Teade

Collapse
No announcement yet.

LP mürad ja dünaamika

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    LP mürad ja dünaamika

    Kõrvalfoorumis lahkab madis64 phonovõimendi lahendusi. Hetkel jõudnud Fet ja A-klass lahendusteni. Kuniks ta seal praktikal on, loeme teooriat
    Siin pikem artikkel aastast 96, kus CD valguses kirjutatakse vinüüli taasesitusest. Palun mitte hakata paukuma enne, kui lisaks neile kahele lausele ka kogu artikli (8 lk) läbi lugenud oleme
    ,,,No doubt, we can more readily hear music embedded in thermal noise than in quantization noise. Why? Digital noise destroys information,whereas thermal noise adds innocuous, unrelated information to music,,,
    ... I have shown that the phono playbacksystem is capable of greater dynamic range than 16-bit digital,,,

    http://www.analogplanet.com/images/v...amic-range.pdf
    viimati muutis kasutaja martk; 24 m 2016, 12:50.
    Digital is like formaldehyde, first it kills the music, then it stores it forever.

    #2
    Vs: LP mürad ja dünaamika

    Vinüüli puhul on väidetavalt omavahel tihedalt seotud kolm tegurit 1)Müra tase 2)Salvestus nivoo 3)Vao kulumine

    Salvestusnivoo suurendamisega saab singaali-müra suhet parandada, kuid jäigema helipeaga kuulamisel pidid vaod oluliselt kiiremini kuluma, seda eriti sisemistel radadel. Kõrgema nivooga plaate ilmselt ei träki ka kõik pead kuigi hästi. Dünaamikat saab salvestusnivoo tõstmisega samuti laiemaks, kuid seal on samuti piirid ees. Mida kõrgem salvestusnivoo, seda rohkem on mänguruumi ainult vaiksema otsa poole.

    Vahet pole, mis liiki müra on kui signaal on alla müra nivoo, siis ta sinna uppub, lihtsalt digitaalne müra on iseloomult häirivam.

    Comment


      #3
      Vs: LP mürad ja dünaamika

      Ma nii diagonaalis lugesin üle aga tundub selline tüüpiline artikkel, kus kirjutajal on vaja midagi kellelegi tõestada ja siis võetakse kasutusele pooltõed ning asjasse mitte puutuvad argumendid. Mis puutub siia korrektori suur dünaamika või väike müra kui LP enda peal on heli hulka kehvemate parameetritega. Kuskil üsna lõpus on kirjas et 55 dB on stanadardi järgi nõutav müra tase LP-l aga mitte ühtegi mõõtmist selle kohta, kui suur ta tegelikult on või kui suured on LP THD ja IM moonutused ning faasi moonutus või ASK ebaühtlus tänu 2 korda ASK korrigeerimisele.
      See on väga vana vaidlus muidugi kas LP või CD ja keegi suht nimekas spetsialist (ei mäleta enam nime) võttis selle kunagi kokku nii et LP teeb kõrvaga meeldivamaks just see, et ta moonutab tugevalt nagu spetsiaalne DSP aga moonutab ta just nii, et heli muutub meeldivamaks.
      Lisaks on seal CD SNR pakutud kui 96dB, mis tänapäeval väikese nipitamisega on tegelikult kuskil üle 100 dB. Unustatakse ka ära see, et kui on kehvema poolne vinüüli mängija või kulunum plaat, siis LP reaalsed parameetrid halvenevad oliliselt, CD-lt saab ka suht odava mängijaga ikka sama SNR kogu ribas ja ka peale sajandat kuulamist.
      viimati muutis kasutaja moi; 25 m 2016, 12:49.

