Teade

Collapse
No announcement yet.

Toonkompensaatori kasutamine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Vs: Re: Vs: PC helitämber

    Esmalt postitatud olavsu1 poolt Vaata postitust
    Mida sa plärised! Salvestamisel on vaja jälgida, et signaali tuli põleb ja piigi tuli ei põle. Nivoo ei puutu asjasse, veel.
    Aga kus ja kes rääkis siin salvestamisest?? Kuidas salvestamine protsessina toonkompensatsiooni kodus kuulamisel puudutab? Et EBU räägib dokumendis?

    Mismoodi tekib ruumi helivaljus? Ilmselt läbi tehnika millel on Vol nupp, eks ole? See et EBU on oma standard R128 abil midagi määratlenud, ei lähe ju enam korda kui sina või keegi teine on korra kodus seda va Vol nuppu keeranud. See ongi see koht millest sa aru ei saa - see pole signaali digitaalne manipuleerimine (ka mitte stuudios), vaid esmalt reaalselt ruumis helinivoo tagamine, sestap ka ei lähe korda et kellegil on kuskil -15dB kohal kriipsud või kuskil on seinal standard.

    Seda kollast pilti on muidugi põnev vaadata, aga kui sa oleks millestki aru saanud, oleksid märganud et minu viidetes nii veebile kui kirjandusele oli selline pilt mitmetes versioonides sees.

    Ka regulaatoritest on sul ebapiisav ettekujutus. Potensiomeetril ei pea olema mingit eraldi harundit, piisab ka tavalisest suurepäraselt ning selliselt jääb ära sõltumine poteka kindlast asendist harundi suhtes. Nn digilüliti astmeline karakteristiku muutus on samuti veider. Nii või naa, sisendnivoo peaks olema kõigil nendel juhtudel normidekohane, et lülitus kõige õigemalt toimiks. Harundita poteka lahendus on muide avaldatud ajakirjas "Radio" nr3. aastal 1976 - mille on oma raamatus "Helitehnika kodus" välja toonud Heino Pedusaar, lk.199-200. Nojah, kes meil ikka sellist asja loeb...

    Audyssey on asjale kenasti lähenenud, nimelt jälgib programm helinivood esiteks sisendsignaalis, võrdleb seda helitugevusega ruumis ning vastavalt erinevusele kohandab sobiva kompensatsiooni (arvestades seejuures kas muusikas on piano või forte fortissmo). Nagu näha, on sisendsignaali nivoo oluline algparameeter. Digitaalselt on seda hõlbus arvestada, analoogis on lihtsam tagada et kokkuühendatud seadmed vastaksid normidele sisend/väljundnivoo osas ja tulemus on samuti väga hea. Hea eelvõim lubab muuta iga sisendi võimendust nii et kõik ühendatud seadmed mängiks ühetaolise tugevusega. On ka olnud sellised kus tagaküljel on passiivne regulaator konkreetsele sisendile. Selliselt ei teki olukorda kus näiteks tuunerit kuulates on Vol ühes asendis ja miskit muud kuulates sama helitugevuse saamiseks mingis teises asendis.
    Need võimendid kus toonkompensatsiooni ei kasutata, ei vaja ka niivoode suhtes eriti jälgimist, mingis mõttes nagu plussiks.

    ...olavsu1, sa mine aia taha raudteele ja kobise seal vedurile et "mida sa plärised!" Jälgi ennast, palun.
    Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
    Konfutsius

    Comment


      #17
      Vs: Re: Vs: PC helitämber

      Esmalt postitatud EnnS poolt Vaata postitust
      "esitada muusikat loomuliku tämbriga ka algsest vaiksemal nivool" - ma nimetaksingi seda taustamuusikaks...
      Jah, mingis mõttes ma nõustun sellega muide. Kuid paraku ei saa me alati seda luksust lubada et kõiki helisündmusi saaksime alati kuulata originaaltugevusel. Mina näiteks ei ela üksi ja kuigi ma saan ja kuulan vahel päris valjusti, ei ole seda kohane kogu aeg teha. Ja ka ealiselt on mõistlikuks peetavad helitugevused individuaalselt erinevad, näiteks mina eelistan kuulata mõnda instrumenti valjemini, samas see kes seda instrumenti ise mängib, eelistab seda kuulata vaiksemalt. Üks kuulab heli kõla, teine nooti jne...
      Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
      Konfutsius

      Comment


        #18
        Vs: Re: Vs: PC helitämber

        Esmalt postitatud OSX poolt Vaata postitust
        Rodus opvõimendeid ja teadmata hulgal faasinihkeid ei tee helile midagi head, ...
        ...
        Ja siin ongi kohane just muutusi teha kõlariga/kõlari filtriga, mitte eelneva elektroonikaga
        Minu ekvalaiseris opvõimendeid ei leidu.

