Teade

Collapse
No announcement yet.

Inverteri paigutus?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Inverteri paigutus?

    Teemat võib olla kusagil siin foorumis juba kajastatud, aga kuna subwooferi ehitus käsil siis tekkis küsimus, millele vastust vaja.

    Nimelt, kuna kast tuleb 35,4 liitrit inverterkast 10" kõlarile (Power Acoustic) ja on soov inverter esiküljele panna, siis tekkis küsimus, et kas on oluline kui kaugel inverter asub elemendist ja kasti külgseintest? Olen nimelt näinud kusagil skeemi, et inverter peaks külgseintest vähemalt 5 cm kaugusel olema, aga kuna kast tuleb nii väike ei ole see minu puhul tehniliselt võimalik. Arvestasin nii, et vatiin seintesse ära mahuks ja see inverteriava seestpoolt segama ei hakkaks. Samuti vahe elemendi ja invertertoru vahel on suhteliselt väike? Kas akustika või mingite helilevimis teooriate järgi sellel mingit vahet ka on või on nii, et pane kuidas tahad, peaasi, et toru läbimõõt ja pikkus õiged oleks?

    Vastusega suht kiire!


    Esisein siis: 30*40 cm, elemendi läbimõõt 25,5 cm ja invertertoru 7,5 cm.
    Muusikahull!

    #2
    Üldjuhul helis tavainimene inverteri asukoha järgi vahet ei tee, vaevalt audiofiilidgi.
    kris@andmevoog.eu

    Comment


      #3
      Siis on hea, tahtsin igaks juhuks teada, et midagi juhuse hooleks jätta.
      Muusikahull!

      Comment


        #4
        Ma julgeks väita, et on vahe, kus inventer on ja kuda paigutatud. Ma pikka arutlust ei hakka tegema, aga toon mõned kuldreeglid, mis võiks teada.

        * inventeri ots peab olema eemal kõigist seintest vähemalt poole oma läbimõõdust
        * inventeri ots ei tohi olla jahutuse otsas, kuna võib tekitada ebameeldivaid helisid
        * inventeri väljatulek võiks olla ikkagi elemendiga samas küljes, kuna siis see välistab kõiksugused dealy'd.
        * indeaalne inventeri pikkus on 2/1-3/1 läbimõõdust ja üle 5/1 seda ajada pole mõtet.
        * mida peenem inventer, seda suurem on tõonäosus, et hakkab vilistama.
        * inventeri suurendamisel tuleb silmas pidada ristlõike pindala ja pikkuse suhet.
        * ineventer ei tohiks olla lahtiselt kasti sees, kuna hakkab vibreerima
        * inventeri ots ei tohiks kasti sees olla ümbritsetud villaga, kuna see takistab mingil määral õhu liikumist torusse. Erandiks on probleem "vilistab"

        Ehk aitab

        Comment


          #5
          Julgen sulle vastu vaielda:

          * inventeri ots peab olema eemal kõigist seintest vähemalt poole oma läbimõõdust
          Olen teinud mitmeid Slot pordiga kaste ning ausalt öeldes pole seinad takistuseks jäänud. Slotporti on mugavam teha just ühe küljega vastu seina, või koguni kahega - Samamoodi on sinul tehtud GAS-idele kast
          kris@andmevoog.eu

          Comment


            #6
            Originally posted by basssoundman@May 29 2004, 00:34
            Ma julgeks väita, et on vahe, kus inventer on ja kuda paigutatud. Ma pikka arutlust ei hakka tegema, aga toon mõned kuldreeglid, mis võiks teada.

            * inventeri ots peab olema eemal kõigist seintest vähemalt poole oma läbimõõdust
            * inventeri ots ei tohi olla jahutuse otsas, kuna võib tekitada ebameeldivaid helisid
            * inventeri väljatulek võiks olla ikkagi elemendiga samas küljes, kuna siis see välistab kõiksugused dealy'd.
            * indeaalne inventeri pikkus on 2/1-3/1 läbimõõdust ja üle 5/1 seda ajada pole mõtet.
            * mida peenem inventer, seda suurem on tõonäosus, et hakkab vilistama.
            * inventeri suurendamisel tuleb silmas pidada ristlõike pindala ja pikkuse suhet.
            * ineventer ei tohiks olla lahtiselt kasti sees, kuna hakkab vibreerima
            * inventeri ots ei tohiks kasti sees olla ümbritsetud villaga, kuna see takistab mingil määral õhu liikumist torusse. Erandiks on probleem "vilistab"

            Ehk aitab
            See on ikka inverter, mitte inventer

            Comment


              #7
              Sain targemaks. B)
              Muusikahull!

              Comment


                #8
                Originally posted by dixo@May 29 2004, 08:48
                Julgen sulle vastu vaielda:

                * inventeri ots peab olema eemal kõigist seintest vähemalt poole oma läbimõõdust
                Olen teinud mitmeid Slot pordiga kaste ning ausalt öeldes pole seinad takistuseks jäänud. Slotporti on mugavam teha just ühe küljega vastu seina, või koguni kahega - Samamoodi on sinul tehtud GAS-idele kast
                Asi ei tohiks kehtida slot pordi kohta... tavalise torupordiga on nii ja naa, mina kindlalt ei oska küll öelda et nii on õige ja nii on vale.
                Sellekohapealt selline näide, et kõik raiusid mulle ka pidevalt et port ikkagi peab olema elemendiga samal küljel... nu aga mina võtsin kätte ja tegin pordi ühele küljele ja elemendi panin teisele. Tulemus... ei vaja vist eriti kommenteerimist (vihjeks Tartu Mototümps III koht ja arvestades tehnika on see vägagi hea koht)

                Comment


                  #9
                  Ma julgeks väita, et on vahe, kus inventer on ja kuda paigutatud. Ma pikka arutlust ei hakka tegema, aga toon mõned kuldreeglid, mis võiks teada.

