Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

takistid

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Vs: takistid

    Ok. Jääb see: http://www.elfaelektroonika.ee/cgi-b...30-017&euro=1&
    Aga kartes, et jääb minu jaokś siiski liiga heredelt särama, siis millist takisti junni vahele oleks tark lisada?
    Teine moodul mida vaja ühe teise töö jaoks. http://oomipood.ee/?t=k_ki&i=LSX5300R
    Sama, millist takisteid sinna vahele nn "pimedamaks" tegemiseks vaja läheb?

    Comment


      #17
      Vs: takistid

      Pane see paika, arvuta eeltakisti, mis tagab sulle umbes 100mA. Ühenda taki ja dioodi vahele ca 1k pote ja keera valgus sobivaks. Pärast mõõdad pote takistuse ja asendad takistiga. Kui kasutad ainult eeltakistit, siis võiks arvestada, et 10V jätmine takistile tähendab 100mA puhul 1W soojust ja seega peab takisti vastav olema. Tõenäoliselt sa üle 50mA ei taha jätta, aga ka siis peaks takisti minimaalselt pool vatti olema. Soovitan panna ikkagi vati või komplekteerima selle veerandvatistest

      Samad trikid mõlemal juhul kasutada. Teisel peaks lihtsalt endal eeltakk peal olema ja seega piisav ainult potest.

      NB tavapote kannatab 100mA koormust väga lühikest aega.
      Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

      Comment


        #18
        Vs: takistid

        Esmalt postitatud reuter poolt Vaata postitust
        Pane see paika, arvuta eeltakisti, mis tagab sulle umbes 100mA. Ühenda taki ja dioodi vahele ca 1k pote ja keera valgus sobivaks. Pärast mõõdad pote takistuse ja asendad takistiga. Kui kasutad ainult eeltakistit, siis võiks arvestada, et 10V jätmine takistile tähendab 100mA puhul 1W soojust ja seega peab takisti vastav olema. Tõenäoliselt sa üle 50mA ei taha jätta, aga ka siis peaks takisti minimaalselt pool vatti olema. Soovitan panna ikkagi vati või komplekteerima selle veerandvatistest

        Samad trikid mõlemal juhul kasutada. Teisel peaks lihtsalt endal eeltakk peal olema ja seega piisav ainult potest.

        NB tavapote kannatab 100mA koormust väga lühikest aega.
        Väga segane tekst, eriti võhiku jaoks. Seega sa pakkusid mulle välja kaks varianti.
        Esiteks panna vahele pote ja mängida sellega. Ole hea lisa siia oomopest link potest mille vahele pean panema ja takistist ka. Sealne valik on ikka üüratu kui ei tea päris täpselt mida otsidagi.

        Teiseks pakkusid lihtsalt eeltakisti võimalust. Loomulikult suurema takistusega eraldub ka hulgi soojust, tean. Aga kui kasutada tõesti veerand vatist takistit, jääb väheks lisan teise kui siis ka väheks jääb saan lisada ju veel mõne kuni paraja tulemuse saan? Olen ma õigesti sedapuhku aru saanud? Ootaks sellest ka mõne lingi siia.
        Midagi sellist?: http://oomipood.ee/?t=k_ki&i=1%2F2W%20100K

        Kuna ise pole huvi selle teaduse kohta senii tundnud ja puudunud siiani igasugune kokkupuude siis ennast huvitaks ainult võimalikult rahuldav lõpptulemus. Olen vahepeal ise teema algatusest saadik uimerdanud ja harinud, aga kisub jälle see kirjavahetus terve sajandi kanti. Kes loeb seda teemat ja oskab vastata olge head vastake ja saame teemaga ühele poole, kuna tahan täna õhtul tellimuse sealt oomipoest ära teha. Koos teiste asjadega, peaks pakk nädalalõpuks kohale jõudma ehk

