Teade

Collapse
No announcement yet.

S-90 bassikas ja kirst

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    S-90 bassikas ja kirst

    Paar aastat tagasi sai Noorest Tehnikust S-90 bassikas ostetud.Algul oli s-90 bassikas 18l kastis. Kuid siis tekkis mõte ehitada veitsa suurem kast. Kuna tegu oli huupi tegemisega ja kõlli valjuka andmeid päris täpselt ei teadnud - alustasin kasti mõõtmetest 1000x500x384 (välised). Nii ligikaudu 140L. BB6 proovisin kõik läbi audese 10"-sega, tahtsin 4orderbandbass kasti teha (soovituslik maht 159L) .BB6 sai maht 140L viidud, hertsid olid 28 ja 74. Esimese kambrer 98l ja teine 42l. Sai siis prooviks kokku kruvitud, toed sisse et ei kast ei väriseks(vaba maht nüüd kuskil 130l kanti, ilma akustilise isolatsioonita) .Sihuke mahlane madal sumin oli küll, kuid mats kadus ära. Siit küsimus: Kas sagedused said liiga madalad?
    Proovisin ka sama mahuga inverter tüüpi, tulemus enamvähem sama, ainult heli oli tugevam.
    Või on hoopis asi selles: Kasutan resiiverit, sealt läheb subaka august radiotehnika võimendisse(Radiotehnika ise mingi 30w vist).Äkki raditehnika s****b midagi ära, et ei lasegi mingis madalamast sagedusest kõrgemale (jääbki mingi umina tasemele???
    Kas kasti suurde ruumalasse kaob mats ära??? Viitsi teda nüüd pooleks ka saagida. Keegi rääkis kuskil teema all liivaga täitmisest?

    #2
    Tjah, arvan et tüüpiline bandbassi viga. Olen teinud 3 bandbass kasti ja ainult üks mängis väga hästi, üks enam-vähem ja ühest tegin ümber inveterkasti. ;D
    Aga... millegi pärast tundub mulle et su kasti maht on liiga suur. Peaks väiksem olema ja kasti häälestussagedused kõrgemad. Bandbass tähendabki seda, et kõlar mängib teatud sagedusribas - ülemine ots lõigatakse ära kasti iseärasuse tõttu ja ka madal ots saab lõikamise osaliseks. Tavaliselt on häälestussagedus kusagil 50 Hz kandis(selles kambris, kus on toru). Bandbassi eeliseks on see et tõnuu sellisele kasti ehitusele saab sealt väga kõrge rõhu kätte. Lisaks veel see et just häälestussageduse piirkonnas on helirõhu tase 6 dB või rohkemgi kõrgem ülejäänud sagedusribast.
    Üldiselt olen loobunud bandbassi ehitusest, sest liiga keeruline ja erinevad programmid annavad väga, isegi liialt erinevad parameetrid kasti ehituseks. Pealegi kuid inverterkast õieti teha, saab sealt väga korraliku bassi kätte.
    Ja liivaga täitmine on mõeldav ainult toas - autos olles on mõtetu(suur bensiinikulu ja kaalujaotus läeb paigast). Loomulikult tuleb see osa mis liivaga täidetakse eraldada üldisest kastist, muidu on valjukas kohe õhtal.
    Aga stabiilsust annab liivaga täitmine küll.
    Erinevad audio-videolahendused, helisüsteemide projekteerimine, konsultatsioon, audio-videotehnika paigaldus, häälestus, kõlarite ehitus, mööbel - http://sac.ee/
    indrek@sac.ee, +3725174765

    Comment


      #3
      bandpass'i ei saa huupiteha.. ma isegi ei julgenud seda siis teha,kui progre mõõdud välja arvutas... s90bassikale sobib hästi inverterkast.. ise olen sellest subbarit teinud ja tulemus oli väga ´hea. aga mõõte ei mäleta enam..

      Comment


        #4
        Noh siin just ju üks teema S90ne bassika kohta.
        Muidu aga 40 liitrine kast ja inveteri mõõdud:
        D = 100 mm, L = 150...200 mm.
        Erinevad audio-videolahendused, helisüsteemide projekteerimine, konsultatsioon, audio-videotehnika paigaldus, häälestus, kõlarite ehitus, mööbel - http://sac.ee/
        indrek@sac.ee, +3725174765

        Comment


          #5
          kle Intz. Mis selle (45 liitrit ja toru d=100 mm ja l=200mm) puhul saavutab ? kas madala macu + mürina või kõva paugu ?
          kris@andmevoog.eu

          Comment


            #6
            Need peaksid olema originaal kasti mõõdud. Võib olla on mitte nii väga madal tümin, kui just see paugu ja tümina vahepealne kombinatsioon.
            Päris hea tulemuse peaks andma selline asi: vahele panna high-pass filter kusagil 30...35 Hz vahel, et lõigata ära inframadalad võnkumised. Sellega muutub bassi käik ühtlamaks ja konkreetsemaks, ühtlasi saab sisse lasta ka suuremat võimsust.
            Ise olen S90 membraani ülevärvinud ja tulemus oli järgmine: kui enne oli just rohkem selline vastik madal müdin, siis pärast muutus bass konkreetsemaks ja ka mingil määral sai rohkem võimsust sisse lasta.
            Erinevad audio-videolahendused, helisüsteemide projekteerimine, konsultatsioon, audio-videotehnika paigaldus, häälestus, kõlarite ehitus, mööbel - http://sac.ee/
            indrek@sac.ee, +3725174765

            Comment


              #7
              No selle kasti ehitan ära igaljuhul !

