Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Lüüdiravi abinõu

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Lüüdiravi abinõu

    Kas keegi on teinud endale sellise abinõu: Предварительная формовка “электролитов” или лечим конденсаторы.

    http://qrx.narod.ru/arhn2/kon.htm


    Skeemi võiks täiustada: 555 + transistor + K takisti - tühjendaks mingi perioodi tagant.

    #2
    Vs: lüüdiravi abinõu

    Vanade lüütide korral väga soovitatav. Laadimispulss võiks ägedam olla (R väiksem). Paar korda tühjendada ka. Viimane kord jätta pinge alla ja konterollida mõne aja päras pinget: kui on palju langenud, siis pole enam asja.

    Comment


      #3
      Vs: lüüdiravi abinõu

      Ühes elektroonikafirmas töötades (vene ajal) tehti arvutiga selline alalisvoolul töötav treenimise seade. Lattu oli tulnud väga kaua seisnud suur lüüdipartii. Tollal oli suuri raskusi varustamisega. Seade treenis lüüte ja lõpuks mõõtis mitmed parameetrid ära. Seade töötas 24/7. Praagid kõrvaldati. Mõned 2000µF lüüdid olid 5000...6000µF ja rohkemgi pärast treenimist – need tunnistati ka mittevastavateks ja praagiks. Kõlbasid aga väga hästi iseehitatud võimendite toitesse
      Enne seda oli palju probleeme suurema vooluga (näiteks 10A X 48V, 10A X 5V, 15V jne.) transistoridel ehitatud toiteplokkide pulsatsiooniga, mõni lüüt tegi isegi paugu. Viimane saigi ajendiks.

      Mul on 90-ndal ostetud karbitäis kasutamata okt.1989.a.. mutriga K50-31 vene lüüte 100µF X 350V. Neid olen treeninud enne kasutamist ja töötavad küll ning mahtuvus ning ESR OK. Ka vanade lampraadiote mõnest lüüdist on saanud asja

      Comment


        #4
        Vs: lüüdiravi abinõu

        Saaks teha 2in1, lüüdi re-formeerija/kondeka lekke testija (need suht sarnase põhimõttega), või üldse kõik kokku, leke/formeerimine/ESR ja mõnikord harva on kasulik teada ka kumb traat on välimise kihiga ühendatud(see ots massi poole või siis väiksema impedantsi poole, näiteks kondekas võimendusastmete vahel), oss ja häireallikas siis veel vajalikud sinna juurde.

        Aga kas see re-formeerimine ei peaks jõudma oma pingega ligidale tööpingele, aeglaselt pinget juurde keerates kui laadimisvool alla on kukkunud ?
        http://hparchive.com/
        https://worldradiohistory.com/index.htm

        Comment


          #5
          Vs: lüüdiravi abinõu

          Taastusprotsessil on jumet, kui kondekal on vähemalt pool mahtuvusest alles, aga kui elektrolüüt on seest haitunud või hullem, et plaate väljundiga ühendav niit on katkenud, siis ei aita mingigi formeerimine. Mina olen sellest formeerimisest loobunud juba mõnikümmend aastat tagasi. Läheb lihtsalt korras kondekas asemele ja kui asjake hakkab töötama, on küsimus lahendatud. Kui ei, tuleb edasi viga otsida. Vana lüüti tavaliselt tagasi jootma ei hakka.
          viimati muutis kasutaja rainadov; 13 m 2017, 18:36. Põhjus: täht

          Comment


            #6
            Vs: lüüdiravi abinõu

            Te nagu seda aastat ka uurisite millal see artikkel avaldati ? Sel ajal oli tõesti tegevusel mingi mõte. Praegu tundub küll noistalgialaksuna.

            Comment


              #7
              Vs: Lüüdiravi abinõu

              Ma olen seda meetodit kasutanud vanade lampraadiote küütide taastamisel, kui tahad säilitada originaalsuse. Samuti mõne kaua seisnud eelpool mainitud mutriga lüüdi korral – need on kõik tööle hakanud. Päris abinõud pole valmis ehitanud, läheb ju üliharva vaja. Eelmisel aastal tegin küütide inventuuri ja mõõtsin need eelnevalt üle. Lüüdimõõtja teeb igal mõõtmisel paar tsüklit ja mõni ärkas pärast kolmandat mõõtmist ellu. Mahtuvus kasvas iga mõõtmisega, üle 3 korra ei viitsinud teha. Väga palju tuli ka ära visata - kui mahtuvus oli alla 80% või ESR kehv.
              Hea oleks muidugi, kui lõpuks jõutakse ca 80% max lubatud pingeni.

