Teade

Collapse
No announcement yet.

Estonia Stereo võimendiplokk projektikaks, kuidas seisukord piltidelt tundub?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Estonia Stereo võimendiplokk projektikaks, kuidas seisukord piltidelt tundub?

    Tere!

    Olen pikemat aega uurinud lampvõimendite eluolu järele ning tuli tahtmine võtta ette nii lihtsalt muusika kuulamiseks üks projekt. Sain pakkumise sellisele aparaadile nagu Estonia Stereo.
    Esialgne plaan oli aparaadist kasutusele võtta ainult võimendiplokk, raadio poole jätaks kunagiks hiljemaks, kui üldse, aparaat on seisnud sauna eesruumis.

    Nüüd mul on mõned küsimused, kas nende piltide põhjal on võimalik üldse umbkaudset seisukorda hinnata, kas seda aparaati on mõtet turgutama hakata?

    Kuidas trafod tunduvad? Kas see rooste siis on asi mida seal kindlasti olla ei tohiks, või võib seda julgelt ignoreerida, nagu mõnedes allikates soovitatakse?

    Kõrgepingest olen teadlik ja ka sellest, et kondekad tõenäoliselt lähevad vahetusse.

    Tänan.

    Click image for larger version

Name:	9ielc8bh0ud51.jpg
Views:	1
Size:	125,4 KB
ID:	883534
    Click image for larger version

Name:	7507z2bh0ud51.jpg
Views:	1
Size:	157,2 KB
ID:	883535
    Click image for larger version

Name:	ahyff1ch0ud51.jpg
Views:	1
Size:	246,4 KB
ID:	883536
    Click image for larger version

Name:	bbp59ybh0ud51.jpg
Views:	1
Size:	168,8 KB
ID:	883537
    Click image for larger version

Name:	csbj8och0ud51.jpg
Views:	1
Size:	233,5 KB
ID:	883538

    #2
    Vs: Estonia Stereo võimendiplokk projektikaks, kuidas seisukord piltidelt tundub?

    Ei tundu väga hull, kõik oleneb hinnast.

    Comment


      #3
      Vs: Estonia Stereo võimendiplokk projektikaks, kuidas seisukord piltidelt tundub?

      Pisike lamp taga keskel tundub peast olema halliks läinud.
      Minu soovitus on, mitte hakata raadiot juppideks lõhkuma ja ka kondekate vahetusse suhtuda pigem vajadusepõhiselt.
      Väljanägemine väga viisakas.

      Comment


        #4
        Vs: Estonia Stereo võimendiplokk projektikaks, kuidas seisukord piltidelt tundub?

        See halliksläinu on 6Х2П, üks kahest (AM/FM) detektorlambist ja helivõimendi tööd ei mõjuta.

        Comment


          #5
          Vs: Estonia Stereo võimendiplokk projektikaks, kuidas seisukord piltidelt tundub?

          No seda kõike on siin küll rõõm lugeda!

          Hinnapoolest saan omanikuks võrdväärselt kahe viina eest.

          Eks ma hoian kursis, sest ilmselt hakkan seda foorumit nüüd tihti külastama.

          Oli plaan lõpetada mingi kompaktse moodustisega, aga kui tegu tõesti pigem hästi säilinud eksemplariga, võin samas kõik elundid-jäsemed külge jätta küll. Paraku on puudu kõik periferaalid ja toitejuhe.

          Kas siin foorumis on olnud otseseid teemasi ka, kuidas vana lampraadio diagnostimise-katsetamisega pihta hakata? Kas ma pean arvestama, et asja käimapanemiseks peab mul olemas kindlasti muuttrafo, et aeglaselt pinget tõsta ja väljundi jaoks ostsillograaf/-skoop? Või on põhimõtteliselt asi nii lihtne, et saan hakkama testri, suvaliste kõllidega ja jootekolviga. Vabandan ette juba võhiklike küsimuste eest, eks ma paralleelselt tuhlan vanemate postituste seas.

          Info ja skeem:
          https://rem-tv.net/stuff/estoniya-stereo

          .
          djvu reader skeemi lugemiseks:
          https://windjview.sourceforge.io/

          Comment


            #6
            Vs: Estonia Stereo võimendiplokk projektikaks, kuidas seisukord piltidelt tundub?

