Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

Palju LEDe, kuidas kõiki eraldi juhtida?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Palju LEDe, kuidas kõiki eraldi juhtida?

    On selline plaan, et tahaks teha umbes 10x10 LED maatriksi ning tahaks kõiki eraldi juhtida kuidagi.
    Kas, kuidas ja mis komponentidega seda teha saaks?
    Olen vaadanud Arduinot, aga kas sellega on võimalik?

    Kas 10x10 maatriksi juhtimiseks on vaja 20 väljundit?
    Kuidas LEDid ühendada tuleks sel juhul?
    Iseenesest Arduino MEGA saaks sellega hakkama? Tal 54 väljundit.
    Aga toide oleks vaja eraldi võtta, kuna LEDid võimsad. Seega tuleks Arduino panna mingeid releesid juhtima?
    viimati muutis kasutaja raxz; 25 m 2010, 17:29.

    #2
    Vs: Palju LEDe, kuidas kõiki eraldi juhtida?

    Kui igat dioodi päris eraldi tüürida, siis ikka vaja ju 100 väljundit. Relesid pole tarvis, igale dioodile transs ette. Kui iga diood peaks veel RGB olema, siis 300 väljundit. Saab ka koordinaatide baasil, aga siis vaja lisaloogikat, mis kokkuvõtteks tähendab ikkagi igale dioodile eraldi ahela tekitamist, seega väljundite arv jääb samaks
    Reha otsa astumine on inimlik, sellel hüppama jäämine pisut rumalam tegevus

    Comment


      #3
      Vs: Palju LEDe, kuidas kõiki eraldi juhtida?

      7 sisendit, 128 väljundit.
      http://www.google.ee/images?hl=et&client=firefox-a&hs=qgK&rls=org.mozilla:en-USfficial&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1440&bih=721&q=8%20bit %20Binary%20to%20Decimal%20Decoder&tbs=isch:1
      Erilahendused.
      PS või mail.

      Comment


        #4
        Re: Vs: Palju LEDe, kuidas kõiki eraldi juhtida?


        Palju LEDe, aga pole igale oma väljundit.
        Kuidas see siis saavutatud on?

        Comment


          #5
          Vs: Re: Vs: Palju LEDe, kuidas kõiki eraldi juhtida?

          Esmalt postitatud raxz poolt Vaata postitust
          http://www.arduino.cc/playground/upl...ain/Matrix.gif
          Palju LEDe, aga pole igale oma väljundit.
          Kuidas see siis saavutatud on?
          Üheltpoolt kommuteerid toidet 10 kaupa (read) ja teiseltpoolt lülitad tulpasid.
          Sisuliselt justkui elektronkiir jookseb üle ekraani. Iga üksik valgusdiood saab sel juhul põleda vaid 1/10 kogu laotuse ajast. Piisavalt kiire laotuse korral silm enam vilkumist ei taju.

          Comment


            #6
            Vs: Re: Vs: Palju LEDe, kuidas kõiki eraldi juhtida?

            Multipleksimisega. Sisuliselt põleb korraga üks rida aga kuna iga rida vilgutatakse kiiresti (ja inimsilmale polegi väga suurt kiirust vaja) siis on inimene ära petetud.

            Tolle maatriksi skeem on selline: http://www.futurlec.com/Pictures/LEDM88G_Circuit.gif

            edit: a1 jõudis sarnase vastusega ette.

            On veel võte nimega Charlieplexing. See eeldab mikrokontrollerit ja võrdse pingelanguga LED-e. N viiguga saab juhtida N*(N-1) LEDi.
            viimati muutis kasutaja qratman; 26 m 2010, 12:04.

            Comment


              #7
              Re: Vs: Re: Vs: Palju LEDe, kuidas kõiki eraldi juhtida?

              Ehk siis 20st väljundist piisab vist?
              Aga väljundi sagedus peab siis vist vähemalt 500Hz olema, et üks LED ei vilguks aeglasemalt, kui 50Hz?

              Edit: Kui 10x10 asemel 20x4 teha, siis saaks ka vist? Vaja ainult 24 mingit PWM väljundit? Millist kontrollerit kasutada saab?
              viimati muutis kasutaja raxz; 26 m 2010, 15:06.

