Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

lubatud vool ja ristlõike pindala

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    lubatud vool ja ristlõike pindala

    Tere!

    Huvitab kuidas leida juhi vajalikku ristlõikepindala, kui on teada teda läbiv maksimaalne ning ka nominaalne vool.

    Otsisin pikalt siit, googlest, wikipediast, kuid väikeste voolude kohta ei leidnud midagi.

    Kaabel tuleks vedada ühest seadmest teise ning ta peab taluma liigutamist. Seega on vist mehhaanilise vastupidavuse tõttu mingi minimaalne pindala sõltumata voolust.

    Juhi materjaliks ikka tavaline vasesulam (siin vist ei ole väga palju teisi mõistlikke ja levinud alternatiive).

    Ehk teab keegi mingisugust valemit, või panevad kõik "tunde järgi" ? Kas arvutamisel kasutatakse läbiva voolu maksimaal- või nominaalväärtust?

    Tervitades
    -Siim

    #2
    Vs: lubatud vool ja ristlõike pindala

    sry, kahjuks see keskond tabelit ei toeta
    viimati muutis kasutaja reuter; 04 m 2007, 17:21. Põhjus: tabelit ei toeta
    Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

    Comment


      #3
      Vs: lubatud vool ja ristlõike pindala

      Kas see pidi olema miski tabel? :| Aga räägi parem mis vooludest jutt käib.

      Comment


        #4
        Vs: lubatud vool ja ristlõike pindala

        Eestis on kehtiv standard ning seal on kirjas ka juhi, voolu, ristlõike, ümbritseva keskkonna suhte normid. Tõsi küll - ümbritseva keskonna all, on silmas peetud soojusjuhtivust (ehk siis näiteks üksik kaabel metallredelil vs. kaablikimp soojustusvillas). Lisaks tuleb arvesse kaabli pikkus.
        Vibratsiooni puhul kasutatakse nn. kummikaablit, mis ongi vaskjuhiga.
        -

        Comment


          #5
          Vs: lubatud vool ja ristlõike pindala

          [quote=sLim]Tere!

          Huvitab kuidas leida juhi vajalikku ristlõikepindala, kui on teada teda läbiv maksimaalne ning ka nominaalne vool.

          Nominaalne vool ei tohiks asjasse puutuda, maksimaalne vool paneb ristlõike paika. Räägi täpsemalt, mis kaablit sa ühest seadmest teise tahad vedada. Toitekaabel? AC/DC?
          Aeg on energiahulk, mis jääb põhjuse ja tagajärje vahele.

          Comment


            #6
            Vs: lubatud vool ja ristlõike pindala

            Liigutamiseks on olemas mingid peenekiulised kaablid, kahjuks marki ei oska öelda aga kunagi poes nägin(hind oli ka tuntavalt kallim kui tavalisel).
            Mida peenem on iga kiud, seda paremini kaabel paindub ja ei katke ka nii lihtsalt.

            Vanasti räägiti 10A ruutmillimeetri kohta aga minu mäletamist mööda see standardiga kokku ei lähe.

            Tegelikult määrab palju ka kaabli pikkus, pikk ja väiksema ristlõikega kaabel tekitab üsna tuntava pingelangu ja võib ise seetõttu kuumeneda ja tarbijad saavad ka madalama pinge(mul vanast ajast üks hea kummikaabliga pikendusjuhe ca20m, millel on enamus soontest teras ja mõned ka vask, sellega saab trelli ja muud tehnikat edukalt kasutada aga kompressor käima ei lähe).

            Comment


              #7
              Vs: lubatud vool ja ristlõike pindala

              reuter, kui saaksid selle tabeli sisse skanneerida ning kuhugile üles riputada, oleks peale minu ka kindlasti teisi tänulikke inimesi.

              Okei... avaldame siis saladuse ka. Voolud on tegelikult väga väiksed. Tegemist alalisvoolumootorite tüürvooludega ning suurused 106mA ja 360mA. Aga ikkagi -- kuna mul kogemust ei ole, ei tahaks siinkohal huupi mingit traati panna.

