Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Kuidas saada odavamalt majapidamises 230v-st 12v?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Kuidas saada odavamalt majapidamises 230v-st 12v?

    Tere
    Soovin praeguse seisuga paigaldada LED nö ribasid kööki kapi valgustamiseks kui ka kapi alla tööpinna valgustamiseks. Viimaseks oleks kasutada mingid eriti vinged ja suhteliselt hästi valgustavad LED ribad. Minu meelest pool meetrit riba tarbis voolu kuskil 200mA 12 V peal.
    Asi selles, et köögis kõik 230 V AC ja LED tahab 12 V DC. Nagu autol. Kuigi LEDil oli kirjas, et sobib vist vool vahemikus 9-15 V.

    Kuna ma soovin ka lülitit vahele panna arvatavasti 12 V peale, siis milline oleks kõige mõistlikum ja turvalisem viis saada 12 V kätte? Ja võimalikult odavalt.

    Toiteplokk on päris kallis ja lisaks võtab see asi väga palju ruumi. Sooviks midagi kompaktset. Kui ma vaatan mingeid toiteadaptreid mis on alla 20 euri, siis need hakkavad juba hinna poolest looma.

    Või on midagi muud pakkuda, mis teeks 230-st 12V?
    Kas peaksin jääma siis toiteadaptrite juurde? (näiteks siin lehel pakutavad: http://www.ledproff.ee/?cat=14)
    Kui jah, siis missugust peaksin valima? Seal palju erinevaid A kui W numbrite poolest? Aga kui nüüd keerata järjest LED riba näiteks 5 meetit, on siis võimsamat vaja? Aga kas võimsam siis jällegi LEDile haiget ei tee, kui teda on kõigest 0,5m paigaldatud?
    Ning lüliti, milliste näitajatega peaks valima (ma mõtlen neid pisikesi mustasid (on ja off ja täiesti pöidlaga vajutatav), et saaks nö kapi alla sellise lüliti sisse süvendada).

    Kui on tegu adaptriga, siis kui lüliti on peale seda ja LEDide vahel ning adapter ise 24/7 vooluvõrgus, siis kuidas on lood voolu tarbimisega ning kas see adapter läheb ka ja jääb ka kuumaks? Asi lihtsalt ka selles, et kui tuleb isegi väike adapter, siis pean mõtlema, et kuhu selle ära saaks köögis peita. Kui 24/7 kuum, siis see teeb asukoha leidmise veelgi raskemaks.
    Müüakse muidugi ka päris LED neid nö kohtvalgusteid selle ripplae kinnituse ümbrisega mis andmete järgi võib kohe pista 230 V külge, aga ma parema meelega teeks asja kokku parem LED ribadest mida mulle on kätte jäänud rohkem.

    Ärge nüüd näkku lööge kui väga jubedad küsimused on. Ma pole pikemalt lihtsalt elektriga kokku puutunud ja just taust pole ka just tugev.

    #2
    Vs: Kuidas saada odavamalt majapidamises 230v-st 12v?

    Liida nüüd kõik enda mA kokku siis räägime edasi millist plokki ja mis hinnaga.
    Pallju neid 200mA ribasid tuleb jne.

    Comment


      #3
      Vs: Kuidas saada odavamalt majapidamises 230v-st 12v?

      Ma siin mõtlesin, et seda kangemat riba paigaldakski ainult pool meetrit ehk 200mA jagu ja see läheks ainult peamise töötasapinna valgustamiseks.
      Kuna teistel, neil lahjematel ribadel ma kahjuks ei tea, palju neid mA täpsemalt on, aga peaks vist arvutuseks umbes samapalju võtma. Sellega peaks saama kuskil 5000mA hakkama kokku liites.
      Mul tuli tuttav eile läbi ja rääkides talle, et tahaks asja proovida, ajas ta mind garaaži ja võtsime sealt ühe auto aku ja asusime riba proovima. 74Ah akuga põles see poole meetrine 200mA nõudev riba küll. Ja tulemus oli oodatust parem. Isegi ütleks, et kapi valgustamiseks on sellest LED ribast juba liigagi palju.
      Kuna proovitud LED lühike riba valgustas läbi kappi riiuli taga olevast pilust ka ülemist riiulit, siis kõik oleneb juba paigaldusest, sest võibolla pole enam 5000mA jagu enam vaja ja piisaks vaid 2500mA. Muidu teen võibolla LED valgustusega köögis nö overkilli.

