Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

pikendusjuhtme täiustamine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    pikendusjuhtme täiustamine

    Probleem siis selline. Otsides majapidamises võimalusi elektrisäästmiseks (enamus juba säästupirnideks vahetatud), sai soetatud võimsusemõõtja PM-300, et otsida muid kulukohti.

    Olen kuulunud, et igasugu seadmete ooterežiimid on parajad energiaõgijad (kogu euroopa koduseadmete standby režiimis olek kulutavat nii palju energiat, kui kogu Suurbritannia tuumajaamad toodavad...). Suur oli aga mu (negatiivne) üllatus, kui avastasin, et pikendusjuhe, mille taga mul arvuti, crt kuvar, aktiivkõlarite toide ja laserprinter (viimane on enamasti välja lülitatud), tarbib sel hetkel, kui arvuti EI OLE sisse lülitatud, ~30W. See on aga minumeelest juba selge overkill. Sellest lähtuvalt otsin võimalust pikendusjuhtmest kogu see toide kuidagi reaalselt füüsiliselt välja lülitada. Manuaalne (lülitiga pikendusjuhe) pole just kõige optimaalsem variant, kuna kuulan tihti õhtuti arvutist raadiot-muusikat ja arvutil on väljalülitamistaimer (linuxil on selleks rakendus täiesti olemas...) ning seega arvuti ise lülitub iseseisvalt välja, kui juba magatakse ja 30W jääks kuni hommikuni ikka õhku...

    Minu idee on, et pikendusjuhtmele mingi (NO) relee kuidagi ette lisada, mille jaoks võiks siis siis arvuti seest molex-ist võtta 12V. Kui molexist 12V kaoks, avataks pikendusjuhtmes relee... Ainuke küsimus on see, et kuidas arvuti käivitamisele eelnevalt see relee sulgeda... kuni arvuti sisselülitamisel juba molexist tulev vool seda releed suletuna hoiaks...

    Või on kellelgi paremaid ideid?

    #2
    Vs: pikendusjuhtme täiustamine

    arvuti enda toide sul 30W küll põske ei pane, pool sellest ehk, kuigi ma isegi nii paljut ei usu.
    tänapäeva seinakuubikutes, muusikakeskustes jne olevad trafod on nii pisikesteks aetud, et need panevad juba puhtalt enda soojenemisega ootel palju vasakule
    arvuti ühendad otse võrku ja siis arvuti 12V otsa paned relee, mis kogu ülejäänud krempli ära katkestab, kui 12V kaob. NB releele kindlasti diood peale, et see mingeid vigureid sul kuhugi viskama ei hakkaks.
    Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

    Comment


      #3
      Vs: pikendusjuhtme täiustamine

      Esmalt postitatud daddo poolt
      sai soetatud võimsusemõõtja PM-300, et otsida muid kulukohti.
      Kasutan ka sama vattmeetrit ja pean ütlema, et kahjuks ei ole seade eriti täpne lugema seda võimsust, mida tarvitab impulsstoiteblokk - näit kipub vahel jooksma ja on ilmselgelt vale, seda just suuremas suunas. Traditsiooniliste oomiliste ja induktiivsete koormuste lugemisega saab küll ilusti hakkama ja võrgupinge monitoorimisel on väärt abimees.

      p.s. ega sa elektriga ei küta?
      Lampelektroonika sinule ja minule - www.konka.ee | EMSpeaker valjuhääldid. | Trükkplaatide projekteerimine.

      Comment


        #4
        Vs: pikendusjuhtme täiustamine

        Esmalt postitatud GU50 poolt
        p.s. ega sa elektriga ei küta?
        Ei küta.

