Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Suvilasse vedelkütusega ahi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Suvilasse vedelkütusega ahi

    Plaan siis järgmine.
    Riiulis vedeleb mul tutikas sapaka bensu ahi, kust on kõik üleliigne maha koristatud (õhu suunamise klapid jms.) Kuna mul suvilas elektrivõrk puudub, siis on alati kõva keberniit sügiseti-kevadeti halva ilmaga kütmisega. On küll väike kamin, kuid see jahtub niipea maha, kui puud ära põlevad. Mis tähendab öösiti iga paari tunni tagant puude lisamist.
    Mul on hetkel suvilas 12V akudel töötav süsteem, mida peamiselt kasutan laes LED-ide toiteks. Tulevikus on plaan minna 24V-le üle, lisada APC UPS inverteriks, päikesepaneelid jne.
    Ehk siis - miks mitte kasutada seda sapaka ahju kütmiseks. Esimene miinus oleks tõepoolest tolle halb kuulsus kui mitte just kõige töökindlamast agregaadist. Hetke plaan oleks siis selline, et väljalaske toru otsa läheks ca. 30cm pikkune terastoru, mis omakorda suubuks suvila metallkorstnasse. Edasi oleks vaja välja mõelda automaatika, mis näiteks hoiaks toas etteantud temperatuuri lülitades ahju sisse-välja.
    Mõtted liikusid kohe mikrokontrolleri suunas, mis suhtleks siis 3-kohalise numbridisplayga, kolme klahviga (+, - ja on-off), reguleriks ventilaatori pöördeid (PWM?), lülitaks sisse-välja bensiinipumpa, hõõküünalt ning mõõdaks kahte temperatuuriandurit. Üks anduritest peaks ilmselt olema kusagil korpuse peal (termopaar?), mis annaks ka teatud turvalisuse juhuks, kui leek näiteks kustub, siis ei antaks bensu kontrollimatult peale (põhiviga sapakate mahapõlemistel), kas siis üritataks seda uuesti süüdata või siis toimub avarii-seiskumine ja display annaks vastavalt märku. Teine andur võiks olla näiteks sisseimetava õhu ees, et teada saada toatemperatuur. Kogu süsteem peaks ilmselt siis töötama 24V pealt, huvitav, kuidas seda saavutada?
    viimati muutis kasutaja vax; 28 m 2012, 13:39.
    Allkiri.

    #2
    Vs: suvilasse vedelkütuse ahi

    Leegi kontrolliks kasuta mingit fotoelementi, mis leegi kustumisel koheselt kütuse peale andmise peatab. Igasuguste termoanduritega võid hea õnne korral kõva paugu saada. Ja teiseks kustumise korral peaks vähemalt enne uut süütamist paar minutit läbipuhumist olema, muidu võib soodsatel tingimustel ka paras kõmakas käia. See kehtib üldiselt kõigi vedelküttel töötavate seadmete suhtes.

    Comment


      #3
      Vs: suvilasse vedelkütuse ahi

      Täpselt kõik see mida Pläsku ja ka Sa ise kirjutasid on realiseeritud ja valmis kujul olemas igas kaasaegses vedelküttega keskkütteahjus. Leegikontroll, läbipuhumine, klapi avamine, ventilaatori juhtimine, käsitsi restart peale avariilist seiskumist, sädemega süüde jne. Saab ka ilma mikrokontrollerita, minu omal, mida kunagi kümmekond talve kasutasin, oli seal ainult mõned transistorid põleti sees karbis. Tavaline toruga termoandur juhtimas, sisse-välja nagu külmkapp. Vaja leida mõni selline vana ahi koos põletiga, küttesüsteemide firmades näiteks peaks neid tekkima. Toitepinge kohandamise kohta muidugi ei tea.

      Aastate perpektiivis oleks muidugi otstarbekam võtta kive ja segu ja kaminale ahi ümber ehitada.

      Comment


        #4
        Vs: suvilasse vedelkütuse ahi

        Bensiin on kole kallis, et sellega suvilat kütta.
        Tee parem diisli või vana toidu/hüdro/trahvo/mootoriõlil töötav ahi.
        Hea oleks, kui ahjule oleks oma ruum ka, sest misiganes asi seal ka ei põle, haiseb see ikkagi.

        Näites midagi sellist:
        http://www.youtube.com/watch?v=imcsxkRKE44&feature=related


        V
        astavalt ahju temperatuurile regullid kütuse pealevoolu, süütad käsitsi.

