Teade

Collapse
No announcement yet.

Fullrange (1-elemendiline kõlar)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Fullrange (1-elemendiline kõlar)

    Teema milles nõu anda ja küsimusi esitada fullrange (lairiba) kõlari ehitusel.

    Endal hetkel neli projekti.

    Üks neist fullrange-kõlarid 2.1 satelliite välja vahetama.

    Elementideks Visaton BG 17 - 8
    Visaton info.

    Kast ise tulemas 15mm kasevineerist 1,618:1:0,618 "kuldses" vahekorras 50mm'se inverteriga.
    Nii elemendi ava kui ka inverteri avade servad tulevad kumerad (r=19mm).

    BG17 GoldenRatio pilt.
    Mõõdud(sise):

    kõrgus 330 mm
    Laius 204 mm
    Sügavus 126 mm

    Maht 8,45 L


    Kasutades informatsiooni vastavalt
    "http://www.mh-audio.nl/reflexboxcalculator.asp",
    BassBox'i ja WinISD'le
    olen saanud erinevaid parameetreid erinevate häälestustega..

    Küsin teadjamatelt/kogenenumatelt:
    mida/keda usaldada selle BG17 projekti puhul?

    Mis häälestus/"inverteri pikkus"?

    Lisateave: eelnim. kõlarid peaksid mängima kõrget otsa alla ca 100Hz'ini.
    Madalat otsa mängib subwoofer (mille kasti ma teen ka uue, aga see teises teemas).

    PS! Kui on elemendi soovitusi siis 20-40W ; 8Ohm ; max 30€ esialgu!

    Tänud,
    Allan
    viimati muutis kasutaja Polter; 07 09 2018, 19:31.

    #2
    Vs: Fullrange (1-elemendiline kõlar)

    Need BG papid pannakse tavaliselt TL või sarve. Põhjuseks väike Xmax ja kõrge Q. Selles koosluses kipub port genereerima, kui liiga madalale ajada. Samas võib teaduslikult võtta ja teha nt 2-3 plaati kuhu port külge läheb ja erineva suurusega torusid proovida. Saad katsetada ka erineva sisesummutusega. Tavaliselt jäetakse see portimine üldse ära ja pannakse kinnisesse kasti, jällegi kõrge Q pärast.
    Eeldan, et need lähevad kuskile riiulisse. Kui nt aga laua peale, siis võid ka ilma kastita teha. Miski 250-260mm lai plaat, tald all. Kaotad madalat otsa aga jääb madalama otsa resonantsidega jamamata. Lihtsalt ideeks...
    Fools and fanatics are always certain of themselves, but wiser people are full of doubts

    Comment


      #3
      Re: Vs: Fullrange (1-elemendiline kõlar)

      Eks see element on mõeldud "sealed (en)closure'i" jaoks kuid siis näitavad näitajad jällegi ülisuurt kõlarimahtu - mitte, et mul ruumi ei oleks kuid..
      Samas on see element keskmisteks sagedusteks Visatoni enda kõlaris MB-156/3 vajaliku mahuga ca 3.7 L.

      Comment


        #4
        Vs: Re: Vs: Fullrange (1-elemendiline kõlar)

        otsingusse Diatone P610. rohkem mõelda pole vaja. Tegu on lamptelekate aegse TV-stuudio monitorkõlariga.

        Comment


          #5
          Re: Vs: Fullrange (1-elemendiline kõlar)

