Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Arvutihiire "ratta" fototransistor?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Arvutihiire "ratta" fototransistor?

    Kas on keegi kunagi püüdnud kasutada hiires olevat IR_Led`i ja fototransistori paari? Omal oli plaanis ehitada tahhomeeter, milles kasutada just neid samu elemente, kuid ma ei suutnud päris täpselt aru saada kuidas need seal sees töötavad. Jootsin transistori kõigile jalgadele juhtmed külge ja panin hiire kokku tagasi, kuid nüüd transistori klemmidelt pinget mõõtes ei toimu seal olenemata ratta liigutamisest mingeid muutusi. Keskmise ja äärmiste vahel on 5V ja äärmiste vahel 0,3V.

    Äkki oskab keegi aidata?
    viimati muutis kasutaja EiMäleta; 05 m 2013, 19:26.

    #2
    Vs: Arvutihiire "ratta" fototransistor?

    Kas see kolme otsaga detail ikka fototransistor on?
    Võib juhtuda, et see on kaks-ühes fotosensor.
    Kuidagi peab ju tuvastama, kumbas suunas ratas
    pöörleb, selleks on aga kaks optopaari vajalikud.
    No ühele rattale piisab ka ühest LED-ist, aga selle
    valguse vastuvõtuks on ikkagi kaht sensorit vaja,
    siis ongi niisugune kaks-ühes fotodioodid või isegi
    kaks fototransistori, niisugune kolme otsaga detail...
    Et mul endal ka üks isemoodi projekt optopaaridega
    (sagedussüntesaatori juhtimiseks) mõttes, tuuseldasin
    veidi netis ja leidsin täna hommikul hea ülevaatliku jutu

    millel veel mõned suunavad lingid. Kiire otsinguga
    veel üht-teist selgitavat niisugustest kahefaasilistest
    (liikumissuunda tuvastavatest) anduritest:


    Ise otsustasin kasutada pisikesi optopaare RPI-243,
    mida mul jätkub ja jääb ülegi:
    Elektroonika töötab suitsu baasil.
    Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
    Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

    Comment


      #3
      Vs: Arvutihiire "ratta" fototransistor?

      Jah, seal peaks olema kaks transistori ühes korpuses. Siiski ei suuda ma aru saada kuidas sealt see signaal kätte saadakse. Kas tõesti mõõdetaksegi vaid millivoltide suurusi erinevusi, mis tekivad olenevalt sellest kas valgus langeb peale või mitte?
      Ma ise oleks oodanud, et kui valgus peale ei lange on 0V ja kui valgus peale langeb, siis ligi 5V (või vastupidi) kuid midagi sellist ma tuvastada ei suuda.

      Comment


        #4
        Vs: Arvutihiire "ratta" fototransistor?

        No kes teab, mismoodi täpselt see hiire "hingeelu"
        on, võibolla töötab fototransistorile järgnev skeem
        mitte niivõrd pinge, kuivõrd voolu muutusele, nagu
        näiteks sellisel rakendusel

        ja siis ongi pinge muutus raskemini tuvastatav.
        Aga võib ju teistmoodi seda ise teha, ega arvutihiir
        ju sinna koos tahhomeetriga töötama ei jää, arvan
        et tuleb ikka oma rakendusskeem...

        Aga räägiks parem ehitatavast tahhomeetrist.
        Sellele piisab vist ühestainsast optopaarist?
        Milline tuleb andur, milline ülejäänud skeem?

        Mina olen kunagi ka tahhomeetri teinud, selle
        näit oli pöörete arv minutis. Masina (mille
        pöörlemiskiirust oli vaja mõõta) võllile ehitasin
        60 avaga ketta ja anduriks oli samuti isetehtud
        optopaar. Vajaliku optoanduri hüstereesi tegin
        tagasisidega (lihtsalt läbi takisti) LEDile, lihtne
        ja ennast väga hästi õigustanud nipp... Võin ka
        oma skeemi jagada PS kaudu kui huvi pakub.
        Ülejäänud skeem oli mul lahendatud CMOS
        mikroskeemide baasil, luges anduri impulsse
        ühe sekundi vältel (sellega tuligi näiduks p/min)
        1,1-sekundiliste kogutsüklitega, selliselt näit
        ka uuenes koguaeg.
        Elektroonika töötab suitsu baasil.
        Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
        Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

        Comment


          #5
          Vs: Arvutihiire "ratta" fototransistor?

