Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Maakaabel, millist kasutada?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Vs: maakaabel, millist kasutada

    Esmalt postitatud Petz poolt
    No see lõhnab küll juba sulaselge demagoogia järele
    Aga sa mõõda see-need maandus ära.
    Klassika on kolme maanduspunktiga.

    Mõõdetav maandus ja veel 2 lisavarrast.
    Siis mõõdad ära takistused kõigi kolme vahel.
    Saad kolm võrrandit ja kolm tundmatut.
    See on lahendatav süsteem.
    Võib ka mõõtmisvea arvutada.

    Ja siis võrdle, kes tegi paremat tööd. Kas sina või vanaisa.

    Aga lootus et maandus päästab on natuke kergemeelne.

    Kunagi ehitasime FI-s maandust.
    Tagusime 6 2-3 m nurkrauda maasse, keevitasime kokku.
    Ala oli vast 5x10 m. Mõõtsime, takistus oli 35 oomi.

    FI uue korpuse maandus on ametlikult dokumenteeritult 5 oomi.

    Kui seal maasse juhtida 10 A,
    siis maandusel on 50V pinget kõrvaloleva keskkütte radiaatori suhtes.
    Seesama katkenud NULLI näide.

    Inimese tapmiseks vajaliku 100 mA saab sealt ikka kõrvale juhtida.

    Kui tahad selles ise proovimise varal veenduda, tee seda suvel.
    Me tooksime ka su hauale lillekese.
    Suvel on lilled lihtsalt odavamad.

    Comment


      #17
      Vs: maakaabel, millist kasutada

      Esmalt postitatud Petz poolt
      Ega muidu ei põeks, aga hinnavahe täpselt kolmekordne...
      Osta kaabel ikka el. tarvikute poest, mitte ehituspoest. ;-)
      MMJ 3g2.5 - 8.51.- (sisekaabel)
      MCMK 2x2,5+2,5 13.65.- (maakaabel, 2 soont + maandus sukana ümber)
      Hinnad Esvika's, ilma KM-ta.
      100m ostes saad ka veidi soodustust.

      Võibolla mujal veel soodsam, pole uurinud. Ja kindlasti on sarnaseid poode ka Tartus.
      viimati muutis kasutaja bladerunner; 21 m 2009, 14:36.

      Comment


        #18
        Vs: maakaabel, millist kasutada

        Esmalt postitatud bladerunner poolt
        Osta kaabel ikka el. tarvikute poest...
        ...ja musta värvi

        Comment


          #19
          Vs: maakaabel, millist kasutada

          Maakaabel valgustuse jaoks veetud pinnases, on must polüetüleeni (musta) kestaga kaabel, millel üsk soon (maandussoon) on sukana (võrguna) ümber teiste toitesoonte (kaitse soon on ringi ratast). Kui sellist kaablit vigastada labidaga või kangiga, on kaitse aste tunduvalt kõregem võrreldes tavakaabliga.
          Maakaabel valgustuse jaoks, must tavalise soonekontuuriga, on kaabel paigalduseks maasse paigaldustorus.
          Kaablitel, plastik veetorudel, plastik drenaazitorudel, plastik gaasi torudel, kaablite kiikertorudel on keelatud kasutada paigaldusel maa sisse pinnastäidet (torude ja kaablite ümber). Täide pean olema mineraalne, liiv, kruus jne. Kasutada ei tohi mulda, turvast jne mills reageerib keemiliselt plastikutega.
          Musta kestaga maakaableid ei tohi kasutada hoone sisesel instalatsioonil, eelkõige nende tuleohtlikuse ja põlemisel tekkivate ülidoksiliste ühendite tõttu.

          Meditsiini vanemad õpikud räägivad, et inimesele üliohtliku voolu piir algab 4mA ja surmav doos läbi südameringi (käsi-käsi; jalg-käsi) 6mA. Ehk siis: 0,006A võib olla surmav teatud tingimustes.
          Lekkevoolu definitsioon ütleb: ....mõeldud elektriseadmetele, kaitsmaks inimesi ja loomi ohtliku lekkevoolu eest.
          Seega: lekkevoolu kaitsmed ühendatakse elektriseadmete ette, millel on maandus kontuuriga ühendus, nagu veeboilerid, elektripliidid, piimajahutid jms. Kui siis juba maandatud seadme sees tekib lekkevool 30mA siis lülitub kaitse välja. Kui võtad märjal maapinnal paljajalu seistes faasijuhtmest kinni ja liinil on lekkevoolu kaitse ees - ei pea inimene ellu jääma parameetrite järgi, kui jääb on hästi.
          Seda viimast ei küsita ka elektrikute kfalifikatsiooni eksamil; lihtsal põhjusel: eksamineerijad pole ise pädevad antud küsimuses. Olen teinud korra ettepaneku olukorra muutmiseks- aga mis teha, seal kitsa silmaringiga ninasarviku efekt vastas.
          Nühi põllukivi palju tahad, teemantit tast ikka ei saa