                  * inventeri ots peab olema eemal kõigist seintest vähemalt poole oma läbimõõdust
                  * inventeri ots ei tohi olla jahutuse otsas, kuna võib tekitada ebameeldivaid helisid
                  * inventeri väljatulek võiks olla ikkagi elemendiga samas küljes, kuna siis see välistab kõiksugused dealy'd.
                  * indeaalne inventeri pikkus on 2/1-3/1 läbimõõdust ja üle 5/1 seda ajada pole mõtet.
                  * mida peenem inventer, seda suurem on tõonäosus, et hakkab vilistama.
                  * inventeri suurendamisel tuleb silmas pidada ristlõike pindala ja pikkuse suhet.
                  * ineventer ei tohiks olla lahtiselt kasti sees, kuna hakkab vibreerima
                  * inventeri ots ei tohiks kasti sees olla ümbritsetud villaga, kuna see takistab mingil määral õhu liikumist torusse. Erandiks on probleem "vilistab"

                  Ehk aitab
                  Selle teooria kohaselt on vähemalt pooled maailma tehasekõlarid ja ka ise-ehitatud kõlarid väga, väga valesti tehtud. Ma olen siit nimekirjast nõus alates 5 punktist, enne seda ei taha kohe kuidagi nõustuda. Inverteri paigutamisel tuleb jälgida mitmeid asjaolusid, mida paljud kahjuks ei tee.
                  PS! See jutt kehtis pigem toa-kõlarite ja -subbakate kohta, autos on teadupärast tiba teised lood, kuigi ka seal on võimalik paralleele tuua.
                  Erinevad audio-videolahendused, helisüsteemide projekteerimine, konsultatsioon, audio-videotehnika paigaldus, häälestus, kõlarite ehitus, mööbel - http://sac.ee/
                  indrek@sac.ee, +3725174765

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by ranz+May 31 2004, 13:00--></div><table border='0' align='center' width='95%' cellpadding='3' cellspacing='1'><tr><td>QUOTE (ranz @ May 31 2004, 13:00)</td></tr><tr><td id='QUOTE'> <!--QuoteBegin-dixo@May 29 2004, 08:48
                    Julgen sulle vastu vaielda:

                    * inventeri ots peab olema eemal kõigist seintest vähemalt poole oma läbimõõdust
                    Olen teinud mitmeid Slot pordiga kaste ning ausalt öeldes pole seinad takistuseks jäänud. Slotporti on mugavam teha just ühe küljega vastu seina, või koguni kahega - Samamoodi on sinul tehtud GAS-idele kast
                    Asi ei tohiks kehtida slot pordi kohta... tavalise torupordiga on nii ja naa, mina kindlalt ei oska küll öelda et nii on õige ja nii on vale.
                    Sellekohapealt selline näide, et kõik raiusid mulle ka pidevalt et port ikkagi peab olema elemendiga samal küljel... nu aga mina võtsin kätte ja tegin pordi ühele küljele ja elemendi panin teisele. Tulemus... ei vaja vist eriti kommenteerimist (vihjeks Tartu Mototümps III koht ja arvestades tehnika on see vägagi hea koht) [/b][/quote]
                    Ühesõnaga on kõik suhteline. Kui väga täpselt kast reeglite järgi teha, poleprobleemi, kuid kui natukene katsetada võib tulemust veelgiparandada. See on juba iga soundi ehitaja enda asi, millega ta riskib ja millega mitte.
                    kris@andmevoog.eu

                    Comment


                      #11
                      Kõik on suhteline.
                      Ma tõin välja silmaspidades ikkagi solgitoru ja seda ka selliste nüansidega, mis peaksid sobima just kõige enam algajatele. Kõike saab ju teisti teha ja tulemus võib olla erinev.
                      Slot pordi puhul muutb natukene häälestussagedus, kui üks sein on kasutatud inventeri seinaks. See on ka jällegi varieeruv. Tegelikult siin saaks tuua välja tohutult palju erandeid, mida ma arvan pole mõtet siin välja tuua, jäägu need kõik helimeeste enda salatusteks.

                      Comment


                        #12
                        selline küsimus: kas slot pordi kasutamine tubase subwoofri jaoks on mõeldav?

                        Comment


                          #13
                          loomulikult&#33; :lol:

                          ja teemasse, et basssoundman&#39;i poolt antud tingimusi ma ei täida mitte ühtegi vist enda kasti juures, mitte ühtegi :P ... õhutuseks on isegi pandud minimaalne toru, mida 12" asjandus tahaks. nn Kast on plastikust, kõlar asetseb pagasiruumis absoluutselt valesti arvestades Salupa poolt toodud soovitusi ja üldse on kõik väga valesti ... huvitav, kas ma olen vähenõudlik aga miskipärast ma olen ülirahul oma kastiga ... B)
                          -

                          Comment


                            #14
                            see millest basssoundman rääkis on tegelt vägagi õige, aga ainult teatud valemite korral... kui panna näiteks seinale ligemale peab see valemis ka kajastuma...

                            aga jah, kui seda ei tee, siis kasti resonants muutub sellest nii vähe et kõrvaga tavainimene ei erista ja valjuhääldi töös see ka ei kajastu eriti...

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by dixo@May 28 2004, 16:58
                              Üldjuhul helis tavainimene inverteri asukoha järgi vahet ei tee, vaevalt audiofiilidgi.
                              Minu arvamus on selline,et audiofiilid kuulavad pigem kinnist kasti kui inverteri plärinaid ja norskamist,mis on ajastuselt esikõlaritest erinev ja rikub heli

                              Comment

                              Working...
                              X