Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
http://www.elfafoorum.eu/faq.php
See more
See less

Trükkplaatide söövitamine

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Vs: Trükkplaatide söövitamine

    Hetkel võtsin uue projekti käsile: Leitungs-Suchgerät Ls-100
    Kuigi pooleliolevaid ka omajagu. Aga läheb vaja seda lähiajal.

    Selle (otsija) jaoks kasutan kahepoolset 0.5 mm (kui mitte vähem) paksust trükkplaati, mida on mul mitu mitu tükki. Kuna see nii õhuke, siis saab lõigata kääridega nagu paberit.
    Ja sellega seoses on ta ka veidi kõver, nii servadest, kui keskelt.
    Lihtsalt ei viitsinud garaazi minna, et tavapaksusega (1,5mm) plaati lõigata dremeliga. Ja üldsegi on korpus väike ja minimaalne, seega igasugune minimaalsus (paksus) on plussiks antud hetkel.
    Et seade oleks kompaktne.

    Seega nüüd siis prindin uuesti selle kollase paberi peale ja hakkan triikima ja vaatan, kas saan sellise plaadi ka normaalselt tehtud. Ning kas saab selle ka sirgeks.
    Teen selle ära, siis annan tagasiside ja mõned pildid.
    viimati muutis kasutaja Elektrik; 18 04 2020, 16:41.

    Comment


      Vs: Trükkplaatide söövitamine

      Esmalt postitatud radiotehnika35 poolt
      Kuumutamine - mis kuumust kasutad? Ma pole veel märganud, et sellest sõltuks. Kuumus peab olema üsna kõrge, mingil hetkel kui tahm on plaadile kleepunud...
      Ma olen triikraua max keeranud ja samamoodi jälginud - kui kile pealt trükitud rajad hakkavad hästi läbi kumama, peaks ok olema. Mõni kord on ka hästi läinud kuid enamus vist ikka sellised, kus peab markeriga parandama või sulavad raja servad laineliseks.
      Tellisin Hiinast “spets” trükkplaadi markerid aga ei ole veel õnnestunud neid kasutada.
      To Elektrik: Kas dremeliga on hea lõigata? Mõtlen, kas jääb hea lõige või pead pärast korrigeerima? Ise lõikan1,5mm (oli vist) vaiba noaga. Kummagilt poolt 3 tugevat tõmmet joonlauda mööda. Siis murran ära ja peene viiliga paar tõmmet mööda serva ja tulemus jääb väga hea.

      Comment


        Vs: Trükkplaatide söövitamine

        Proovige triikimisel ka peldikupaberi riba vahele panna ja vaadake siis ka, kuidas tulemus tuleb. Ise olen toppinud selle vahele, eks auguline ikka kipub vahest jääma ja veits parandusi vaja aegajalt, ent printer ka suvakas ja seega ei saa kurta ka vast. Pehme paber justkui hajutab seda temperatuuri jaotust ja nii lihtsalt ei nühi laiali ka seda jama seal, libiseb ka hästi raud peal. Võite markerit ka soovitada head, mis hästi auke kataks, mul mingi suvakas veekindel on, ent see ikka ei jää nii hästi pidama kui tooner ise. Tõmban täpist üle küll, aga peale söövitust ja maha nühkimist ikkagi näha et veidi on läbi markeri närinud.
        otsija

        Comment


          Vs: Trükkplaatide söövitamine

          Eile siis plaadid tehtud kollase paberiga ja laserprinteriga.
          Plaadid puhastasin karukeelega (hall) ja tooneri pesin atsetooniga maha. Kõige kiirem ja mugavam aine minuarust selle jaoks.

          Panen mõned pildid
          Suvalises järjekorras.

          Nagu näha, siis tooneril osad täpikesed sees ja söövitatud plaatidel. Mõned suuremad parandan mingi hiina markeriga ära ja viskan söövitusse.
          Igat pisikest augukest ei paranda.
          Netist lugesin, et see on printeri teema, et draiverites juba on nii tehtud, et suurte alade puhul hoitakse toonerit kokku ja sellest tekivad need vahelejätmised niiöelda.
          Sellega ei saa midagi teha. Sellepärast tahangi proovida kilega ja UV-ga.
          Võibolla ka printer juba vana ja tooner otsa saamas.


