Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Elektriskeemist mittearusaamine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Vs: elektriskeemist mittearusaamine

    Esmalt postitatud mikumaku poolt Vaata postitust
    Alati tahad mitu korda täiendada ja ümber teha ja proovida ja lõpuks on see plaat üks ülessongitud käkk...
    Aga kui on piisavalt keeruline idee ja skeemilahendused pead ise välja töötama siis on üsna kasulik
    minna edasi sammude kaupa. Teed osa valmis, proovid, lähed edasi.

    Kui voolud pole suurtes amprites siis 0,5 mm ühendustraat universaalplaadi
    aukude vahel ja läbi aukude on piisav.
    Näiteks ca 1m2 suurusele plaadile (paber) sai 0,2 traadist juhtmed lausa peale õmmeldud.
    Selline kahepoolne oleks üsna probleemne söövitada.
    Korralikult tehtud ämblikuvõrk (üldse ilma plaadita) on tegelikult väga töökindel asi ja tulemus on kohe olemas. Ja korralikult jootma õppima sunnib see ka.
    On ju võimalik teha ka montaaž klemmiribale. Ja kui tinutada ei taha siis saab seda elektrikute kruvidega latti kasutada. Ei meeldi, võtad kruvi lahti ja ühendad teisiti.

    Comment


      #17
      Vs: elektriskeemist mittearusaamine

      Erik, vastan Sulle siin.

      Pilt sellest võimust on siin:
      http://nagi.ee/photos/photo_sizes.ph...0632523&size=o uuri seda ja kui on veel küsimusi kirjuta siia.

      GND kirjad on jah nii kõlari (speaker) juures kui ka toiteallika negatiivse (-) juhtme ühendamiseks. Kui joonist vaatad ja skeemiga kõrvutad siis näed, et see GND on ühine, nii sisendile, väljundile kui ka toite negatiivse pooluse jaoks.

      Minu katsetuste võimukese sisendis on 10uF kondekas (elektrolüüt, polaarne).

      Väljundis on 470uF/16V kondensaator (polaarne elektrolüütkondekas), võid kasutada seal ka 25V kondekat, suuremale pingele puudub vajadus.
      Takisti on minul 1W (natuke väiksem kui 2W), midagi sellest väiksema hajuvõimsusega takistist katki ei ole, nii kuumaks ta ei lähe.
      Oranz kondekas mida pildilt näha, see on mul 0,22uF. 0,1uF töötab seal ka. Pinge sellel kondekal võiks olla 63V või madalam ka (kõrgemale pingele puudub taas vajadus). See kondekas võiks olla MKT tüüpi, ka suvaline kilekondekas sobib sinna.
      Trimmertakisti, see sinine ristkülik mil peal kruvi, ei pea olema täppistrimmer - võid sinna ühekeermelise trimmeri ka panna 10kilo-oomi on mul seal. See trimmer on väljundi reguleerimiseks. Skeemis on see trimmer 5kilo-oomi aga võid panna sinna 10kilo, 20kilo vms. - hiljem võib selle hoopiski asendada püsitakistiga. Selle trimmeri reguleerimisega täpsustadki võimu tööpunkti ja kui sinna kohe takisti paned siis ta hakkab seda 10oomist takistit kuumaks kütma. Reguleerimine seisneb võimalikult täpses POOLE toitepinge väljareguleerimises väljundi ja maa (GND) vahel.
      Kui kasutad näit. 9V toiteallikat siis peab väljundis olema ilma sisendsignaalita 4,5V, mida täpsemalt selle reguleerid seda vaiksem võimendi on ja müra madalam.

      Toitena ma üle 12V ei soovitaks kasutada.
      Kui Sul on neid 317 kive rohkem ja näit. saadud vanast aparatuurist, siis võid katsetada - saad ise proovida, et millise toiteni see kivi elab aga üle 12V mina ei kasuta. Sel juhul reguleeri väljundisse 6V.

