Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Milline OP-võimendi ja millised väärtused?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Milline OP-võimendi ja millised väärtused?

    Tere
    Pole pikka aega käinud siin, kuid vajaksin targemate soovitust. Ise elektroonikast tean pealiskaudselt nii palju kui polukas sai õpitud ja omast huvist natuke joodetud,


    Alustan siis probleemist, sai kogematta äralõhutud ühe tööstuspingi koordinaat teljestiku juhtpult. Visuaalselt tegemist tavalise joistickuga.
    Kuid suht spetsiifiline asi ja uue tellimine haigelt kallis. Puldis on kaks potekat, millel siis ühel murdus võll potekalt lahti. Mis siis ikka sai need potekad
    maha võetud ja elektroonika poodi marsitud. Kuid asi polnud nii lihtne. Üheski poes polnud selliseid potekaid ja kataloogidest ei leitud kah sobivat!
    Nimelt mis sellel potekal erilist on see et ta tööala on 60 kraadi ja kõik saada olevad potekad on 180 ja enam. Pealegi ta peab olema igavesti kitsas ja suure tsükli arvuga!
    Potekas ise oli 5K lineaar. Sai siis vesteldud müüaga ja leidsime 5K poteka, mis on 330 kraadise ulatusega ja ta soovitas vahele ehitada lihtlabase võimendi.


    Nüüd siis asjast.
    Potekad nüüd kohal ja vaja miskit aretada
    Originaal potekas on 5K@60kraadi
    Asendus potekas on 5K@330kraadi seega arvutuslikult 60 kraadi juures on väärtus ~0,909K
    Lihtsa arvutuse põhjal mul oleks võimendust vaja ~5.5korda


    Ahela pinge on 3.3V
    Originaal potekalt mõõteväärtused on keskel ja äärtes järgmised:
    0,2V---1,4V---3,2V


    Otsustasin siis skeemi teha Dual OpAmp kivil
    Viskan korra käsitsi joonistad skeemi kah arutuseks.
    Kuna arvutuslikult mul vaja võimendust 5,5korda siis R2/R1 suhe peaks siis olema 5.5. Esmalt mis pähe kargab on takistid väärtusega R2=56K ja R1=10K annab suhteks 5,6 mis peaks sobima
    Millise väärtusega peaks R3 olema?
    Milline Op võimendi on sobivaim, mis töötaks 3,3V toitel ja mis suudaks võimendada kuni 0.1...3.2V
    Kas üldse skeem on õige ja kas see töötab?
    Soovitage sobivat op võimendit mis oleks saadav ka DIL8'na
    Tänan teid ette abi eest


    #2
    Vs: Abi vaja milline Op võimendi ja millised väärtused?

    Kas on mingi füüsiline takistus, et poteka nupp ei saa liikuda rohkem kui 60 kraadi?
    Ma ei näe opakal pointi, sest kui pote on endiselt 5k ja sama karaga, mis vana, siis reguleerimisulatus on ju ikka 0...5k.
    Kui vana oli väikese "käiguga", ja tegi selle peal oma muutuse 0...5k ära, siis uus on suurema käiguga, ja endiselt selles vahemikus regullitav.
    Kui saab füüsiliselt keerutada ka suuremas vahemikus, tee parem skaala laiemaks. Saad veel et tiba täpsemini timmida, kui vajadus peaks tekkima.
    Erilahendused.
    PS või mail.

    Comment


      #3
      Vs: Abi vaja milline Op võimendi ja millised väärtused?

      Ei, originaal potekas füüsiliselt pole piiratud vaid piiratud on elektiliselt. Toimiv rada on keskelt 30kraadi ühte ja 30 kraadi teisele poole, ja liigutades jostickut potekas just liikus selle 60 kraadi ulatuses, ehk ma olen ka mehhaanilisilt piiratud 60kraadiga. Ma saan ainult 60 kraadist nurka kasutada!
      Selle sinu skaala laiendamise jutust ma ei saanud muhvigi aru...

      Probleemiks seab ka tarkvara, Jostick ei kalibreeru kui väärtused pole ligilähedased originaal näitudele! Mehhaaniliselt ma ei saa midagi teha, pealegi olen oluliselt piiratud ka vaba ruumiga ja poteka jaoks on kaunist 4mm ruumi jäetud, sinna ei anna miskit tavalist panna kah.
      Mina näen küll ainust võimalust kasutada op võimendit pealegi suht kallid potekad ostetud kah, need PEAB ärakasutama
      viimati muutis kasutaja XXXHARDCORE; 28 m 2014, 11:23.

      Comment


        #4
        Vs: Abi vaja milline Op võimendi ja millised väärtused?

        Muidugi on raske rääkida asjast mida näinudki pole.
        Aga...

        1. kui sinna telje otsa panna rihmaratas ja kuskile teine koos
        potega siis saab 60 kraadile seada vastavuse 5 koomi.

