Teade

Collapse
No announcement yet.

UKV 1-03 ümberhäälestus

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    UKV 1-03 ümberhäälestus

    Sama teema leidsin kuskilt arhiivist aga targemaks ei saanud. Umbes nädalapikkuse soperdamisega olen saanud asja niikaugele, et ostsillaatori häälestusega saab kätte kõik sagedused aga pisike jama on. Nimelt ei suuda ta katta kogu sagedusala. Saab kätte umbes 17 MHz. Pooliga saab seda riba nihutada. Trimmerkondet enam ei ole, sellega oli riba kuskil 14 MHz. Aga tahaks tervet riba korraga kätte saada. Venelaste foorumites olen ka sobranud. Ka seal ei saa ma oluliselt targemaks. Soovitusi on küll aga need käivad üksteisele risti vastu ja niipalju kui olen proovinud ei saa ma seda riba ikka laiemaks. Ehk mõistab keegi aidata või mingi viite anda. Häälestamiseks kasutan mõõteriistade puudumisel tavalist skannerit ICOM- PRC1000. Sellega näeb ära, mis sagedusele segusti on seatud. Muidugi pole välistatud, et see skeem ongi juba rauas sedasi realiseeritud, et minu tahtmine on võimatu.
    viimati muutis kasutaja Scott; 21 m 2011, 03:30. Põhjus: segisti>segusti

    #2
    Vs: UKV 1-03 ümberhäälestus

    Ei ole hetkel skeemi käepärast aga tuleb suurendada kattetegurit. fmax/fmax. Selleks tuleb suurendada muutuva elemendi osakaalu. Üritan oma vanad materjalid üles otsida.

    Comment


      #3
      Vs: UKV 1-03 ümberhäälestus

      See on üsna loogiline aga kühvel ongi selles, et ma ei suuda sealt enam midagi välja võtta, mis varikapi mahtuvust rohkem esile tõstab. Kui ma pooli induktiivsust veelgi vähendan siis läheb kogu võnkumine üleüldse liiga kõrgele sagedusele. Skeemiga on aga kurb lugu. Ilmselt peab maha joonistama. Hetkel olen suutnud leida 2 skeemi, millest üks on kohe kindlasti mingi jama. Teise kohta on kah küsimusi, kuna sellele viidates on vene foorumites juhised aga detailid ise on küll selliste numbritega, mida skeemil ei olegi.

      Comment


        #4
        Re: Vs: UKV 1-03 ümberhäälestus

        Esmalt postitatud dumb_user poolt Vaata postitust
        ..... Skeemiga on aga kurb lugu. Ilmselt peab maha joonistama. Hetkel olen suutnud leida 2 skeemi, millest üks on kohe kindlasti mingi jama. Teise kohta on kah küsimusi, kuna sellele viidates on vene foorumites juhised aga detailid ise on küll selliste numbritega, mida skeemil ei olegi.
        Aga milline siis sobib? Ehk see? Mingeid vihjeid veel?
        Elektroonika töötab suitsu baasil.
        Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
        Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

        Comment


          #5
          Vs: Re: Vs: UKV 1-03 ümberhäälestus

          Mille seest selline pärineb. Kas sellise skeemiga http://www.transformersonline.ru/tra...17/index.shtml. Olen "укв-1-1E" nominaalid üles kirjutanud. Ostsillaatoris varikapiga paralleelis olev konde väiksemaks, järjestikust kondet suuremaks.

