Teade

Collapse
No announcement yet.

Kui said uue kõlariprojektiga hakkama...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Vs: Kui said uue kõlariprojektiga hakkama...

    Tervist kõigile! Jagan ka enda esimete kõlarite ehitamise kogemust. Visaton Alto ll variatsioon, W 170S-4 ja SC-10N-8 valjukatega. Filtri põhja vist leidsin kusagilt välismaa foorumite sügavustest ning võimalik, et ise veidi ka Boxsimis timmisin - päris täpselt ei mäleta. Kuna leiba teenin fotograafina, siis tegin endale ka mõned kenamad pildid kui lihtsalt telefoni klõpsud.
    Click image for larger version

Name:	Untitled-1 copy.jpg
Views:	1
Size:	103,8 KB
ID:	871507

    Mõte kõlareid ise ehitada tuli 2017 sügisel. Õppimis- ja uurimustöö protsess oli väga pikk. Mida rohkem lugesin, seda rohkem mõistsin kui keeruline kogu see ettevõtmine tegelikult on, eriti seepärast, et alustasin täiesti nullist. Ma isegi ei teadnud, et kõlarite sees on filtrid või mis need üldse teevad. Veel enam hirmutas mõte, et mingi hetk pean need poolid, kondekad ja resistorid ise kokku jootma ja ka tegelikult aru saama, mida ma teen.

    Teadsin üsna alguses, et ma ei taha teha tavalisi, võib-olla isegi veidi igavaid musta värvi kaste, vaid midagi kenamat. Tahtsin kõlari esipaneeli teha täispuidust. Otsisin selle kohta infot ja põhimõtteliselt kõik postitused erinevates foorumites ütlesid, et seda ei tasu teha, kuna õhuniiskuse muutudes hakkab puit kaarduma ja painduma ning võib lõhki minna. Mina aga ei jätnud jonni ja kuidagi jõudsin lahenduseni, mille ka ellu viisin. Tegin topeltpaneeli. Täispuidu külge liimisin sama mõõtudega ning avadega vineerdetaili ning kinnitasin veel ka kruvidega. Kahjuks ma kasti kokkupanemisel sellest fotosid ei teinud. Kõlarid valmisid 2018 augustis ja praeguseni on kõik tip-top.

    Click image for larger version

Name:	IMG_0497.jpg
Views:	1
Size:	443,7 KB
ID:	871503 Click image for larger version

Name:	IMG_0498.jpg
Views:	1
Size:	355,3 KB
ID:	871504Click image for larger version

Name:	Filter.jpg
Views:	1
Size:	115,8 KB
ID:	871505 Click image for larger version

Name:	SPL.jpg
Views:	1
Size:	201,9 KB
ID:	871506

    Kuna mul endal puuduvad vajaminevad tööriistad või ligipääs mõnele töökojale, siis lasin detailid CNC Stuudios valmis lõigata - 18mm vineer ja 22mm pähklipuu.

    Muusikat kuulan läbi sülearvuti, Chord Mojo ning 1977 Kenwood KA-7100 võimu. Helist niipalju, et kui ma kuulan oma Wharfedale Emerald 97 mk4 põrandakõlareid, siis nende helipilt on natuke avaram, soojem, kõrgeid mängib selgemini. Samas minu omad mängivad bassinoote veidi puhtamalt ja täpsemalt. Üllatusin kui madalaid bassinoote suudab kenasti välja mängida. Loomulikult põrandakõlarid astuvad tunduvalt sügavamale, aga ma olin enda kõlarite suutlikusest üllatunud. Kasti litraaž sai minu meelest umbes 20 liitrit.

    Järgmise projektiga tahaks kasutada G20-SC valjukaid, mis pidid SC-10N-dest paremini mängima. BoxSimis olen juba proovinud erinevaid projekte kokku panna. Ehk proovin G20-SC + Al130

    Eks näis

    Comment


      Vs: Kui said uue kõlariprojektiga hakkama...

