Teade

Collapse
No announcement yet.

E80CC kasutusvõimalused

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    E80CC kasutusvõimalused

    Tegin oma lambivarudes põgusa inventuuri ja leidsin portsu Tungsram`i kaksiktrioode E80CC.
    Oletan, et peaks sobima kasutada eelastmes (a la 6Н1П, 6Н2П asemel).
    Ons kellegil olnud kokkupuuteid, kõlbavad, ei kõlba?

    Meeles mõlgub mõte kokku laduda lampidel kitarrivõim. Tuttav kodune kitarrist on arenenud ja paistab, et rõhuasetused hakkavad heli kvantiteedilt kvaliteedi poole nihkuma

    P.S.Lampide andmeid otsides sattusin sellisesse kohta
    http://www.ginko.de/user/franz.hambe...ren/liste.html
    Üsnagi põhjalik lehekülg, ehk pakub huvi.

    #2
    Tervitus!

    Oletan, et peaks sobima kasutada eelastmes (a la 6Н1П, 6Н2П asemel).
    Eelasastmes jah aga kumbagi nimetatud lampi asendama ei sobi, eriti 6Н2П-d.
    Iseenesest on tegu SQ lampidega, mõeldud pro-seadmetesse, eluiga üle 10000h.
    Kui ehitada eelvõim/võimsusvõimu sisendaste nende jaoks, miks mitte, võimalik, et on head. Tasub proovida kindlasti.

    Comment


      #3
      Kangekaelselt ladusin kokku kidravõimu maketi. Kaks järjestikust eelastet E80CC-ga, SE lõpp EL84-ga pentoodlülituses. Tämbriteta, sest polnud sobilikke potekaid käepärast.

      Selleks, et signaal (siinus) eelvõimu väljundis hakkaks ilmutama piiramise märke, on vaja sisendisse anda vähemalt 190 mV
      Kahe astme üldine võimendus ca 50 dB, seda on ilmselt vähe. Mida tegelikult oligi oodata, sest E80CC võimendustegur on 27 selles rollis sageli kasutatava 12AX7 100 vastu.
      Seega selline rakendus pole ilmselt mõtekas.
      Aga põnev ja huvitav oli Ei olnud varem lampidega niimoodi mänginud.

      Comment


        #4
        Kuule, mul on üks 12 voldi peal töötav näljase-plaadi-põhimõttega lampeffekt. Viga on selles, et mul enda 12AX7-d annavad liiga palju distortsiooni ning ma olen otsinud sinna väiksema gainiga asendust.

        Kui sul neid liiga palju on, äkki saadad ühe mulle proovimiseks... B-)


        ----------
        Jimbo

        Comment


          #5
          Originally posted by @ndres@Apr 19 2005, 01:13
          Selleks, et signaal (siinus) eelvõimu väljundis hakkaks ilmutama piiramise märke, on vaja sisendisse anda vähemalt 190 mV
          Miks sa eelvõimu piirama ajad? IMHO kitri puhul on pigem mõnusam situatsioon see, kus lõpp piirama läheb, kuid ühetaktilise lõpu puhul jääb ka sellele pisut kehv maik juurde, kuna sümmeetria kaob ära ning saadav moonutus on ikkagi pisut "kägisev".
          Varsti hakkab Narva elektrit edastama ka hõbekaablit mööda... audiofiilidel jällegi pidu

          Comment


            #6
            Sama siin. Jumaldan lõppvõimu ooverdriivi. Aga tahtmised on erinevad. Eelvõimukärinaga saab sellist teravamat metallica-laadset heli. Lõppvõim on paalju pehmem ning sobiv ntx bluesi jaoks.


            -----------
            Jimbo

            Comment


              #7
              Selgituseks niipalju, et ei ole kahjuks ühtegi "päris" combot näppima juhtunud, pilli ka ei mängi
              Originally posted by rnx@Apr 19 2005, 11:11
              Miks sa eelvõimu piirama ajad? IMHO kitri puhul on pigem mõnusam situatsioon see, kus lõpp piirama läheb, kuid ühetaktilise lõpu puhul jääb ka sellele pisut kehv maik juurde, kuna sümmeetria kaob ära ning saadav moonutus on ikkagi pisut "kägisev".
              Loogiliselt võttes, kui piiramine jätta lõppvõimule, siis soovitud kõla tekib ju ainult ühel kindlal helitugevusel? Milleks siis Gain (mõnel ka Gain2) ja Master poted?
              Kas on erinevad kontseptsioonid - lähenemised asjale?
              Ühetaktilisest lõpust - signaali piiramine on tõesti ebasümmeetriline. Lisaks ei õnnestunud 6П14П-st nn. silma järgi puhast siinusvõimsust suurt üle 2 W saada. Anoodpinge ca 250V, optimaalseks katoodvooluks osutus 38 mA, ilmselt oleks vaja väiksema näivtakistusega väljundtrafot, praegune on ca 9 kilooomi.

              Tuleb vist hankida kusagilt vastastaktastme jaoks sobilik trafo Signaali lihtsalt üles võimendada jõuab eelaste tegelikult küll.