              Comment


                #8
                Vs: Re: Vs: Re: Vs: Palju LEDe, kuidas kõiki eraldi juhtida?

                ei ole vaja PWM väljundeid 24tk, võid 4 ka PWM-ida.
                PWM võib tarkvaraline ka olla nii madala sageduse puhul.
                Modelleerimises ja tootmises kehtivad:
                1. Avariikindel vooluring lühistab kõik teised.
                2. Transistor, millel on kiiresti toimiv kaitse, säästab kaitset, sulades kõigepealt ise.

                Comment


                  #9
                  Vs: Re: Vs: Re: Vs: Palju LEDe, kuidas kõiki eraldi juhtida?

                  Ehk siis Arduinoga saab seda teha. Kui ma aga tahan LEDi rohkem voolu lasta, kui Arduino lubab, siis kuidas ja mis transid ma pean ühendama, et välist toidet kasutada?

                  Comment


                    #10
                    Vs: Re: Vs: Re: Vs: Palju LEDe, kuidas kõiki eraldi juhtida?

                    Sel juhul on mõtekas kasutada darlingtoni massiivi näiteks ULN2803 (mitu transistori ühes ainsas integraalskeemis). Mainitud kivil on 8 kanalit. Sisendi poole pole takisteid vaja - kivi piirab ise voolu ära. Väljundis pead kindlasti LEDidega järjestikku takistid panema, muidu lased valgusdioodid lõhki. Pane ka tähele et ULN2803 inverteerib - kui sina annad nivoo "1" (5V) siis kivi väljund läheb nulli (0V) ja vastupidi. Võib olla eksisteerib ka sarnaseid mitte-inverteerivaid puhvreid aga millegi pärast eelistatakse inverteerivaid rohkem (väiksem takistus on ilmselt märksõna).

                    Comment


                      #11
                      Vs: Re: Vs: Re: Vs: Palju LEDe, kuidas kõiki eraldi juhtida?

                      ULN2803i 1-8 on sisendid (5V, 0 või 1) ja 11-18 väljundid? 10. jalg tahab voolu saada?
                      Ja välja saan max 500mA 50V juures? Kui toitepinge on madalam, siis max vool on ikka 500mA?

                      Comment


                        #12
                        Vs: Re: Vs: Re: Vs: Palju LEDe, kuidas kõiki eraldi juhtida?

                        Sisendid ja väljundid on jah, nagu andmelehe joonisel näidatud. 500mA on summaarne maksimum. Kui kõik viigud tarbivad võrdselt ( ja sul nii ilmselt on) siis iga viigu kohta 500/8 mA. Viik 10 läheb tõesti toitesse kuid mõte on tal selles et juhul KUI on induktiivne koormus, siis lühistatakse läbi dioodide sellel tekkiv kõrge pinge impulss (tekib välja lülitamise hetkel). LEDide puhul on see induktiivsus väike, sellegi poolest tasub see viik toitesse viia.

                        Comment


                          #13
                          Vs: Re: Vs: Re: Vs: Palju LEDe, kuidas kõiki eraldi juhtida?

                          Ilmselt on neid kive vaja 3 tk (20+4 väljundit) ehk siis kokku saan 1,5W. Ühe viigu otsa panen 4LEDi, ehk peaks jätkuma küll voolust.
                          Ja see 10. viigu toide on vaja välisest toiteadapterist viia, eks.

                          Comment


                            #14
                            Vs: Re: Vs: Re: Vs: Palju LEDe, kuidas kõiki eraldi juhtida?

                            Viia samast kohast millest sa LEDe toidad. LEDide korral ei ole nii kriitiline. Oleks mootor, siis teine asi.

                            Comment


                              #15
                              Vs: Re: Vs: Re: Vs: Palju LEDe, kuidas kõiki eraldi juhtida?

                              Ehk siis need 2803d panen Arduino väljunditesse, mis annavad max 40mA, 2803e 10. jala peale panen eraldi adapteriga toite ja saan 2803e igast väljundist 62,5mA?
                              Nii tundub see 62,5mA natuke vähe olevat.

                              Comment

                              Working...
                              X