            Aega on kindlasti nii palju ära lennaud, et kondekatest tuleks sul ära vahetada 6P14P ees olevad sidestuskondensaatorid, kui sa hakkad soojenedes kuulma, et heli hakkab moonutama, kuni selleni, et ei kannata kuulata. Toiteplokki on üldiselt pandud kvaliteetsemad elektrolüüdid ja neid tõesti ennem vahetada pole vajadust, kui kontroll pole nende vananemist kinnitanud. Siiski pilt ei pruugi tõtt õelda. Nt võib ikkagi vajalik olla trükiradade tinatamine lambipesade ümbruses või lambipesade välja vahetus portselanpesade vastu, mis peaks vähendama omaniku närvikulu. Kui ühekorraga ja teadlikult ette võtta need tööd, siis peaks tükiks ajaks rahu olema. Raadioosas olevad lambid vüib välja tõmmata, kui kasutust ei leia, sest see parandab võimsustarvet, samuti ka edasist külmjoodete tekke võimalust.
            Kui raadioosa korda tegemist ei välista tulevikus, siis soovitan ka kindlaks teha automaathäälestuse hammasrataste kulumisastet. Sellest sõltuvalt soovitan hakata otsima sama mooduliga hammasrattaid või masinaid doonoriks, kust sama suurte hammastega hammasrattaid võib leida. Treialit pead ilmselt nagunii tüütama, kui soovid et tulevikus jääks automaathäälestus mootoriga. Nii palju võin õelda, et sellise sammuga hammasrattaid võib veel leida vanadest mänguasjadest, tundmatutest nõukaaegsetest ülekannetest, kus nad eksisteerisid kus kurat kohtades ja tööstuslikes õmblusmasinates. Nii et aegsasti soovitan juba silmad lahti hoida, kui ei soovi teisi "estoniaid" doonoriks otsida.

            Saunaeesruumide kohta oman kogemusi selliseid, et isegi lühikeseks ajaks statsionaarselt jäetud elektroonika puhul võib ka heas korras näiva raadio p**** keerata. Nimelt sõltuvalt saunast, selle isolatsioonist ja ventilatsioonist võivad eesruumis asjad "higistama" hakata. Huvitav, mis seisukorras skaalaklaas ja kast on?

            Igaks juhuks ütlen veel et sellele raadiole on isegi eestikeelne raamat "Kõrgklassi stereoradioolad" õhuke punaste kaantega raamat, peaks pea igas raamatukogus saadaval olema. Kui õnnestub hankida siis soovitan võtta.
            viimati muutis kasutaja RaunoK; 30 07 2020, 17:12.
            Vahetada 350W lampvõimendi jääksoojust Kaja Kallase elektrimolekulide vastu.

            Comment


              #7
              Vs: Estonia Stereo võimendiplokk projektikaks, kuidas seisukord piltidelt tundub?

              Esmalt postitatud cooloox poolt Vaata postitust
              Hinnapoolest saan omanikuks võrdväärselt kahe viina eest.
              Siis pole muud kui hakka putitama, selle raha eest paremat lampidel elektroonika koolituse komplekti ei saa.
              Vanasti sai multimeetri ja kõrvaga hakkama, muidugi parem on kui mingi ossi moodi aparaat on olemas aga seda asendab väga edukalt suvalise arvuti helikaart ja vaba tarkvara, kui ainult väljundist mõõta signaali.
              viimati muutis kasutaja moi; 30 07 2020, 17:35.

              Comment


                #8
                Vs: Estonia Stereo võimendiplokk projektikaks, kuidas seisukord piltidelt tundub?

                Esmalt postitatud RaunoK poolt Vaata postitust
                Igaks juhuks ütlen veel et sellele raadiole on isegi eestikeelne raamat "Kõrgklassi stereoradioolad" õhuke punaste kaantega raamat, peaks pea igas raamatukogus saadaval olema.
                Ostas mitu tükki müügis. Link

                Comment


                  #9
                  Vs: Estonia Stereo võimendiplokk projektikaks, kuidas seisukord piltidelt tundub?

                  Käisin kunagi raadiolammutuses,nii et mul neid detaile igasuguseid jätkub.Kui on midagi puudu/vaja siis palun teata.Tel.53019044

                  Comment


                    #10
                    Vs: Estonia Stereo võimendiplokk projektikaks, kuidas seisukord piltidelt tundub?

                    Kindlasti küsi ka originaal kõlareid, ehk leiab needki kusagilt ülesse.

                    Väärt raadio, mille rikkumist kunagi kindlasti kahetseksid.

                    Comment


                      #11
                      Vs: Estonia Stereo võimendiplokk projektikaks, kuidas seisukord piltidelt tundub?

                      Kõllide teemal sai juba vesteldud, need olla koos majaga maha müüdud kellelegi. Tore oleks neid omada küll, aga samas siis oleks mul veel suurem kola kaasas tassida. Aga eks ma hoia silmad lahti. Olen nagu kuulnud et lampvõimenditele eelistatakse kõrge tundlikkusega kõlareid >90dB. Tulevikus plaanin ka seda arvesse võtta, mõtlen nt. Klipsch-ide peale.