          Hetkel on see ainult katsetamise jaoks ja plaan oligi jätta see hiire skeemiplaat enamvähem kokku ja sinna optopaari vahele panna väike arvuti ventikas, mille pöörlemisel saada signaal kontrollerisse ja siis programmi kirjutada et kiirus lihtsalt õigel kujul display peale saada. Edasi oli seda tegelikult plaanis kasutada roboti läbitud distantsi ja kiiruse mõõtmiseks. Midagi keerulist hetkel plaanis ei olegi.

          Kas ma saan muidu õigesti aru, et kui ma ostan mingi suvalise kahe jalaga fototransistori, siis IR valguse käes peaks ta täielikult avanema ja kogu(suurema osa) jalgadele antud pinge läbi laskma?

          Comment


            #6
            Vs: Arvutihiire "ratta" fototransistor?

            Esmalt postitatud EiMäleta poolt Vaata postitust
            ..... ja sinna optopaari vahele panna väike arvuti ventikas, .....
            ..... siis IR valguse käes peaks ta täielikult avanema ja kogu(suurema osa) jalgadele antud pinge läbi laskma?
            Huvi pärast testisin optopaari RPI-243 testri ТЛ-4 oommeetriga
            (testri "plussklemmile" tuleb tegelikult oommeetri "miinus" ja selle
            ühendasin emitteriga, "miinusklemmi" ("plussi") kollektoriga) ja selgus
            et "pimetakistus" (põles ainult säästu-laelamp) on megaoomides,
            laualambi all (hõõglamp ca 30cm kaugusel) aga vähenes takistus
            umbes ühe kilo-oomini, eks laualambi infrapunane siis mõjuski kui
            sinna fototransistori pilusse paistis, Sama (1kΩ) saavutasin juba
            optopaari LEDiga valgustades umbes 3mA vooluga. Polegi mingit
            vajadust suuremaks vooluks (lubatud max 50mA). Arvan et enamus
            levinud optopaare annaks enam-vähem samu tulemusi, mõõtmetelt
            ja kujult on neid muidugi väga erinevaid ja selle järgi sobiv valitakse.
            Minu pisikese optopaari RPI-243 fototransistorist võib max 30mA
            "läbi lasta", aga niipalju pole ju vajagi... Kuidas aga optopaari vahele
            "väike arvuti ventikas" ära mahutada, tuleks veel mõelda... Tegelikult
            on paljudel arvutiventilaatoritel juba kolm juhet, üks nendest ongi
            siis kiiruse mõõtmiseks / pöörlemise kontrollimiseks mõeldud, annab
            näiteks kaks impulssi iga täistiiru kohta ja polegi muud andurit vaja.
            Elektroonika töötab suitsu baasil.
            Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
            Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

            Comment


              #7
              Vs: Arvutihiire "ratta" fototransistor?

              Proovin siis veel korra, panen sinna 5V ja ledi sappa, siis teoreetiliselt peaks ju see LED vastavalt ratta asendile põlema/mitte põlema. Tegelikult ei olegi mul vaja selle ventika kiirust teada, vaid eesmärk ongi vaid selle mõõtmine ise. Mis puutub kolmejuhtmelistesse ventikatesse, siis ma olen siiamaani arvanud, et need juhtmed on selleks et võimaldada ventikale lihtsalt kahte kiirust, 5V aeglasemalt ja 12V kiiremini.

              Comment


                #8
                Vs: Arvutihiire "ratta" fototransistor?

                =EiMäleta;469506..... Mis puutub kolmejuhtmelistesse ventikatesse, .....
                Kunagi uurisin mõningaid protsessori jahutuse omi, nendel oli must üldmiinus,
                kollane aga + toide. Roheline on justkui ühendus seesoleva n-p-n transistori
                kollektoriga (võib ka hoopis välitransistor olla). See transistor siis seal on ühe
                tiiviku pöörde ajal kaks korda avatud ja kaks korda suletud, umbes iga 90º järel
                on muutus. Roheliselt otsalt saab niimoodi impulssidena info selle kohta, kuidas
                ventilaator käib. Toitepinget sellele impulsiotsale otse anda ei soovita, ventilaator
                võib siis hoopis koolirahaks muutuda...
                Elektroonika töötab suitsu baasil.
                Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                Comment


                  #9
                  Vs: Arvutihiire "ratta" fototransistor?

                  Sai LED`iga proovitud. Led põles, ükskõik millise kahe juhtmeotsa vahele ma selle panin ja ei muutunud ka heledus, kui ratast kerisin. Eks siis proovib ikkagi teistest komponentidest selle paari kokku panna, ehk on rohkem õnne.

                  Comment


                    #10
                    Vs: Arvutihiire "ratta" fototransistor?