        Kõlarite seisukohalt - teoreetiliselt soovitusega nõus, praktikas muudab see kõlarid "müügikõlbmatuteks".

        Comment


          #19
          Vs: Re: Vs: PC helitämber

          Esmalt postitatud madis64 poolt Vaata postitust
          Kõlarite seisukohalt - teoreetiliselt soovitusega nõus, praktikas muudab see kõlarid "müügikõlbmatuteks".
          Minul on praktikas abimeheks ruudulise paberi leht, millele märgin kuidas filter algselt tehtud oli. Kui oleks vaja müüa, ja tingimata originaalseades, siis on "müügikõlbulikkus" taastatav. Kui see ei sobi, tuleb osta kohe sellised kõlarid kus on kõik vajalik reguleeritav, või teha kõlarid ise. Eks see sõltub ka eelistustest - kas kõlarid on vajalikud sihipäraseks kasutamiseks või on nad OMV eluviisi osa.
          Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
          Konfutsius

          Comment


            #20
            Vs: Re: Vs: PC helitämber

            Esmalt postitatud OSX poolt Vaata postitust
            Eks see sõltub ka eelistustest - kas kõlarid on vajalikud sihipäraseks kasutamiseks või on nad OMV eluviisi osa.
            Ma kahtlen, kas minu oskuste juures oleks võimalik (ratsionaalsete jõupingutuste raamides) olnud koostada selline filter, mis mu ekvalaiseri sageduskarakteristiku funktsionaalsuse oleks realiseerinud.
            Ning kui müügiks oleks läinud - ja müügiperiood võib ka kauem kesta - siis oleks ma pidanud kas pikema aja jooksul kuulama mittesobilikus seades kõlareid või laskma ostjal kuulata kõlareid selles seades, mis tema juures ei toimiks. Ei imponeerinud see valik, sestap otsustasin teisiti.

            Mis asi on "OMV eluviis"?
            viimati muutis kasutaja madis64; 28 m 2018, 13:32. Põhjus: kirjavead

            Comment


              #21
              Vs: Re: Vs: PC helitämber

              OMV - ostan, müün, vahetan...
              Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
              Konfutsius

              Comment


                #22
                Vs: Re: Vs: PC helitämber

                Esmalt postitatud OSX poolt Vaata postitust
                Paraku küll, sest nad ei täida ju vajalikku kriteeriumit - esitada muusikat loomuliku tämbriga ka algsest vaiksemal nivool.
                Jääme eriarvamustele. Ma olen päris pikka aega kuulanud ja kuulnud ainult "direct" peal. Hetkel kasutuses oleval võimul pole ühtegi heli "rikkumise" nuppu peale "volume" nupu. Kasutuses on suured põrandakõlarid koos 12'' subwoofriga ja ei tähelda mingeid puudujääke ka vaiksemal taustamuusikal, ainuke asi mida olen tahtma hakand on "pult" subwoofrile, sest lood on nii krdi erineva alumise otsaga.

                Tegelikult vist paljudele meeldivad need "naeratavad" ekud. 80...90 aastatel meeldis mulle ka naeratav Priboi!
                (Siit tuligi idee uue "eq" teema jaoks!)

                Comment


                  #23
                  Vs: Re: Vs: PC helitämber

                  Ma olen samuti praeguseks nii üle 20 aasta kuulanud võimenditega kus tämbriregulaatorid on olemas olnud kuid need on füüsiliselt signaaliteelt eemaldatud. Ainult Vol ja Loudness on võimalik, ei muud muutmist, isegi "balance" on mängust väljas. Kõlariteks 4-way'd kus 3x10" bassid. Lülitan mõnikord hilisõhtuti ka loudnessi välja, sest muidu bass segab teiste und. Oli kunagi vene ajal Odissei EQ, kuid ma ei suutnud talle tegelikult kuidagi rakendust leida.
                  Aga lood peavadki olema "nii krdi erineva alumise otsaga" - kui nad kord nii tehtud on...
                  Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
                  Konfutsius

                  Comment


                    #24
                    Vs: Re: Vs: PC helitämber

                    Esmalt postitatud OSX poolt Vaata postitust
                    Aga lood peavadki olema "nii krdi erineva alumise otsaga" - kui nad kord nii tehtud on...
                    Oleme ausad, on VÄGA palju kehvalt masterdatud vanu lugusid (ma kuulan enamasti 70...80 aastate muusikat) ja selleks otstarbeks tahaks subwoofrile pulti. Kõrgetega pole probleemi täheldanud, aga need võivad ealised iseärasused olla.

