitsga ? Ma pole selle siseskeemi näinud.
            http://hparchive.com/
            https://worldradiohistory.com/index.htm

            Comment


              #7
              Vs: DCF77-korrektsioon kvartskellale

              Esmalt postitatud klm poolt Vaata postitust
              Kui eesmärgiks on täpse aja saamine, siis on enamus GPS -e ......
              Ma ei tunne vajadust ehitada eriti täpset oma sagedus- või ajaetaloni koju, milleks vast tõesti
              mõni GPS-moodul olekski sobilikum. Esialgseks tagasihoidlikuks sooviks on hoida kvartskella
              käik kasvõi näiteks +/- veerandsekundise täpsusega pidevalt õige. Selline aeg-ajalt hüppeline
              õigekspanek (kui on ajapikku natuke valeks läinud) nagu seda tüüpiliselt tehakse, mulle ei sobi.
              Küll aga sobib selline variant, mis korrigeerib kella kvartsgeneraatori sagedust aeg-ajalt vea
              ilmnemisel - kiirendab või aeglustab siis kella käiku, et selle ajanäit jälle õigemaks läheks.
              Mulle just meeldivad sujuva sekundiosuti liikumisega kellad (eks kulgeb ka aeg ühtlaselt, mitte
              aga niimoodi hüpeldes...). Näiteks on mul üks teise korpuse sisse ehitatud kellamehhanism,
              mis originaalis kandis nime "Весна". Tegemist on isemoodi asjaga, milles töötab helihargiga
              sünkroonmootor. Helihark hoitakse 128Hz väikese amplituudiga võnkumises elektroonika abil.
              Tal on küll sekundiosuti käsitsi nullistamiseks nupp (sarnaselt mehhaanilise stopperiga), kuid
              soov oleks selle kasutamise asemel hoida kella käigutäpsust automaatselt. Veel on viimastel
              aastatel levima hakanud sujuva sekundiosutiga liikuvad kvartskellad, sellistel vist töötavad
              mootorid 8Hz sagedusel. Noh, võiks mõelda näiteks ka sellise käigutäpsuse hoidmisele...

              Esmalt postitatud Starfish poolt Vaata postitust
              Ma mõtlesin seda, et see C2 võib DD1.2 sisendisse kõrgema pinge anda kui DD1.1 väljund kõrgeks läheb,
              LA7 on sisendi kaitsga ? Ma pole selle siseskeemi näinud.
              Pole probleemi, CMOS-loogika kõik sisendid on ka kaitstud kahe sisemise dioodiga.
              Üldse on CMOS loogika suhteliselt lolli- ja töökindel, isegi vanad nõukogude omad.
              Küll aga saab neile otsekohe saatuslikuks toitepinge vale polaarsus.
              viimati muutis kasutaja fre; 07 04 2018, 14:51.
              Elektroonika töötab suitsu baasil.
              Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
              Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

              Comment


                #8
                Vs: DCF77-korrektsioon kvartskellale

                Huvitav link

                https://dcf77logs.de/live
                "Directly or indirectly, all issues related to sound should be decided by the ear as an organ of hearing: conclusions that are given by the ear is no longer necessary to challenge. Lord Rayleigh (John William Strutt)

                Comment


                  #9
                  Vs: DCF77-korrektsioon kvartskellale

                  https://www.elektormagazine.com/labs...version-150713
                  https://www.eeweb.com/extreme-circui...7-preamplifier

                  Comment


                    #10
                    Vs: DCF77-korrektsioon kvartskellale

                    Minul kah üks sujuvalt liikuva sekundiosutiga, elektromehhaaniline, vaikne kell, aga see küll mingit õigeaja signaali ei vaja.
                    Püsib vähemalt pool aastat sekundi täpsusega õige, paar päeva enne patarei tühjenemist jääb veidi taha.
                    Patarei kestab tavaliselt 3..4 aastat. Kahjuks pole sujuvalt liikuva sekundiosutiga kella just kerge leida.
                    MINULE EI MEELDI KUI MÕNINGAD ISIKUD MINU POSTITUSI MUUDAVAD,
                    KUI POSTITUS EI SOBI SIIS PALUKS SEE KUSTUTADA !

                    Comment


                      #11
                      Vs: DCF77-korrektsioon kvartskellale

                      Esmalt postitatud freeze poolt Vaata postitust
                      Huvitav link .....
                      Seda on jah huvitav jälgida, polnudki varem kohanud, aitäh!
                      Impulsside ja pauside kestvuse kõikumisest võiks nii pluss-miinus
                      1 või isegi 2 viimases numbrikohas panna mõõtemetoodika arvele.
                      Olgu mõõdetavad väärtused kuitahes täpsete ja stabiilsete
                      suurustega, siis viimast numbrikohta ei saa tõsiselt võtta,
                      ikka on kasutatavast mõõtemetoodikast tulenevalt
                      "hüplemine" viimases numbrikohas +/- üks ühik.

