Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
See more
See less

valgusdioodid

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    valgusdioodid

    üritan siin ehitada faaside olemasolu indikaatorit elektrikilpi, valgusdioodidega.

    esiteks mind huvitab, kuidas töötab led vahelduvvoolul? nägin mingis seadmes sellist kombinatsiooni (N -> led -> takisti -> L)

    kuna ma elektroonikat õppinud ei ole, otsisin veebist ja leidsin selle lehe: http://web.archive.org/web/20020611224928/.../index_eng.html (web archive kaudu, kuna server tundus maas olevat)

    minu eesmärk oleks kolm led'i, roheline, punane, kollane, ühendatud erinevate faaside ja nulli vahele, nagu eelpool kirjeldatud.
    proovisin arvutada näiteks punasele led'ile vaja mineva takisti parameetreid. sain ~11420 oomi, ~0,032 W

    kuna erinevate värvide voolud/pinged on erinevad (vähemalt selle lehe andmetel) olen segaduses. antud juhul peaks sobima 12K takisti (huvitav mis võimsusega ?) ja kui kuumaks see takisti minna võib (plastkarpi?)

    üldiselt, mida te arvate sellest ideest. võibolla on midagi sellist olemas (ma ei mõtle neid elektrikilpi vastavale alusele paigaldatavaid indikaatoreid, need on ilmselge overkill, pealegi ei ole mul plaani nendega kilpi valgustada)

    veel tekkis küsimus kuhu peaks paigaldama lüliti. kas takistite ja neutraali vahele? (mõistagi tuleks siis kõik kolm nii neutraalist kui ka üksteisest lahutada)

    #2
    Huvitav, mina sain 22k ja 2,1W takisti parameetriteks.
    LED töötab vahelduvvooluga sama hästi kui alalispingel, ta lihtsalt ei kasuta päripingestavat võrguvoolu perioodi.
    Lüliteid peaks olema 3- üks igale faasile. Neutraalile lõliti ühendamisel tekib lüliti OFF asendis olukord, kus dioodid on järjestikku (2tk) 2 faasi vahel ja saavad seega hoopis kõrgemat pinget.
    - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
    - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

    Comment


      #3
      Dioodi võiks kah kuhugi panna, tagurpidi pinge võib valgusdioodi läbi lasta. Muidu kõik õige.

      Comment


        #4
        Lihtsam on neoonlampi kasutada. 2.1W on päris tuline takisti.

        Comment


          #5
          valgusdioodiga teine diood tagurpidi paraleeli ja järjestikku konde vahele, mille reaktiivtakistus toimuks ballastina, ei lähe soojaks aga vôib vajadusel sirakat saada, seepärast kondega paralleeli u 1 M takisti
          arvutasin...sain 0.318uf,see on 22mA voolu jaoks ledi kohta
          konde reaktiivtakistus Z=1/2*PI*f*C Kui ôigesti teha siis peaks veel miinus ka ette minema
          Elu on nagu lintmakilt muusika kuulamine. Mida lõpupoole, seda kiiremini hakkab linti äraandev ketas pöörlema...

          Comment


            #6
            Kõik õige aga konde kasutamine ballasttakina on natc kahtlane. Konde võrku ühendamisel tekib suur laadumisvool mis võib LED-i maha põletada. Sel juhul tuleks kasutada 2..3 dioodi järjestikühenduses kaiteks.
            Aga soojust konde peal tõesti ei eraldu!
            - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
            - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

            Comment


              #7
              Kõik õige aga konde kasutamine ballasttakina on natc kahtlane. Konde võrku ühendamisel tekib suur laadumisvool mis võib LED-i maha põletada. Sel juhul tuleks kasutada 2..3 dioodi järjestikühenduses kaiteks.
              Aga soojust konde peal tõesti ei eraldu!
              hoopis kondega jadamisi 1k takisti .vôi lisaks lediga paraleelselt konde panna, u 2x väiksem ,kui jadakonde
              Elu on nagu lintmakilt muusika kuulamine. Mida lõpupoole, seda kiiremini hakkab linti äraandev ketas pöörlema...

