Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Pidev lülitus momentaanseks

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Pidev lülitus momentaanseks

    Tere.

    Oleks vaja abi ühe skeemiga. Nimelt on mul vaja lülitada ON-OFF lülitiga ühte releed, nii et lülitades lüliti ON asendisse ning jättes selle sinna lülituks relee ainult korraks (ca.0,3sekundit). Ning kui lülitada lüliti OFF asendisse ei tohiks midagi juhtuda. Kogu kupatus peab töötama 9voldi pealt. Olen ise loogika kivide ja transide suhtes võhik, aga interneeduse abiga tulin lagedale sellise skeemiga.

    Ja katsetades sattusin kohe hätta CD4538'ga. Nimelt kui lüliti (S1) sulgeda annab CD4538 pin6 alt välja sobiva impulsi ja kõik on justkui ilus, aga kui ma lüliti lahti ühendan annab CD4538 pin6 alt välja veel ühe impulsi ja seda viimast mul vaja ei ole.
    On kellelgi ideid kuidas seda probleemi lahedada? Oleks väga tänulik! Välja võib ka pakkuda teistsuguseid lahendusi kui sellel skeemil näha.
    When the mysterious blue smoke appears, electronics tend to not work any more.

    #2
    Vs: Pidev lülitus momentaanseks.

    Ma katsetaksin 555ga.
    Link: http://home.cogeco.ca/~rpaisley4/555.html
    Sealt: Monostable Oscillator Circuit Diagram
    Kui takisti oleks 12k ja lüüt 22uF, oleks pulss umbes 0.3sekundit.
    Sõltub skeemis oleva lüliti ja sinu lüliti konfist, aga peaks olema tehtav.
    See see 555 oma lihtsalt valmis, ja siis katseta, kas saad sobivalt toimima.
    Oma skeemist võid relee juhtimise ahela võtta kasutusele küll, R2 võib vabalt olla 1k.
    Dioodi D2 pole kohanud varemalt, justkui olen hakkama saanud vaid D1ga.
    Erilahendused.
    PS või mail.

    Comment


      #3
      Vs: Pidev lülitus momentaanseks.

      D2 tuli siit http://www.sentex.ca/~mec1995/gadget...ys/relays.html (Fig. 5)
      Aga see selleks. Proovisin seda CD4538't ka non-retriggerable'na (nagu ma datasheetist aru sain, siis tuli selleks ühendada pin 5 ja 7) aga ka sellest ei olnud kasu. 555ga kohe proovida ei saa, kuna ei juhtu ühtegi käepärast olema. Tundub, et tuleb homme poodi minna.
      When the mysterious blue smoke appears, electronics tend to not work any more.

      Comment


        #4
        Vs: Pidev lülitus momentaanseks.

        Esmalt postitatud Reintz poolt Vaata postitust
        .. (ca.0,3sekundit). ..
        Et ca 0,3 sekundit releed lülitada lihtsalt läbi kondeka ei kõlba, miks?
        Nühi põllukivi palju tahad, teemantit tast ikka ei saa

        Comment


          #5
          Vs: Pidev lülitus momentaanseks.

          Mulle tundub et see skeem on juba koostatud?
          Kui nii siis võta lisaks lülitile S1 kasutusele veel teine, mida aga lülitad koos S1-ga (st. kahekontaktiline). S2 paned siis katkestama (+) toiteahelat. Nüüd tekib selline sündmusteahel: lülitad ON sisse, juhtahel saab toite peale läbi S2 ja läbi S1 lubatakse ka impuls väljastada. Kui lülitad OFFi siis katkestad S2 kaudu mooduli toite ja impulssi pole millestki väljastada. S1 aga tagastub avatud ooteasendisse.

          Võibolla töötaks see lahend ka ikkagi ühe kontaktiga, kuid siis peaks praegune S1 olema pidevalt ühenduses. Kui toitepinge tekib, väljastatakse impulss ja edasi ei juhtu midagi, kuni toite katkestad - siis ei juhtu ka midagi kuna energiat teise impulsi jaoks ei ole. Taaslülitusega asi kordub. Seda varianti kaalusin kuna kirjeldusest nagu selguks et S1 võib olla ON asendis piiramatu aja vältel. Toimiks kui on kindel et antud skeem ühendatud S1 korral toite saabudes kindlalt impulsi väljastab.
          viimati muutis kasutaja OSX; 23 m 2014, 22:56.
          Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
          Konfutsius

          Comment


            #6
            Vs: Pidev lülitus momentaanseks

            Kas see korduvkäivitus ei taandu kontakti sädelemisele?
            Võiks aidata kondensaator 4 ja 8 vahel.

            Comment


              #7
              Vs: Pidev lülitus momentaanseks

              Paar asja veel lisaks eelnenud koneka soovitusele.
              Selles korpuses on kaks monovibraatorit. Selle teise, kasutuses mitteoleva sisendid on ka kuhugi ühendatud? Ei?
              Milline on R4 väärtus? Ja R2 oma.
              Toidad skeemi millega? 9V patareiga?
              Kivi toiteviikudele pane 100nF keraamiline konde.

