Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

230VAC LED dimmer

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    230VAC LED dimmer

    Tere!

    Aasta tagasi sai valmistatud LED lamp, mis saab toite seinakontaktist.

    Lambi ehitus lühidalt järgmine: 230VAC alaldatakse sildalaldiga. Silla järel on 120 valget 5mm LED-i ja 33 oomine takisti järjestikku ja silumiseks 3,3 mikroF-ne 400V kondensaator.

    Lambi sisse ja välja lülitamiseks kasutasin nn. solid state relay-d, mis koosneb: sümistoroptronist MOC3023, sümistorist 2N6073A ja veel mõnest takistist ja kondensaatorist.

    Algselt oli võimsuse juhtimiseks pandud liugurlüliti, mis lühistas kuni 15 LED-i. Paraku oli see lüliti ise valmistatud ja ei töötanud kuigi mugavalt ning asus lambi juures.

    Plaan on lambi dimmeriks kasutada PWM lülitust. Siit ka küsimus, et kas saab PWM-iga juhtida sedasama sümistoroptronit või on mõistlikum lisada peale silda uus optron koos transistorvõtmega? LED-ide arvu vähendaks muidugi 105-le.

    #2
    Re: 230VAC LED dimmer

    saab dimmerdada (ja ka peaks) optiliselt isoleeritud poolelt. Dimmerdada saad arvatavasti samamoodi, kui muid lampe seega skeeme internet täis (ka siin foorumis oli just teema selle kohta)

    Comment


      #3
      Vs: 230VAC LED dimmer

      takisti 33 oomi? Mitme amprised sul dioodid on? See on küll väga ebastabiilne kompott. 120 dioodi tahavad saada toiteks 360 volti! See on väga ebastabiilne skeem, tee enne asi korda et esimene pingekõikumine kogu kupatust läbi ei laseks ja alles siis vaata reguleerimist.

      Comment


        #4
        Vs: Re: 230VAC LED dimmer

        Esmalt postitatud bloody-orc poolt
        saab dimmerdada (ja ka peaks) optiliselt isoleeritud poolelt. Dimmerdada saad arvatavasti samamoodi, kui muid lampe seega skeeme internet täis (ka siin foorumis oli just teema selle kohta)
        Tänud!

        Varsti proovin ära selle variandi. Küsimus sai püstitatud sel põhjusel, et kas asi töötab nn. värelemiseta. Värelus tekkis lülitamisel siis kui optronis olev valgusdiood sai vähe voolu. Võib-olla tekib sama ka siis kui sinna anda impulsid?

        Comment


          #5
          Vs: 230VAC LED dimmer

          Esmalt postitatud urmas78 poolt
          takisti 33 oomi? Mitme amprised sul dioodid on? See on küll väga ebastabiilne kompott. 120 dioodi tahavad saada toiteks 360 volti! See on väga ebastabiilne skeem, tee enne asi korda et esimene pingekõikumine kogu kupatust läbi ei laseks ja alles siis vaata reguleerimist.
          Tänud!

          Takisti väärtus on valitud üsna suvaliselt. 120 valge LED-i läbiv vool antud skeemis on 2mA. Plaan on kasutada 105 LED-i järjestikku (vool 14mA). Mõõtmised tehtud 235VAC korral. 100 LED-i korral tõusis vool 21mA. LED-id ise kannatavad 25mA pidevat voolu. Pingekõikumiste kompenseerimiseks ongi ühendatud valgusdioode järjestikku rohkem, kui tegelikult vaja oleks. Lühiaegselt kannatavad LED-id ka suuremat voolu, kui on paremad jahutustingimused. Lambi valmistamise juures on üheks oluliseks teguriks ka võimalikult madal energiatarve. Stabiliseerimiseks sobiksid skeemid, mis teatud pinge ületamisel alles rakenduvad (pinge mille korral LED-e läbiv vool on üle 25mA).Parim lahendus oleks mingi kaitselülitus. Lambi kasutuskohaks on ukseesine õuevalgustus seega pingekõikumistest tulenev valgustuse kerge vilkumine pole probleemiks. Reguleerimisvajadus tuleneb sellest, et pole erilist mõtet lambil pidevalt täisvõimsusel põleda. Samuti tekiks PWM-i kasutades ka nn. lisakaitse. Seega oleks lamp reaalses ohus ainult siis kui ta põleb täisvõimsusel.
          Kui kellelgi on häid mõtteid kaitselülituse osas andke teada!

          Comment


            #6
            Vs: 230VAC LED dimmer

            Kuna 33 oomine tak ei suuda voolu stabiliseerida, siis seetõttu ongi skeem ebastabiilne. Nimelt rohkem dioode ei anna mingit ülekoormuskaitset. Dioodid töötavad voolu pealt, samas püüavad säilitada pinget. 120 dioodi hoiavad umbes 360 volti (arestades 3 volti dioodi peale). Kui nüüd alaldatud alalispinge peaks mingil põhjusel tõusma 370 voldini, oleks dioode läbiv vool 300ma, kui pinge tõuseb 400 voldini, siis oleks vool juba 1,3 amprit. Kujutad ette mida dioodid sellise isegi hetkelise pingetõusu kohta arvavad? Pinged siis alalispinged, mis ei ole sama vaheldupingega, erinevus 1,4 korda!

