Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

12V 0.15A ventilaatori kiiruste muutmine.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    12V 0.15A ventilaatori kiiruste muutmine.

    Tere

    Tahaks muuta eelpool mainitud ventilaatori kiirust, kuid ei oska õiget potensomeetrit valida, ehk aitate.

    Tänan =)

    #2
    potentsiomeeter ei ole _otse_ just kõige õigem vahend ventika pöörete reguleerimiseks. :P potentsiomeetri takistuskeha ei talu talle langevat võimsust (kui just pole tegu veneaegse jämeda jurakaga) ning sobivalt väikese takistusega potekat on raske leida.
    mõistlik on võtta 3 jalaga pingeregulaator stiilis lm 7805 vms. ning tema pingejaguri ahelasse ühendada potentsiomeeter. skeemi leiad suvalisest kataloogist.

    kui tahad lihtsalt arvutiventilaatori pöördeid alla võtta, võid ventika ühendada 12V ja 5V juhtme vahele, sundides ta nõnda 7V peal tööle.
    samuti võib ventikaga ühendada järjestikku sobiva stabilitroni, mis osa pingest endale võtab.
    nt. 5V stabilitroni korral jääb ventikale samuti 7V, 3V stabilitroni korral 9V jne.
    GSM: 5039624

    Comment


      #3
      potentsiomeeter ei ole _otse_ just kõige õigem vahend ventika pöörete reguleerimiseks. :P potentsiomeetri takistuskeha ei talu talle langevat võimsust (kui just pole tegu veneaegse jämeda jurakaga) ning sobivalt väikese takistusega potekat on raske leida.
      mõistlik on võtta 3 jalaga pingeregulaator stiilis lm 7805 vms. ning tema pingejaguri ahelasse ühendada potentsiomeeter. skeemi leiad suvalisest kataloogist.

      kui tahad lihtsalt arvutiventilaatori pöördeid alla võtta, võid ventika ühendada 12V ja 5V juhtme vahele, sundides ta nõnda 7V peal tööle.
      samuti võib ventikaga ühendada järjestikku sobiva stabilitroni, mis osa pingest endale võtab.
      nt. 5V stabilitroni korral jääb ventikale samuti 7V, 3V stabilitroni korral 9V jne.
      tahaks ikkagi sujuvalt p88rdeid alandada. =)

      Comment


        #4
        potentsiomeeter ei ole _otse_ just kõige õigem vahend ventika pöörete reguleerimiseks. :P potentsiomeetri takistuskeha ei talu talle langevat võimsust (kui just pole tegu veneaegse jämeda jurakaga) ning sobivalt väikese takistusega potekat on raske leida.
        mõistlik on võtta 3 jalaga pingeregulaator stiilis lm 7805 vms. ning tema pingejaguri ahelasse ühendada potentsiomeeter. skeemi leiad suvalisest kataloogist.

        ja seliseid asju ma ei leia tevalost :

        ma olen suhteliselt algaja selles osas

        Comment


          #5
          vähemalt 1,8W pote, soovitavalt 100-200 oomi

          Comment


            #6

            tahaks ikkagi sujuvalt p88rdeid alandada. =)
            puust ja punaseks: potekas tüürib regulaatorit ja regulaator on ventilaatori ahelas.

            ja seliseid asju ma ei leia tevalost :
            siis pole sa tõenäoliselt tevalos käinud.
            küsid 5-12V pingeregulaatorit ja skeemi kuidas ühendada.
            GSM: 5039624

            Comment


              #7

              puust ja punaseks: potekas tüürib regulaatorit ja regulaator on ventilaatori ahelas.

              siis pole sa tõenäoliselt tevalos käinud.
              küsid 5-12V pingeregulaatorit ja skeemi kuidas ühendada.
              ärge näkku lööge palun :-[
              ma vaatasin seda interneti poodi

              ja pole tevalos käinud, lasen sõbral ära osta ja mulle saata kuna ise ei ela tallinnas :/

              Comment


                #8
                http://www.hot.ee/heintss/vendika%20toide.jpg

                Comment


                  #9
                  lm317'ga saab palju lihtsamalt kah, selle transi võib täitsa ära jätta ja paar juppi veel. kui ma lm317'ga tegin siis kulus viis juppi pluss lm ise.

                  Comment


                    #10
                    transi võib ära jätta jah ja 1k sel juhul maha ühendada.
                    see skeem oli mul vendika pöörete regull, nii et toidet
                    peale saades oleks algul täis pöörded.

                    Comment


                      #11
                      transi võib ära jätta jah ja 1k sel juhul maha ühendada.
                      see skeem oli mul vendika pöörete regull, nii et toidet
                      peale saades oleks algul täis pöörded.
                      Ja see on väga vajalik, sest niipalju kui mul kogemused näitavad, ei lähe enamus ventikaid tööle alla 7V ! ( Pärast käib ka 5V peal rahulikult )
                      Head susserdamist !

                      Comment


                        #12


                        mina tegin siukse, töötab väga hästi!

                        Comment


                          #13
                          ja kas sellega saab kiirusi ka reguleerida sujuvalt?

                          Comment


                            #14
                            miks ei peaks saama? muidugi saab

                            Comment


                              #15
                              Nüüd on küll siin asja keeruliseks ajanud ;D, isegi lihtsa regulaatori jaoks peab minema poodi kivi ostma. Pane selle Lm-i asemele vastava vooluga transistor (võtame näiteks venelaste Kt 815), ühenda kollektor +12-ga, kollektori (+12)ja maa (gnd) vahele pane potekas (mida 12 volti maha ei põleta, näiteks alates mõnest kiloohmist), pote reguleeritav ots ühenda transi baasiga ning reguleeri palju tahad. Pinge võtad emitteri ja gnd vahelt. mul näiteks töötab slline asi ühes raadiojaama toitekas kaskkoolist saati (pea veerand sajandit), ainus asi, et stabiilsust erinevatel koiormustel napib, aga seda pole siin eriti vaja. 8)
                              ehh... andrjusa

                              Comment

                              Working...
                              X