      Siit ka küsimus, et kui valime ploki mis kannatab kuni 5000mA, kas sellise plokile võib siis ka taha ühendada ainult 200mA jagu LEDe? Või saaks ühe ploki ja mitme lülitiga asja niimoodi ära lahendada, et paneks eraldi tööle töötasapinna valgustuse ja teisest nupust läheks tööle eraldi ka kappide valgustus ja lisaks saaks mõlemaid lüliteid all hoides põletada ka mõlemaid korraga? Kui korraga saaks kõik korraga ja ühest plokist niimoodi võtta, siis peaks 5000mA juurde panema ka selle esialgse 200mA.
      Mind pani päris huvitama, et kui auto akuga proovisime, et huvitav, palju A see LED riba üldse peale sai? Sest auto 74Ah akus on neid vist omajagu. Siis peaks ju ainult 200mA riba sisse lülitades see ju kogu 5000mA ülejäänud vooluga ka hakkama saama?

      Comment


        #4
        Vs: Kuidas saada odavamalt majapidamises 230v-st 12v?

        Toiteploki (=adapter) suurem võimsus ei mängi rolli, LEDid võtavad sealt niipalju, kui vaja ehk sama voolu, mis andmelehel kirjas (näites siis 5000 mA ehk 5A toitekast kasutatakse 200 mA ehk 0,2A). LEDidest summast nõrgema võimsusega toiteplokk on paha, sest ei suuda tarbijat ära toita - heal juhul lihtsalt ei tööta, halvemal juhul võib ülekoormusest rikneda.

        Need impulsstoiteplokid on kõige paremad, ei kuumene eriti ja teevad võrgupingest just sellises "koguses" 12 volti, kui parasjagu vaja on.

        PS. Autoaku pinge on täislaetuna rohkem kui 12 volti. Kui voolu piiramine LEDidele neis ribades on ainult takistitega tehtud, siis saavad LEDid lubatust suurema voolu (põlevad küll heledamalt) ja võivad pikemaajalise ekspluatatsiooni käigus enneaegselt läbi põleda.

        Vattide, voltide ja amprite omavahelist seoseid selgitab OOMI seadus. http://www.elfafoorum.eu/threads/6778-oomi-seadus http://www.hot.ee/qwerty009/ohmi_seadus.htm http://www.horisont.ee/node/368
        73lpiC3kCzI 1hz9KtdUAoU FHo6rXLHNTU
        ATiP1pN4XeM

        Comment


          #5
          Vs: Kuidas saada odavamalt majapidamises 230v-st 12v?

          Vast on kasulik teada et need pikad ribad koosnevad 3-4 LEDistest gruppidest.
          Neid võib grupi vahelt risti läbi lõigata ja mõlemad pooled töötavad ka omaette.
          (Kui pikk ei taha ära mahtuda.)
          Pinge on kõigil üks ja sama -> 12 V. Aga vool on kõigi gruppide voolude summa.

          Kui need lühikesed jupid ühendada järjest, siis vajalik toitepinge kasvab.
          Aga vool jääb jälle samaks nagu oli ühel väikesel ribal.
          Nii on tehtud näiteks osa jõulutulesid.

          Comment


            #6
            Vs: Kuidas saada odavamalt majapidamises 230v-st 12v?

            Osad halogeenlampide 12V impulsstoiteplokid on (vähemalt olid kunagi) küll sellised, mis ilma koormuseta töötada ei taha, seega 12V peale lüliti paigaldamine kõne alla ei tule.
            Lihtsalt teadmiseks. Seega kontrolli enne ostu, kas on nõutud mingi minimaalne koormus.