        2. pote tekitab ilmselt muutuva pinge.
        Mis vahemikus see muutub?
        Vast on võimalik tekitada samasugune muutus Halli anduri ja pöörleva magnetiga?

        3. "millel siis ühel murdus võll potekalt lahti"
        Vast on hoopis tarvis mehhaanikut ja mitte elektrikut?

        Comment


          #5
          Vs: Abi vaja milline Op võimendi ja millised väärtused?

          Kas sellist kohta pole näiteks uurinud: http://www.aliexpress.com/w/wholesal...ntiometer.html ?

          Comment


            #6
            Vs: Abi vaja milline Op võimendi ja millised väärtused?

            Kas ma tõesti kirjutan nii arusaamatult või rahvas loeb üle lause?


            1. kui sinna telje otsa panna rihmaratas ja kuskile teine koos
            potega siis saab 60 kraadile seada vastavuse 5 koomi.

            "Mehhaaniliselt ma ei saa midagi teha, pealegi olen oluliselt piiratud ka vaba ruumiga ja poteka jaoks on kaunist 4mm ruumi jäetud, sinna ei anna miskit tavalist panna kah"
            Täpsustan originaal potekas on ca 4mm paks igavesti pisike ja läbimõõdus ca 15mm võll oli seal 3.5mm. See mehhanism käib tihedalt kokku et vabat ruumi üldse ei jää.
            Minu uus potekas on veelgi õhem 3mm ca. aga ikkagist miskit ülekannet sinna küll ei ehita!

            2. pote tekitab ilmselt muutuva pinge.
            Mis vahemikus see muutub?
            Vast on võimalik tekitada samasugune muutus Halli anduri ja pöörleva magnetiga?
            "
            Ahela pinge on 3.3V
            Originaal potekalt mõõteväärtused on keskel ja äärtes järgmised:
            0,2V---1,4V---3,2V"
            Ehk teisiti sõnastatuna: Pote tekitab muutuva minge vahemikus 0,2-3,2V
            Täpsustan. Ostetud pote ongi miski eriline seda nimetataks nurkasendi anduriks kogunisti. Väljund väärtused on takistuse moel. Ei pidanud omama mehhaanilist kokkupuudet sellest ka kõrge tsükli arv.
            http://il.farnell.com/bourns/3382g-1-103g/position-sensor-resistive-3pin/dp/1717387 <-----sellest perekonnast

            3. "millel siis ühel murdus võll potekalt lahti"
            Vast on hoopis tarvis mehhaanikut ja mitte elektrikut?
            Ei mehaanikust pole seal abi, trükplaat ehk rajad said potekal viga, pealegi ei kujutaks ma ette kuidas ma seda lapiks ja veel oleks kindel et see jääb tööle...

            Ma räägin aiast vastu räägitakse aiaugust

            Comment


              #7
              Vs: Abi vaja milline Op võimendi ja millised väärtused?

              Täitsa hardcore. Tee pilti.
              Erilahendused.
              PS või mail.

              Comment


                #8
                Vs: Abi vaja milline Op võimendi ja millised väärtused?

                Enne liikus see pote 30 kraadi keskelt ühele poole ja 30 kraadi keskelt teisele poole. Seega kui oli 5k, siis keskel võinuks olla 2,5k ja siis kahelepoole keerates oli 2,5k - 0k ja teiselepoole 2,5k - 5k. Nüüd kui sa paned sinna 330 kraadi pöörleva asja ja sätid selle umbes keskele et keskel oleks 2,5k, siis nüüd keerates ühele/teisele poole, jääb see muutuse vahemik oluliselt väiksemaks (panen lambist 2k-2,5k-3k). Ja nüüd oleks siis tarvis mingi kavalusega seadmele öelda, et selle 0,5k muutusega on tehtud seesama muutus, mis enne oli tehtud 2,5k muutusega. Ehk siis siuliselt nagu alguses kirjas oli (2,5/0,5 = 5 kordne võimendus).

                Kiida heaks või lükka ümber.

                Takistid võiksid olla 15k ja 68k, siis tuleks 5,533

                viimati muutis kasutaja ainpaasalu; 28 m 2014, 17:50. Põhjus: Lisa
                Condemn the hive.

                Comment


                  #9
                  Vs: Abi vaja milline Op võimendi ja millised väärtused?

                  Sai seda Halli anduri lahendust praktikas proovitud.
                  Anduri paksus 1,5mm + magnet 1mm.
                  Pinge muutub 0,11 - 3,3 V
                  kui magnetid nihkuvad anduri suhtes 3 mm.
                  Seega, lahendus töötaks.
                  (max pinge oleks 4,5 V)

                  Selle, et ta on väiksem, elab vast kuidagi üle.
                  ____
                  Vahepeal sai leitud veel mõni erineva põhimõttega lahendus.
                  Kui keegi veel hädas, võime arutada.
                  Ainult et kena kui oleks natuke rahulikuma hingelaadiga huviline.

                  Comment

                  Working...
                  X