          Esmalt postitatud tartu pets poolt Vaata postitust
          Need BG papid pannakse tavaliselt TL või sarve. Põhjuseks väike Xmax ja kõrge Q. Selles koosluses kipub port genereerima, kui liiga madalale ajada. Samas võib teaduslikult võtta ja teha nt 2-3 plaati kuhu port külge läheb ja erineva suurusega torusid proovida. Saad katsetada ka erineva sisesummutusega. Tavaliselt jäetakse see portimine üldse ära ja pannakse kinnisesse kasti, jällegi kõrge Q pärast.
          Eeldan, et need lähevad kuskile riiulisse. Kui nt aga laua peale, siis võid ka ilma kastita teha. Miski 250-260mm lai plaat, tald all. Kaotad madalat otsa aga jääb madalama otsa resonantsidega jamamata. Lihtsalt ideeks...
          Saan katsetada OB (open baffle) variante kuna hiljem saan need baffle'id ära kasutada.
          Kuid ikkagi, kas keegi omab võimalust eelnimetatud mõõtudest tuleneva mahu kontrollimist (mingile sagedusele häälestamist)?
          Mul ei ole vahet kas need on kinnised või lahtised kastid - mulle iseenesest augud meeldivad (r=19mm kumera freesiga jääb ilus invertertoru suu).')

          Comment


            #6
            Vs: Fullrange (1-elemendiline kõlar)

            BBoxi kinnine kast sobib, TL/sarve osas leiad Visatoni foorumitest abi. On ka teisi foorumeid, kus BG seeriaga on TL ehitatud aga need enamasti BG20. Mul endal on kogemus 10GD-36K ja 4GD-35 elementidega. Esimene on võrdlemisi suure käigu ja vahtkumm lõdvikuga lairiba, teine väikse käiguga peaaegutäisriba papp (puudub lisakoonus). 10GD-36K tulid nende jaoks ehitatud kastides, pean täpse mudelinumbri üle vaatama. Kinnine kuld-lõikega kast. Kaablile on ca 14mm ava, mida suleb kummist punn. Viskasin mõõdud ja niiaplju andmeid kui netist leidsin BBoxi ning arvutuste järgi sobis pordiks...see samune 14mm kaabliava 12mm vineeri sees. Lükkasin kummipunni eest ja bass läks kohe paremaks.

            4GD-d proovisin ise ehitatud identses kastis (vineer, mahu-mõõtude poolest, sama palju täitega). Võrreldes 10GD-ga jäi bassiotsa väheks (väike käik). Traditsioonilise kasti kõrval võtsin elemendid ja hoidsin neid üks ühes-teine teises käes. Muusika käima ja "mängisin" vabas õhus nendega natukene. Siis avastasingi, et vabas õhus töötab see 4GD mulle meeldivalt (sagedusvahemik ühtlustus), 10GD aga kaotas liiga palju madalas otsas. Võtsin siis suure plaadi vineeri, 2 auku sisse ja 4GD panin 10GD kohale. Töötab siiani väga meeldivalt. Filtrit vahel pole ja elemendid jadas täidavad üksteise puudujääke (vedas pigem, kuna tol hetkel polnud õiget katsetusvõimalust mikri ja kajavaba ruumi näol). Sellest hetkest alates olen ma kõrge Qt ja kastita lahenduse usku. Pigem alusta kastita ja tee esikülg selline et saad sinna kasti ümber ehitatud (kuldlõike järgi).

            PS: see sama kuldlõikega 10GD-36K originaalkast passis Radiotehnika 8" bassika (50GD) jaoks ka, seega tuleb tõdeda kuldlõike töötamist enamusjuhtudel.

            Edu katsetamisel
            Fools and fanatics are always certain of themselves, but wiser people are full of doubts

            Comment


              #7
              Vs: Fullrange (1-elemendiline kõlar)

              mis sarvedest jutt on? sellised http://www.frugal-horn.com/Frugel-Horn.html

              Comment


                #8
                Vs: Fullrange (1-elemendiline kõlar)

                Kasutasin 10GD-36K . Olen väga rahul!

                Comment


                  #9
                  Vs: Fullrange (1-elemendiline kõlar)

                  Valjukas renoveeritud.

                  Comment


                    #10
                    Vs: Fullrange (1-elemendiline kõlar)

                    Lairibades võib olla ka rohkem kui 1 element. Üks paar kõlareid mis sisaldab valjuhääldeid EMS LB12 MkII on kuulamiseks üleval Tartu Audioklubis, tulge kuulama. EMS toodetavad lairibad on täna toodetavatest ühed parimad.
                    Fotod kõlaritest Soome Vantaa HighEnd 2019 messilt.