          Comment


            #20
            Vs: maakaabel, millist kasutada

            Esmalt postitatud erku poolt
            Maakaabel valgustuse jaoks veetud pinnases, on must polüetüleeni (musta) kestaga kaabel, millel üsk soon (maandussoon) on sukana (võrguna) ümber teiste toitesoonte (kaitse soon on ringi ratast). Kui sellist kaablit vigastada labidaga või kangiga, on kaitse aste tunduvalt kõregem võrreldes tavakaabliga.
            Maakaabel valgustuse jaoks, must tavalise soonekontuuriga, on kaabel paigalduseks maasse paigaldustorus.
            Ok. Ilus pikk jutt. Ma targutan ka natuke. Mina pole elusees veel maa sisse kaablit torus paigaldanud. Pigem ikka kollane kõri. Sidemehed sikutavad oma niite mööda torusid. Ja rikkevoolukaitselüliti rakendub väga hästi ka maandamata seadme puhul. Ja pole olemas sellist asja nagu elektrikute kvalifikatsioonieksam - (vähemalt) tänapäeval on olemas pädevuseksam, millega siis pannakse paika inimese pädevus vastavates piirides.
            viimati muutis kasutaja Tikk; 21 m 2009, 14:45.
            Aeg on energiahulk, mis jääb põhjuse ja tagajärje vahele.

            Comment


              #21
              Vs: maakaabel, millist kasutada

              Esmalt postitatud Tikk poolt
              Mina pole elusees veel maa sisse kaablit torus paigaldanud. Pigem ikka kollane kõri. tänapäeval on olemas pädevuseksam, millega siis pannakse paika inimese pädevus vastavates piirides.
              Mina olen pannud 4 soont terastorus kuskil 120 cm sügavusele.
              Ümbes 7-8 aastat oli kena. Siis kadus ära null. Paar lampi põlesid ka
              faasi ja 10 m maandustoru vahel. Aga elektripliiti tuli kasutada koos kohvikeetjaga.
              Üks ühe, teine teise faasi taga.

              Vahetasin siis kõri ja uue kaabli vastu. Käib.
              Selle alumiiniumkabli ilmselt venitas katki jää.
              Aga selles katkenud kohas olid 5mm sooned nagu teritatud pliiatsid.
              Siiani suvilas alles.

              Aga meie pidime omal ajal tegema kvalifikatsiooni eksami.
              Tulid elektrimehed, küsisid:
              Palju teil vool on:
              Üks mees vastas 10kA.
              Palju on pinget:
              Teine mes vastas
              200 kV.

              Selge, teil on vaja kõrget kvalifikatsiooni. Peeti loenguid ja räägiti mis on elekter.
              Ja miks on vaja seda kvalifikatsiooni. Teate?
              Kvalifikatsiooni on vaja selleks et kui te tööl saate elektrilöögi või surma ja
              teil on kvalifikatsioon, siis olete ise süüdi. Muidu jääb süüdi ülemus.
              Lõpulause oli "KODUS VÕITE PANNA JUHTME ÜMBER KÄTE JA PISTA VÕRKU".

              Lõpuks saime kõik, koristajast kuni füüsikuteni 2. katekooria.
              Majas oli ka kaks meest, elektrikud, kes olid 5. katekooriaga.
              Kunagi need 5. mehed rääkisid meile mis on osillograaf.
              Et sellega näeb kuidas 50 Hz võngub.
              Aga vaat 400 Hz on juba lai alalivool.
              Tookord oli meil võimas arvuti, 300 kHz taktiga.
              Tavaliselt ma kukun õpetama,
              aga siis ma ei hakanud rääkima mis ja milleks on sünkro nupp.
              Ikkagi 5. kategooria.

              Ilmselt on nüüd neil pädevus.

              Comment


                #22
                Vs: maakaabel, millist kasutada

                Esmalt postitatud erku poolt
                .... , millel üks soon (maandussoon) on sukana (võrguna) ümber teiste toitesoonte (kaitse soon on ringi ratast). Kui sellist kaablit vigastada labidaga või kangiga, on kaitse aste tunduvalt kõregem võrreldes tavakaabliga.

