Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Kaitsemaandus

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Kaitsemaandus

    Kirjeldan olukorda:

    Majja tuleb posti otsast püstakusse kaabel, milles on kaks soont, püstakust edasi jookseb kahe soonega kaabel vanasse korkkaitsmesse, millest edasi jookseb vanaaegne torus olev vaskkaabel omakorda otse arvestisse. Peale arvestit on 10A(c) kaitse, mille järel omakorda kõik tarbijad. Püstakust ega posti otsast eraldi kaableid maasse ei lähe, majal elektrikilpi pole, seega eeldan, et lähim kaitsemaandus on alajaamas.

    Mis variandid oleks kodustes tingimustes PE tekitamiseks? Mul on hetkel olemas mingi pisike moodulkilp, milles võiks postist tuleva PEN ära lahutada PE-ks ja N-iks, aga PE teise otsa peab ka kuhugi ära ühendama. Raudtoru maasse? Kas raudtoru võib olla ka muldpõrandaga keldris? Mismoodi ma teada saaks kas maaühendus on korralik või mitte?

    #2
    Vs: Kaitsemaandus



    neid vardaid taod maa sisse 3 tükki, ca 2 meetrit vahega. maandus kaabli ühendad klambriga https://www.elektrimaterjalid.ee/maa...u-14x22mm.html

    skeem:



    täpsemaks lugemiseks: http://petz.planet.ee/elekter/Maandu...ste-ehitus.pdf

    Comment


      #3
      Vs: Kaitsemaandus

      Esmalt postitatud olavsu1 poolt Vaata postitust
      neid vardaid taod maa sisse 3 tükki, ca 2 meetrit vahega.
      Kas optimaalne varraste vahekaugus polnud mitte kahekordne varda pikkus?
      E. 2,4m antud juhul.

      Comment


        #4
        Vs: Kaitsemaandus

        Ametlikus projektis olid 2 m vardad ja 3 meetrise vahega. Lüüa tuleb niisügavale, et varda ülemine on on 0,5 meetri sügavusel.

        Comment


          #5
          Vs: Kaitsemaandus

          Esmalt postitatud olavsu1 poolt Vaata postitust
          https://www.elektrimaterjalid.ee/maa...1200x13mm.html

          neid vardaid taod maa sisse 3 tükki, ca 2 meetrit vahega. maandus kaabli ühendad klambriga https://www.elektrimaterjalid.ee/maa...u-14x22mm.html
          Mul on vaja maandada üks faas, seega peaks piisama ühest vardast? Mul pole teistele faasidele ligipääsu, posti otsast tuleb kolm kaablit, üks mulle, üks ülemise korruse naabrile (üleval korrusel on isolaatorid seina peal, teine liitumispunkt niiöelda, elektrilevi ka ei uskund seda juttu, aga nii on) ja kolmas faas posti otsast läheb naaberkrundil asuvasse majja.

          Seega sebin selle varda ja klambri, kaevan varda 0.5m maa alla, siis kuskile enne tarbijaid tekitan "kilbi", vean vardast "kilbini" 4mm2 PE plankjuhtme ning kilpi teen postist tuleva PEN lahutamise ja sealt PE liistu pealt vean PE juhtme vardasse?
          Mille järgi see varda sügavus/pikkus reguleeritakse? Kas see sõltub pinnasest ja kui palju? Mul on selline karvane tunne, et keldri muldpõranda all olev savikiht kuiva suvega väga elektrit ei juhi, suvel õues 1m vundamendipostide kaevamisel ka augu põhjas olev ollus tolmas sõrmede vahel.
          viimati muutis kasutaja Scott; 17 m 2018, 01:40. Põhjus: ei pea kõike täielikult tsiteerima

          Comment


            #6
            Vs: Kaitsemaandus

            Samamoodi nagu eelpool kirjeldatud käib maandamine ka ühe faasi korral. Vähem kui kaks maandusvarrast ei soovita.

            elektrisüsteemi täielikule uuendusele pole mõelnud? tallinna sakstel on sellised võimalused: http://kredex.ee/korteriuhistu/korte...rimise-toetus/

            Comment


              #7
              Vs: Kaitsemaandus

              Tallinna sakstel jah, elektrisüsteemi uuendusele olen ammu juba mõelnud ja isegi EE-lt pakkumist küsinud. Maakatelt tahetakse 10m kaabli vedamise eest 500€, sealhulgas tunnitasu 48€/h ja kohaletulemine 40€. Mul oleks jummalast hea meel kui keegi selle "postist majja" värgenduse korda teeks, mul endal hakkaks ka hammas peale, toas elektrifitseerisin kõik ära, mis oli peale arvestit, aga igakord kui ülejäänud muredega seoses elektrileviga ühendust võtan, sõimavad näo täis, et nii ei tohi ja ei saa ja pabereid vaja ja nii edasi.

