Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Kui aku laeb akut, eFektiivsus alati sama sõltumata juhtme pikkusest?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Kui aku laeb akut, eFektiivsus alati sama sõltumata juhtme pikkusest?

    Kui ma ühendan 2 akut erineva laetuse astmega paralleeli ja kasutades nende vahel taksitit (pikka juhet), et vool liiga suureks ei läheks.
    Siis kas kuni akude pinge ühtlustumiseni läheb elektrit raisku enamvähem alati samapalju sõltumata juhtme pikkusest (takistus)?
    Lihtsalt pikema juhtme puhul võtab akude pingete ühtlustumine kauem aega ja on rattaaku tervisele parem.

    Elektriratta aku ühendan offgrid maja akuga paralleeli kui pikemalt ei sõida.
    Näiteks majaaku on ~58V ja elektriratta aku ~52v siis ~12m 1,5mm2 juhtmega ühendades on alguses suurim vool ~10A
    EE orjusest vaba!

    #2
    Vs: Kui aku laeb akut, effektiivsus alati sama sõltumata juhtme pikkusest?

    Juhtmel kaotad igal juhul vool ruudus korda juhtme takistus (korda aeg).
    Elu on nagu lintmakilt muusika kuulamine. Mida lõpupoole, seda kiiremini hakkab linti äraandev ketas pöörlema...

    Comment


      #3
      Vs: Kui aku laeb akut, effektiivsus alati sama sõltumata juhtme pikkusest?

      Pigem jah pane PWM voolupiiramine vahele. Määragi 5 amprit näiteks voolutugevuseks ja las tilgutab ilma lineaarse suure kaota. Klassikalised PWM kivid enamasti muidugi ei taha eriti lihtsalt sobituda, kuna pulsilaius ei lähe 100% peale välja. Mul on opaka ja komparaatoriga selline voolupiiramislahendus ühe DC elektrimootori käivitusvoolu piiramiseks. Muidugi mõlemas suunas minu lahendus voolu ei piira, st kui rattaaku oleks kõrgema pingega ja laeks majaakut, siis vaja topelt neid voolupiirajaid lisada või uus asi ehitada. Mul trükkplaat tehtud ja proovitud lahendus, toimib talutavalt, laialtlevinud komponentidest, kui pudinad ja tahtmine olemas nikerdada, siis võin ka õige PCB faili saata, millega plaat välja printida. Sagedus hetkel selle 330pF kondega veits kõrge ainult(sadases kilohertsides), võib ka 2 nanose konde sinna lisada, siis kukub sagedus 30kHz ligi ja lülituskaod väiksemad tegelikult, drossel peaks ainult vähe toekam olema siis.
      otsija

      Comment


        #4
        Vs: Kui aku laeb akut, eFektiivsus alati sama sõltumata juhtme pikkusest?

        Teine küsimus seoses juhtmega. Kui mul on 5 soonega juhe ja ühendan ühe pooluse jaoks 3 soont ja teise jaoks 2 soont. Siis kas see on vase raiskamine (kadu suurem) võrreldes kui mul oleks juhe 4 soonega (mõlemale 2)?
        Mõlemal juhtmel soontel on kokku sama ristlõikepindala.

        Veel üks tähelepanek, et lubatud vool mm2 kohta on väiksemal juhtmel palju suurem kui suurema ristlõikega pindalaga juhtme puhul.
        Näiteks vahe lausa 6x võrreldes 100mm2 (3,5A/mm2) juhtme ja 0,5mm2 (21A/mm2) juhtme puhul.
        Tuleneb see juhtme välisest pindalast st võimaldab eraldada rohkem soojust?
        viimati muutis kasutaja DVDRW; 06 m 2020, 17:23.
        EE orjusest vaba!

        Comment


          #5
          Vs: Kui aku laeb akut, eFektiivsus alati sama sõltumata juhtme pikkusest?

          Lisan juurde, et jäi silma Ebay-s üks teoreetiliselt ideaalne stepdown kiviga muundur, selline siis. Sisendi ja väljundi vahel pingevahet ei tohiks sellel enam põhimõtteliselt siis olla. Tellisin suht ammu juba ära, ent kohale jõudmisega ikaldus enamike asjadega viimasel ajal nagu ikka, kui kätte saan siis näha ole mis reaalselt endast kujutab.
          otsija

          Comment


            #6
            Vs: Kui aku laeb akut, eFektiivsus alati sama sõltumata juhtme pikkusest?

            Esmalt postitatud DVDRW poolt Vaata postitust
            Siis kas see on vase raiskamine (kadu suurem)...
            Vaske küll jah raiskad rohkem, elektrit seevastu raiskad vähem, takistus on ju väiksem, seega vähem elektrit läheb soojuseks.

            Esmalt postitatud DVDRW poolt Vaata postitust
            Tuleneb see juhtme välisest pindalast st võimaldab eraldada rohkem soojust?
            Põhimõtteliselt küll jah.

            Comment


              #7
              Vs: Kui aku laeb akut, eFektiivsus alati sama sõltumata juhtme pikkusest?

              Juhjtmele lisandub akude sisetakistus, need võiks olla sarnases suurusjärgus, ülearu jäme juhe on jah vase raiskamine. Võrdluseks on pingelang, palju on aku pingete vahe ühanduses ja ilma, kui see erinevus on 2x siis on pool takistusest juhtmes. Kaks ja kolm pole raiskamine sest lõpuks on kogu vooluring jadas ja üks jupp lihtsalt väiksema takistusega.