              Comment


                #8
                Kah hea lahendus!
                - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
                - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

                Comment


                  #9
                  Huvitav, mina sain 22k ja 2,1W takisti parameetriteks.
                  LED töötab vahelduvvooluga sama hästi kui alalispingel, ta lihtsalt ei kasuta päripingestavat võrguvoolu perioodi.
                  Lüliteid peaks olema 3- üks igale faasile. Neutraalile lõliti ühendamisel tekib lüliti OFF asendis olukord, kus dioodid on järjestikku (2tk) 2 faasi vahel ja saavad seega hoopis kõrgemat pinget.
                  kuid ma mõtlesingi lülitit mis oleks nende kolme lüliti eest

                  Comment


                    #10


                    kuid ma mõtlesingi lülitit mis oleks nende kolme lüliti eest
                    kui paned ainult nulljuhtmesse lüliti ja faasid olemas ja asi tasakaalus siis ei oma lüliti asend erilist tähtsust
                    Pead ikka faasid ära katkestama vôi releed kasutama..

                    .....odoot siis peaks ledid ära ju kustuma,kui lülitatakse nulli kasutatakse AINULT LEDE ja takistit (vool ei pääse siis ju ülejäänd kahe ledi kaudu tagasi)
                    aga...siis saavad nad 380V vastupinge
                    Elu on nagu lintmakilt muusika kuulamine. Mida lõpupoole, seda kiiremini hakkab linti äraandev ketas pöörlema...

                    Comment


                      #11
                      nojah aga siis ju LEDid ei kustugi ära!
                      - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
                      - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

                      Comment


                        #12
                        nojah aga siis ju LEDid ei kustugi ära!
                        Siis kustuvad, kui kasutad kolme ledi, kolme takistit ja ühte lülitit. Ledid ühendad katoodipidi kokku ja läbi lüliti nulli. Anoodidele läbi takkide faasid peale
                        Siis ei saa nilljuhtme katkestamisel dioodid põleda, kuna igas suunas on kas dioodi ühtepidi ja üks tagurpidi..aga seda ei soovita tekkiva vastupinge tõttu
                        Elu on nagu lintmakilt muusika kuulamine. Mida lõpupoole, seda kiiremini hakkab linti äraandev ketas pöörlema...

                        Comment


                          #13

                          kui paned ainult nulljuhtmesse lüliti ja faasid olemas ja asi tasakaalus siis ei oma lüliti asend erilist tähtsust
                          Pead ikka faasid ära katkestama vôi releed kasutama..

                          .....odoot siis peaks ledid ära ju kustuma,kui lülitatakse nulli kasutatakse AINULT LEDE ja takistit (vool ei pääse siis ju ülejäänd kahe ledi kaudu tagasi)
                          aga...siis saavad nad 380V vastupinge
                          kas siis tõesti pole olemas lülitit mis lülitaks 4 punkti kokku/lahku (neutraal ja 3 juhed led'idest) nii oleks kõik korras. ah jaa... kaitsmed igaks juhuks (?). ja ega maja ka tahtmist maha põletada ei ole (kasvõi takistite kuumusega)

                          neoonlampe leidsin ka nagu: http://www.tevalo.ee/cgi-bin/web_store.cgi...uest_button.y=0 kuid need on erinevate parameetritega ja ma ei oska valida

                          Comment


                            #14
                            olen kasutanud 220v olemasolu näitamiseks vene 2W-st takki ja umbes 15K, ei lähe ta eriti kuumaks midagi, saab ju pool perioodi, päripidi diood ka vajalik.
                            minu loogika järgi saab lüliti ühede kondaktidega hakkama, katkestatud kondaktide korral jääb kogu värk suletuks.
                            milleks lüliti, voolutarve 6W ju.
                            neoonlampide puhul vool olematu, takid umbes 200k.
                            aga neoonlambid pideva voolu all muutuvad tumeks kuidagi.

                            Comment


                              #15
                              milline oleks siis lõplik skeem, nii palju ma saan aru et:

                              L -> takisti -> diood -> valgusdiood -> N ?

                              Comment

                              Working...
                              X