Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

lihtne alarm

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    lihtne alarm

    Olen mõelnud hea ja halvaga, aga pole päris välja mõelnud, kuidas asja võimalikult lihtsalt ja töökindlalt teostada.
    Joota oskan ja tahtmist on küll, aga tehnilist detaili nuppu jääb väheks.

    Igaljuhul: vaja on ehitada sellist kõige lihtsamat alarmi, mis kukuks lõugama, kui avatakse uks.
    Algul mõtlesinb viitega, aga see ajaks asja keerulisemaks.
    Toide 220V on kättesaadav probleemideta.

    • On ruum, milles on andurid. Näiteks uksel, aknal või liikumise või kõik kolm. Kuna need üksteist ei välista ja saavad koos töötada: üks annab signaali, hakkab karjuma.
    • vean juhtme välja toast kuhu kaugemale tuleb vana signa kõlar, mis põrgulärmi teeb.
    • juhtme vahepeale, ruumist väljas on salalüliti, mis lülitab alarmi siis vastavalt ootele või välja.
      Väljas asendis ukse avamisel ei juhtu midagi
      Sees, ukse avamisel hakkab alarm karjuma
    • Ukse taassulgemisel alarm ei jää vait, seni, kuni pole salalüliti seatud Väljas asendisse.

    saaks luua veel süsteemi, mis juhtme läbi lõikamisel hakjkaks karjuma, kuid see oleks overkill ja usun, et eesmärki täidab edukalt ka lõige lihtsam lahendus.

    Kahjuks ma päris täpselt, et ma ei tea, kuidas ukse- ja liikumisandurid töötavad.
    Samuti on seni suurimaks pähklik just see ukse taassulgemise teema.

    Olen väga tänulik, kui kellelgi on ideed, kuidas seda süsteemi teostada.

    #2
    Vs: lihtne alarm

    Näiteks võib kasutada releed, mille toide käib läbi kõigi kontrollahelate ja relee enda kontaktide. Kui ahel katkeb, siis relee lahutab kontaktid (ja ühendab pasuna). Ahela kokku tagasi ühendamisel relee ei rakendu, sest toiteahel on tema enda kontaktide kaudu juba katkenud. Salalülitiga saab releele uuesti toite peale panna või pasuna ahela katkestada.

    Comment


      #3
      Vs: lihtne alarm

      midagi ma kujutan ette, aga jäi segaseks siiski natukene.
      läbi andurite hoiab relee lahti. ühenduse katkemisel, ukse avamisel lööb relee kinni ja kukub üürgama. sama toide, mis läheb pasunasse, ühendub ka releesse, et hoida kontakti?
      Ning see ümberühendus vaja lülitiga katkestada, et vaikus tekiks?

      Mul tekkis selline ettekujutus kirjeldusest? panin väga mööda?
      Muidugi mul endal tekkis segadus, mis juhtmed, kuhu ühendada :S

      Comment


        #4
        Vs: lihtne alarm

        Katsu see oma mõttekäik kuidagi jooniseks formuleerida, saab Sulle endale selgemaks ja ka teistele. Siis on 1:1 selge, kuidas kujutasid.

        Comment


          #5
          Vs: lihtne alarm


          paremini ei osanud, kuna ei tunne väga hästi elektroonika tähiseid. See on see kursus, mis mul veel võtmata on.
          Igaljuhul:
          nupp "sisse lülitatud" asendis
          ukse, akna, liikumisanduri häire korral hakkab pasun undama.
          ukse, akna sulgemisel pasun jääb undama.

          Pasunat saab vaigistada nupu lülitamisel "välja lülitatud" asendisse.

          Kui nupp on "välja lülitatud" asendis.
          Ukse-, akna-, liikumisanduri ükskõik mis tegevus ei tee midagi
          Pasun ei hakka undama.