              Päästeamet tuleks elektrikäideldiste kontorlli tegema, siis need saaks infarkti, nähes mu arvestit, mis ripub täiesti suvalises kohas seina peal koos selle sisevoodrilauaga sellest seinast, kust ma selle kunagi lahti lõikasin tsirriga. Olen avatud pakkumistele, et keegi asja jonksu ajaks, mõtteka hinnaga
              viimati muutis kasutaja Scott; 17 m 2018, 01:42. Põhjus: eelnevat postitust ei pea täielikult tsiteerima

              Comment


                #8
                Vs: Kaitsemaandus

                ahh et mõõtekilpi praktiliselt polegi. sellest kuuldes, tuleb elektrikontrolli kollionu, kes rubinniku välja tõmbab ja ära plommib.

                seega kodutunnde seltskond tuleks peale saata.

                Comment


                  #9
                  Vs: Kaitsemaandus

                  Viimane EE vend kes käis siin ühte arvestit lahti ühendamas, oli nii tõsise olemisega, et ma ei julgend talle isegi head aega öelda.

                  Plommid on peal ja kõik on ok, ma ei viitsi oma 15€ kuutarbimise juures midagi varastama hakata. Mul see elektri teema nats põhimõtteline, kas teeks ise korda või laseks haltuura korras asjatundjal korda teha. Käibekat pole ammu maksnud enam erinevate teenuste eest. EE on selline poolsotsiaalne asutus, kahju et nende prioriteet on palga maksmine, mitte si*a likvideerimine.
                  viimati muutis kasutaja Scott; 17 m 2018, 01:44. Põhjus: eelnevat postitust ei pea täielikult tsiteerima

                  Comment


                    #10
                    Vs: Kaitsemaandus

                    Esmalt postitatud eERuheeRu poolt Vaata postitust
                    Maakatelt tahetakse 10m kaabli vedamise eest 500€, sealhulgas tunnitasu 48€/h ja kohaletulemine 40€. Mul oleks jummalast hea meel kui keegi selle "postist majja" värgenduse korda teeks, mul endal hakkaks ka hammas peale, toas elektrifitseerisin kõik ära, mis oli peale arvestit, aga igakord kui ülejäänud muredega seoses elektrileviga ühendust võtan, sõimavad näo täis, et nii ei tohi ja ei saa ja pabereid vaja ja nii edasi.
                    Kui ise oled nõus kaevetööd tegema, siis tuleks leida lähenemisnurk Elektrilevile, et nad oma liitumiskilbi viiksid kinnistu piirile (postile?). Võrgu renoveerimisel oleks kindlasti sõbiv hetk. Või siis Palo interneti saabumisel

                    Comment


                      #11
                      Vs: Kaitsemaandus

                      Kaevetööd saab ikka ise teha, labidas on käpas. Palomuti peale ei loodaks, aga imesid juhtub.
                      viimati muutis kasutaja Scott; 18 m 2018, 02:13. Põhjus: eelnevat postitust ei pea täielikult tsiteerima

                      Comment


                        #12
                        Vs: Kaitsemaandus

                        Esmalt postitatud olavsu1 poolt Vaata postitust
                        skeem:
                        See skeem ei vasta küll meil kasutatavale ja on pigem eksitav:
                        1. PEN lahutus toimub peale pealülitit
                        2. 4-pooluselisi pealüliteid ei kasutata
                        3. Tarbija kordusmaandus ühendatakse PEN lahutuse punkti, mitte tarbija seadmete külge

                        Comment


                          #13
                          Vs: Kaitsemaandus

                          eks siis vanemleitnant teeb parandused sinna kuhu vaja https://et.wikipedia.org/wiki/TN-süsteem

                          Comment


                            #14
                            Vs: Kaitsemaandus

                            Sellest joonisest oleks palju rohkem abi kui oleks defineeritud mõttelised tsoonid. Skeemidel pannakse tavaliselt maandus sinna kus jumal juhatab, mitte reaalselt vajalikku kohta.

                            Mina oma loogikaga paneks kordusmaanduse elektriahelasse enne kõike seda kus reaalne tarbimine pihta hakkab. Lüliti võib ka katki minna ja N kaob ja seadmed siis pinge all, seega paneks PE ühenduse igasuguste krutskite ette. Lühidalt, kilpi.

                            Mind huvitavad ikka need krdi vardad. Ostan 2tk ja kaevan maasse ja PE vean siis kilbist kaks kiudu, mõlemasse latti ühe?

                            Comment


                              #15
                              Vs: Kaitsemaandus

                              Esmalt postitatud eERuheeRu poolt Vaata postitust
                              Majja tuleb posti otsast püstakusse kaabel, milles on kaks soont ... otse arvestisse. Peale arvestit on 10A(c) kaitse ... Mul on vaja maandada üks faas, seega peaks piisama ühest vardast ...
                              Kas see C 10A kaitse ongi sul lepingujärgne peakaitse, ainult et plommimata? Ja eespool arvestit ei ole tõesti ühtegi kaitse- ega lülitusaparaati? Maandusvarraste arv ei sõltu faaside arvust, tavaliselt pannakse 3, nagu isand olavsu1 kirjeldas. Maa sees vardaid ühendav haljas vask peab olema 25 mm², kilpi üles tulev min 10 mm².
                              Umbes nii peaks skeem välja nägema:Click image for larger version

Name:	PE-page-001.jpg
Views:	1
Size:	160,2 KB
ID:	871493
                              viimati muutis kasutaja vanemleitnant; 17 m 2018, 13:51.

                              Comment

                              Working...
                              X