                    Comment


                      #25
                      Vs: Re: Vs: PC helitämber

                      Siin on juttu olnud vaiksemast nivoost. Paraku on see ju suhteline mõiste. Ma ise peale kella kümmet õhtul kuulan helinivooga umbes 45 dB ja siis eelistan stereovõimendile Marantzi ressiiverit, millel on Audyssey room equalaiser ja dynamic volume sisse lülitatud. Tõsi, Marantz töötab eelvõimuna stereovõimendi ees.
                      Lihtsalt nii vaikselt kuulates on tõesti hea toonkompensaator. Päeval aga on stereovõimendi järele
                      ühendatud MA Silver 10-d ja võimendi pre-out`ist 10 tolline subwoofer. Helinivoo kusagil 75 dB.

                      Comment


                        #26
                        Vs: Re: Vs: PC helitämber

                        Loudness on täitsa saatanast värk, see on nägu lotomäng, kunagi ei tea mida ette viskab. See ongi põhjus miks HegelP10 ostsin. Direct on lihtsalt naiivsetele mõeldud. Kui bass on parameetritest väljas, reeglina pole enam tegu masteri pealt tehtud koopiaga, vaid mingi arvuti kaardi pealt lastud tõmmisega. Studios on raske sellist asja tekitada, kui just kikimikiga tegu pole. Või on aluseks võetud LP, digi on väga kriitiline nivoo suhtes, ja ei kannata üldse ülekoormust.
                        Ilmselt provotseerib audiofiilia aja jooksul retrofiilse modernofoobia arengut.

                        Comment


                          #27
                          Vs: Re: Vs: PC helitämber

                          Esmalt postitatud home poolt Vaata postitust
                          Loudness on täitsa saatanast värk, Direct on lihtsalt naiivsetele mõeldud.
                          Mis siis Direct'i naiivsetele sobivaks teeb?
                          "Loudness on saatanast" vaid siis kui kuulaja kõrvad on opereeritud ning elundidoonoriks oli mingi muu liik kelle kuulmisorgani samavaljusjooni pole inimesed graafikuks teinud. Kui see nii ei ole, on tegu psühhomeditsiinilise seisundiga, millel on oht permanentseks muutuda.

                          Esmalt postitatud home poolt Vaata postitust
                          Kui bass on parameetritest väljas, reeglina pole enam tegu masteri pealt tehtud koopiaga, vaid mingi arvuti kaardi pealt lastud tõmmisega. Studios on raske sellist asja tekitada, kui just kikimikiga tegu pole. Või on aluseks võetud LP, digi on väga kriitiline nivoo suhtes, ja ei kannata üldse ülekoormust.
                          See jutt stuudiopraagist ei puuduta küll toonkompensaatori probleeme või omadusi. home, olavsu1 juba koperdas selle reha otsa, aga noh kordamine on... .
                          Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
                          Konfutsius

                          Comment


                            #28
                            Vs: Re: Vs: PC helitämber

                            Esmalt postitatud Veix7 poolt Vaata postitust
                            Ma ise peale kella kümmet õhtul kuulan helinivooga umbes 45 dB ja siis eelistan stereovõimendile Marantzi ressiiverit, millel on Audyssey room equalaiser ja dynamic volume sisse lülitatud. Päeval aga on stereovõimendi järel. Helinivoo kusagil 75 dB.
                            Minu meelest hea näide kus võiks olla ka stereovõimul toonkompensaatori võimalus.
                            Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
                            Konfutsius

                            Comment


                              #29
                              Vs: Re: Vs: PC helitämber

                              Loudness tööpõhimõtte
                              Click image for larger version

Name:	_0oGTtcyOZY.jpg
Views:	1
Size:	16,0 KB
ID:	871404
                              Ilmselt provotseerib audiofiilia aja jooksul retrofiilse modernofoobia arengut.

                              Comment


                                #30
                                Vs: Re: Vs: PC helitämber

                                Palun mitte valetada, seltsimees. Seal kus sa selle pildi võtsid, pole toonkompensatsioonist silpigi juttu, vaid on ainult küsitud vene keeles "kus Chopin on?".
                                Фаина Георгиевна Раневская однажды заметила Вано Ильичу Мурадели: — А ведь вы, Вано, не композитор! Мурадели обиделся: — Это почему же я не композитор? — Да потому, что у вас фамилия такая. Вместо "ми" у вас "му", вместо "ре" — "ра", вместо "до" — "де", а вместо "ля" — "ли". Вы же, Вано, в ноты не…

                                Huumorinurk on meil teises teemas.
                                Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
                                Konfutsius

                                Comment

                                Working...
                                X