                      Teised kaks ülaltoodud linkide teemat olid mulle tuttavamad, siiski
                      pole mul huvi mässata mikrokontrolleritega (kuigi mõne asja olen
                      kokku pannud, ainult programmeerimisega on keegi aidanud) ja
                      DCF77 antennivõimendi järele pole minul siin vajadust.

                      Esmalt postitatud klm poolt Vaata postitust
                      Minul kah üks .....
                      Püsib vähemalt pool aastat sekundi täpsusega õige, ......
                      Siis on suuresti vedanud, et juba vabrikus nii täpselt käima on saadud.
                      Minul on ainus säärane, see näiteks jääb üle sekundi ööpäevas maha.
                      Pole talle ka mingisugust reguleerimise võimalust tehtud, nagu varemalt
                      (praegust seisu ei tea) igal vene kvartskellal sees trimmer oli. Mul on elus
                      olnud kaks käekella (odavad, üks nimega "Japona" ja teine "Q&Q") üsna
                      täpse käiguga - mõlemal umbes sekundijagu käiguviga ühe kuu jooksul
                      ja seda samuti juba tehasepoolselt, neil ka trimmerit sees pole.
                      Tegelikult ongi võimalik lihtne kvartskell ka päris täpselt käima saada, kui
                      soovi, tahtmist ja võimalust on. Tarbijale võimaluseks siis ka see trimmer.

                      Oma esialgse skeemi tööpõhimõtte kirjeldamise jätaks järgmisele postitusele.
                      Elektroonika töötab suitsu baasil.
                      Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                      Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                      Comment


                        #12
                        Vs: DCF77-korrektsioon kvartskellale

                        https://youtu.be/ZLZHqon0abw?t=87

                        http://genesisradio.com.au/VK2DX/time_signals.html

                        http://www.robkalmeijer.nl/techniek/...e46/index.html
                        viimati muutis kasutaja freeze; 08 04 2018, 21:49. Põhjus: ___
                        "Directly or indirectly, all issues related to sound should be decided by the ear as an organ of hearing: conclusions that are given by the ear is no longer necessary to challenge. Lord Rayleigh (John William Strutt)

                        Comment


                          #13
                          Vs: DCF77-korrektsioon kvartskellale

                          Mul on olnud ja on ka hetkel päris mitmeid DCF77 võimekusega kellad kasutusel. Üks Sencor kell/termomeeter saab heal juhul korra paari kuu jooksul DCF77 signaali kätte (kui kella asukoht on õnnestunud) aga ka siis on juhtunud, et sünkroniseerib siis kellaaja valeks.
                          Samas asukohas näiteks Rootsist ostetud Prologue firma välitermomeeter näitab u. 90% ajast, et tal ajasignaal olemas ja kellaaeg püsib probleemideta täpsena.

                          Lisaks on mul kogemus ühe Briti turu jaoks toodetud Oregon Scientific kell/termomeetriga, mis saab oma signaali Briti ajasignaali saatjast MSF60. Algselt asus saatja Rugby, Warwickshire-is aga alates 1.aprill 2007 asub saatja Anthorn-is. Sellel kellal on 98% ajast ajasignaal olemas ja kella näit on olnud alati õige. Briti saatjast siiani on u. 1800 km ja saatja tööraadiuseks lubatakse u. 1000km (Saatja võimsus 18 kW). Saksamaa Frankfurti saatjast Eestisse on umbes 1450 km ja saatja tööraadiuseks lubatakse u. 2000 km (saatja võimsus 50 kW).

                          http://www.npl.co.uk/science-technol...io-time-signal

                          Üldiselt jääb mulje, et DCF77 jaoks Eesti ikkagi suhteliselt ääreala ja seega peab DCF77 vastuvõtja olema veidi kvaliteetsem ja vastuvõtja asukoht peaks olema ka sobiv ning võimalikult segajatevaba.
                          20+ aastat elfafoorumis