          Comment


            #6
            Re: Vs: UKV 1-03 ümberhäälestus

            Ennist andsin ilmselt vale, aga ehk on nende hulgas...
            viimati muutis kasutaja fre; 20 m 2011, 21:19.
            Elektroonika töötab suitsu baasil.
            Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
            Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

            Comment


              #7
              Vs: Re: Vs: UKV 1-03 ümberhäälestus

              #5 nimega posti hulgas on kõige rohkem kattuv skeem. Plokk ise on Radiotehnika tuunerist pärit, seega ei usu hästi, et ta seal #6 posti nimekirjas on. Kuna seal on portatiivsed asjad, ehk siis patareidega asjad aga tol plokil on häälestuspinge kuni 28 V.
              Ise olen hetkel pidama jäänud selle skeemi juures http://www.cqham.ru/rx/rr72.djvu Ja seda skeemi mingis venelaste foorumis jälgides sõitis mul katus ära kui automaathäälestuse puhul hakati rääkima, et tuleb C19 vähendada. Mina pakun C25. Edasi näpiti L6 ja sellest ei saanud ma üldse aru. See on juba 10,7 MHz peale häälestatud ja seda ei pea enam kuskil kruvima.
              Hetkel on segistist järgi vaid pool L4, millel on järgi 3 keerdu, C15 väärtuseks on 27pF ning C18 ja C20 on välja võetud. Tulemus on selline nagu ma kõige esimese kirjas kurtsin. Tõsi küll, laiskusest pole ma veel skeemi hakanud plaadilt maha joonistama, kuna mingite pisteliste kontrollidega on see skeem "rauaga" kokku sobinud. Ja seega tegin järelduse, et see on ka õige skeem.

              Comment


                #8
                Vs: Re: Vs: UKV 1-03 ümberhäälestus

                Esmalt postitatud dumb_user poolt Vaata postitust
                ...C15 väärtuseks on 27pF ning C18 ja C20 on välja võetud. ...
                Selle skeemi järgi on tegu varikapiga järjestikuse kondekaga, skeemil mahtuvusega 82 pF. Olen tehases 100MHz-le ehitatud plokis "укв-1-1" mõõtnud selle järjestikuse kondeka mahtuvuseks 130 pF. Soovitan proovida. Trimmerkonde oli seal alles - 2/7 pF. Poolil 3,25 keerdu.
                Edit: Arvutasin veidi. Kogumahtuvus kahe järjestikuse konde puhul 1/C=1/C1+1/C2. C1-konde, C2-varikap
                Oletame et varikapi mahtuvus muutub 10-100pF. Arvutame kogumahtuvuse C kui C2=10pF ja C2=100pF ja kogumahtuvuse muutuse.

                C1- C2- C- C2- C- Muutus
                27 -10- 7,3- 100- 21- 2,9x
                82- 10- 8,9- 100- 45- 5x
                130- 10- 9,3- 100- 56- 6,1x
                viimati muutis kasutaja aqv; 20 m 2011, 22:58.

                Comment


                  #9
                  Vs: Re: Vs: UKV 1-03 ümberhäälestus

                  Esmalt postitatud dumb_user poolt Vaata postitust
                  Ise olen hetkel pidama jäänud selle skeemi juures http://www.cqham.ru/rx/rr72.djvu .....
                  Hetkel on segistist järgi vaid pool L4, millel on järgi 3 keerdu, C15 väärtuseks on 27pF ning C18 ja C20 on välja võetud. Tulemus on selline nagu ma kõige esimese kirjas kurtsin. Tõsi küll, laiskusest pole ma veel skeemi hakanud plaadilt maha joonistama, kuna mingite pisteliste kontrollidega on see skeem "rauaga" kokku sobinud. Ja seega tegin järelduse, et see on ka õige skeem.
                  L4 on seal ostsillaatori võnkeringi pool, segustumine toimub transistori baasil.
                  88...108MHz vastuvõtuks peaks ostsillaatori katteulatuseks saama 77,3...97,3MHz,
                  reserviga veidi laiemalt isegi, nt. 77.0...97.6MHz.
                  Mina oleks püüdnud trimmeri C20 siiski säilitada, vaid C18 oleks kindlasti välja võtnud.
                  C15 ehk ei saa nii väikest panna, suurema sidestusega on ikka suurem kattetegur.
                  C25 saaks ka tunduvalt vähendada, see oleks abiks, ASR jääkski muidu tal liiga äge...
                  Elektroonika töötab suitsu baasil.
                  Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                  Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                  Comment