      Comment


        #4
        Vs: LP mürad ja dünaamika

        LP moonutusest ja ülekostvusest:
        ...There is quite a lot of distortion in the mechanism of music reproduction from LP. Our measurements show 1% is typical at normal music levels. Luckily, it is undetectable second harmonic distortion. Around 5%-10% of second harmonic must exist before it is detectable and then only as a lightening of timbre - not a nasty sounding effect...
        ...Cartridges can be relatively poor in this area, and the LP too, often with just 20dB separation, a pathetically low figure compared to other sources (VHF/FM radio 40dB: CD 110dB). Yet the stereo illusion is still subjectively maintained. One reason is that the human head manages only 20dB or so separation between the ears and is used to working with this amount, so around 25dB-30dB of separation is adequate in practice for a good sense of stereo....
        http://www.hi-fiworld.co.uk/vinyl-lp...html?showall=1

        Digital is like formaldehyde, first it kills the music, then it stores it forever.

        Comment


          #5
          Vs: LP mürad ja dünaamika

          [Seebikarbikõne]
          "Teooriatundi sisse põigates" arvaksin ma omalt poolt tagasihoidlikult seda, et kõik need meetodid, valemid ja numbrid on suhteliselt mõttetud, kui (kaubandusvõrgus müüdavale) cd-le (millele leidub ka "oma aja vinüül" vasteks) on peale lajatatud mingi x-järgu salvestis.

          Jaak Joala Suveöö => lõpuosas ca kuuesekundililne "keeled ja pasunad"-lõik panevad vinüülilt minu ihukarvad tõusma, hiljuti väljatud cd-lt tulev heli ei pane kulmegi kergitama.

          Marianne Faithfull Broken English => "A Perfect Stranger"-ile lajatatud salvestised oleks nagu kolmanda astme kassetikalt võetud (koos sahinaga), vinüülilt tulevad ehedalt.

          Jne jne - neid näiteid võib vist tooma jäädagi.

          Tulles tagasi martk poolt viidatud artikli juurde näib autori üheks põhiteesiks olevat, et inimkõrv suudab analoogmürasse mattuva kasuliku signaali alateadlikult "kätte saada" samas kui digitaalprotsess selle "hävitab".

          Tuleb meelde 70-tel "ameerika hääle" kuulamine - ükskõik, millised segajad ja eetrimüra peal ei olnud, saade sai ikka kuulatud.

          Samamoodi vinüülidega - minu aju elimineerib küll taustamüra kui ebaolulise (mõistuse piires loomulikult) ja "saab kätte kasuliku signaali", samas kui cd-lt tulevad lood on tihti siiski "konservi" tasemel (kasulikud, kuid naturaalse lihaga võrdlust ei kannata) ja "digitaalne vaikus" on vanemas eas lausa mõneti häirivaks muutunud (looduses vaikust ei esine).

          Ehk kokkuvõtteks - ma olen ilmselt liiga vana, et selle teooriaga enam oma pead vaevata ...

          [/Seebikarbikõne]

          Comment


            #6
            Vs: LP mürad ja dünaamika

            Ei tea kas minu aju on teistmoodi ehitatud aga mind ikka tugevalt need vinüüli sahinad ja krõpsud häirivad.

            Comment


              #7
              Vs: LP mürad ja dünaamika

              Esmalt postitatud moi poolt Vaata postitust
              Ei tea kas minu aju on teistmoodi ehitatud aga mind ikka tugevalt need vinüüli sahinad ja krõpsud häirivad.
              Ega mul krõpsudega (kriimustustega) vinüüle nagu ei leidugi ja sahina talutav määr võib ka sõltuvalt vinüülile pandud salvestisest erinev olla.

              Igal juhul aga on minu jaoks ebameeldivad kesise (minu maitse jaoks) kvaliteediga cd-d - hoolimata sahina/müra puudumisest. Audioahela kaela ei saa kesisust ka mitte ajada, kuna on ka hea heliga cd-sid (tegelikult neid vist enamus, kuna kehvemad on aegade käigus rajalt maha võetud).

              Eks ta isikliku maitse-eelistuse asi ole.

              Comment


                #8
                Vs: LP mürad ja dünaamika

                Lugedes moi arvamust ja esimese postituse lingilt lk 18-19 andmeid ning selgitust on vinüül surnud. RIP.
                Digital is like formaldehyde, first it kills the music, then it stores it forever.

