Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Suur trafo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Suur trafo

    Selline suur idanaabri trafo vedeleb kodus: OCO - 0 25 - y3 (y- venekeele U)
    aastast 1977. Asi on siis 0,25kBA (250W). Proovisin järgi ja täitsa töötab. Väljundpinge on siis 12V. Mõõtes näitas aga 12,8.

    Tekkis siis mõte ehitada võimendi, leidsin hea skeemi transistoritega KT819GM.
    kuna mul just neid paras karbitäis katsetamiseks :P

    Probleem selles nüüd, et võimendil mida ma tahan ehitada on vaja trafot millel on väljundpinge 21V (peale dioode ja kondekaid 25V). Kas 12,8 jääks väga lahjaks ?

    Tekkis mõte trafo ümber kerida, siis aga läheks meeletu aeg ja jama ....
    Äkki kellelgi siit foorumist on mõnda head trafot pakkuda minu oma vastu ?

    Selline küsimus veel ka et kui ma trafot ümber kerin kas siis võin kasutada näiteks kaablit millel on plastik isolatsioon (põhimõtteliselt tavalist elektrikaabli soont koos isolatsiooniga) ? Kardan et ruumi ei jätku selle peale kerimiseks aga kas põhimõtteliselt vahet ei ole ju mis isolatsiooniga traat on ?

    #2
    Vs: Suur trafo

    Tegemist tundub kirjelduse järgi olevat omaaegse ohutupinge 12V transformaatoriga. Kas tollel isendil on sekundaarmähis alumiiniumist? Kas su projekteeritav võimendi töötab ühepolaarsel toitel või vajab siiski kahepolaarset toitepinget? Muide kui tegu on sama trahfoga, mida arvan olema, siis tolle lahti võtmine küll eriliselt suur töö ei olnud, kuna ise olen samuti eelpool nimetatud toodet võimendite toitena kasutanud. Trafo sekundaarmähise ümbermähkimisest sa ilmselt ei pääse ja samuti pead kasutama mähiseosa varjestust nt. vaskplekiga. Mähistraadina on siiski soovitav kasutada kahekihilise isolatsiooniga email vasktraati, mille kuumustaluvus on kordi suurem tavalisest PVC kattega juhtmetest.

    Comment


      #3
      Vs: Suur trafo

      Esmalt postitatud Max27 poolt
      Tegemist tundub kirjelduse järgi olevat omaaegse ohutupinge 12V transformaatoriga. Kas tollel isendil on sekundaarmähis alumiiniumist? Kas su projekteeritav võimendi töötab ühepolaarsel toitel või vajab siiski kahepolaarset toitepinget? Muide kui tegu on sama trahfoga, mida arvan olema, siis tolle lahti võtmine küll eriliselt suur töö ei olnud, kuna ise olen samuti eelpool nimetatud toodet võimendite toitena kasutanud. Trafo sekundaarmähise ümbermähkimisest sa ilmselt ei pääse ja samuti pead kasutama mähiseosa varjestust nt. vaskplekiga. Mähistraadina on siiski soovitav kasutada kahekihilise isolatsiooniga email vasktraati, mille kuumustaluvus on kordi suurem tavalisest PVC kattega juhtmetest.
      Jah tegemist on trafoga millel on sekundaarmähis alumiiniumist. Võimendi töötab kahepolaarse toitega kaa veel... ilmselt tuleb ümber kerida. Seda on hea kuulda et trafo millest jutt käib on lihtsasti lahtivõetab

      tevalos oli ka seda traati müüa ma just vaatasin... kas 2mm piisab ? jämedamat seal pole. Rehkendusi peaks vist enne ostu tegema ?

      kas varjestuseks sobib ka foolium näiteks ? või mõni muu metall peale vase?

      Comment


        #4
        Vs: Suur trafo

        Kaks mm läbimõõduga mähistraat on veidi liiast, piisab selliste väljundpingete korral (21V*2) 1.4mm- 1.6mm diameetriga mähistraadist. Sekundaarmähise soovitan lihtsuse huvides kerida järgmiselt: Pool jaota mõtteliselt kaheks osaks, ühe toiteõla mähise kerid ühele poolele, teise samasuguse keerdude arvuga mähise teisele poole. Nii on lihtsam hiljem pingeid võrdseks saada, keerdude arvu/mähise pikkust korrigeerides. Võid veel üle täpsustada, et kui suur see võimendi toitepinge olema peab kas 21V või 25V AC siis võin sulle anda ka tolle trafo sekundaarmähise keerdude arvu.