          Selline mõte siis.
          Kindlasti saab igasuguseid kontrolle ja vigureid välja mõelda, kuid tekib küsimus, kas seda kõike on vaja.
          Nagu juhtme katki lõikamisel hakkab pasun karjuma.
          Seda peaks suht lihtne olema teha, kui kasutada paljusoonelist kaablit ja tekitada näiteks läbi toa lihtsalt üks nn pime ring, kuna läbi lõigataks nagunii kõik korraga, mitte ainult üks või kaks soont.
          Lisatud failid

          Comment


            #6
            Vs: lihtne alarm

            Esmalt postitatud ullivilli poolt Vaata postitust
            nupp "sisse lülitatud" asendis
            ukse, akna, liikumisanduri häire korral hakkab pasun undama.
            ukse, akna sulgemisel pasun jääb undama.
            Antud juhul puudub siit skeemist lüli, millel oleks mäluefekt. Ilma selleta jääb akna sulgemisel kohe ka pasun vait. Mäluks on hea kasutada releed, mis saab toite läbi iseenda lülitatavate kontaktide.

            Comment


              #7
              Vs: lihtne alarm

              selle jätsin teadlikult välja, kuna mingist momendist lõppes idee ära, et kuhu otsa see vahele panna ning kust tuleb toide peale, kuna selge on see, et seda ringi 220V peale pole mõtet tööle panna.
              Näiteks 20V vms adaptereid mul jagub.
              ukse avamisel või liikumisandur tekitab ahelas katkestuse?
              seega mul on vaja kahe ringiga releed? või nn vastupidist releed.
              ehk, kui on ahel terve on pasuna klemmid lahti, kui ahel katkeb lööb klemmid kinni.
              või...
              Igaljuhul siin on see koht, kus mul mõte jooksis kokku.

              Comment


                #8
                Vs: lihtne alarm

                Sul on midagi sellist vaja:
                Ahelasse lähevad andurid jadamisi, mis on tööolukorras suletud.
                Lisatud failid
                viimati muutis kasutaja rauka; 16 m 2010, 02:31.

                Comment


                  #9
                  Vs: lihtne alarm

                  natuke skeemi tõlget ei oleks halb, kuna selgus, et ma ikka ei tea asjast halligi.
                  Samuti kui keegi oskab viidata mingile puust ja punaselt algajaile kirjandusele.

                  Sain vastuse, et releel on juba niigi kaks ühendamise variant, seega vist saan midagi tehtud, ainuke, mis veel on lahtine, on lüliti asetamise asukoht.

                  Praegune mõttekäik selline, et katkestab kogu toiteahela.
                  viimati muutis kasutaja ullivilli; 19 m 2010, 19:27.

                  Comment


                    #10
                    Vs: lihtne alarm

                    Nii, üritan siis seletada.
                    Skeemis kasutuses, tavaline sisse/välja lüliti, pushbutton, relee kahe kontaktikomplektiga.
                    Toide peaks vist olema 12V, see sõltub sinu PIR ja pasuna tööpingest.
                    Ahel: ahelas siis sinu akna/ukse andurid, mis tööolukorras(magnet vastas) on suletud ja PIR-i NC (normally connected) väljund moodustavad nn. katkematu juhi.
                    Skeem: Lüliti (välja-TL32PO,skeemil) sisse, vajutad pushbuttonit(sisse) relee saab otse toite peale ja rakendub, sulgedes ka relee ahelas olevad K1 kontaktid (P1+S1), nüüd hakkab relee toidet saama läbi ahela ja K1 kontaktide. Nii kui ahelas tekib katkestus, kaob relee pealt pinge ja laseb kontaktid lahti. Pasun istub normaalselt suletud relee teise kontaktigrupi taga ja kui relee väljas, siis pasun tuututab. Siit ka üks skeemi lihtsusest tulenev probla...
                    Signa sisselülitamise ja sisse nupu vajutamise vahel pasun karjub...
                    Aga saab nii, hoiad sisse nuppu all ja siis lülitad toite (TL32PO) taha.
                    viimati muutis kasutaja rauka; 21 m 2010, 01:05.

                    Comment


                      #11
                      Vs: lihtne alarm

                      Relee mähisele võiks lisaks lüüdi peale ühendada, mis releed sekundi kinni hoiab, muidu hakkab pasun ka hetkeliste elektrikatkestuste peale kisama.
                      73lpiC3kCzI 1hz9KtdUAoU FHo6rXLHNTU
                      ATiP1pN4XeM

                      Comment

                      Working...
                      X