                Meditsiini vanemad õpikud räägivad, et inimesele üliohtliku voolu piir algab 4mA ja surmav doos läbi südameringi (käsi-käsi; jalg-käsi) 6mA. Ehk siis: 0,006A võib olla surmav teatud tingimustes. ...
                Broneeritud kaabli broneeringukihti (näiteks ümber soonte keerutatud terasleht) või varjestussukka (punutud) ma sooneks ei nimetaks, küll aga on juhtmed nende sees kaabli sooned.
                50Hz vahelduvvoolu toimest inimesele kirjutasin näiteks selles vanemas teemas:

                Lisaksin niipalju, et voolutugevus umbes 10mA (või ka vähem, sõltub muudest asjaoludest) on selline, mis lihased nii kokku võib tõmmata et tahte jõul ennast enam vabastada ei suuda. Seega, sellise vooluga RVKL veel ei rakendu ja elu ei päästa (tavaliselt küll voolutugevus koheselt kasvab tüüpilise rakendusläveni 30mA). Oluline on elektrivoolu toimimise aeg.
                Ja veel üks vanem teema selgitustega:
                Elektroonika töötab suitsu baasil.
                Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                Comment


                  #23
                  Vs: maakaabel, millist kasutada

                  Igasugu anekdoote liigub. Ka siitsamast foorumist on läbi käinud see (vist) oli mingi TPI õppejõud, kes küsis, kuidas trafo töötab. Eksamineeritav vastas sellele: "zzzz". Kunagi, siis kui kategooriaid jagati, siis vist eksamitel käima ei pidanud. Lihtsalt vastavalt õppeasutusele, kus kutse omistasid ja tööstaažile tehti see kati nr. Ja sellest katist oli niipalju tolku, et said lihtsalt rohkem raha. Parandage, targemad, kuna ma ei oska selle kategooria-aja kohta migadi rääkida.
                  Aeg on energiahulk, mis jääb põhjuse ja tagajärje vahele.

                  Comment


                    #24
                    Vs: maakaabel, millist kasutada

                    Esmalt postitatud fre poolt
                    .... mitu aastat maa sees olnu aga nägi välja nagu uus, kahjuks jäi megeriga mõõtmata selle isolatsiooni takistus - võimalik et mõningase poorsuse tõttu see niiskusest veidi halveneb.
                    Seesama mainitud valge kaabel on nüüdseks uuesti paljalt maa sees olnud umbes 12m ulatuses ja umbes kümme aastat, täna sain huvi pärast mõõta isolatsioonitakistust 1000V megeriga ja mingi ettekujutuse asjast sain. Ühe soone võtsin mõlemast otsast lahti, selle isolatsioonitakistus nii teiste soonte (need jäid lahti ühendamata) kui ka maa suhtes jäi 200...1000MΩ vahele. Pole paha... See ei tähenda muidugi, et sellist kaablit pinnasesse paigaldada soovitada võiks.
                    Elektroonika töötab suitsu baasil.
                    Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                    Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                    Comment


                      #25
                      Vs: maakaabel, millist kasutada

                      On öeldud nii: ...elektrik peab omama vastaval kategoorial töötamiseks pädevustunnistust.
                      Ehk teisisõnu, pädevustunnistus kinnitab kas oled antud kategoorias pädev tegutsema.
                      ,,Keelekoid" juurutavad iga aasta uusi väljendeid ja sõnu, ma ei näe põhjust diskussiooniks.
                      Nühi põllukivi palju tahad, teemantit tast ikka ei saa

                      Comment


                        #26
                        Vs: maakaabel, millist kasutada

                        Esmalt postitatud erku poolt
                        On öeldud nii: ...elektrik peab omama vastaval kategoorial töötamiseks pädevustunnistust.
                        Ehk teisisõnu, pädevustunnistus kinnitab kas oled antud kategoorias pädev tegutsema.
                        ,,Keelekoid" juurutavad iga aasta uusi väljendeid ja sõnu, ma ei näe põhjust diskussiooniks.
                        Paistab, et sa pole seadusandlusega siiski kursis. Elektrik ei pea omama vastaval kategoorial töötamiseks pädevustunnistust. Pädevustunnistus on vajalik elektritööde juhtimiseks, nt kui sa oled FIE või ettevõtja. Töödates kuskil firmas, piisab tavalisest elektriku haridusest, mida kutsekoolid vms õpetavad. Ja selle "keelekoide" jutu kohta ütleks niipalju, et ei maksa vanas kinni olla, kaasajaga tuleb kaasas käia. Kui vanasti oli lekkevoolukaitselüliti, siis tänapäeval on rikkevoolukaitselüliti - sisuliselt vahet pole, aga kui eeskirjades ja standardites räägitakse rikkevoolukaitselülitist, siis las ta selleks ka jääb. Võib olla oli nõuka ajal mingisuguse vidina nimetuseks pajebenn, see ei tähenda, et selle vidina nimetus ongi pajebenn.
                        Aeg on energiahulk, mis jääb põhjuse ja tagajärje vahele.