            Comment


              #7
              Vs: Kuidas saada odavamalt majapidamises 230v-st 12v?

              Kõige lihtsam on sellise pisikese, paarsada [mA], voolu korral mingi sobiv seinaklots.

              Comment


                #8
                Vs: Kuidas saada odavamalt majapidamises 230v-st 12v?

                Siin sobiks PC toitekas ilusti ma usun.
                Mitte vajalikud juhtmed ära lõikuda,vajalik lüliti panna kui pole ja tuld.
                Ventilaator kah vaiksema vastu.

                Comment


                  #9
                  Vs: Kuidas saada odavamalt majapidamises 230v-st 12v?

                  Tänan tagasiside eest.
                  Peab õhtul asjad rahulikult läbi töötama.

                  Mul tuli meelde, et kodus leidus ka mingisugune (vist on vana kassetiga töötava) pleieri vooluadapter. Tolle peal oli küll 12 v kirjas. Aga seinapistik oli ilge kobakas. Aga tollele on vaja mingit eraldi otsa, kuna selle ümara pistiku otsa kohe ei pane juhtmeid. Ja mulle tundus, et see kobakas ise läks ka väga kuumaks siiski. Aga ma pigem siiski vaataks midagi tänapäevast, ei taha asja tööle panna mingi pleieri ajastu asjanduse pealt.

                  Kuna need odavama otsa ledid on mingisuguse kontrolleriga koos, siis need on ka värvi muutvad (mingi eraldi juhtmevaba pult on), aga LEDi taga olevasse (vist on kontroller siis) kobakasse peab juba sisse tulema kindlalt 12 V (peal on lihtsalt input 12 V ja amprite hulgast pole midagi räägitud). Eile õhul viskasime ühe riba riiulisse, kontroller sabas millel omakorda auto aku taga ja tulemus oli selline (sry kehva pildi pärast, telefoniga tehtud):

                  (üks riiul, mingi 50 cm pikk)
                  Kahju et ma ei taibanud sellest kõvemast ribast pilti teha (valge valge ja töötab otse 12V pealt).

                  Comment


                    #10
                    Vs: Kuidas saada odavamalt majapidamises 230v-st 12v?

                    Tellisin oma LED riba (2m jupid) jaoks paar toitekat dealextreme'st http://www.dealextreme.com/p/replace...lug-size-48726
                    Pistiku lõikasin ära ja panin otse riba külge. Nüüd vast umbes aasta toiminud probleemitult.
                    viimati muutis kasutaja spirit; 02 m 2012, 12:21.

                    Comment


                      #11
                      Vs: Kuidas saada odavamalt majapidamises 230v-st 12v?

                      Kaks potensiaalset toitemoodulit:
                      http://oomipood.ee/index.php?t=k_ki&i=PSS1215M
                      http://oomipood.ee/index.php?t=k_ki&i=PS-MOD-72W12V6A

                      Comment


                        #12
                        Vs: Kuidas saada odavamalt majapidamises 230v-st 12v?

                        Mul üks tuttav ostis väliskasutusega jõulutuled. Mitu komplekti.
                        Nädalaga sai ta neljast toitest lahti. Põlesid maha.
                        Pidi ostma Oomist uued ja paremad.

                        Kui lülitada tulesid 12 V poolelt siis jääb trafo pidevalt pinge ja voolu alla.
                        Kui pikemaks ajaks tulesid vaja pole, siis võiks näha ette
                        ikkagi mingi täieliku väljalülitamise võimalus.
                        Ja seda ka mõnikord kasutada.

                        Comment


                          #13
                          Vs: Kuidas saada odavamalt majapidamises 230v-st 12v?