        Comment


          #5
          Vs: pikendusjuhtme täiustamine

          Kõige radikaalsem elektrikulu vähendaja oleks siis osta/teha pikendusjuhe, millel lüliti juba sisse ehitatud.
          30W tarbija ööpäevase elektrikulu hinna saab välja arvutada ja siis võrrelda selle elmineerimiseks kuluva seadmestiku (ja tolle kulutatava energia) hinnaga.
          0,03kW*24h=0,72kW/h ööpäevas. 1kWh=1,25 EEK. Kulu ööpäevas: 1,25*0,72=0,9 EEK. Kulu kuus: u. 27 EEK, aastas: 324 EEK. Selle numbri alusel saab leida vajalike automaatikaseadmete tasuvusaja.
          Plaanil on jumet ainult siis, kui tõesti ei küta mingi elektrit tarbiva seadmega, isegi mitte ajutiselt. Muul juhul integreerub see kulu küttekuludesse ja säästu ei anna.
          viimati muutis kasutaja GU50; 26 m 2007, 12:49.
          Lampelektroonika sinule ja minule - www.konka.ee | EMSpeaker valjuhääldid. | Trükkplaatide projekteerimine.

          Comment


            #6
            Vs: pikendusjuhtme täiustamine

            Esmalt postitatud GU50 poolt
            Muul juhul integreerub see kulu küttekuludesse ja säästu ei anna.
            Mul on pigem see probleem, et korteriühistu kütab juba niigi gaasikatlaga toa liiga soojaks, et akent vaja pisut avatuna hoida, rääkimata siis arvuti poolt lisakütmisest, mis toimub siis, kui arvuti töötab... Seega eelistaks ikka, et seisev arvuti voolu ei tarbiks... Ja kui seda saaks mingi paarikümnekroonise releega juhuslikult lahendada, siis minul oleks huvi olemas.

            PS: kui aus olla, siis on majapidamises isegi kaks arvutit... ja leian, et 600 krooni aastas nende seismise eest... on palju. See on põhimõtteliselt mingi viirusetõrje aastalitsentsi tasu... aga ma kasutan linuxit, seega ka sealt hoian ma õnneks kokku Kujutage nüüd ette: seisvate arvutite pealt 1200 krooni aastas kokkuhoidu (seda siis viirusetõrjelitsentsi vajaduse puudumisega koos - linuxiga).
            viimati muutis kasutaja daddo; 26 m 2007, 14:28.

            Comment


              #7
              Vs: pikendusjuhtme täiustamine

              1200.- aastas!!!!!!
              Condemn the hive.

              Comment


                #8
                Vs: pikendusjuhtme täiustamine

                Mingis arvuti ajakirjas oli isegi teade et USBsse käiv arvutiga koos sisse/välja lülituv pikendusjuhe müügil. Releega parlanksi võiks lüliti ka panna.
                Ise panin ma arvuti toitekasse relee mis lülitab seda kuvari toidet sisse/välja.
                Maailm oleks puhas ja süüta
                kui poleks õllejogurtit
                - Õ.Õ.

                Comment


                  #9
                  Vs: pikendusjuhtme täiustamine

                  Esmalt postitatud Matis poolt
                  Mingis arvuti ajakirjas oli isegi teade et USBsse käiv arvutiga koos sisse/välja lülituv pikendusjuhe müügil.
                  Ma tegin sihukese viguri ise valmis.

                  Comment


                    #10
                    Vs: pikendusjuhtme täiustamine

                    Minul käib selline asi COM pordi otsas.
                    Head susserdamist !

                    Comment


                      #11
                      Vs: pikendusjuhtme täiustamine

                      Aga poisid, andke siis täpsemaid skeeme või vihjed selliste valmisvidinate müügikohtadele

