Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Trükkplaatide läbiviigud

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Trükkplaatide läbiviigud

    Võiks kirja panna erinevaid viise läbiviikude tekitamiseks. Eelkõige huvitaks just see n.ö. tööstuslik tase. Kahepoolse plaadi söövitamiseks, jootemaskiga katmiseks ja pad'de tinatamiseks on internetis mitmeid erinevaid väga häid lahendusi, aga läbiviikude kohta palju informatsiooni pole ja kui ongi, siis on keemia kättesaadavusega kohati kehvad lood, vähemalt paberiteta üksiküritajale.

    1. variant:
    Juhtmed + jootmine või needid. Kõige tüütum, ruumi raiskavam ja aeganõudvam suure aukude kogusega, aga töökindel.

    2. variant:
    Grafiitvärv + elektrolüüs oleks tõenäoliselt esimene asi, mida prooviks, kuniks leian järgmise variandi jaoks puuduoleva komponendi. Põhjuseks tüütu protsess ja raskesti dubleeritav tulemus.

    3. variant:
    Dest. vesi, vaskvitriol, ammoniaakvesi, vedelseep ja kaltsiumhüpofosfit tundub senileitutest üks parimaid viise vase ladestamiseks aukude seintele (pärast ladestamist veel elektrolüüs), aga suureks probleemiks kaltsiumhüpofosfiti kättesaadavus. Iseenesest odav asi, aga... seda oleks vist kõige lihtsam leida lähimast sõbralikust amfetamiinilaborist.
    Hoiatuseks, et selle variandi juures tuleb jälgida, et atsetooniga plaate ei puhasta. Võib kogemata pommi valmis teha.

    4. variant:
    Pallaadium aktivaatoriga - Pole eriti kursis veel. Tundus kallim, aga vist mugavam eelnevast variandist.


    Ning jah, olen kursis, et hiinast saaks ligi 5€-ga 5-10 plaati tellida ja seda ka kasutan, aga eesmärgiks oleks disainist valmis protoplaadini jõudmine sama päeva sees, mitte ligi kuu ajaga. Hetkel ainuke läbimõtlemata asi on silkscreen, aga see on ka üks kõige ebavajalikum ja lihtsam asi, seega sellega tegeleb lõpus.


    #2
    Vs: Trükkplaatide läbiviigud

    tegelikult tunduvadki needid olema need mida selleks kasutatakse. nagu peenikesed torud...

    Comment


      #3
      Vs: Trükkplaatide läbiviigud

      Palladiumi kasutati juba nõukaajal: igavene sahmerdamine oli, väärismetall, rangelt arvel(kooskõlastamine oli vajalik). Kallis kah. Eeldan, et 50 aastaga on midagi targemat leiutatud.

      Comment


        #4
        Vs: Trükkplaatide läbiviigud

        peenikesed vasest kapilaartorud on selleks. masin paigaldab neid.

        asjal nimeks: Through hole rivets.

        käsisti saab pressida aint maru suuri, läbiviike: http://www.fortex.co.uk/product/favo...nical-plating/

        Comment


          #5
          Vs: Trükkplaatide läbiviigud

          Viska link kuskohast hiinast neid plaate sedasi mõnekaupa hobinokkija tellida saab, eriti veel kui nii soodsa hinnaga(liialdasid hinna osas?).
          otsija

          Comment


            #6
            Vs: Trükkplaatide läbiviigud

            Neetidega plaate pole küll veel ühtegi saanud. Tehakse ikkagi platingu teel neid. Tühjale trükkplaadile augud sisse, platinguga vask peale, rajad peale, söövitamine, solder mask ja tinatamine. Neetidega ei viitsi küll jamada, eriti sellepärast, et need võtaks liigselt ruumi suure tihedusega plaatidel.

            See variant 3 on muidu nõukogude lõpupoole välja mõeldud ja patenteeritud ja siis mingiks ajaks unustusse vajunud meetodiga, sest ega see ei saanudki sobivaks variandiks masstootmise jaoks. Mingid iseärasused, mis koduses kasutamises tähtsust ei pidavat omama.

            Pallaadiumiga tehakse minuteada siiani.

            Edit: Seeeed studios saab umbes viiekaga ja iteadis saab kuskil 10-15 eest. Ennegi reklaaminud neid Hetkel mul laual täitsa üks plaat iteadist ja minu arvates on kenamad kui eestis tehtud kraam.
            Fusion offers one stop prototyping services(Fusion PCB, PCB Assembly, Stencil, Flexible PCB) to build electronic and mechanical parts in small quantity.



            Eks hind oleneb suurusest ikkagi, aga mul pole siiani enda jaoks väga suuremat kui 50x50mm vaja läinud. Samas ise hakkaks tegema, siis teeks kuskil 60x120mm kuni 200x300mm maksimaalseks suuruseks.
            viimati muutis kasutaja katkine; 10 m 2018, 23:59.

            Comment


              #7
              Vs: Trükkplaatide läbiviigud

              niipalju kui mina noid plaate mikroskoobia all vahtind olen näivad nood näbiviigud kui needid ja vastu valgus paistavad läbi. kaunis peenikesed.