              Comment


                #8
                Vs: Lüüdiravi abinõu

                Mul samuti selline abivahend puudub, lekke test oleks ikkagi primaarne funktsioon.
                Selleks on toidet vaja, sujuvalt või siis astmeliselt muudetav, kuni 400V.
                Kaks mõtet, teha see otse pingejagurilt, mul olemas 19 positsiooniga lüliti, saaks palju väikese vahega väljundpingeid või siis näiteks astmeline/sujuv ümberlülitatav, selleks saaks kasutada LM317, see viimane tundum mitte nii töökindel.
                Indikaator võiks olla mõni m-ampermeeter või 6E1P.
                http://hparchive.com/
                https://worldradiohistory.com/index.htm

                Comment


                  #9
                  Vs: Lüüdiravi abinõu

                  Üks võimalus pinge muutmiseks oleks autotrafo + teine trafo. See oleks ainult liiga kobakas.
                  Mul on pooljuhtide kontrolliks (transistor Uke max , türistor jne.) kasutatud vana motikale tehtud 6V türistorsüüte muundurit. Ta töötab 2V kuni 12V. Väljundpinge muutub seejuures 100V…800V. Muundur ei karda ka lühist – lülitab ennast välja. Türistorsüüte türistor lühistab teda ju pidevalt.
                  Teiste madalamapingeliste transistoride jaoks on mul tehtud mitme mõõtepiirkonnaga eraldi abinõu. See on väikese trafo ja pingekordistiga mõõtja 20V kaupa kuni 100V. Osutiga väike makiindikaator näitab lekkevoolu 0,1mA või 1mA.
                  Ka selle kondekate seadme peaks tegema voolugeneraatoriga ja kindlasti kondeka tühjendamisega.

                  Mu esimene akude treenimise seade oli ka poolperioodalaldi ja 28 oomise akuga paralleelse takistiga. Teised olen laadinud voolugeneraatoriga 14,5V-ni ja seejärel tühjendanud 10,5V (mõni ka 10,2V). Seade mõõdab ka tühjendusaega ja saan arvutada mahutavuse. Aitab igatahes väga hästi, kusjuures töötasid mõlemad variandid – nii impulssidega kui täistsükliga Vene ajal tegin sellise seadme kohta ratsi ja kolhoosi akumees andis väga positiivse hinnangu ja tellis 2tk. ka endale.

                  Sama põhimõte kõlbab ilmselt ka kondekatele. Muidugi ei hakka keegi jändama mingite saada olevate sendiste küütidega.

                  Comment


                    #10
                    Vs: Lüüdiravi abinõu

                    Mis selle skeemi loogika on? Ja mis kaitseb läbilöögi vastu?
                    Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

                    Comment


                      #11
                      Vs: Lüüdiravi abinõu

                      Ja kui normpingel läbi lööb, siis on niikuinii kutu. Selleks see takisti ongi.

                      Comment


                        #12
                        Vs: Lüüdiravi abinõu

                        Kaitseb kasutaja ise, valides sobiva pinge ja polaarsuse.

                        Skeem on primitiivne aga kindlasti kasutatav.

                        Takisti piirab voolu ja kaitseb ka dioodi, diood ise kaitseb toidet kui kondekas juhtub olema laetud suurema pingega.

                        Lüüt peaks taluma 1,5V üle/valepidi pinget.
                        viimati muutis kasutaja Starfish; 15 m 2017, 14:23.
                        http://hparchive.com/
                        https://worldradiohistory.com/index.htm

                        Comment


                          #13
                          Vs: Lüüdiravi abinõu

                          Kõige lihtsamaks pinge reguleerimiseks saab kasutada teist lüüdiga paralleelset takistit (pingejagur). Samas laeb see takisti vahepeal lüüti tühjemaks nagu mu esimesel akude treenijal.

                          Comment


                            #14
                            Vs: Lüüdiravi abinõu

                            Küsime siis teisipidi, mis see skeem teisiti teeb kui poolperiood alaldi? Konde laetakse täis ja mis edasi?
                            Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

                            Comment


                              #15
                              Vs: Lüüdiravi abinõu

                              Esmalt postitatud elukaz poolt Vaata postitust
                              Küsime siis teisipidi, mis see skeem teisiti teeb kui poolperiood alaldi? Konde laetakse täis ja mis edasi?
                              Esimene postitus: Skeemi võiks täiustada: 555 + transistor + K takisti - tühjendaks mingi perioodi tagant.

                              Comment

                              Working...
                              X