                          See esimene oomipoe lingil näidatu annab ca 13V, kui koormus on 100mA kandis ja reaalselt 1,5A juures on 12V.
                          Takisti on reeglina piisava varuga, et ribad võivad töötada aku pealt. Aku klemmipinge on alla 13V ja sellega hullu miskit ei juhtu. Töötava auto pardapingega on pisut keerulisem, sest seal võib pinge ka pealt 14V olla.
                          vingemad ribad on kuni 17W meetrile, reeglina siiski piirduvad 14W meetrile. 14W puhul tähendab meetri tarbimine ca 1,2A, millest järelikult pool meetrit on 600mA. Lahjemad on 4,8W meetrile, mis tegelikult kipuvad pikema vahemaa korral veelgi vähem tarbima.
                          Lüliti võiks ikka panna võrgu poolele, siis ei jää tule kustudes tarbimist järgi ja EE apsakate ning pisemate äiksejamade vastu on kah toited kaitstu, kui tuled ei põle
                          Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

                          Comment


                            #14
                            Vs: Kuidas saada odavamalt majapidamises 230v-st 12v?

                            tavaline 12v trafo, voolu stabiliseerimiseks diood alaldi ning paar kondensaatorit ja ledi driver.

                            Comment


                              #15
                              Vs: Kuidas saada odavamalt majapidamises 230v-st 12v?

                              Tänud kõikidele vastamast ja abistamast.

                              Võtsin asja ükspäev kätte, käisin effexist läbi. Rääkisin oma soovid ja saadud soovitused ära ja müüja soovitas ühte odavaimast valikust. Üks väike valge karp, kuhu sisse tuleb 230V ja läheb välja 12V DC.
                              Peaks olema siis trafo või kandma nimetust transformaator või siis nende nimetuse järgi päris õige LED toiteplokk.

                              Nimelt ei tohiks LEDi puhul kasutatada siiski halogeenpirnide toiteplokke.
                              LEDi jaoks peab olema päris õige asi ehk LEDI toiteplokk olema.
                              Lisaks on toiteplokil ja toiteplokil ka vahe. Üks LED toiteplokk töötab alalisvoolu pealt ja on päris kallis ning teine töötab vahelduvvoolu pealt ja on praktiliselt poole odavam. (ehk annab kas vahelduv või alalisvoolu 12V näol välja siis)
                              Mina ostsin soodsamalt neid ainult ühe ja praegu toidab see üksainus plokk kogu LEDi majanduse ära. Praegu juba lülitid ja mängud ka vahel. Lisaks selle ühe LEDi plokk, mis laseb ledil veel värve muuta puldi abil. Kusjuures minu plokil polegi seda W arvu peal. Aga igatahes kogu krempli toidab ilusti ära ning isegi kui mingi 50 cm riba ainult külge panna, põleb seegi ilusti.

                              Tulemus-väga viis. Ainult ükspäev peaks asja kätte võtma ja tasapinnavalguse korralikult paigaldama seinakapi alla. Ainult tasapinnavalgusele peaks mingi timmeri vahele sebima, sest asi on liiga valge. Enam õhtul polegi laevalgust vaja kusjuures.
                              Aga riiulite vahel nende nõrgemate ledidega on asi päris timm. Lisaks on vajadusel puldi peal oma timmer nupp olemas, et saab kogu ahela tumedamaks lasta.
                              Mingi hetk peaks sebima ka selle energiakulu mõõdiku ja vaatama, palju see krempel ühest pistikust kWh välja imeb. Mulle tundub, et kogu see asi võiks 24 h päevas järel olla ning ikka võtaks vähem voolu kui õhtul 4 h muidu tava laevalgust (300W halogeenid kokku) põletades. Aga eks täpsemalt saab üle mõõta energiakulu mõõdikuga.

                              Kusjuures ongi, et see riba LED läheb kivi pealt õrnalt leigeks aga kõik muu koos selle toiteplokiga on täiesti külm, isegi pärast poolt päeva järjest põlemist.

                              Ja hinnaks-mahtusin enamvähem oma hinnaklassi ära mida palneerisin esialgu.

                              Tänud veelkord

                              Comment

                              Working...
                              X