Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

kvartsi\kristalli "ära tundmine"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    kvartsi\kristalli "ära tundmine"

    Tervist. kas oleks võimalik kuidagi moodi saavutada sellist effekti, et pistan kvartsi(ja selle küljes oleva skeemi) mingisugusesse pistikusse ja siis see teeb midagi. kas oleks võimalik kuidagi piciga mõõta või aru saada milline kvarts küljes on. kõige parem oleks kHz täpsusega kuid piisab ka MHz täpsusega.


    #2
    Sagedusmõõtjaga kõige lihtsam. Kui sellist riista pole, siis selle ehitamisest on siin üksjagu juttu olnud. On olemas ka spetsiaalsed kvartsi testrid. Kui on kahtlus, et kvarts kutu, siis selle kontrollimiseks võib mõne lihtsa skeemi kokku keevitada. Näiteks sellise või pisut keerulisema. Aga et sagedust teada saada, tuleb sellele ikkagi sagedusmõõtja sappa ühendada.
    On muidugi ka igasugu nulltuigete jne. meetodid. Samuti ehk koolist tuttav Lissajou. Aga need on hädaabinõud ja küsitava väärtusega/täpsusega.
    Noh ja PICiga sagedusmõõtjate skeeme on netis ka mitmeid.
    Harjutamine teeb harjutajaks.

    Comment


      #3
      ei noh ma mõtlesin nagu nii, et yhendan kvartsi pici jala(jalgade) külge ja ütleme kui kvarts on 27MHz siis tõmbame oudi 1 highs ja kui kvarts on 433MHz, siis tõmbame oudi 2 highs.

      sellist pole vaja, mis mulle kvartsi kohta midagi ytleb vaid sellist mis vastavalt kvartise reageeriks

      Comment


        #4
        Nii kõrgetel sagedustel rakendatakse kvartskristalli kõrgemat paarituharmoonilist mehhaanilist resonantsi, põhisagedusel töötamiseks oleks kristall liiga õhuke ja õrn. Kvarts ei resoneeri siis põhisagedusel, harmoonilissageduse mõningaseks eelistamiseks on tootmisel selliseks puhuks valitud ka kristallist vastavad lõikenurgad. Et selline kvarts ei töötaks mittevajalikul põhisagedusel (korrasoleku kontrolliks piisab muidugi ka sellest), pannakse generaatorisse lisadetaile, näiteks võnkering mis häälestatud ka vastavale sagedusele. Vene kvartsid markeeriti nende eristamiseks niiviisi, et põhisageduse kvartsidel tähistati sagedus kilohertsides (kГц) ja harmoonilisel resonantsil töötavatel megahertsides (MГц). Viimased eeldavad siis vastava skeemi kasutamist, et ei genereeriks põhisagedusel, mis tuleks siis näiteks 3 või 5 korda kvartsil tähistatust madalam.
        Elektroonika töötab suitsu baasil.
        Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
        Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

        Comment


          #5
          aga näiteks kui ma kasutaks sellist ja loendaks pulse, mida ta välja saabab? pic tuleks siis LEDi asemele

          Comment


            #6
            Originally posted by bloody-orc@Jul 17 2005, 11:07
            aga näiteks kui ma kasutaks sellist ja loendaks pulse, mida ta välja saabab? pic tuleks siis LEDi asemele
            See olekski siis ju sageduse mõõtmine (kasvõi lihtsustatud moel ja "umbes" vastusega) nagu 'Padasonic' kirjutas:
            Aga et sagedust teada saada, tuleb sellele ikkagi sagedusmõõtja sappa ühendada.
            Sagedus ongi perioodide arv ajaühikus.
            Elektroonika töötab suitsu baasil.
            Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
            Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

            Comment


              #7
              ehk ma saan seda skeemi kasutada piciga ja siis kasutada pulsi pikkuse mõõtmist pinil? või pulside arv sekundis mõõtmist

              Comment


                #8
                TEgelikult on sul kvartsi sagedust päris keerukas mõõta. Generaator, milles kvarts istub, peab olema universaalne (kui tahad tõesti mõõta 32 kHz-st 433MHz-ni). Sellist on raske teha. Sagedusmõõtja PICiga ei suuda sellist sagedust ära mõõta (otse), pead jagurid vahele panema. Kõrgetel sagedustel on ECL seeria kive vaja, tavalised lihtsalt ei jõua töötada. Jagurite kasutamine eeldab, et sa umbes tead oma kvartsi sagedust.

                Milleks seda vaja on, kvartsil ju enamasti sagedus peal kirjas!
                - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
                - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

                Comment


                  #9
                  Kasutan seda skeemi,panen sinna ledi asemele pici jala ja hakkan piciga lugema pulsse.

                  saan tulemuse, ja vastavalt sellele tulemusele ma tirin mingi pici jala kõrgeks.

                  mul on see sagedus teada jah ja ega mul polegi vaja sagedust mõõta vaid pic igale kvartsile erinevalt käituma panna. kvartse on erinevaid 10, võibolla tuleb rohkem ei tea.

                  kvartsin on 300kHz-30MHz

                  Comment


                    #10
                    Ma ei tea, mida Sa teha tahad, aga ilmselt on odavam võtta kõrbenud arvuti emaplaadilt üks pin header ja punt jumpereid, mille kombinatsioon ütleb PIC-ile, mida teha.
                    If you think education is expensive, try ignorance.