              Comment


                #8
                Vs: Trükkplaatide läbiviigud

                Kindlasti pole suuremas tootmises neid neete kasutusel nii palju kui lihtsalt platingu meetodit. Põhjuseks liigne töö ja piiratud suurus. Võin eksida, aga nende suurus algab 0.4mm-st. Mina enamasti nii suuri viasid ei teegi. 0.2-0.3mm ikka.
                Platinguga saabki üliõhukese, aga samas piisavalt tugeva kihi sinna viasse tekitada. Platingu meetod palju lihtsam ka. Stiilis nii, et puuri augud, puhasta, viska ühte vanni, teise vanni, kolmandasse vanni ja neljandasse vanni ja ongi tehtud, vahet pole mitu auku tehtud on.

                Comment


                  #9
                  Vs: Trükkplaatide läbiviigud

                  Kaltsiumhüpofosfiti Ca(H2PO2)2 asemel olla ka Naatriumhüpofosfitit NaPO2H2 kasutatud. Seal on veel juttu ja kommentaare pikalt: http://www.instructables.com/id/Inex...l-quality-PCB/
                  Kas oled seda kohta uurinud ?

                  Comment


                    #10
                    Vs: Trükkplaatide läbiviigud

                    Pidavat toimima, aga ega sedagi nagu ei leidnud vist + sellega vist päris nii hästi ei saanud. Aga eks enne ei tea, kui testinud pole.

                    Edit: Labochemas vist isegi saaks 250g, eeldatavasti 20€ eest, aga kes teab, kuidas eraisikul sealt ostmisega on. Vähemalt on, kuskohast küsida.
                    viimati muutis kasutaja katkine; 11 m 2018, 21:56.

                    Comment


                      #11
                      Vs: Trükkplaatide läbiviigud

                      Ma ise olin kunagi vaimustatud sellisest asjast nagu seda on l2biaugu needid/hylsid: https://www.megauk.com/through_hole_rivets.php
                      Hind on natukene kr6pske - ok, tegelikult oli hullem, miskit 600 kanti oli hind?1?
                      viimati muutis kasutaja Mephistopheles; 15 m 2018, 13:30.
                      V2ntv6ll on selleks k6ver, et mahuks mootorisse 2ra.

                      Comment


                        #12
                        Vs: Trükkplaatide läbiviigud

                        Ehk siis

                        5. ja praegusel ajal ka tööstuses kasutatav võimalus: Reverse pulse plating, selleks ei ole mingit eelkatmist (müstiliste ja raskesti kättesaadavate kemikaalidega) vaja. Aga kodus sa seda ilmselt ei tee kah.
                        Mõningane kirjutis selle meetodi kohta on siin ka olemas: http://www.hebertlabs.com/projects/project reports/electroplating through holes and vias.htm



                        Pallaadiumiga aktiveerimist on tegelikult kasutatud veneajal küll. Olen ka ise proovinud väga mitme aasta eest, mõned augud tegin ja plaatide küljed, kuna materjal selleks on väga kallis ja ma sain proovida mingit veneajast jäänud kooli keemiakapi jääki siis kahjuks hiljem pole sellega rohkem kokku puutunud. Sellega on ikka ülimugav, kasvõi plaadi vasevaba külje saad lahusega katta, kuivatad ära ja elektrolüüsid sinna silmale pm. nähtamatule aktivaatorile kasvõi fooliumi peale. Ebay-s on seda kemikaali ka saada aga on kallis, mitusada dollarit minimaalsed kogused.

                        Ja 1. võimalus on veel:

                        Aktivaatorina saab kasutada ka hõbenitraati, ka seda olen proovinud ja samamoodi on see kasutatav aga maru tüütu on neid auke ükshaaval sellega lödistada. Plusspool on, et hõbenitraat on 100x odavam kui pallaadiumkolloid
                        viimati muutis kasutaja radiotehnika35; 15 m 2018, 19:25.
                        -superradical-

                        Comment


                          #13
                          Vs: Trükkplaatide läbiviigud

                          Kas peale isetegemise-kaifi on läbiviikude konstrueerimisel veel mõni lisaväärtus?
                          Ise olen traadi-"via"-sid nõrkemiseni teinud, aga aeg sai vist otsa. Või raha tuli juurde. Ei mäleta.
                          Mis on 2018. aasta alguses selle tegevuse sügavam tagamõte, hirmsasti tahaks ise ka teada?
                          Erilahendused.
                          PS või mail.

                          Comment


                            #14
                            Vs: Trükkplaatide läbiviigud

                            Avaposti lõpus kirjas. Ja kui selleks on lihtne viis olemas, siis miks mitte? Säästab kõvasti aega.

                            Comment


                              #15
                              Vs: Trükkplaatide läbiviigud

                              Kui põlveotsas jõuab disainist protoni päevaga, siis on see proto piisavalt lihtne, et mitte vajada läbiviike või on projekt/lahendus nii rahavaene, et võib ka kuu aega venitada.
                              /vastulaused, see-ei-ole-nii jne/
                              Brandner ja Kamitra teevad praktiliselt olematu raha eest sellist tulemust protokatena, et kadedaks teeb.
                              Uurige, mis tarneajad ja hinnad on. Tõde võib päris valus olla.
                              Neid viasid ei saa olema kunagi nii palju, et kogu mäng päriselt küünlaid vääriks.
                              Poes kaob 30-40 eurot märkamatult ära, aga samakat aetakse ikka veel häbematult vähe.
                              Ise tasub panustada arendusse, väärindamisse ja näiteks korralikku korpusesse, isegi protol. Eelkõige juba protos. Aga meeleheitlikult läbivasetamist teha... no raske on nõustuda.
                              Aga vaba maa, kõigil peab tegevust olema.
                              Erilahendused.
                              PS või mail.

                              Comment

                              Working...
                              X