              Comment


                #8
                Ma arvan, et siin on tegu lihtsalt minu "vanakooli" lähenemisega. "Master" jms. poted on tõesti eelvõimu piirama ajamiseks, aga minu jaoks on eelvõimu moonutus sama hea, kui transi omagi. Lihtsalt oleneb, mida sulle meeldib mängida, metallistid ei saagi ilmselt ilma selleta, et ka eelaste on kinni aetud...
                Varsti hakkab Narva elektrit edastama ka hõbekaablit mööda... audiofiilidel jällegi pidu

                Comment


                  #9
                  Originally posted by @ndres@Apr 19 2005, 20:59
                  Lisaks ei õnnestunud 6Н14П-st nn. silma järgi puhast siinusvõimsust suurt üle 2 W saada. Anoodpinge ca 250V, optimaalseks katoodvooluks osutus 38 mA, ilmselt oleks vaja väiksema näivtakistusega väljundtrafot, praegune on ca 9 kilooomi.
                  Vastastakt variandis ongi umbes 9 koomi õige takistus 6N14P-le pentoodina, SE-ga on umbes 4,5 k.

                  Edit: siin ajasin nüüd küll 6N14P ja 6P14P sassi (häbi, häbi: 6N14P pentoodina), 4,5k käib ikka 6P14P kohta.

                  Comment


                    #10
                    Kaevasin kultuurikihis ja leidsin ka mõne poolpiduse 6Н2П.
                    Asendasin, proovisin - parim neist näitas astme võimendustegurit 56 E80CC 20 vastu.
                    Järeldus siit ühene - kitarrivõimu pole E80CC-l siiski asja

                    Lootus jääb, et saab kasutada nn. harilikus lampvõimus. Googeldades vihjeid leidub.

                    Comment


                      #11
                      Kes teab, selle lambi võimendustegur on sarnane 12AU7-ga (19). Ning 12AU7't kasutatakse kitarrivõimudes AX'ide väljavahetamiseks, kui soovitakse distortsiooni vähendada ning heli mahedamaks muuta.

                      Kohe varsti avaneb mul võimalus neid järele proovida. Nii oma Tube Driveris kui ka võimus. Vaatame, kuidas käitub.

                      ---------
                      Jimbo

                      Comment


                        #12
                        Katsetasin edasi - tinutasin maketi ümber nn. tavaliseks SE võimuks. Eelaste siis E80CC, lõpus 6П14П, trafoks ТВЗ-1-9. Täitsa töötas

                        Otsustasin proovida 6П14П asemel 6П3C - üllatuseks väljundvõimsus hoopis langes? Pärast mõningat pusimist ja toitepinge tõstmist 260-lt 320-le voldile õnnestus saavutada napp watt.
                        Küsimus - kas piirajaks on kasutatud tagasihoidlik väljundtrafo?

                        Lõppastme skeem on umbes-täpselt selline (tegelikult ka üldine plaan sarnane tollele kritseldusele).
                        Katoodtakisti 315 oomi, pingelang sellel 20V, katoodvool siis ca 64mA. Kus suunas edasi proovida, 6П3C trioodina SE lülituses peaks teoreetiliselt ju 3-5 W andma?

                        Edit: Esmalt oli lõpulambina kasutusel ikka pentood 6П14П (mitte kaksiktriood 6H14П), parandasin ka varasemas postituses ära.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by @ndres@Apr 27 2005, 23:39
                          Otsustasin proovida 6Н14П asemel 6П3C - üllatuseks väljundvõimsus hoopis langes? Pärast mõningat pusimist ja toitepinge tõstmist 260-lt 320-le voldile õnnestus saavutada napp watt.
                          Küsimus - kas piirajaks on kasutatud tagasihoidlik väljundtrafo?
                          Uuri kas väljundpinge amplituudi hakatakse piirama lõpulambi sisendi või väljundi ületüürimise tõttu.
                          Ossiga läbi konde saab selgeks.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by moi@Apr 28 2005, 10:03
                            Uuri kas väljundpinge amplituudi hakatakse piirama lõpulambi sisendi või väljundi ületüürimise tõttu.
                            Ossiga läbi konde saab selgeks.
                            Paistab et sisendis. Piirama hakkab võrepinge vahelduvkomponendi väärtusel 14V, see teeb amplituudväärtuseks ca 20V. Et eelpinge on ka 20V, siis järelikult tüüritakse 6П3C nn. lõpuni välja.
                            Eelaste tühjalt (koormuseks ainult järgmise astme võretakisti) annab kuni 30V siinust.
                            Mis juhtub võretakistusega, kui võrepinge läheb positiivseks? Kas peabki eelastme väljundsignaali ühelt poolt lõikama hakkama?

                            Häda vist ikka selles, et väljundtrafo liiga suure takistusega? Ei koorma lampi optimaalselt?

                            Comment


                              #15
                              Ilmselt nagu tavaliselt on mitu põhjust.
                              Kui sisendpinge amplituud läheb eelpingeni ja väljund ikka oma maksimumi ei saavuta tuleks natuke eelpinget suurendada. Kontrolli anood karakteristikult üle milline peab õige trafo koormus olema ja milline eelpinge.
                              Venelased annavad 6П3C-le:
                              http://www.audiomagazine.ru/ss/voprotv
                              eelpinge -38V > -55V ja Ri 1450 oomi, ehk koormus võiks olla umbes 2..3x 1450 oomi.
                              Võretakistus läheb väikseks positiivse pinge puhul ja tekkib võre vool.

                              Comment

                              Working...
                              X