                      Comment


                        #12
                        Vs: pikendusjuhtme täiustamine

                        Esmalt postitatud daddo poolt
                        Aga poisid, andke siis täpsemaid skeeme või vihjed selliste valmisvidinate müügikohtadele
                        Ise tegemiseks kõige lihtsam variant: 5V tööpingega mähisega relee, mille kontaktid taluvad võrgupinget ja lülitatava/te seadme/te voolu. USB pin.-id leiad kindlasti netist ise.
                        Minul on suts keerulisem variant. Tööga seoses oli mul võimalik kasutada nn. releeplokki, mil nn. nullpunkti järgi lülitamine ja kaitse pinge alanemise vastu (Võrgupinge alanemisel teatud väärtusest allapoole lülitatakse kaadervärk välja). Tolle seadme ja USB-i vahele sai ühendavaks/eraldavaks lüliks optron.
                        Ega COM-pordiga palju erinevust polegi (eelmainit otstarvet silmas pidades), pin-id ja pinged küll teised.
                        Ja täpselt sama funktsiooni täidab ka arvuti toitebloki külge ühendatud relee.

                        Comment


                          #13
                          Vs: pikendusjuhtme täiustamine

                          Ma ei saa küll enam pihta... Igasugune standby vigur tarbib siiski voolu ja pakun et alla 5W ei saa kuidagi. Näen ainukese võimalusena teha kogu pikendusjuhe "külmaks", tõmmates juhtme seinast välja või kasutades lülitiga pikendusjuhet.
                          Lampelektroonika sinule ja minule - www.konka.ee | EMSpeaker valjuhääldid. | Trükkplaatide projekteerimine.

                          Comment


                            #14
                            Re: Vs: pikendusjuhtme täiustamine

                            GU50, sa pole järelikult probleemi süvenenud.
                            Probleem selle pikendusjuhtme puhul on imelihtne. 12V võtad arvuti MOLEXist ja pistad keskmisest mehisema relee sinna pikendusjuhtmesse lülitama (selleks oleks siis hea see nupuga tegelane... näitab sulle indikaatoriga, kas ta ka tegelikult töötab. lihtsam viga otsida, kui tuba pime (st kas on viga sinus,või pikenduses). arvuti ühendad ka sinna pistikusse ja lisad igaks juhuks sinna ka keskmisest tüsedama kondeka, et arvuti jõuaks end täielikult välja lülida enne, kui pinge ära kaob. diood ka, et too kondekas arvuti toitekasse mingit jama ei saadaks (siis diood enne kondekat arvuti poolt). Noh aga kuidas arvutit käivitada? tood pikendusjuhtmest / relee juurest ühe lüliti veel, mis "lühistab" relee kontakti klemmid. e siis paraleelis relee NO klemmidega. E siis tõmbadmehhaaniliselt pinge peale ja käivitad arvuti. selle tegemiseks on 2 võimalust. sa kas ostadomale 2 kontaktipaariga lüliti arvuti poweron'iks (juhul, kui on vana masin ja kasutab AT toidet, millel on korralik lüliti, mitte pushbutton) või siis kasutad kaht lülitit ja käivitad arvutit nagu laseks tuumalõhkepead, kahest kohast korraga. problem solved!

                            ja allesjäänud 1200'ga ostad omale paagitäie bensiini ja sõidad selle päevaga maha... (nagu keskmine Eesti "roheline")

                            Comment


                              #15
                              Vs: Re: Vs: pikendusjuhtme täiustamine

                              Esmalt postitatud bloody-orc poolt
                              ja allesjäänud 1200'ga ostad omale paagitäie bensiini ja sõidad selle päevaga maha... (nagu keskmine Eesti "roheline")
                              Kui vahele segada tohib.... Keskmiste roheliste kohta ei tea väga väita, aga tipprohelistega tundub minul küll vist Teva...khm. Elfaelektroonikas kohting olema. Ma küll maainimene, ja 3-4 korda aastas päälinna trehvan, aga viimased korrad ma seal Paldiski mnt. poes just hr. Strandbergi kohanud. Mitte, et see mulle uudis oleks, et ta elektroonikast huvitub, see ju vist üks tema õpitud erialadestki.
                              Mine tea, siin foorumiski asjaline?
                              Hübriidautoga sõidab!

                              Comment

                              Working...
                              X