              Kaabel saab olema varjestusega ning ümbritsetud õhuga.

              Okei... kindlasti oskavad nüüd paljud mulle mingi numbri öelda (mis ei teeks paha), kuid sooviks siiski mingit tabelit või üldisemat vastust ka, et edaspidi osata ise valida.

              -Siim

              Comment


                #8
                Vs: lubatud vool ja ristlõike pindala

                vana hea sinine raamat ütleb, et 1,5 ruudusele on lubatud 16A (ümbritsev temp +25C, pindpaigaldus). Mingitest, alla ampri tegemistest, seal juttu pole.
                (fotokat pole - skännida ei saa. Mine raamatukokku)
                -

                Comment


                  #9
                  Vs: lubatud vool ja ristlõike pindala

                  http://www.scienceprog.com/calculati...rrent/#article
                  Erilahendused.
                  PS või mail.

                  Comment


                    #10
                    Vs: lubatud vool ja ristlõike pindala

                    7...10 A ruudu kohta oleks maksimum mu arust.

                    Comment


                      #11
                      Vs: lubatud vool ja ristlõike pindala

                      Äitäh, Waldur. Sinu leitud materjalis on küll päris head arvutusvalemid, kuid tundmatuks jääb "Δ", mida me tegelikult otsimegi.

                      Esmalt postitatud marcor1 poolt
                      vana hea sinine raamat ütleb, et 1,5 ruudusele on lubatud 16A (ümbritsev temp +25C, pindpaigaldus). Mingitest, alla ampri tegemistest, seal juttu pole.
                      (fotokat pole - skännida ei saa. Mine raamatukokku)
                      Olen Saksamaal veel paar kuud, seega Eestikeelsele materjalile ligi ei pääse. Aga kui sul infot juba on, siis võib-olla oled nõus teisi võimalikke hädalisi aitama ning avalikustama kust peaks raamatukogus otsima, et vastava tabelini jõuda.

                      -Siim

                      Comment


                        #12
                        Vs: lubatud vool ja ristlõike pindala

                        Tegelikult on ju ELFAs kõik info olemas ja selles pisikeses brožüüris kah tabelite kujul.

                        Comment


                          #13
                          Vs: lubatud vool ja ristlõike pindala

                          On vana eeskiri EEI 3-5:1994 "Ehitiste madalpingeelektripaigaldised 5. osa."
                          Uuem ja ametlikult kehtiv on on praktiliselt samasisuline standard.
                          -

                          Comment


                            #14
                            Vs: lubatud vool ja ristlõike pindala

                            Esmalt postitatud sLim poolt
                            ... Voolud on tegelikult väga väiksed. Tegemist alalisvoolumootorite tüürvooludega ning suurused 106mA ja 360mA. ...
                            Kaabel saab olema varjestusega ning ümbritsetud õhuga...
                            Siis polegi ristlõikepindala määrava tähtsusega, selleks on voolud väga väikesed. Tuleks lihtsalt otsida hästi väntsutamist taluvat (kiuliste soontega, mida peenemad kiud, seda paremini talub) varjestusega (?) kaablit. Mõnest elektrimaterjalidega kauplevast firmast ikka saab, ehk küsida kasvõi esimesest mis meelde tuli: http://www.tameo.ee/
                            Elektroonika töötab suitsu baasil.
                            Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                            Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                            Comment


                              #15
                              Vs: lubatud vool ja ristlõike pindala

                              tabel.doc

                              sellistele mootoritele sobib ilusti poes müüdav nn "lambijuhe" 0,5 või 0,75 ruutu on enam, kui piisav. kui pinged väga madalad(alla 6V) on ja juhtmed pikad(20m+), siis isegi sellisele voolule soovitaks pigem seda 0,75 ruutu kaablit. pingelang tekib teatavasti võrdeline vooluga, mitte protsentuaalne pinge suhtes. seega madalamal pingel kaotad suurema protsendi pingest ja toimimishäired on kergemad tekkima, kui kõrgema pingega seadmete juures
                              Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

                              Comment

                              Working...
                              X