            Samas kui pinge langeb veel 10 volti, siis arvatavasti dioodid kustuvad, sest vool kaob.

            Soovitan dioode panna 70 tükki (põlemispinge umbes 210 volti) ja takisti (100 voldi peale) 10 kilooomi, 1 vatt. Nüüd ei mõju pingekõikumine nii ruttu heledusele ja kaülepingega peaks asi töötama. 310 voldi juures 10 ma, 41 voldi juures 20ma, 460 volti juures 25 ma, pole veel ohtlik!

            Dimmeriga siis pead lülima alalispinge poolt.

            Comment


              #7
              Vs: 230VAC LED dimmer

              Esmalt postitatud urmas78 poolt
              Kuna 33 oomine tak ei suuda voolu stabiliseerida, siis seetõttu ongi skeem ebastabiilne. Nimelt rohkem dioode ei anna mingit ülekoormuskaitset. Dioodid töötavad voolu pealt, samas püüavad säilitada pinget. 120 dioodi hoiavad umbes 360 volti (arestades 3 volti dioodi peale). Kui nüüd alaldatud alalispinge peaks mingil põhjusel tõusma 370 voldini, oleks dioode läbiv vool 300ma, kui pinge tõuseb 400 voldini, siis oleks vool juba 1,3 amprit. Kujutad ette mida dioodid sellise isegi hetkelise pingetõusu kohta arvavad? Pinged siis alalispinged, mis ei ole sama vaheldupingega, erinevus 1,4 korda!

              Samas kui pinge langeb veel 10 volti, siis arvatavasti dioodid kustuvad, sest vool kaob.

              Soovitan dioode panna 70 tükki (põlemispinge umbes 210 volti) ja takisti (100 voldi peale) 10 kilooomi, 1 vatt. Nüüd ei mõju pingekõikumine nii ruttu heledusele ja kaülepingega peaks asi töötama. 310 voldi juures 10 ma, 41 voldi juures 20ma, 460 volti juures 25 ma, pole veel ohtlik!

              Dimmeriga siis pead lülima alalispinge poolt.
              Vähem paanikat.
              Unustad, et valgusdioodide päripingelang ei ole konstantne. 20mA juures valgel dioodil jääb see vahemikku 3,2-3,4V
              3,2 x 120 = 384

              Comment


                #8
                Vs: 230VAC LED dimmer

                Kui jääd lootma dioodide "isestabiliseeruvate" omadustele, saad varsti 100 läbipõlenud dioodi. Kui aga jäät lootma takistile, saad töötava seadme, kolmandik võimsusest läheb takistile. Võid ka ehitada impulsstoitebloki voolustabilisaatoriga, saad 70% kasuteguri (heal juhul) ja samuti töötava seadme. Kasutegur sama mis takistivarjandil. Valiku teeb ehitaja

                Comment


                  #9
                  Vs: 230VAC LED dimmer

                  Päris karm hinnang kasuteguri osas. Paraku selline kasuteguri protsent kuidagi ei rahulda.

                  Lisaks siia veel natuke mõõteandmeid skeemi kohta. 230VAC alaldamisel ja 3.3mikroF-se kondensaatori kasutamisel langeb LED-ide ahelale 290VDC pinge 14mA koormusvoolu korral. Seega tõstab vahelduvpinge alaldamine antud skeemis pinget keskmisel 1.26 korda teoreetilis-praktilise 1.4 asemel.
                  LED-ide andmelehel on antud päripinge vahemikuks 2.8-3.8V 20mA juures.
                  See teeb laias laastus keskmiseks päripingeks 3.3V. Lubatud alalispinge on seega kusagil 346V kandis ja vahelduvpinge 275V ning sedagi ainult 20mA juures. See märkus on õige, et voolu suurenedes LED-i päripinge suureneb natuke. 100 LED-i puhul annab see juba päris suure pingevaru kuna need pinged liituvad. Eeldades, et 25mA-se koormuse korral tõuseb päripinge 0.1V (paraku mõõtnud seda ei ole) saaks veel ligi 10V pingevaru. Kui arvesse võtta veel see et, need LED-id taluvad üsna hästi ka päris suurt ülekoormust loetud sekundid siis peaks olema piisavalt varu pingekõikumisteks.
                  Alapinge võrgus pahandust ei teeks kuna analoogselt voolu langusega päripinge langeb ja LED-id kohe ei kustu. Seda varu on ka vähemalt 50V.
                  Lamp töötab varsti juba aasta aega ja mingeid probleeme ei ole olnud.
                  Ei tahaks hästi uskuda et võrgupingel nii suured lubatud kõikumised on eriti ülespoole!
                  Kindluse mõttes lisaks äkki 50mA sulavkaitsme LED-idega järjestikku?
                  Äikese poolt tekitatud kõikumised jätaks välja, kuna siis nagunii erilist lootust ei ole.