      Veel on üks element skeemis mida ei ole pildil näha:
      See asub tegelikult plaadi alumisel küljel, pisike SMD takisti - see mis skeemil on LM317 kivi 1. ja 2. viigu vahele ühendatud, 470 oomine pisike takisti - kui Sul on niisugust ja tead mis on SMD takisti siis andmed on: korpus 0805 ja sellel on tavaliselt märgitud 471. Võid sinna panna ka lähedase takisti - 510oomi võib ka olla, võid joota sinna ka tavalise, viikudega takisti.

      Kui seda skeemi tahad proovida siis siin ühes teemas oli sellest võimust ka juttu - otsi "LM317 võimendi" peaks leidma selle teema.

      Radikana kasuta vähemalt 100cm alumiiniumradikat, soovitavalt võiks see ka suurem olla. Näit. mõni vana protsessoriradikas või midagi niisugust. Kivi peab olema radika vastas korralikult.
      Suurt võimsust sealt oodata ei ole aga sooja eraldab ta üsna palju - töötab A klassi reziimis, seepärast kütab tuba .

      Kui seda proovid siis kirjuta oma tegemisest ka siin teemas, vajadusel saad siin abi ka teiste käest kes parajasti lugema satub.


      Teema kus juttu oli asub siin:
      viimati muutis kasutaja radiotehnika35; 22 m 2012, 21:35.
      -superradical-

      Comment


        #18
        Vs: elektriskeemist mittearusaamine

        kas input on see 3.5mm otsik ja kas output on kõlar?

        Comment


          #19
          Vs: elektriskeemist mittearusaamine

          Esmalt postitatud mingikutt poolt Vaata postitust
          kas input on see 3.5mm otsik ja kas output on kõlar?
          Mul on INPUT (sisend) pildil tegelikult RCA, plaadil vasakpoolsed juhtmed. Paremal pool on sama värvi juhtmed, sinna otsa läheb siis see 9 kuni 12V toide (oranž on positiivne [+] ja valge on GND [-]).
          SPEAKER - kõlar on need suurema kondeka juures olevad "kõverikud" - mul seal krokodega juhtmed ja alguses oli lihtsam nendega ka režiime mõõta, võid sinna kohe juhtmed joota ja kõlar siis otsa.
          Tester muidu on Sul või?


          Kus asud üldse? Võin ühe selle võimukese niisama ära ka anda (radika ja toite pead muidugi ise vaatama).
          -superradical-

          Comment


            #20
            Vs: elektriskeemist mittearusaamine

            ise olen tartust. aga selleks jahutuseks mingi protsessorijahutus ei sobi?

            Comment


              #21
              Vs: elektriskeemist mittearusaamine

              Esmalt postitatud mingikutt poolt Vaata postitust
              ise olen tartust. aga selleks jahutuseks mingi protsessorijahutus ei sobi?

              Sobib küll, vanem prosejahutus on hea, uuemad on liiga head (liiga suured) - pm. võibolla leiaksin isegi mingi radikatüki sinna külge, katsun homme vaadata.
              Saada mulle sõnum või mail: radio.tehnika@mail,ee , et kuidas me kokku võiks saada, ma lähipäevil ilmselt Tartusse tulemas aga täpselt veel ei oskagi ütelda.
              -superradical-

              Comment


                #22
                mis vahe on smd takistil ja tavatakistil?

                ja kui võimast kõlarit pean ma selle võimendi puhul kasutama?
                viimati muutis kasutaja Scott; 27 m 2012, 05:27. Põhjus: 2 kokku

                Comment


                  #23
                  Vs: elektriskeemist mittearusaamine

                  Esmalt postitatud mingikutt poolt Vaata postitust
                  mis vahe on smd takistil ja tavatakistil?

                  http://hparchive.com/
                  https://worldradiohistory.com/index.htm

                  Comment


                    #24
                    Vs: elektriskeemist mittearusaamine

                    Loen ja nüüd tuli meelde - kui jälle linna satun siis üritan meeles pidada.
                    -superradical-

                    Comment

                    Working...
                    X