                    Click image for larger version

Name:	mess2019.jpg
Views:	1
Size:	108,6 KB
ID:	871753

                    Click image for larger version

Name:	mess19_2.jpg
Views:	1
Size:	194,4 KB
ID:	871754
                    viimati muutis kasutaja GU50; 21 03 2019, 15:08.
                    Lampelektroonika sinule ja minule - www.konka.ee | EMSpeaker valjuhääldid. | Trükkplaatide projekteerimine.

                    Comment


                      #11
                      Vs: Fullrange (1-elemendiline kõlar)

                      Minul on plaanis kevadepoole sõita Tartusse oma tehtud asjadega- 2 erinevat paari full range , kaablitega, võimendiga, dakiga. Siis saab kõrvutada ja võrrelda.

                      Comment


                        #12
                        Vs: Fullrange (1-elemendiline kõlar)

                        Esmalt postitatud GU50 poolt Vaata postitust
                        Seadusi tuleb ikka täita. Karta on et faasihajutid korrigeerivad olukorda. Tulemuseks on et kuulamispunkt ei ole kaugeltki nii täpselt kriitiline kui muude lairibavaljukatega, mida olen kuulnud, isegi samades kastides.
                        Tundub et EMS on korralikult kodutöö teinud nende valjukatega.
                        Ahjaa, mina neid kõlareid ei ole teinud ega projekteerinud. Olen vaid tänulik kuulaja
                        Pean tunnistama,et olles läbinud elukestva evolutsiooni ühe osa, eri kõlaritüüpide katsetustega, olen meeldivaid ning ebameeldivaid üllatusi kogenud lairiba kõlarite loomise juures.Mõni hääldi vajab eriti täpset akustilist viimistlust,teine aga on võimeline pea igas situatsioonis korralikku heli tekitama...Sestap olen tsitaadi autoriga oma nägemusest täiesti nõus.Näiteks tuli mul vaeva näha taoliste Sashiko dual horn isenditega.A propos - Me katsetasime seda lairibapaari koos GU50-ga, tema poolt loodud 6C33C OTL võimuga ja heli polnud kuidagi see mis oleks pidanud.No ei kõlanud alguses nii kui peab aga uurinud täpsemalt tagamaid siis selgus ,et valjuka tagumine tugi tekitas akustilise takistuse ja seetõttu "sõi ära" osa väärtuslikku bassiosa.Selle eemaldamisel sai süsteem uue hingamise ning asub siiamaani mul igapäevakasutuses.Oli küll marginaalne muudatus ,kuid akustiline effekt oli muljetavaldav.
                        Lisatud failid
                        Kõik meeldiv tuleb lambist...

                        Comment


                          #13
                          Vs: Fullrange (1-elemendiline kõlar)

                          Heli ei saa hinnata ainult mõõtmistega. See on inseneri lähenemine.

                          Comment


                            #14
                            Vs: Fullrange (1-elemendiline kõlar)

                            Ega ainult ei saagi aga kõige pealt peavad mõõtmised korras olema, siis hakkab kuulamise järgi hindamine.
                            viimati muutis kasutaja moi; 25 03 2019, 22:43.

                            Comment


                              #15
                              Vs: Fullrange (1-elemendiline kõlar)

                              Esmalt postitatud moi poolt Vaata postitust
                              Ega ainult ei saagi aga kõige peal peavad mõõtmised korras olema, siis hakkab kuulamise järgi hindamine.
                              Olen kah ühe mõõteriista omanik, tänu sellele on heliga kõik korras.

                              Click image for larger version

Name:	IMG_5083.JPG
Views:	1
Size:	92,5 KB
ID:	871771
                              "Me võime kuulata kõike, mida mõõdame, kuid me ei saa mõõta kõike, mida kuuleme."

                              Comment

                              Working...
                              X