                          Comment


                            #14
                            Vs: DCF77-korrektsioon kvartskellale

                            Esmalt postitatud Timo poolt Vaata postitust
                            ......
                            Üldiselt jääb mulje, et DCF77 jaoks Eesti ikkagi suhteliselt ääreala ja seega peab DCF77 vastuvõtja olema veidi kvaliteetsem ja vastuvõtja asukoht peaks olema ka sobiv ning võimalikult segajatevaba.
                            Jah, ülemaailmselt on neid aja- ja sagedusetalonide saatjaid üksjagu,
                            olen minagi varasematel aastatel mitmeid nendest ka ära kuulanud.
                            Numbernäiduga kellade jaoks on tavaliselt puhtam signaal kasulikum,
                            sest nemad peavad korjama sellest palju rohkem infot, kogu kellaaja
                            ja enamasti siis veel ka selle "kalendrilise" info. Seepärast ei ole ma
                            kellelegi raadiojuhtimisega kella kuhugi kortermajja soovitanud. Mulle
                            aga tuleb DCF77 piisavalt hästi ja kui kell pole just mingi kohaliku häire
                            piirkonnas, läheb isegi numbernäiduga variant vaid üliharva valeks.
                            Muidugi ei tule signaal puhtalt ööpäevaringselt, aga ilmselt piisab sellest
                            kui öisel ajal korralikult kätte saab. Et DCF77 vastuvõtjad on ka rohkem
                            levinud, jään sellele variandile pidama. Praegusel juhul piisab, kui ma
                            aeg-ajalt ainult minutisignaali kätte saan selle skeemi jaoks.

                            Nüüd siis selgitusi selle minu esialgse skeemi kohta.
                            R1, T1 ja R2 on mõeldud vastuvõtjast tuleva madala nivoo (toitepinge
                            on sellel ju vaid 1,5 või 3V) tõstmiseks järgneva CMOS-loogika jaoks
                            sobivaks, DD1.1 pöörab selle jälle "õigetpidi". Loogikalülidel DD1.2 ja
                            DD1.4 moodustatud trigerist oli juba eespool juttu, selle väljundist peaks
                            siis saamagi vaid minuti algust tähistava impulsi. Selle impulsi algus on
                            suunatud järgneva D-trigeri (DD2 "ülemine" pool) sisendile C. Nüüd,
                            olenevalt sisendile D (viigule 9) kellast tulevale minutivahetuse nivoole
                            (sisend "M") sellel hetkel, võtab D-triger asendi, millest saame teada,
                            kas kell jääb maha või käib ette. Vastav nivoo viigult 13 (takistite R8...
                            R10 kaudu) antakse mahtuvusdioodile, mida pole siin skeemil näidatud.
                            See asub täiendavalt kellas kvartsgeneraatoriga ühenduses ja muudab
                            selle töösagedust, "õigest" väärtusest veidi madalamaks või kõrgemaks.
                            No selline lihtsam variant, arvan et toimib ja võibki nii jätta. Esialgseks
                            (kella tööle pannes) kellaaja nullistamiseks just TCO ajasignaali järgi on
                            mõeldud teine triger (skeemil DD2 "alumine" pool). Selleks on nupp "R",
                            mille lahtilaskmisele järgnev sekundiimpulss nullistab kella (väljund "R").
                            Mikroskeemil DD3 töötab heligeneraator, mis muudab sekundi- või siis
                            ainult (olenevalt lüliti SA1 asendist) minutiimpulsid piiksumiseks. Tooni
                            kõrgus (valitakse R6 ja R7 abil) oleneb "ülemise" trigeri asendist, andes
                            teada, kas kell on ette käinud või maha jäänud.
                            Elektroonika töötab suitsu baasil.
                            Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                            Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                            Comment


                              #15
                              Vs: DCF77-korrektsioon kvartskellale

                              "Pole probleemi, CMOS-loogika kõik sisendid on ka kaitstud kahe sisemise dioodiga. Üldse on CMOS loogika suhteliselt lolli- ja töökindel, isegi vanad nõukogude omad. Küll aga saab neile otsekohe saatuslikuks toitepinge vale polaarsus." (((KURADI FOORUMI EDITR SEE ON, NO QUATO, suurem väiksem jms keelatud ???))) See pole päris tõsi. Palju tänapäeva loogikat enam ei oma selliseid kaitse dioode. Põhjuseid on mitmeid. Raiskab kasulikku kristalli pinda, suurendab sisend mahtuvust mis probleem kiiretel signaalidel, ei sobi kokku suure pingevahemiku sisenditega (5 volt tolerant). jne.
                              Modelleerimises ja tootmises kehtivad:
                              1. Avariikindel vooluring lühistab kõik teised.
                              2. Transistor, millel on kiiresti toimiv kaitse, säästab kaitset, sulades kõigepealt ise.

                              Comment

                              Working...
                              X