      Tubli töö. Kõrgete puhul uuri ka Peerless/Vifa XT25 elemente. Peaks olema DIY seltskonnas igati kiidetud ja läbiproovitud asi.
      Enda ühtedel kastidel ka on ... kuigi ribboni ärevam sound meeldib isiklikult rohkem (mul väga "pehme" soundiga võim).

      edit:visuaalse esteetika poole pealt - mustad kinnituskruvid võiksid olla
      -

      Comment


        Vs: Kui said uue kõlariprojektiga hakkama...

        Filtri joonis tundub vigane, madalpääs filter on kõrgetele lühises.

        Comment


          Vs: Kui said uue kõlariprojektiga hakkama...

          eemaldatud.
          viimati muutis kasutaja olavsu1; 26 11 2018, 20:35.

          Comment


            Vs: Kui said uue kõlariprojektiga hakkama...

            Ongi lühises, filtri fotol on ka bassika pooliga kahe kondeka jada ühendus paralleelis nagu jooniselgi.

            Comment


              Vs: Kui said uue kõlariprojektiga hakkama...

              Ehk siis kas ma peaksin need kaks 1uF kondekat bassi pooli küljest eemaldama? Boxsimis näitab muidu antud lahendus ka otsest mõju - bassi valjuka äralangemine muutub järsemaks, justkui oleks suurema järgu filter. Selline lahendus oli sellel väljamaa foorumist leitud filtriskeemis.

              Kui ta praegu lühises on, kas peale kondekate eemaldamist peaks/võiks helipilt ka paremaks muutuma? Sest praegu muusikat kuulates ei tundu, et midagi valesti oleks.

              Comment


                Vs: Kui said uue kõlariprojektiga hakkama...

                Esmalt postitatud martin_ poolt Vaata postitust
                Sest praegu muusikat kuulates ei tundu, et midagi valesti oleks.
                See on see koht, kus õige tulemuse saab katsetades ja oma kõrvadega nõupidades. Taolist lülitust on nähtud amplituudi korrektorites. (sul ongi sinna korrektor tehtud, kus takisti on ära jäetud ja sagedusfiltrit polegi) Neid lülitusi kasutatakse juhul kui mõni valjuhääldi kipub mingis sagedusvahemikus teistest üle karjuma.



                Amplituudikorrektori moodustavad elemendid L1, C1, R1, L2, C2, R2. C3 ja R3 on juba üks teine lülitus, mis valjuhääldi induktiivsust kompenseerib.


                Selle kõlari õige skeem on visatoni lehel olemas.

                https://www.roomeqwizard.com/

                sellest softist on ka abi.
                viimati muutis kasutaja olavsu1; 27 11 2018, 11:52.

                Comment


                  Vs: Kui said uue kõlariprojektiga hakkama...

                  See on Caueri topoloogia (a.k.a elliptiline filter) üks variatsioon, kõrgetel sagedustel takistus langeb, aga seda lahendust kasutatakse mingil põhjusel. Montaaži ja kõlarikaabli parasiitinduktiivsused ehk kompenseerivad? Ise eelistan seda varianti, kus pooliga paralleelse kondi asemel valjukaga paralleelse kondega jadamisi pool. Takistus ei lange ja saab notchi sageduse täpsemini paika keerata. Metallkoonustega teeb imesid (nt. HiVi M8A saab 1,5 kHz peal lõigata nii, et 2,3 kHz 10 dB resonants lihtsalt ei avaldu ei graafikutel ega helis), paberkoonuste jaoks üldiselt tarbetu. Notchist kõrgemal muutub filter ühe järgu võrra laugemaks, mis pole reeglina probleem, sest valjukas ise kukub tavaliselt 6 kuni 12 dB/okt ära peale koonuse resonantsi. Esimesest resonantsist kõrgemad võivad probleemiks jääda, aga ei pruugi.
                  Algul tuli kõik lambist, siis leiutati transistor ning nüüd oleme otsapidi jälle kiviajas...

                  Comment


                    Vs: Kui said uue kõlariprojektiga hakkama...

                    toda filtrit on nähtud aint Hi-End kõlarite kesk- ja kõrgsagedus filtrite koosseisus.

                    mõnedel on neid mitutükki ja on lülitid, millega neid vahetada saab.