        Comment


          #19
          Vs: takistid

          Teeme lihtsa arvutused, mis kõik baseeruvad valemitel I=U/R ja P=U*I
          Punasele dioodile jääb jämedalt 2...2,5V, maksimaalne lubatud vool 100mA. Auto pardapinge on ca 14V(see reeglina pisukese lisaga). 14V-2V=12V, Järelikult takistile jääb umbkaudu 12V. Kuna vool jadasse lülitatud komponentides on võrdne, siis ka takistit läbib 100mA suurune vool. 100mA=0,1A, R=U/I, seega 12V/0,1A=120Ω. Takisti väikseim väärtus võib olla 120Ω. Võimsus P=U*I sealt 0,1A*12V=1,2W. Takisti suurustest, mis seda katab, oleks lähim 2W. Kokkuvõtteks sellele suurele dioodile eeltakistiks peaks olema 120Ω 2W. Et kasutada väiksemaid takisteid, võid kasutada ka kaht jadamisi ühendatud 60Ω 1W isendit või kaht rööpi ühendatud 240Ω 1W isendit.
          Eeldatavasti piisab sulle tegelikkuses 50mA voolust ja seega pakun ka arvutuskäigu selle tarvis: 12V/0,05A=240Ω Lähimad suurused 220Ω või 270Ω, 12V*0,05A=0,6W järelikult 220Ω või 270Ω 1W takisti.
          Pote värk: Eeldatavasti ei soovi sa voolu alla 5mA(peaks piisavalt pome olema) 12V/0,005=2400Ω 2400Ω-240Ω=2160Ω ehk ligikaudu 2k2 pote. Variant on osata 2k2 pote ja otse mõõta või jagada testala pooleks ja proovida 1k potega, kui piisavalt pimedaks ei lähe, siis ühendada ahelasse veel 1k takisti ja siis testida seda madalamat nivood. Soovitan soojalt vene omi, sest nedel on sama hinna juures oluliselt enam võimsust Sellegipoolest pikalt selle pote otsas ilmselt käitada ei saa, sest nad lähevad lihtsalt liiga kuumaks ja lõpuks loobuvad.
          Kui sobiv valgusnivoo on leitud, siis mõõta ahela takistus(ilma dioodita), arvutada ahelat läbiv vool(ahelale jääb endiselt ca 12V) ja siis asendada kogu ahel ühe takistiga või komplekteerida see ahel mitmest takistist.
          Nagu näed, siis sellise katse-eksitusmeetodil mõõtmiste jaoks tuleb soetada mõningaid lisajubinaid, mis on õnneks küll odavad, aga ikkagi hiljem üle jäävad.
          Takistite ja ka potede märgistus on tihtipeale tähistatud R, k või M tähistega. tähe asukoht märgib koma asetust ehk siis 2k2 takisti väärtus on 2,2kΩ ehk 2200Ω; 470R on 470Ω; R82(0R82) on 0,82Ω jne
          Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

          Comment


            #20
            Vs: takistid

            Vahepeal tulid teised asjad vahele. Poted jäävad mängust välja.
            Nii, praegune led 2V olemas ja sai proovitud takistitega käepärast võtta 620 oomi ja piisavalt hea tulemuse oma silmale sain endale üllatuseks alles 6 takistiga jadas! Nii, aidake leida ühte 5 või 6 praeguse saemele üht sarnast takistit. Millist siit valida: http://www.oomipood.ee/?t=k_ak&i=KOMPTAK2W&lk_x=1

            Comment


              #21
              Vs: takistid

              Sinu ahel on 6*620=3720. Lähimad väärtused on 3k3 ja 3k9. Võimsust võiks isendil olla 0,1W või natuke peale(arvutuslik võimsuseraldus ca 0,05W)
              Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

              Comment


                #22
                Vs: takistid

                Suured tänud, õige takisti leitud.
                Üks klõps valmis tööst. http://static3.nagi.ee/i/p/675/51/168879433dc6c9_l.jpg Kaameraga väga raske õiget tooni ja tugevust pildile saada, aga pimedas hoopis teine tera koos armatuuri punasega.