                    #10
                    Vs: Re: Vs: UKV 1-03 ümberhäälestus

                    Võib olla see varikap KBC111 mahtuvuse muutumine ei ole nii suur, kui vaja. Katseta mõne sellisega, mille mahtuvuse muutumise koefitsent oleks võimalikult suur. Vene omadest vist KB109 oli üks selline, kasutati telekate kanaliplokkides. Kui see varikap piisavalt mahtuvust ei muuda, ei aita ka kondede mahtuvuse valik.

                    Comment


                      #11
                      Vs: Re: Vs: UKV 1-03 ümberhäälestus

                      Varikap võib sama jääda, aga sidestada on vaja tugevamalt.
                      Ma ei imestaks kui sinna isegi originaal 82pF jääks.
                      Elektroonika töötab suitsu baasil.
                      Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                      Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                      Comment


                        #12
                        Vs: Re: Vs: UKV 1-03 ümberhäälestus

                        Nonii, leidsin omaaegsed märkmed üles. Just selliseid olen
                        isegi mitu ümber häälestanud, kirjas niisugused toimingud:
                        Eemaldatud - C1, C3, C14 ja C18.
                        L4 ülevalt 2 keerdu vähemaks.
                        C9 uus 3,9pF.
                        C15 uus 360pF!
                        C25 uus 3,3pF.
                        Seejärel häälestamine tavapärane, trimmeritega ja südamikega.
                        Saavutatud vastuvõtuala 86,4...108,9MHz.
                        viimati muutis kasutaja fre; 21 m 2011, 00:13.
                        Elektroonika töötab suitsu baasil.
                        Tähendab - igasse detaili on doseeritud täpne kogus suitsu.
                        Kui mõnest suits välja lasta, siis värk enam ei käi.

                        Comment


                          #13
                          Vs: Re: Vs: UKV 1-03 ümberhäälestus

                          Eks ma proovin selle kõige viimase posti andmete põhjal. Häälestamine saab ka muidugi lõbus olema ...
                          Varikap ise http://www.chipdip.ru/product/kvs111a.aspx

                          Samas tänud kõigile kaasamõtlejaile. Kunagi ammu ammu, umbes 20 aastat tagasi sai seda kõike koolis õpitud aga praktikat pole väga pikalt olnud ja nii see asi meelest maha läheb. Nagu näha ei suutnud ma seda isegi õigesse "osakonda" poetada. Video või tele ei puutu justkui üldse asjasse. Või noh, originaalis käis sealt plokist ETV hääl läbi ...

                          Comment


                            #14
                            Vs: UKV 1-03 ümberhäälestus

                            Härrased!
                            Pisike teemalähedane küsimus! Kas kellelgi on kogemusi pillide "Leningrad-010" või "Leningrad-015" UKV ploki (nood on ühesugused) ümberhäälestamisel? Proovisin, aga ei õnnestunud. Tulin järeldusele, et montaažimahtuvused mõjutavad tulemit väga palju, sest asi töötab väljatransidel, keerdude arv ja mahtuvused väikesed. Väljavõte poolidel tuleb teha ka kusagil 1/3 -1/4 keerult. Eriti palju trükiplaat sellist väntsutamist ei kannata. Nii ma uuringi teiste kogemusi! Bipolaartransidel plokkidel olen siiani kõigil vajaliku sageduskatte taganud. Tänan ette abi eest!

                            Comment


                              #15
                              Vs: UKV 1-03 ümberhäälestus

                              Pisut OT, aga kui veel nätsutada tahad, siis vähemalt üks (teine on kadunud) puutumatu ootab nätsutamist. Keegi pole tahtnud, aga vedeleb.

                              Comment

                              Working...
                              X