              PWM-ga kokkuhoiukohta nagu ei teki, kui vool on väiksem on aeg pikem ja summaarne kadu on ikka umbes sama. Mõtet oleks juhul kui max vool otse liiga kõrgeks läheb siis seda piirata ja saab pikemalt max lubatud vooluga laadida.
              Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

              Comment


                #8
                Vs: Kui aku laeb akut, eFektiivsus alati sama sõltumata juhtme pikkusest?

                Tekib ikka ju, kui mingi pika või peene kaabli sinna vahele topid, siis jääb sinna pingelang näiteks 3V akude vahele, 3V ja 5A näiteks ja 15W kütab õhku. Kui nüüd PWM seal vahel, mis selle 3V pingelangu mis muidu juhtmesse jääb, selle arvelt väljundisse suurema voolutugevuse natuke muundab, või sisendisse väiksema, siis tulebki sealt võit juba sisse. Kui 13S akupakk, siis täiesti täis ja täiesti tühja akupaki pingevahe üle 10 voldi, mis märkimisväärne kadu juba. Muidugi võib mingi jämeda kaabliga tuimalt aku sisetakistuse arvelt jõuga kohe nii palju sisse suruda, et jämedas lühikeses kaablis mingit erilist pingelangu ja kadu ei teki, aga ega aku selle peale vaevalt head nägu teeb, kui kohe lajatad täiesti tühjale akule 10C ja rohkem laadimist selga. Oleks tegu superkondensaatoritega, siis poleks vast hullu midagi, aga akudele see küll hea lahendus pole.
                otsija

                Comment


                  #9
                  Vs: Kui aku laeb akut, eFektiivsus alati sama sõltumata juhtme pikkusest?

                  Kui juhtme jätad samaks siis pwm efektiivsust ei lisa. Kui paned uue juhtme siis... seda kõike ma tegelt juba kirjutasin.
                  Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

                  Comment


                    #10
                    Vs: Kui aku laeb akut, eFektiivsus alati sama sõltumata juhtme pikkusest?

                    Ei tea jah, veits segane tundub see hetkel mulle. Aga noh, kui see muundur mul ebay-st kohale tuleb, siis saan ära proovida kohe, mul 18V akutrelli akusid, panen täisale ja tühjale akule juhtmed vahele, lisaks selle muunduri ja ka paari oomise takisti näiteks. Siis kohe näha, kui täis akult jõuab tühjale akule sama voolutugevus, siis su teooria klapib, kui tühjemasse akusse aga veidi rohkem tilgutab, siis midagi ei klapi.
                    otsija

                    Comment


                      #11
                      Vs: Kui aku laeb akut, eFektiivsus alati sama sõltumata juhtme pikkusest?

                      Mitte ei saa aru, kas sa juurdled selle üle, on kasulikum piirata voolu suure takistusega juhtmejupi (või lausa takisti) või PWM abil? Juhtmes/takistis loomulikult tekivad suuremad kaod, PWM + väikese takistusega juhtmejupp on mõistlikum.

                      Comment


                        #12
                        Vs: Kui aku laeb akut, eFektiivsus alati sama sõltumata juhtme pikkusest?

                        Mina usun ka seda varianti, elajaz justkui arvab, et mingi teatud juhtmetakistuse korral kasutegurit paremaks ei saa. Proovin ära kui jupp käes, siis pilt selge
                        otsija

                        Comment


                          #13
                          Vs: Kui aku laeb akut, eFektiivsus alati sama sõltumata juhtme pikkusest?

                          Esmalt postitatud A.S. poolt Vaata postitust
                          PWM + väikese takistusega juhtmejupp on mõistlikum.
                          Juhtme pikkusega reguleerida takistust on võimalik aga mõistlik ...... ???

                          PWM-i puhul on tegu kindla amplituudiga pinge-voolu pulsiga.
                          Kas aku tervisele meeldib suur hüpe ja siis vaikus?
                          Ikkagi keemia.

                          Comment


                            #14
                            Vs: Kui aku laeb akut, eFektiivsus alati sama sõltumata juhtme pikkusest?

                            Akule meeldib kindlasti pulseeriv laadimine (gaasid lahkuvad plaatidelt) aga selle PWM-ga pole midagi teha: pulsid eaks olema min. sekundise perioodiga.

                            Comment


                              #15
                              Vs: Kui aku laeb akut, eFektiivsus alati sama sõltumata juhtme pikkusest?

                              Esmalt postitatud otsija poolt Vaata postitust
                              ...et mingi teatud juhtmetakistuse korral kasutegurit paremaks ei saa.
                              Niisama lihtsalt kasutegurit paremaks tõesti ei saagi. Mida rohkem sa igasugu jura sinna vahele juurde topid, seda hullemaks olukord läheb. Saaks näiteks niiviisi, et ühes otsas tõstad pinge piisavalt kõrgeks, selle tulemusel vool juhtmes väheneb, juhtmes eralduv soojus samuti väheneb, teises otsas muudad pinge jälle mõistlikult väikeseks. Sest ega siis ilmaasjata elektriliinid ei ole meil näiteks lausa 330kV kandis, ikka kadude vähendamiseks on see vajalik. Lühikese juhtme/kaabli korral võib efekti ka mitte olla, sest pinge muundamine mõlemas otsas on ju samuti kadudega.

                              Comment

                              Working...
                              X