                Aga küsiks üht veel. Plaan autol välja vahetada ühteist hõõgvalgust led vastu. Kui praegu on kasutuses 5W hõõg ja kas LED 3W on enamvähem sama? Aru olen saanud nii raske võrrelda, aga silmaga enam vähem ju sama valgushulk?

                Comment


                  #23
                  Vs: takistid

                  3W LED täie rammuga on oluliselt rohkem kui 5W hõõg.
                  Kui 3W paari-kolmesaja milliga jooksma ajad, saad vast ok
                  Erilahendused.
                  PS või mail.

                  Comment


                    #24
                    Vs: takistid

                    Esmalt postitatud W@ldur poolt Vaata postitust
                    3W LED täie rammuga on oluliselt rohkem kui 5W hõõg.
                    Kui 3W paari-kolmesaja milliga jooksma ajad, saad vast ok
                    Oota mida sa selle "paari-kolmesaja milliga" nüüd mõltlesid?:P

                    Comment


                      #25
                      Vs: takistid

                      3W dioodi käitamiseks kasutad voolu ca 1A=1000mA(ca 3...3,2V). Kui sellele dioodile anda peale 300mA, siis tema elektriline võimsus langeb ca 1W peale(pinge püsib enam vähem muutumatuna).
                      Elektriline võimsus langeb 3x, soojuseraldus umbes sama palju, aga silmaga hinnates langeb valgusviljakus umbes poole võrra. Reeglina ongi (võimsad) dioodid suurema kasuteguriga väiksema võimsuse juures. Seepärast on mõttekas kasutada natuke võimsamaid dioode, kui hetkevajadus nõuab. Töökindlus on parem ja valgust pigem pisut enam. Kui neid kuskilt kollaste juurest tellida, siis pole ka üksikisendite puhul erilist hinnavahet.

                      Salongis on selliste lahenduste tegemine teretulnud, aga väljapoole ei tasuks trügida - võimuesindajatele see ei meeldi. Halvasti tehtud lahendused ei meeldi ka kaasliiklejatele. Piisavalt on juba liikluses inimesi, kes tulede kasutamise korrast kuulnudki pole.
                      Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

                      Comment


                        #26
                        Vs: takistid

                        Esmalt postitatud reuter poolt Vaata postitust
                        3W dioodi käitamiseks kasutad voolu ca 1A=1000mA(ca 3...3,2V). Kui sellele dioodile anda peale 300mA, siis tema elektriline võimsus langeb ca 1W peale(pinge püsib enam vähem muutumatuna).
                        Elektriline võimsus langeb 3x, soojuseraldus umbes sama palju, aga silmaga hinnates langeb valgusviljakus umbes poole võrra. Reeglina ongi (võimsad) dioodid suurema kasuteguriga väiksema võimsuse juures. Seepärast on mõttekas kasutada natuke võimsamaid dioode, kui hetkevajadus nõuab. Töökindlus on parem ja valgust pigem pisut enam. Kui neid kuskilt kollaste juurest tellida, siis pole ka üksikisendite puhul erilist hinnavahet.

                        Salongis on selliste lahenduste tegemine teretulnud, aga väljapoole ei tasuks trügida - võimuesindajatele see ei meeldi. Halvasti tehtud lahendused ei meeldi ka kaasliiklejatele. Piisavalt on juba liikluses inimesi, kes tulede kasutamise korrast kuulnudki pole.
                        Väga hea, tänan põhjaliku vastuse eest. Ei trügi nende ledidega välja ühti midagi, plaan on selline


                        Kasutaks originaal lampe, ja pesa. kus käivad sees originaalina 42mm nii 5W hõõgpirnid, kas selline aitaks , taoline 2-3W? Valgusnurk on viidatul küll väike, aga leian otsimisel parema nurgaga. Või jääb see ~ 2w üksikuna ikka väga vaevu valgustama, mitte nagu mul viidatud pildil tehtud oli? Oskab keegi vastata?

                        Comment


                          #27
                          Vs: takistid

                          leitud 42mm 3W 12V 180kraadine led.

                          Comment

                          Working...
                          X