              Mis laadi värviga sa toda membraani värvisid ? See lisab raskust ju mingil määral ?

              Filtritega see jama, et pea täpselt päris seda elektroonika ehitust e. siis filtrite ja muu sarnase tegemist ei võta hästi
              kris@andmevoog.eu

              Comment


                #8
                Värviks oli valge alküüdvärv. Loomulikult lisab see raskust, see aga asja nõks ongi. Ja kindlasti jäta kummiosa värvimata - see las olla origiaalis.
                Filtri arvutus on tegelikult lihtne, aga arvutustehteid ma arvan jagavad mõned teised tüübid siin foorumis paremini.
                Muidu ma otsin valemid välja ja annan teada.
                Erinevad audio-videolahendused, helisüsteemide projekteerimine, konsultatsioon, audio-videotehnika paigaldus, häälestus, kõlarite ehitus, mööbel - http://sac.ee/
                indrek@sac.ee, +3725174765

                Comment


                  #9
                  okay !

                  [img]www.hot.ee/djdixo/s90.jpg[/img]

                  Mis sa arvad kas on hüvä nii ?
                  kris@andmevoog.eu

                  Comment


                    #10
                    Need sisemised mõõdud? Kas laius natuke kitsaks ei jää, sest bassika enda läbimõõt juba 250 mm.
                    Aga tead mis mõtle selle peale et paigutada bassikas nagu põranda poole. Siis kuulamise järgi häälestad välja kõrguse ja ongo korras. Korra ma proovisin sellist asja sama kõlariga ja siis oli hea tulemus kui toetus maast 3 cm kõrgustele piikidele. Piikideks olid küll mul kruvid, sest õhe piigi kinnituskomplekt on 30 raha, neid aga tarvis 4 tükki...
                    Või siis teine variant - nii bassikas kui toru kasti alla, põrandale taguma. Ise teen kõik subbakad sellise disainiga ega mõtlegi millegi muu peale.
                    Kolmas variant on panna ainult toru põranda poole, valjukas jääb sinna ettepoole.
                    Selle suunaga põranda poole variandi plussiks on see et tekib liaresonants ja lisa rõhk, mis süvendab bassihelisid veelgi. Ja veel see et lihtsam on viimistleda.

                    Muidu on jah mõte sul õige - ruumala klapib ja mõõdud kah enam-vähem head.
                    Erinevad audio-videolahendused, helisüsteemide projekteerimine, konsultatsioon, audio-videotehnika paigaldus, häälestus, kõlarite ehitus, mööbel - http://sac.ee/
                    indrek@sac.ee, +3725174765

                    Comment


                      #11
                      jah ma ise ka jäin mõtlema, et laius natuke väikseks jääb :P aga ma mõtlesin et laius 27 cm ja sygavus 33 cm peax klappima.... ma arvan, et teeme selle toru põrnada poole variandi... aga kui kõrgele see kast siis ehitada maast, et vastu maad siis pole ju kasu.... ja pilte teeme ka töö käigust... ;D
                      kris@andmevoog.eu

                      Comment


                        #12
                        piltide tegemine on väga hea mõte.. kahjuks ise koonerdasin piltidega,kui endale kõlarit tegin..

                        Comment


                          #13
                          Aitäh vastuste eest! Ise vaatasin ka et see kast jääb 40...50l kanti. Aga see oli rohkem proovimise ja katsetuse asi. Ega's midagi - kast pooleks ja kogulugu.
                          Kes on veel horn'i tüüpi kõlarikastide ehitusest huvitatud siis vaadaku siia http://pierremarie.ducrot.free.fr/ les liens'i alt.

                          Comment


                            #14
                            Ma arvan et kõige parem oleks kõlari kõrgus maast paika panna kõrgust muutes, aga samas arvan et üle 3 cm. see ei ole.

                            Ahjaa, mõtmed muidu jah parajad.
                            Erinevad audio-videolahendused, helisüsteemide projekteerimine, konsultatsioon, audio-videotehnika paigaldus, häälestus, kõlarite ehitus, mööbel - http://sac.ee/
                            indrek@sac.ee, +3725174765

                            Comment


                              #15
                              kuna nii suure kirstuga on tegemist, siis soovitaks aretada midagi põhimõtte poolest sellist eksperimendi mõttes

                              http://www.decware.com/dbk12.htm
                              KES SOOVIB, SEE PROOVIB

                              t-linespeakers.org

                              Comment

                              Working...
                              X