Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Matkabussi 12V ventilaatori kiiruse juhtimine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Matkabussi 12V ventilaatori kiiruse juhtimine

    Tere!

    Alustaks sellest, et elektroonikas olen võhik. Pinge, takistuse ja voolu mõisteid olen siiski kuulnud ja nende omavaheliste suhetega olen mingil määral kursis. Nüüd probleemist.

    Seade:
    Matkabussi ventilaator Fiamma F28 turbo. Mootori andmed tootja lehelt 12V, max 1,9A ja 25W. Tõenäoliselt harjadeta mootor.

    Ülesanne:
    Vaja reguleerida mootori kiirust.

    Teostus siiani:
    Sai soetatud ja ühendatud selline kontroller: https://www.ebay.co.uk/itm/DC-6V-30V...EAAOSwKvJaqOg8

    Probleem:
    90-100% pööretel töötab normaalselt. Alla selle tekib vinguv heli. Olen uurinud foorumitest ja tundub, et heli põhjuseks on PWM liiga madalal sagedusel moduleerimine. Samas kuskilt jäi nagu kummitama, et kõrgemal sagedusel (21... kHz) moduleerimine tavalise 2 otsaga mootori puhul ei toimi, need controllerid oleks nagu 4 otsaga spets PWM-ventikate jaoks mõeldud? Või olen millestki valesti aru saanud?

    Milline oleks lahendus? Lihtne oleks panna tavaline reostaat ja põletada aku mahtu kuumuseks (ja põletada hulk raha, kuna need on kallid), aga kas mingi PWM lahendus siiski võiks toimida?

    Tänud, kes viitsib kaasa mõelda.

    #2
    Vs: matkabussi 12V Ventilaatori kiiruse juhtimine

    Kunagi oli ühele traktori kahe mootoriga (harjadega) ventikale (max kiirusel mõõdetuna mingi 12A@12V vist) vaja regulaatorit ja sai selline pandud:


    Sai valides ekstra jälgitud, et lülitamise sagedus oleks kuuldavast kõrgem ja toimis ilusti ja hääletult.

    Sellel oli nii, et "+" läks otse läbi ja "-" käis läbi regulaatori. Kest oli vist isoleeritud. Enne paigaldust sai igaks juhuks üle kontrollitud.
    Abiks arvutustel: Oomiproge, Võimuproge
    Kahtled mõne muusikapala/albumi kvalikteedis? Ei kõla nagu päris nii? Hajuta viimased kõhklused programmiga AudioVisualizer !

    Comment


      #3
      Vs: matkabussi 12V Ventilaatori kiiruse juhtimine

      Võimalik et pwm asemel toimib pingeregulaator.
      Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

      Comment


        #4
        Vs: matkabussi 12V Ventilaatori kiiruse juhtimine

        Esmalt postitatud Mees Metsast poolt Vaata postitust
        Kunagi oli ühele traktori kahe mootoriga (harjadega) ventikale (max kiirusel mõõdetuna mingi 12A@12V vist) vaja regulaatorit ja sai selline pandud:
        https://www.ebay.com/itm/1PCS-DC-PWM...IAAOSwI8VfYw2P
        Hea link, tasub proovida. Tänud!
        viimati muutis kasutaja Scott; 27 m 2020, 00:54. Põhjus: kõike ei pea tsiteerima

        Comment


          #5
          Vs: matkabussi 12V Ventilaatori kiiruse juhtimine

          Leidsin veel sellise vidina ebayst.


          Väidetavalt sellel saab PWM sagedust muuta 1-99kHZ ja standardis on 20kHz. Lisaks veel soft-start ka peal. Tasub vist proovida, kui Hiinast ikka kaup kohale tuleb.

          Comment


            #6
            Vs: matkabussi 12V Ventilaatori kiiruse juhtimine

            Vast salvestatud mälu püsib ka peale toite katkestust, muidu võib juhtuda, et tuleb pidevalt pinge alla see jätta ja imeb siiski akut tühjaks vaikselt.
            otsija

            Comment


              #7
              Vs: matkabussi 12V Ventilaatori kiiruse juhtimine

              Tundub, et mälu jääb - "All parameters can be set to power down storage"
              viimati muutis kasutaja Scott; 27 m 2020, 21:03. Põhjus: eelnevat postitust ei pea tsiteerima (ja tsitaat enne, siis oma vastus, mitte vastupidi)

              Comment

              Working...
              X