          Plaat nii õhuke, et paistab läbi. Huvitav effekt.

          Comment


            Vs: Trükkplaatide söövitamine

            Tegid esimest korda kollase paberiga?
            Kuda sa siis nii ilusa said?
            Jaga infot.
            Kaua triikisid? Millega plaati puhastasid?
            Mis temp?
            Ma triigin 2-3 min. Karukeel hall.
            Paberi tõmbasid vee all ära või kuivalt?

            Ma tõmban jooksva sooja vee all

            Comment


              Vs: Trükkplaatide söövitamine

              See paber vist oli jah vahaga. Keegi ka kirjutas kuskil YT.
              Mina ei panegi külma plaati peale triikimist.
              Aga proovin teinekord. Ja triigin minuti kauem.

              Karukeel vb liiga jäme mul. Järgmine kord vaatama miskit pehmemat, äkki ka punase.
              Seal neil mingi erinevus on, sellepärast ka värvid teised. Igaühel oma karedus.
              Võibolla minu oma teeb mingid kraatrid sisse juba enne triikimist ja sealt aukudest tuleb ludinal tooner lahti ja tekivad augukesed.


              Naatriumpersulfaati kasutan (see mis siniseks muutub).
              Soolhappeid ja muid asju ei teagi kus Eestist saab. Jube mäkerdamine, ei ole?
              On odavam, kui NPS'iga söövitamine?

              Kus aineid saab? Peale ebay?

              Mis müüja käest paberi tellisid? Hiina või lähemalt?

              Comment


                Vs: Trükkplaatide söövitamine

                Huvitav,
                võibolla suhtumine muutunud müüjal, aga 2018 märts sai võetud temalt 150A dioodsild MIG keevitusele ja tuli ilusti ära, isegi töötas.
                Rohkem oma eBay ostude ajaloost tema nime ei leidnud, seda modulef.. mõtlen.

                Nüüd siis olen ettevaatlikum tema suhtes.

                Üldiselt niipalju/niivähe, kui eBays olen ostelnud, pole kunagi probleeme olnud raha tagasisaamisega.
                Mingi jama on, siis ilma ühegi küsimuseta kantakse raha tagasi.

                Eks igasuguseid on.
                Aga seda kollast paberit tuleb veel tellida ja lisaks ka seda kile.
                Et kui otsa saab, siis on õigel ajal kohal.

                Comment


                  Vs: Trükkplaatide söövitamine

                  Kas keegi laminaatoriga pole proovinud kuumutada? Idee poolest võiks hästi toimida.

                  Comment


                    Vs: Trükkplaatide söövitamine

                    Kasutan laminaatorit, olen sellest veidi ka kirjutanud:
                    https://www.elfafoorum.eu/threads/60...l=1#post568348
                    Elektroonika töötab suitsu baasil.
                    Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                    Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                    Comment


                      Vs: Trükkplaatide söövitamine

                      Proovisin ka esimest korda selle kollase paberiga. Pilti ei teinud aga õnnestus väga hästi, tunduvalt parem kui sinine kile minu arust. Triikisin täpselt kaks ja pool minutit täiskuumusel läbi A4. Kõik peened rajad jäid ka plaadile mis sinisega ei õnnestunud ühtegi korda, alati pidi parandama.
                      Paber tellitud alist. Sinist enam ei kasuta

                      Comment


                        Vs: Trükkplaatide söövitamine

                        Kui läbi A4 triikida, siis see teeb mida?
                        Ühtlasem temperatuuri jaotus?

                        Pole sedasi proovinud. Jälle üks huvitav variant, mida proovida järgmine kord.

                        Küsiks siis küsimuse ka, äkki keegi märkab.

                        Et nõukaaegse trükkplaadi puhastamine.
                        Millega oleks kõige parem puhastada enne kui hakata toonerit triikima?

                        On olemas erinevaid, mõned puhtamad, keskmised, mõned tugevamalt oksüdeerunud.
                        Kas tasub liivapaberiga (2000 vms) üle tõmmata või pigem jämedam karukeel ja siis peenem karukeel?
                        Kuidas keegi?