                    Comment


                      Vs: Kui said uue kõlariprojektiga hakkama...

                      https://imgur.com/gallery/HYnA8zv

                      3 aastat jupid tolmumas, paar päeva kokkupanekuks. Õues karjub täitsa mehiselt. Hifi ega midagi sellist polnudki tugevaks eesmärgiks, lihtsalt et telefonist youtube natukene vihasemalt kõlaks.

                      Kõlariks Visatoni BG20
                      Kastiks sõbra vanast köögilauast pärinenud MDF + 5 eurine solgitoru muhv. tiba üle 6 liitri ruumala, kunstvillane padi sisse tupsutatud.
                      Võimuks Hiinast pärinenud sinihammas, line in, fm raadio, SD kaart, USB pulka lugev, toshiba ta8211ah kiviga võim.
                      Akuks 12V 8Ah LiPo pakk.

                      MDF'i hoiab koos keermelatt ja iluvõreks ta ümber on messingist kardinapuu jupitatud.

                      Vooluplaadil sai rajad puruks tõmmatud, et laadija ühendada LiPo pakiga ja lülitiga saaks sisse-välja lülitada seda.
                      Laadimisel aga kahjuks viskab undamise sisse, sellest vist lahti ei saagi aga noh, kes see kaasaskantavat asja ikka juhtme otsas hoiab
                      viimati muutis kasutaja Deus; 18 01 2020, 20:14.
                      -

                      Comment


                        Re: Vs: Kui said uue kõlariprojektiga hakkama...

                        Väga nutikas disain!
                        kas toru ja paneelivahed on kuidagi hermetiseeritud ka? Kinnise kasti puhul annab üsna hästi tunda, kui kuskilt hermeetiline pole.
                        TFK Audio
                        #tfkaudio
                        http://www.facebook.com/tfkaudio/
                        http://tfkaudio.blogspot.com/
                        - Audioblogi, projektid jms.

                        On kahte sorti inimesi - Ühed, kellele meeldib Loudness ja teised, kellele ei meeldi.

                        Comment


                          Vs: Re: Vs: Kui said uue kõlariprojektiga hakkama...

                          spikutud disain.

                          https://www.thomann.de/intl/ee/genelec_7050_cpm.htm

                          Comment


                            Vs: Re: Vs: Kui said uue kõlariprojektiga hakkama...

                            Esmalt postitatud hgTafka poolt Vaata postitust
                            Väga nutikas disain!
                            kas toru ja paneelivahed on kuidagi hermetiseeritud ka? Kinnise kasti puhul annab üsna hästi tunda, kui kuskilt hermeetiline pole.
                            Jah ikka, seestpoolt lasin silikooniga üle ja tegelt pressis ta MDF'i enda ka suht tihedalt vastu. Hiinakate võimu peale läks ainult väga palju kuumaliimi, et seda õhutihedaks saada, muidu lekkis iga nupu ja liidese vahelt

                            Seda Geneleci näen ma esimest korda elus, ma selle "disaini" mõtlesin ikka ise välja ja ausalt öeldes peas olid ainult teetöölised ja Half-Life
                            Toru olen ma ennegi enda elus kasutanud. Umbes 15 aastat tagasi nimelt kasutasin forsseeritud 12" toru, kuhu külge ma lasin ma ühe Rockford Fosgate Subwoofri ja teise seina lasin kandilise plaadi, et mööda pagassi ringi ei veereks.
                            -

                            Comment


                              Kunagise BG20 mammutteema jälgedes - eelmise aasta lõpus tekkisid minu teleri alla sellised kõlarid:

                              Click image for larger version

Name:	DSC_1614.JPG
Views:	474
Size:	127,4 KB
ID:	1111112
                              Click image for larger version

Name:	DSC_1618.JPG
Views:	464
Size:	116,5 KB
ID:	1111113
                              Click image for larger version

Name:	DSC_1624.JPG
Views:	465
Size:	129,9 KB
ID:	1111114

                              Comment


                                Comment

                                Working...
                                X