                    Comment


                      #11
                      kuna mul on kõik asjad valmis ja ootab vaid kokku monteerimist, siis teemaväliseid (nagu see jumperitega jama) soovitusi rohkem ei vajaks.

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by bloody-orc@Jul 17 2005, 13:55
                        ...panen sinna ledi asemele pici jala ja hakkan piciga lugema pulsse.
                        Sellelt transistorilt (T2) enam sagedusele vastavaid impulsse ei saa, see lihtsalt avaneb kõrgsageduse olemasolul (kui proovitav kvarts on töökorras) detekteeritud signaalist ja süütab LED-i mis ongi kvartsi töökorras oleku indikaatoriks.

                        Sagedusmõõturite skeeme PIC-iga on netis palju, esimesed mis meelde tulid, on siin:
                        http://www.sprut.de/electronic/pic/projekt...equenz/freq.htm
                        Mingi koodijupp ka sealt võiks sobida uurimiseks... PIC16F84 näiteks on võimeline üle 50MHz signaali perioode lugema.Tema järel ei pea just LCD olema, vastavalt programmeerides võib ta midagi muud juhtida...
                        Milleks sellist süsteemi vaja on? Käsklusi edastada?
                        Miks need just kvartsid peavad olema, mida identifitseerida?
                        Elektroonika töötab suitsu baasil.
                        Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                        Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                        Comment


                          #13
                          nii-nii... asi muutub huvitavaks. ütleme, et ma teen selle skeemi järgi. pistan sinna kvartsi vahele ja loen pulse RA4'le sekundi jooksul ja saan teada pulse\sekundis väärtuse. ja siis selle järgi teen vajalikke asju?

                          saan ma õieti aru? ja kas see 30pF trimmer on seal siis täpsuse keeramiseks jah? kas mingi muu väärtus võib ka olla (midagi sarnast muidugi. mingi 4p7F vms.). Ma vaatan, et see asi on 10MHz kristalli peal tehtud. Kas ma võin ka 4MHz kvartsi kasutada? ja siis teen paar arvutust vms


                          kvartsid selle pärast, et need on sellised pisikesed jublakad, millel on kindel väärtus ja mida mul vedeleb kasutult liiga palju. mõtlesin siis teha nendega mingit juhtsüsteemi või lukku vms, et vastavalt kvartsile siis tegutseb.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by bloody-orc@Jul 18 2005, 00:11
                            ... ja loen pulse RA4'le sekundi jooksul ja saan teada pulse\sekundis väärtuse...
                            Originaalis ongi ta sagedusmõõtur, loetakse perioodide arvu ajaühiku jooksul. Kõik on määratud programmi poolt, ajaintervall ei tarvitse just sekund olla, aga sel juhul tuleks vastus põhiühikutes - perioodide arvuna sekundis ehk hertsides. Näiteks mõõteajaga 1ms oleks tulemus kHz-des. Signaal tuleb RA4-le pidevalt, PIC tegutseb vastavalt programmile.

                            ...kas see 30pF trimmer on seal siis täpsuse keeramiseks jah? kas mingi muu väärtus võib ka olla (midagi sarnast muidugi. mingi 4p7F vms.). Ma vaatan, et see asi on 10MHz kristalli peal tehtud. Kas ma võin ka 4MHz kvartsi kasutada?
                            Antud skeemis on 10MHz kvarts PIC-i taktsagedust määramas, selle täpsusest sõltub siis ka nimetatud ajaintervalli pikkuse täpsus ja vastavalt kogu sagedusmõõturi täpsus. Korrigeeritakse jah selle trimmeriga, mõne kHz võrra on võimalik kvartsi töösagedust suuremaks-väiksemaks "kõrvale kallutada", tegelikult siis täpseks reguleerida. Üks korralik sagedusmõõtja peab ju võimalikult täpse mõõtetulemuse andma... Eks see mõõteaeg on mingi taktide arv, mis programmiga määratud. Muu kvartsi puhul oleks see arv erinev. Näiteks sama PIC-iga analoogses skeemis ajakirjas "Radio" 2002 nr. 10 lk. 26 ongi kasutatud 4MHz kvartsi.
                            Niipalju siis "korralikest" sagedusmõõtjatest, antud ülesande lahendamiseks võib PIC-i programm muidugi palju-palju lihtsam olla... Seda programmeerimise teemat mina veel ei valda...
                            Elektroonika töötab suitsu baasil.
                            Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                            Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by bloody-orc@Jul 18 2005, 00:11
                              mõtlesin siis teha nendega mingit juhtsüsteemi või lukku vms, et vastavalt kvartsile siis tegutseb.
                              Nojah, nii võib ju ka. Ma ise teeksin luku võtme hoopis PICiga. Võtad nt. 12f629 pindmontaažvariandi ja saad eriti kompaktse võtme. Kvartsi tal ju pole vaja külge riputada, ainult 3 kontakti sideks lukuga.
                              - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
                              - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

                              Comment

                              Working...
                              X