                        Comment


                          Vs: Trükkplaatide söövitamine

                          Paberi panen vahele siis libiseb triikraud paremini ja äkki annab ühtlasemat survet.
                          Mul karuleelt pole, kasutan 1000 (või oli 1500) lihvpaberit veega.
                          Kõigepealt prindin tavalisele A4-le siis lõikan kollasest paberist paraja tüki ja panen teibiga trükitud kohale. Kokkuhoid Mitte, et see paber kallis oleks.

                          Comment


                            Vs: Trükkplaatide söövitamine

                            Esmalt postitatud pahatoi poolt Vaata postitust
                            .......
                            Kõigepealt prindin tavalisele A4-le siis lõikan kollasest paberist paraja tüki ja panen teibiga trükitud kohale. Kokkuhoid .......
                            Teen samuti.
                            Kollase (muidugi enne printimist veendun et ikka peegelpildis oleks)
                            panen omakorda plaadi külge ääripidi kitsaste kleepsuribadega kinni,
                            et ei nihkuks laminaatorit läbides kohalt ära. Millalgi oli venekeelses
                            ajakirjas "Radiomir" pikem artikkel sellel teemal, mulle jäi sealt meelde
                            paar nippi kahepoolsete tegemisel. Kõigepealt, need mõlemad joonised
                            (peegelpildis muidugi) tuleks kollasele (tegelikult - autor kasutab kollase
                            asemel hoopis tavalist kalkapaberit) printida paraja vahega teineteise
                            kõrvale*, seejärel see kokku murda niiviisi et vastu valgust vaadates avad
                            õigesti kohakuti jääks. Põhimõtteliselt - kleebitakse kokku kolm serva,
                            jättes plaaditooriku sinna vahelepistmiseks ühe serva lahti.
                            Mina näiteks ise selle peale alguses ei tulnudki, tegin/söövitasin eraldi
                            ja poolte kokkusobitamiseks puurisin vahepeal mõned avad...

                            PS. Nimetatud (1 + 2-osaline) artiklid on ajakirjas "Радиомир":
                            4/2019, lk. 33...35;
                            9/2019, lk. 34...35;
                            10/2019, lk. 29...31.

                            Vist liiga värsked numbrid, et internetist tasuta saada oleks...

                            * - justnimelt kõrvuti, sest ülemine/alumine ei tarvitse printeri
                            etteveo ebaühtluse tõttu ühesugused ja kattuvad tulla.
                            Kui aga joonise mõlemad pooled kõrvuti ei mahu, siis eraldi
                            printides peaks laskma printerit vahepeal 10 minutit jahtuda.
                            viimati muutis kasutaja fre; 02 05 2020, 18:37.
                            Elektroonika töötab suitsu baasil.
                            Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                            Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                            Comment


                              Vs: Trükkplaatide söövitamine

                              Peab ka laminaatori ostma. Ammu juba soov olnud, aga kuidagi ei jõua selleni.
                              Isegi oli mingi video YT, et milline laminaator just trükkplaaatide tegemiseks hea oleks, aga peab otsima, ei leia kohe seda nii.

                              Vahepeal tuli ära rull UV kile:
                              https://www.ebay.co.uk/itm/30cmx1M-Roll-PCB-Photosensitive-Dry-Film-For-Circuit-Production-Photoresist-C-KQ/184213871741
                              Ja ka Alist tuli väiksem rull sedasama: 2m x 15cm
                              Jätkub pikaks ajaks.

                              Hetkel kiired ajad, aga tahaks ära proovida.
                              Prooviks peenemaid radu teha just sellega ja vaadata, kuda ära söövitab.
                              Praegune kollane paber ja tooner laseb söövitust läbi ja kõik krobeline ja kole.

                              Comment


                                Vs: Trükkplaatide söövitamine

                                Esmalt postitatud fre poolt Vaata postitust
                                ..paar nippi kahepoolsete tegemisel...
                                Kahepoolseid pole ise teinud kuna pole head moodust leidnud ühenduste tegemiseks erinevate poolte vahel.
                                Oma mõistusega teeks nii, et prindiks mõlemad pooled eraldi, triigiks üke poole peale siis puuriks 2 detaili auku servades (diagonaalis ja võimalikult kaugel üksteisest). Nende aukude järgi paned teise poole paika vastu valgust vaadates.

                                Comment

                                Working...
                                X