                  Comment


                    #10
                    Vs: 230VAC LED dimmer

                    50mA juures "rakenduvad" dioodid oluliselt kiiremini, kui kaitse, seega puudub mõte.
                    vahelduvpinge alaldamisel tõuseb pinge 1,41(ruutjuur kahest)x. mingi mõõtmise ja keskmise pingetõusu võid rahulikult ära unustada. kui tõusis oluliselt vähem, siis on konde pisike ja tõenäoliselt dioodid värelevad. mõõtmisel näed sa pulsseeruva alalispinge effektiivväärtust.
                    dioodi päripinge tõusul 0.1V võib vool kasvada 1mA või ka 10x. oleneb kuhu kohta see pinge tõus dioodi pinge-voolu tgraafikul jääb.
                    diood ei kannata sekundeid ülekoormust. kui diood veel mingil moel peale ülekoormust helendab, ei tähenda see tingimatta, et diood tingimatta korras enam on.
                    Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

                    Comment


                      #11
                      Vs: 230VAC LED dimmer

                      50 mA kaitsme jätaks ära jah. Paraku peale vahelduvvoolu alaldamist ei omagi pinge hetkväärtus nii olulist rolli kuivõrd keskväärtus. LED-id "surevad" üldjuhul nn. soojussurma(staatiline elekter ja mehaanilised vigastused välja arvatud). Oluline on neile langev võimsus ja selle võimsuse kestvus, ning ümbruse temperatuur. Andmelehte lähemalt uurides selgus, et ka 30mA vool on mööndustega lubatud juhul kui pinge vool korrutis ei ületa 100mW. Kondeka mahtuvus on valitud eelkõige tema gabariitide pärast. Võrgusagedusest tingitud värelust silmaga ei märka, küll aga pingekõikumistest tingitud valgusvoo ajutisi muutusi (külmkapi sisse ja välja lülitumine jne.) Lambi välja lülitamisel see kohe ei kustu, vaid jääb nõrga kahaneva valgusega mitmeks minutiks helkima. Osad kustuvad kiiremini osad aeglaselt. Hea visuaalselt näha kui erinevad on sama partii LED-id.
                      Mõõtsin ära ka ühe isendi pinged teatud vooludel, et saada teada konkreetne pinge muutuste vahemik. Tulemuseks siis 0.2V erinevust voolude 15mA ja 30mA vahel.

                      Comment


                        #12
                        Vs: 230VAC LED dimmer

                        On säärane tore voolustabika kivi nagu CL2. Peaks just sinu skeemi sobima. Kive saab paralleeli ühendada et hoitavat voolu suurendada.
                        - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
                        - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

                        Comment


                          #13
                          Vs: 230VAC LED dimmer

                          Võta LNK306G, Oomis SMD ja maksab 25 eeka, minimaalselt juppe, sooja ei küta. Võid ka minult saada kõik jupid ja sama kivi DIP korpuses kui lähedal elad, postiga saata ei saa kuna lähi ajal linnapoole ei liigu transpordi puudumise tõttu. Datasheedis skeem ka Ledide jaoks, leiad selle www.alldatasheet.com saidilt
                          Modelleerimises ja tootmises kehtivad:
                          1. Avariikindel vooluring lühistab kõik teised.
                          2. Transistor, millel on kiiresti toimiv kaitse, säästab kaitset, sulades kõigepealt ise.

                          Comment


                            #14
                            Vs: 230VAC LED dimmer

                            Esmalt postitatud murphy poolt
                            Võta LNK306G, Oomis SMD ja maksab 25 eeka, minimaalselt juppe, sooja ei küta. Võid ka minult saada kõik jupid ja sama kivi DIP korpuses kui lähedal elad, postiga saata ei saa kuna lähi ajal linnapoole ei liigu transpordi puudumise tõttu. Datasheedis skeem ka Ledide jaoks, leiad selle www.alldatasheet.com saidilt
                            Tänud!

                            See on hea lahendus stabiliseerimisprobleemile.
                            Momendil "susserdan" edasi dimmerdamisega, eks näis, mis välja tuleb.

                            Comment


                              #15
                              Vs: 230VAC LED dimmer

                              Tere!

                              Selline küsimus. Sai ostetud ja karniisi paigaldatud LED-valgustid. Kokku on ühe trafo taga kahes jadas 32 riba.

                              Nüüd on tekkinud soov teha need dimmitavaks. Kas ja kuidas on see võimalik? Müügil on küll olemas spetsiaalseid 12V DC LED-dimmereid, kuid nendel max võimsus vist mingisugune 30W. Konkreetsel lahendusel on koguvõimsus umbes 150W (üks riba 4,8W). Enne trafot dimmerdamisest ei ole vist tolku? (pole ise väga pädev elektri alal).

                              Ette tänades,
                              Valdur.

                              Comment

                              Working...
                              X