                    Ega ta kõrvalist valgust liialt saanud (nt. samuti laualambi all)?
                    Siis võib fototransistor samuti pidevalt avatud olla...
                    Elektroonika töötab suitsu baasil.
                    Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                    Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                    Comment


                      #11
                      Vs: Arvutihiire "ratta" fototransistor?

                      kõrvalist valgust saab ta täpselt sama palju, kui hiir oma tavalises töös. Panin lihtsalt transistori klemmidele juhtmed külge ja siis hiir kokku tagasi. Kuigi kui vaadata seda ratast mis seal vahel pöörleb, siis võiks arvata, et see ei varja küll üheski asendi transistorile langevat valgust, sest neid pilusid on seal nii tihedalt et igal ajal paistab valgus neist üsna mitmest läbi.

                      Comment


                        #12
                        Vs: Arvutihiire "ratta" fototransistor?

                        Esmalt postitatud EiMäleta poolt Vaata postitust
                        kõrvalist valgust saab ta täpselt sama palju, kui hiir oma tavalises töös. Panin lihtsalt transistori klemmidele juhtmed külge ja siis hiir kokku tagasi. Kuigi kui vaadata seda ratast mis seal vahel pöörleb, siis võiks arvata, et see ei varja küll üheski asendi transistorile langevat valgust, sest neid pilusid on seal nii tihedalt et igal ajal paistab valgus neist üsna mitmest läbi.
                        Fototransistor tuli siis oma esialgsest skeemist (ühendus mingi mikroskeemiga)
                        lahutada, et õige katsetulemus saada. Loodetavasti oligi nii tehtud. Sama võiks
                        ka valgusdioodiga teha, siis on võimalik isegi "pimetakistust" kontrollida, kasvõi
                        niisamuti nagu ma eespool oma tegevust kirjeldasin. Kui fototransistoril ühtpidi
                        mõõtes on takistus suur ja valgustatus seda ka ei mõjuta, siis teistpidi mõõtes
                        peab takistus pimedas ka suur olema ja valgustades kilo-oomidesse minema.
                        Siis võib fototransistori korrasolevaks pidada. Ilmselt on arvutihiire fototransistoril
                        valgustundlik vaid pisikene pilu, mis on umbes ratta pilu mõõtu, muidu ta tõesti ei
                        saa õigesti töötada. LED muidugi võib päris mitut pilu (lausa piirkonda) valgustada.
                        Ratta pööreldes peaks tulema fototransistoride paarist põhimõtteliselt niisugused signaalid


                        ja arvutihiire topelt-fototransistor näeb tüüpiliselt selline välja (eristatavad kaks pisikest pilu):
                        viimati muutis kasutaja fre; 08 m 2013, 20:14.
                        Elektroonika töötab suitsu baasil.
                        Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                        Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                        Comment


                          #13
                          Vs: Arvutihiire "ratta" fototransistor?

                          Viimased katsetused sai tehtud nii et transistor oli hiire skeemi küljes, kuid eelnevalt kiskusin ma ühe sealt ka välja ja proovisin LED`iga ka nii. Kas ma saan millestki väga valesti aru, et kui transistori takistus muutub, siis peaks jalgade omavaheline pinge ka ju muutuma, olenemata palju sellest, milline skeem seal edasi järel on? Ja teoorias peaks olema võimalik ka voltmeetriga mingit erinevust registreerida?

                          Comment


                            #14
                            Vs: Arvutihiire "ratta" fototransistor?

                            Esmalt postitatud EiMäleta poolt Vaata postitust
                            ..... Kas ma saan millestki väga valesti aru, et kui transistori takistus muutub, siis peaks jalgade omavaheline pinge ka ju muutuma, olenemata palju sellest, milline skeem seal edasi järel on? Ja teoorias peaks olema võimalik ka voltmeetriga mingit erinevust registreerida?
                            Selle kohta ma kirjutasin juba eespool -
                            võibolla töötab fototransistorile järgnev skeem
                            mitte niivõrd pinge, kuivõrd voolu muutusele, nagu
                            näiteks sellisel rakendusel
                            http://i130.photobucket.com/albums/p...07/circuit.jpg
                            ja siis ongi pinge muutus raskemini tuvastatav.

                            PS. Voltmeetriga näeb muutusi hästi fototransistori sellise lülitusega:
                            viimati muutis kasutaja fre; 11 m 2013, 11:43. Põhjus: PS.
                            Elektroonika töötab suitsu baasil.
                            Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                            Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                            Comment

                            Working...
                            X