Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

lühisvoolude arvutamine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    lühisvoolude arvutamine

    Teemaks maja toitekaabli valik.
    Lühisvool peab olema min 10x suurem peakaitsest alajaamas.
    Arvutuse valemisse kuuluvad
    kaabli ristlõige (mm2)
    kaabli pikkus (m)
    koormuse suurus (kW)
    alajaama võimsus (kVA)

    peakaitse 3x125 A (~87 kW)
    kaabli pikkus 200 m
    alajaam 250 kVA edit 160 kVA
    kaabel - alumiinium

    mulle teadaoleva valemiga tuleks sinna 240 mm2 kaabel panna.
    Saab mõni spetsialist seda oma arvutustega kinnitada/ümberlükata?
    -

    #2
    Ma saan 60 mm²

    Edit: seda juhul kui alumiinium talub lühiajalist voolutihedust 20A/mm², keegi vast täpsustab.
    Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

    Comment


      #3
      "Sinise raamatu" EEI 3-5:1994 tabeli järgi kannatab 70mm2, 3-e sooneline PVC kattega kaabel 145 A. Arvestatuna, et kaabel asub pinnases mille temp ei ületa +15 kraadi.

      Tänud "elukale", see sinu ristlõike arvutus - arvestab see ka kaabli pikkust, 3-me soone ühist soojustegurit, lühisvoolu.
      Lühisvoolu mõte on selles, et kaitse lülituks lühise korral kohe välja. Arvutamisel võetakse selleks kaitsme 10x nom amprid.Kui liin läheb liiga pikaks siis tarbia lühise korral tekkiv vool, toite otstel, ei pruugi enam 10x välja anda <_<
      -

      Comment


        #4
        Arvesse on võetud 1 faasi lühistamine nulli, kaabli pikkus ja mitte tempi tegurid. Kahe eri faasi vahelise lühisega läheb vool suuremaks kui 10x125.
        Samas tõuseb ka voolutihedus, aga õige kaitsme puhul pole see vist probleem.
        Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

        Comment


          #5
          240mm² on õige valik. Nende lähteandmete korral on 1F lühisvool 1300A ja pingekadu 1,9%. 70mm² kaabli korral on lühisvool 940A (liiga väike) ja pingekadu 3,6% (liiga suur)

          Comment


            #6
            Vabandust, alumiiniumi korral veel hullem 690A ja 5,9%. Eelmise postituse 70mm² numbrid kehtivad vase korral

            Comment


              #7
              Äkki tutvustad arvutuskäiku?
              Kui lühisvool on 10x siis on pingekadu 10% ju nimivoolul?
              Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

              Comment


                #8
                lisaks juurde - selgus, et trafo on 160 kVA -ne...
                -

                Comment


                  #9
                  1F lühisvool sõltub ju ainult trafo ja kaabli takistusest (arvestamata kontakte, klemme). Pingekadu aga koormusvoolust ja kaabli takistusest. Omavahel nad seotud pole

                  Comment


                    #10
                    Hmm, trafo sisetakistus ainult suurendab pingekadu.
                    Kui lühisvoolupuhul on pingekadu 100%, siis 10x väiksema voolu puhul on ka pingekadu 10x väiksem.... kus on viga :unsure:
                    Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

                    Comment


                      #11
                      Lühise puhul on meil tegemist sellise tarbijaga, mille takistus võrdub kaabli takistusega, pingekadu ei ole (kogu pinge läheb nö. asja ette). Normaalkoormusel kütab osa pinget tarbijat ja teine osa kaablit. Ja see on pingekadu

                      Comment


                        #12
                        See osa mis kütab kaablit ongi pingekadu ja lühise puhul on see ainus mis soojeneb. Pingekadu on küll, sest tarbija (lühistaja) otsteni jõuab 0 volti 230 asemel.
                        Ma ei saa sellest aru, järelikult on see vale.

                        Comment


                          #13
                          Tulgem mõistusele inimesed &#33;

                          Maksimaalkoormusel on rusikareegel 5% pingelangu = ~10V.
                          Sellisel juhul on kaabli takistus 10V/60A=1/6 oomi.
                          Lühisvool vastu maad = jämedalt 220 jagatud 1/6 oomi = 1320 amprit
                          Kahe faasi vahel = 380 jagatud 2/6 oomi = 1140 amprit

                          Siiski piirab lühisvoolu ka trafo ekvivalente näivtakistus ning lühise kaare takistus, seega peaks kaabli takistus veidi väiksem olema, ütleme siis 1/10 oomi.

                          Tabelist teame kaabli takistust meetri kohta ja sealt validki, sõltuvalt pikkusest.

                          240mm2 on igal juhul absurd, 3*240mm2 kaablid paralleelselt toidavad meil megavatist ahju.

                          Comment


                            #14
                            (Kui lühisvoolu puhul on pingekadu 100%, siis 10x väiksema voolu puhul on ka pingekadu 10x väiksem)

                            Millest 10x väiksem? 100%-st 10x väiksem on ju alati 10% ja muid muutujaid pingekao arvutamiseks nagu vaja polekski...

                            Comment


                              #15
                              B-) väike norimine, kuid eestis kehtib täna juba 230/400 V standard.

                              Kuid jätkake vaidlemist, sellepärast see teema siia tehtud saigi. Endalgi tekkis kahtlus kui võrdlesin "sinise raamatu" tabelit ja ühte elektriprojekteerija lühisvoolu arvutamise tabelit.
                              Ma isiklikult eelistaksin seda valemit, mille järgi arvutavad elektrikontrollikeskuse inspektorid


                              Teemaväliselt - "3*240mm2 kaablid paralleelselt toidavad meil megavatist ahju" - ehk siis ~725 A ühele soonele. On need ikka Al kaablid, PVC isolatsiooniga, pikkus üle 100 m?
                              -

                              Comment

                              Working...
                              X