        Comment


          #5
          Re: suvilasse vedelkütuse ahi

          Esmalt postitatud vax poolt Vaata postitust
          Plaan siis järgmine.
          Riiulis vedeleb mul tutikas sapaka bensu ahi, kust on kõik üleliigne maha koristatud (õhu suunamise klapid jms.) Kuna mul suvilas elektrivõrk puudub, siis on alati kõva keberniit sügiseti-kevadeti halva ilmaga kütmisega. On küll väike kamin, kuid see jahtub niipea maha, kui puud ära põlevad. Mis tähendab öösiti iga paari tunni tagant puude lisamist.
          Mul on hetkel suvilas 12V akudel töötav süsteem, mida peamiselt kasutan laes LED-ide toiteks. Tulevikus on plaan minna 24V-le üle, lisada APC UPS inverteriks, päikesepaneelid jne.
          Ehk siis - miks mitte kasutada seda sapaka ahju kütmiseks. Esimene miinus oleks tõepoolest tolle halb kuulsus kui mitte just kõige töökindlamast agregaadist. Hetke plaan oleks siis selline, et väljalaske toru otsa läheks ca. 30cm pikkune terastoru, mis omakorda suubuks suvila metallkorstnasse. Edasi oleks vaja välja mõelda automaatika, mis näiteks hoiaks toas etteantud temperatuuri lülitades ahju sisse-välja.
          Mõtted liikusid kohe mikrokontrolleri suunas, mis suhtleks siis 3-kohalise numbridisplayga, kolme klahviga (+, - ja on-off), reguleriks ventilaatori pöördeid (PWM?), lülitaks sisse-välja bensiinipumpa, hõõküünalt ning mõõdaks kahte temperatuuriandurit. Üks anduritest peaks ilmselt olema kusagil korpuse peal (termopaar?), mis annaks ka teatud turvalisuse juhuks, kui leek näiteks kustub, siis ei antaks bensu kontrollimatult peale (põhiviga sapakate mahapõlemistel), kas siis üritataks seda uuesti süüdata või siis toimub avarii-seiskumine ja display annaks vastavalt märku. Teine andur võiks olla näiteks sisseimetava õhu ees, et teada saada toatemperatuur. Kogu süsteem peaks ilmselt siis töötama 24V pealt, huvitav, kuidas seda saavutada?
          Kunagise sapikapidajana hakatuseks märgin, et kõnealune kütteseade on kõige tundlikum bensiinis sisalduva prügi (k.a. vee) suhtes. Erinevalt mootorist ei ole põletil mingit inertsi -- kui põlemises tekib pisikegi (sekundipikkune või nii) paus, jahtub ahi maha ja ise leeki uuesti ei süüta. Sobiva filtri olemasolul võib kütmine aga kaua korralikult kesta.

          Mahapõlemisega mina kokku puutunud ei ole -- kardan, et sel juhul peab kvartsklaasvardaga termolüliti seade olema põhjalikult metsa keeratud või skeemis mingit kuliibinlust tehtud vmt. Ventilaator puhub põlemata bensiini ju väljalasketoru kaudu põlemiskambrist välja, ega see sinna kogune. Ja kui õigesti mäletan, lülitab termolüliti ahju mahajahtumisel bensiinipumba välja. (Muide, see kvartsklaasi-värk andis end täitsa hästi reguleerida).

          Kui palju Su energiasüsteem mahutab ja kui suurt voolu annab? Hõõgküünal tarvitab päris palju, kahjuks ma tollal ei mõõtnud, aga selle sisselülitamine oli esilaternatest näha, nii et ma ei imestaks, kui kahekohaline arv ampreid oleks. Ja pidevalt käib ventilaator. Paar-kolmkümmend vatti ehk paar amprit ikka. Ööga paarkümmend ampertundi...
          Omal ajal kirjeldati Za Ruljomis alatasa mingeid sädemega süütesüsteeme -- selline aitaks vähemalt käivitamisel voolutarvet kahandada.

          Ventilaatori kiirust minu arvates reguleerida kuigivõrd ei saa, sest sama mootoriga puhutakse ka õhku põlemiskambrisse ja selle hulk ajaühikus peaks üsna püsiv olema.

          24 voldile üleminekuks ma hakkaksin uurima, kas ei leidu füüsiliselt sobivat 24V elektrimootorit ja hõõgküünalt. Kuid siis jääks sapika osa juba väga väikeseks. Mistõttu tundub ksf! mikumaku seisukoht kõige mõistlikumana.