                        Comment


                          #27
                          Vs: maakaabel, millist kasutada

                          Esmalt postitatud erku poolt
                          On öeldud nii: ...elektrik peab omama vastaval kategoorial töötamiseks pädevustunnistust.
                          Iga elektrik ei pea omama pädevustunnistust. Elektritööde firmas peab olema vähemalt üks pädev vastutav spetsialist.
                          Ja rikkevoolu (mitte lekkevoolu) kaitse toimimiseks peab maandus olema selle jaoks, et 1. kaitseklassi seadmetel on maandatud korpus (neid ei tohigi ühendada ilma maanduseta) ja RVK lülitab seadme välja juba enne selle puudutamist, 30mA lekkevoolu juures korpusesse-maasse. Kahekordse isolatsiooniga (2. kaitseklass) seadmetel ei ole juhtivat korpust ja lekkevoolu võimalust. Nende puhul lülitab RVK seadme välja, kui keegi puudutab pingestatud osa ja läbi tema tekib 30mA vool maasse.
                          Esmalt postitatud erku poolt
                          Musta kestaga maakaableid ei tohi kasutada hoone sisesel instalatsioonil, eelkõige nende tuleohtlikuse ja põlemisel tekkivate ülidoksiliste ühendite tõttu.
                          MCMK kaablid (musta kestaga) on mõeldud sise- ja välispaigalduseks, samuti pinnasesse (ilma kõride-torudeta)
                          Esmalt postitatud erku poolt
                          must polüetüleeni (musta) kestaga kaabel, millel üsk soon (maandussoon) on sukana (võrguna) ümber teiste toitesoonte (kaitse soon on ringi ratast). Kui sellist kaablit vigastada labidaga või kangiga, on kaitse aste tunduvalt kõregem võrreldes tavakaabliga.
                          See võib nii ka olla, aga kaabli kaitsmiseks küll see sukana punutud PE soon tegelikult mõeldud ei ole.

                          Edit: Tikk jõudis ette...

                          Comment


                            #28
                            Vs: maakaabel, millist kasutada

                            Ma rääkisin mõistetest üldiselt. Olin 11 aastat liinimees, mulle pole seda vaja seletada.

                            Kuna siin käib palju rahvast, kes teavad et juhtmetes on miski asi, siis minu jutt oli mõeldud neile ja on hea kui nad arvestavad maksimum ohutusega. Loomulikult on selge, et ei raatsita raha kulutada ja ajatakse kuidagi läbi. Aga lootus jääb, et kui inimesed saavad teadlikumaks, jääb ehk mõnele hing sisse kui asjad halvaks kisuvad. Inimene ei hakka koostist uurima et teada sada kas konkreetset kaablit tasub majas kasutada või ei, liiatigi kui selline vedeleb kuuri all juba aastaid kui mitte kümneid, hea kui lähtub: must-ehk ei pane siiski hoonesse sisse.

                            PS. Mees, elektrik, läks remontima miskite jopskite paigaldatud juhtmestikku.
                            Praegu kasvavad ta lapsed ilma isata.

                            Nüüd seiske peegli ette ja mõtsiklege natuke
                            viimati muutis kasutaja erku; 22 m 2009, 12:24.
                            Nühi põllukivi palju tahad, teemantit tast ikka ei saa

                            Comment


                              #29
                              Vs: maakaabel, millist kasutada

                              Esmalt postitatud erku poolt
                              Mees, elektrik, läks remontima miskite jopskite paigaldatud juhtmestikku.
                              Praegu kasvavad ta lapsed ilma isata.

                              Nüüd seiske peegli ette ja mõtsiklege natuke
                              Kui keegi sai aru selle mõistujutu seosest eelnevate postitustega, seletage mulle ka.
                              See on ju ometi tehnikafoorum.

                              Comment


                                #30
                                Vs: maakaabel, millist kasutada

                                Mina küsiks ka maakaabli kohta paar küsimust

                                Liitumispunktist majani on 75m ja tuuakse 4G AXPK x16 alumiinium PVC kaabel.
                                Küsimus selline, soone värvid, must, hall, pruun roheline/kollane kokku neli aga 3 faasi + 0 +maandus teeb kokku 5 ja kas kollast rohelist võib kasutada nullina?
                                Tavaline valge 1.5 ruutu juhe toas on värvid sinine null, pruun faas ja roheline/kollane maandus.
                                Maja kilp on maandatud vaiadega.

                                Kas asi on korrektne ja sobib see 4G maakaabel või peaks olema 5 soont tegelikult kaablis

                                Comment

                                Working...
                                X