              Comment


                #8
                Vs: Pidev lülitus momentaanseks

                @erku - Ei olegi öelnud, et ei kõlba. Antud lahenduse otsa komistasin lihtsalt enne, kui relee varianti kohtasin. Kui nüüd olemasolevat skeemi toimima ei saa tuleb seda proovida.
                @OSX - Teist kontaktipaari kasutusele ei saa võtta, sest mul on kõik kontaktipaarid juba kasutuses. Tegelikult antud skeem on ainult üks osa sellest, mida ehitan. Rohkemate kontakidega lülitit antud hetkel kuskilt võtta ei ole.
                Kuid see S1 pidevalt suletud hoidmine ja ainult toite lülitamine tundub hea mõte. Tuleb proovida.
                @A.R. - Võimalik. Huvitav suur see konde olema peaks?
                @tcumen - Teise monovibraatori sisendid ja väljundid ei ole hetkel kuhugi ühendatud. R4 väärtus on 10k. R2 koos transistori, dioodide ja releega on hetkel küljest ära võetud, kuna ma keskendusin CD4538'st sobiva impulsi kätte saamisele. Toide tuleb adapterist 9,45v ja 300mA.
                When the mysterious blue smoke appears, electronics tend to not work any more.

                Comment


                  #9
                  Vs: Pidev lülitus momentaanseks

                  Ühenda viigud 11, 12, 13 miinusjuhtmega, samuti 14 pin, sellega väldid teise monovibraatori omapäi toimetamise. Võid panna läbi mõnekilose taki.Väljundid jäta lahti.
                  A.R. pakutud kondeks pakuks ka 100nF.
                  Veel võiks toiteahela sillata 33-100 mikrofaradise elektrolüütkondega.Lülituse juures, plaadil.
                  Kui need liigutused tehtud, siis saab edasi vaadata.

                  Comment


                    #10
                    Vs: Pidev lülitus momentaanseks

                    Sain asja tööle. Aitas nii 100nF pin 4 ja 8 vahel, kui ka 100uF toite peal, lüliti juures. Emb-kumb, ma kasutan mõlemat. Kusjuures OSX poolt pakutud variant toidet lülitada toimib ka.
                    Lõplik skeem siis see.

                    Suured tänud kõigile, kes viitsisid kaasa mõelda!
                    When the mysterious blue smoke appears, electronics tend to not work any more.

                    Comment


                      #11
                      Vs: Pidev lülitus momentaanseks

                      Kui vaadata seda skeemi siis ...
                      mõlemad lisakonded stabiliseerivad 4. jala pinge muutust.

                      Toiteallikas hoiab maa ja 9V vahelist pinget paigas ning
                      100 nF hoiab 4. jala pinget maa suhtes ning 100 uF 9V suhtes.
                      Kui 100uF oleks pidanud stabiliseerima toidet siis oleks parem
                      panna ta 16. ja 8. jala vahele.

                      Hea kui käib
                      aga üldhariduse seisukohast oleks hea sellest kondede mõjust aru saada.
                      ______
                      Mis on nii paha?
                      Igal lülitusel tühjeneb 100uF konde läbi S1 kontakti.
                      Võib arvata et suht suur vool suurest kondest sööb kontakti ära.
                      viimati muutis kasutaja A.R.; 26 m 2014, 07:06.

                      Comment


                        #12
                        Vs: Pidev lülitus momentaanseks

                        Lisan siis oma kommentaari ka.
                        Elektrolüütkonde oli mõeldud siiski jah põhimõtteliselt kivi 8 ja 16 viigu külge, samas ei pea see olema otse kivi küljes, nagu 100 nF keraamiline konde. Sedasi, nagu viimasel skeemil näidatud, ei sünni teda kohe mitte tarvitada.

                        Comment


                          #13
                          Vs: Pidev lülitus momentaanseks

                          Lüüt jalgade 16 (9V) ja 4 vahel...
                          .. aga, kui plokk on pikemalt toiteta ja lüüt seejuures jõuab tühjeneda, siis toimub ploki sisselülitamisel automaatkäivitus, või kuidas
                          Nühi põllukivi palju tahad, teemantit tast ikka ei saa

                          Comment


                            #14
                            Vs: Pidev lülitus momentaanseks

                            Aga miks mitte asi lahendada transistoritega? Oleks lihtsam, aja ajad koju RC ahelaga. V6i siis nagu W@ldur mainis: NE555 kivikesega.
                            V2ntv6ll on selleks k6ver, et mahuks mootorisse 2ra.

                            Comment


                              #15
                              Vs: Pidev lülitus momentaanseks

                              Elektroonika ongi selline huvitav asi, et lahendusi on palju ja kusjuures isegi õigeid lahendusi on palju. Iseenesest pole praktiliselt mingit vahet, kas kasutada 555-te monovibraaatori skeemilülituses või kasutada selleks spetsiaalset monovibraatori chip'i. 555-ga on muidugi see hea asi, et tavaliselt on mõni ikka sahtlinurgas vedelemas ja veel - temaga on "hullud" teinud igatsugu, vahel lausa poolmüstilisi asju

                              Comment

                              Working...
                              X