          Comment


            #6
            Vs: Suvilasse vedelkütusega ahi

            Äkki leidub mingi 24V -> 12V inverter? Või siis näiteks 12V lambipirn järjestikku panna?
            OK mootor uhab kogu aeg. Aga elektroonse juhtimise üks põhilisi eesmärke oleks minu jaoks temperatuuri automaatse reguleerimise vajadus. Maja ei ole suur, 24 m2 ning selle kütaks see põleti ilmselt üsna kiiresti soojaks. misjärel peaks jällegi minema seda manuaalselt välja lükkama...
            Üks variant oleks muidugi mingi primitiivne bimetall termostaat, aga mulle tundub, et meil on siin elektroonika foorum, mitte kiviaegsete lahenduste foorum.
            Allkiri.

            Comment


              #7
              Vs: Re: suvilasse vedelkütuse ahi

              Esmalt postitatud olevtoom poolt Vaata postitust
              ...Hõõgküünal tarvitab päris palju, kahjuks ma tollal ei mõõtnud, aga selle sisselülitamine oli esilaternatest näha, nii et ma ei imestaks, kui kahekohaline arv ampreid oleks. Ja pidevalt käib ventilaator. Paar-kolmkümmend vatti ehk paar amprit ikka. Ööga paarkümmend ampertundi...
              Omal ajal kirjeldati Za Ruljomis alatasa mingeid sädemega süütesüsteeme -- selline aitaks vähemalt käivitamisel voolutarvet kahandada....
              Sai kunagi üks selline sädesüütaja valmis tehtud. Sõjaväe lampraadio toitemuundi baasil pinge vähe kõrgemaks vahelduvaks ja miski süütepool. Täitsa töötas. Ampreid tahtis igatahes kõvasti vähem kui hõõgküünal.

              Comment


                #8
                Vs: Suvilasse vedelkütusega ahi

                Kas bensiin-nafta mitte ei kipu ebameeldivalt lõhnama? Selliste ainete käitlemisel on ju mahatilkumine vältimatu ja kohe on vänge lõhn taga. Õnnestus ükskord kokku puutuda põlevkiviõli pumba väikse detailiga, mis remondis oli. Sellest piisas vabalt, et täita suur garaaž vänge haisuga. Ise hoiaks küll naftasaadustel toimivad asjad ja kütusepaagid elutoast väljaspool.
                Üks variant oleks veel kasutada metanooli, mis on bensiinist 4 korda odavam ja praktiliselt lõhnatu.

                Comment


                  #9
                  Vs: Suvilasse vedelkütusega ahi

                  Kus see metanool nii odav on?

                  Comment


                    #10
                    Vs: Suvilasse vedelkütusega ahi

                    Hulgi ja otse tehasest on.

                    Comment


                      #11
                      Vs: Suvilasse vedelkütusega ahi

                      Metanool on jh lõhnatu, korra tunned lõhna siis pole enam millegagi lõhna tunda. Meth põlemis häägid haisevad kordades hullemalt(ykski kytus ei põle täielikult veeks ja sysihappe gaasiks, eriti veel mingis käkkis) ja lisaks on aurud väga mürgised.
                      Modelleerimises ja tootmises kehtivad:
                      1. Avariikindel vooluring lühistab kõik teised.
                      2. Transistor, millel on kiiresti toimiv kaitse, säästab kaitset, sulades kõigepealt ise.

                      Comment


                        #12
                        Vs: Suvilasse vedelkütusega ahi

                        Et siis bensiin polegi mürgine?. Nagu ma aru sain, suunatakse põlemisel tekkivad produktid korstnasse.

                        Comment


                          #13
                          Re: Vs: Suvilasse vedelkütusega ahi

                          Leidsin mõned andmed kõnealuse kütteseadme kohta.

                          Soojatootlikkus 1750 kcal/h, mis tähendab võimsust 2 kW.
                          Väljuv õhk on sisenevast 80 kraadi soojem.
                          Õhutootlikkus 75 m*m*m/h.
                          Kütusekulu 0,85 l/h.
                          Ventilaatori maksimaalvõimsus 36 W.
                          Suurim pideva töötamise aeg 15 h. (Mis selle määrab, sellest ma aru ei saa).

                          Comment


                            #14
                            Vs: Re: Vs: Suvilasse vedelkütusega ahi

                            Esmalt postitatud olevtoom poolt Vaata postitust
                            Kütusekulu 0,85 l/h.
                            Kui oletada et seade umbes pool aega töötab, võiks see teha siis näiteks 5 eur öö jooksul. Kuidas keegi, aga mina ostaks selle raha eest parem ahjutelliseid ja segu.

                            Comment


                              #15
                              Vs: Suvilasse vedelkütusega ahi

                              Äkki tasuks siis mõelda pigem kerge kütteõli kasutamisele?
                              Allkiri.

                              Comment

                              Working...
                              X