        Comment


          #5
          Vs: Suur trafo

          Esmalt postitatud Max27 poolt
          Kaks mm läbimõõduga mähistraat on veidi liiast, piisab selliste väljundpingete korral (21V*2) 1.4mm- 1.6mm diameetriga mähistraadist. Sekundaarmähise soovitan lihtsuse huvides kerida järgmiselt: Pool jaota mõtteliselt kaheks osaks, ühe toiteõla mähise kerid ühele poolele, teise samasuguse keerdude arvuga mähise teisele poole. Nii on lihtsam hiljem pingeid võrdseks saada, keerdude arvu/mähise pikkust korrigeerides. Võid veel üle täpsustada, et kui suur see võimendi toitepinge olema peab kas 21V või 25V AC siis võin sulle anda ka tolle trafo sekundaarmähise keerdude arvu.
          AC toitepinge peaks olema 21V, väga hea oleks kui keerdude arvu teada saaks, ise võin midagi veel segi ajada

          Comment


            #6
            Vs: Suur trafo

            Selle konkreetse transformaatori 21V(ühe õla) väljundpinge korral oleks sekundaarmähise keerdude arv ca 60. Kuna keerdude arvutuslikku täpset käiku selle trafo kohta momendil üles ei leidnud, kasutasin keerdu hindamisel olemas olevat valminud isendit. Mähis on poolile mul paigaldatud siis kahes jaos ning kolme kihina. Igas kihis siis 20 keerdu mähist. Varjestus paigalda primaar- ja sekundaarmähise vahele ja hoolitse selle eest, et see oleks mähistest isoleeritud, samuti ka (varjestuspleki ots ja algus oleksid isoleeritud teineteisest).

            Comment


              #7
              Vs: Suur trafo

              Suured tänud Max27, varjestuse oleks ise raudselt valesti pannud

              Comment


                #8
                Vs: Suur trafo

                Tõsi oli sul Max27, 15minti ja trafo plekid eemaldatud, primaar mähis maha keritud
                Primaarmähisel oli 30 keerdu.

                Comment


                  #9
                  Vs: Suur trafo

                  Mitte primaarmähis vaid sekundaarmähis, ma loodan, et sa toda vast ikka kiiruga maha kerida ei jõudnud. Kuna transformaatori lahti võtmine nii kähku käis siis loodan, et märkasid trafosüdamiku koosamisel on järgitud teatud "trafopleki" paigaldamise korrapärasust.

                  Edu!

                  Comment


                    #10
                    Vs: Suur trafo

                    Esmalt postitatud Max27 poolt
                    Mitte primaarmähis vaid sekundaarmähis, ma loodan, et sa toda vast ikka kiiruga maha kerida ei jõudnud. Kuna transformaatori lahti võtmine nii kähku käis siis loodan, et märkasid trafosüdamiku koosamisel on järgitud teatud "trafopleki" paigaldamise korrapärasust.

                    Edu!
                    just.... sekundaarmähie ketrasin ikka maha mitte primaar nii see on et mõtled ühte aga kirjutad teist :P

                    kle uurisin jah seda plekkide korrapärasust ... aga jah vahel on asjadega nii et laiali võttes läheb kõik ladusalt... kokku pannes aga ei saa hakkama, mind on elu juba õpetanud selliseid asju jälgima

                    tänud veelkord Max27

                    Comment


                      #11
                      Vs: Suur trafo

                      Mul oli kah mõni aeg tagasi vaja võimendile toidet, aga olemasolev trafo andis välja ainult 12V. Panin tavalise aladi asemel pinge kordisti ja oligi kaks korda suurem pinge ning veel kahepolaarne kah. Suure võimsuse puhul peaksid sellisel juhul konded vähe suuremad olema aga lihtsam lahendus kindlasti kui trafo ümber kerimine.

                      Comment


                        #12
                        Vs: Suur trafo

                        Pingekordisti varjanti võimsusvõimendi toitelülituse koostamisel ei soovita, kuna selliste skeemide iseärasus on väljundpinge suur kõikumine sõltuvalt koormusest (A- amper). Kui see oleks hea lahendus, oleks see igas odavas helisagedusvõimendis kasutusel.........aga ei ole! Kuigi aitaks kokku hoida hinnalist mähistraati ja transformaatori mõõtmed ning kaal oleksid ka oluliselt väiksemad. Sellise pingekordisti lülitusega võib tekkida olukord kus kahepolaarne toitepinge hakkab sõltuvalt koormusest ning võimendi eriomadustest teineteisest suuresti erinema ja varsti ei ole suits enam kaugel........ See võib olla üks põhjus miks sul virx5 kivivõimud maha põlesid....... Seega on soovitav transformaatori ümberehitamine ikkagi lõpule viia, nii saad kindlalt töötava lahenuse.

                        Comment

                        Working...
                        X