                Comment


                  #9
                  Vs: LP mürad ja dünaamika

                  Jah? Lk18-19 olevad andmed on vist salastatud 75 aastaks, sest lihtinimesena ma neid lugeda sealt lingilt lihtsalt ei saa (sest neid lehekülgi poleks nagu skaneeritudki)...
                  Kui tõde võib välja öelda ainult sosinal, on riigi vallutanud vaenlane.
                  Konfutsius

                  Comment


                    #10
                    Vs: LP mürad ja dünaamika

                    Ei märganudki algul, et PDF-ist on need lehed puudu, oleks hea teada küll, mis seal kirjas.
                    Aga ega minu arvamus kohe vinüüli maha ei kanna. Nii kaua kui inimesed neid emotsioonide saamiseks ostavad, nii kaua ka tehakse, see kumb on tehniliselt parem on suht teisejärguline, kui emotsioonid määravad.

                    Comment


                      #11
                      Vs: LP mürad ja dünaamika

                      jäi ette

                      "Directly or indirectly, all issues related to sound should be decided by the ear as an organ of hearing: conclusions that are given by the ear is no longer necessary to challenge. Lord Rayleigh (John William Strutt)

                      Comment


                        #12
                        Vs: LP mürad ja dünaamika

                        See on ka päris hea info valgel paberil. Jooniselt 1. Sonic cutting limits... on näha kuidas peab heli enne piiratud olema, et ta enam vähem LP peal mängitav oleks.

                        Comment


                          #13
                          Vs: LP mürad ja dünaamika

                          Esmalt postitatud moi poolt Vaata postitust
                          Ei märganudki algul, et PDF-ist on need lehed puudu, oleks hea teada küll, mis seal kirjas.
                          Sa ju kohe algul kirjutasid, et lugesid sümptomeid diagonaalis ja panid diagnoosi. (Seda juhtub nii meil kui mujal arstidega, Mõnikord on tulem fataalne, teinekord aitavad advokaadid välja)
                          Uurisin seda kahe lehekülje puudumist eesti professorilt, kel vaba juurdepääs TTÜ ja MA arhiividele. Kummaski seda ajakirja pole. TÜ-ga lähisuhteid pole. Kes on siin foorumis võimeline need kaks puuduvat külge tekitama? Mõni välistudeng, kes usas või kanadas õpib ja siinset konnatiiki loeb?
                          viimati muutis kasutaja martk; 30 m 2016, 00:09.
                          Digital is like formaldehyde, first it kills the music, then it stores it forever.

                          Comment


                            #14
                            Vs: LP mürad ja dünaamika

                            Kirjatükile panin jah diagnoosi diagonaalis lugemise põhjal aga LP-le ikka vana rasva pealt.

                            Comment


                              #15
                              Vs: LP mürad ja dünaamika

                              Esmalt postitatud madis64 poolt Vaata postitust
                              Ega mul krõpsudega (kriimustustega) vinüüle nagu ei leidugi ja sahina talutav määr võib ka sõltuvalt vinüülile pandud salvestisest erinev olla.

                              Igal juhul aga on minu jaoks ebameeldivad kesise (minu maitse jaoks) kvaliteediga cd-d - hoolimata sahina/müra puudumisest. Audioahela kaela ei saa kesisust ka mitte ajada, kuna on ka hea heliga cd-sid (tegelikult neid vist enamus, kuna kehvemad on aegade käigus rajalt maha võetud).

                              Eks ta isikliku maitse-eelistuse asi ole.
                              Mitte et paha pärast aga kas teatud juhtudel, need krõpsud ja sahinad polegi segavad? Inimese vanusega ju kõrgemate sageduste kuulmine väheneb (seda omas pereski testitud - 18kHz kuuleb ~4 aastane hästi, ise enam ei kuule.)
                              Olen istunud kõrvuti vinüülikuulajaga, kes rahulikult väitis, et korraliku süsteemi puhul krõpse(vaikseid krõbinaid) ja sahinaid ju polegi. Kahjuks/õnneks olid need sel hetkel, minu kõrvale need täiesti kuuldavad.
                              -

                              Comment

                              Working...
                              X