                      Raadio, niipalju kui ma talle otsa vaatasin siis mingi osa tast on hea ja on ka mõningaid esialgseid veidrusi ja vigu mis niisama vaatlusel silma hakkasid:

                      Vasakpoolse kanali väljundipesad on sisse puruks vajutatud - muideks, mis oleks üldse hea standard millega neid asendada? RCA? Banaan? Mingi spetsiaalne keeratav mutter? Või peaks jääma puristiks ja proovima asendada samaga?

                      Nagu ka juba mainiti siis 6Х2П topeltdiood on peast halliks läinud, põhjuseks on suur pikkupidine mõra, mis mööda lambiklaasi jookseb.

                      Kõhualune plaat on mõlkis ja nõukaaegsed kruvid on imelikult nurga all sisse keeratud, ilmselt kogu šassii või lülitite osa on kuidagi kas kerkinud üles või midagi, äkki puidu paisumisel või on alla laksu kirja saanud, nupud on kerge nurgaga ülevalt alla ja käivad seetõttu üpris raskelt.

                      Nöör on maas, kanalite indikaator ei liigu nuppu keerates. Mootor siiski tundub ilus ja sujuvalt käivat, hammasrattapuru ei paista.

                      Tean et toodeti neid umbes 35000 eksemplari, tean et erinevas seisus on neid ostas liikunud hinnavahemikus 20-400 € sõltuvalt komplektsusest ja seisukorrast. No eks ma jätan ta esialgu siis vähemalt sellisesse seisukorda, et kes tast kunagi 100% välja tahab võtta siis on tal see võimalus.

                      Panen siis mõned pildid ka mis ise lisaks tegin, pole kahjuks aega ega võimalust koheselt nokitsema hakata.
                      Click image for larger version

Name:	116588279_725358274966333_5455100459723529_n.jpg
Views:	1
Size:	224,7 KB
ID:	872809Click image for larger version

Name:	116629827_289758292111651_448794450575526963_n.jpg
Views:	1
Size:	286,7 KB
ID:	872810Click image for larger version

Name:	116716201_279618403324436_7053232159960242543_n.jpg
Views:	1
Size:	229,4 KB
ID:	872811Click image for larger version

Name:	116797943_298482361255691_2989405751429980252_n.jpg
Views:	1
Size:	245,2 KB
ID:	872812Click image for larger version

Name:	116502969_327786221593023_1509697763019930531_n.jpg
Views:	1
Size:	202,4 KB
ID:	872813

                      Comment


                        #12
                        Vs: Estonia Stereo võimendiplokk projektikaks, kuidas seisukord piltidelt tundub?

                        Kui plaanid RCA'sid paigaldada siis tee seda nii, et ei rikuks originaali ära.
                        Ehk saad lõigata mõne kaabli pooleks ja otsad joota võimendisse.

                        Comment


                          #13
                          Vs: Estonia Stereo võimendiplokk projektikaks, kuidas seisukord piltidelt tundub?

                          Esimese postituse viimaselt pildilt on näha, et mõnede skeemielementide (eriti kondensaatorid) jalad on läinud roheliseks. Need tasuks läbi loksutada ja puhastada, sel oksiidil on kombeks jalg lõpuks läbi närida.
                          73lpiC3kCzI 1hz9KtdUAoU FHo6rXLHNTU
                          ATiP1pN4XeM

                          Comment


                            #14
                            Vs: Estonia Stereo võimendiplokk projektikaks, kuidas seisukord piltidelt tundub?

                            Update: müüsin aparaadi küll maha, aga las informatiivsuse kohalt jääb teema alles. Läksin seda teed, et ehitada ise lampvõimendi kuna minujaoks aparaat mingit sentimentaalset väärtust ei omanud ja ei soovinud rikkuma hakata. Tänud vastajatele!

                            Comment


                              #15
                              Vs: Estonia Stereo võimendiplokk projektikaks, kuidas seisukord piltidelt tundub?

                              Mina vahetasin küll need väljundipesad välja, esiteks, kuna neid kitsaid pistikuid polnud kusagilt võtta, teiseks ära ratsitud 230V pistik poleks ka eriti päästnud. Aja jooksul lähevad pesade klemmid laiali ja ühendus kaob kasvõi ukse prõmmu peale. Mina asendasin need kruviklemmide vastu. Ühendus on kindel kuid ühendamine eriti mitte, sest liiga lähestikku teineteisele ja kastile, et kinni keerata.
                              Vahetada 350W lampvõimendi jääksoojust Kaja Kallase elektrimolekulide vastu.

                              Comment

                              Working...
                              X