Teade

Collapse
No announcement yet.

Olimp 003 toidete ümbertegemisest

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Olimp 003 toidete ümbertegemisest

    Praegu minu käes oleva maki Olimp 003 stabiliseeritud toidete plaadiga on ilmselt midagi juhtunud, sest keegi remondimees on tekitanud -15V jaoks uue plaadi ning selle liimipüstoli abiga seina külge plätserdanud (kui huvi, võin pilte näidata).
    Millega seoses tekkis mul mõte kogu toiteplokk välja vahetada. Oma võhiklikkuses mõtlesin kõigepealt 78/79XX kivide peale.
    Vaja on järgmisi pingeid:
    +15V 0,5 A, pulsatsioon alla 4 mV
    -15V 0,5 A, pulsatsioon alla 4 mV
    +5V 0,6 A, pulsatsioon alla 5 mV
    ning stabiliseerimata
    +35V 0,5A ja +150V 0,01A
    Viimastega pole probleemi. Kuid stabiliseeritud pingete saamiseks 78/79 kive kasutades eralduks neil igaühel umbes 6W soojust. Mistõttu küsin, kas on olemas mõistlikumat ja mitte liiga keerulist lahendust ülalmainitud kolme pinge saamiseks.
    Tänan abi eest!

    #2
    Vs: Olimp 003 toidete ümbertegemisest

    Peavalu põhjuseks siis stabilisaatorite liigkõrged sisendpinged, mis NSVL elektrivõrgu seisukorda ja 220V nominaali arvestades võisid põhjendatud olla. Kuidagi peab tarbetu võimsuse siiski soojuseks muutma, sest impulssstabilisaatorid sellisesse seadmesse hästi ei sobi.
    Paar varianti: võimsad eeltakistid peaksid sobima, sest stabilisaatorite koormused muutuvad vähe. Teine variant: 78/79 stabilisaatorite jadaühendus (nt 24V - 18V - 15V või 5V puhul 8V - 5V). Uue trükkplaadi valmistamise puhul peaks taolise variandiga piisav jahutus saavutav olema ka lihtsalt fooliumi pinnaga ilma spets radiaatoreid kasutamata.

    Comment


      #3
      Vs: Olimp 003 toidete ümbertegemisest

      Konkreetselt selle maki puhul on lubatud võrgupingeks 220V +-10%. Minu praktikas pole ka olnud juhust, et praegune võrgu pinge 230V põhjustaks stabilisaatorite ebastabiilsust või maha põlemist. Kui ongi tekkinud olukord, et stabilisaatori väljundpinged on muutunud siis on selleks reguleerimise võimalus ja saab pinged seadistada. Kui selles konkreetses pillis on veel olemas tehase toiteplokk siis on lihtsam lahendus see remontida Kui seda tehase plaati originaalis enam pole siis on teine teema. Kindlasti kui kasutada 78/79 siis tuleb need panna need sobiva radika peale ja mitte loota juslikule jahutusele. Mina ei loobuks tehase stabikatest. Toitepinged stabika lõpus peavad olema täpsed, eriti veel +5V sest sellel toitel tööab juhtimise loogika ja need kivid ülepinget ei talu. Mis stabika kividesse puutub siis on kurbi kogemusi ja paaril korral on need lühisesse läinud ja stabilka lõpus on sama pinge kui sisendis, vaat siis enam midagi head loota pole. See juhtus kui sai jõutransside juhtimiseks +12V kasutatud kivi ja väljund juhtis transse. Olid võimsad stabilkad 24/12V 25A. Kooliraha läks kalliks. Peale seda sai juhtplokk tehtud transsidel ja ülepinge kaitsega.Ei tunne nii hästi nende kivide hingeelu, sellest ka negatiivne suhtumine eriti veel kui tegemist on sellise tundliku teemaga nagu on seda ülepinge tekkimise võimalus. Selle maki tehase plokkides aga sellist olukorda pole ette tulnud, kuid on olnud juhuseid, kus juhtahelate transid on olnud katkestuses ja pinget väljundis lihtsalt pole. 003-el on oma plokk ja pole sama mis on näit. 004- s kasutusel, kuid analoogne, sest kõik muu, mis toitega on seotud on sama. Ka sisend pinged. Originaalis on olnud küll jamasid sillaga KZ- 412A +5V toite ahel ja seda mitmel korral, kuid pole olnud viitsimist teadust teha miks nad ära lähevad. Üldiselt on töötemperatuur neil suht kõrge ja võib olla tekib termiline läbilöök. Enda makile panin need sillad plekist radika peale. Üks täiendus tuleb veel kindlasti teha ja see on korralik võrgu filter, igasuguste pulsside mahalõikamiseks Selle peaks saama mingist raskemakaliibri prinreist, või taolisest seadmest.
      viimati muutis kasutaja humax; 10 m 2012, 16:16.

      Comment


        #4
        Kui soovitakse just ümbertegemist, siis originaalskeemi taastamine tuleb kõne alla ainult soovitusena.

        Mis puutub aga 5V loogika toitesse , siis kõikumine 5 kuni 10 protsenti on OK.
        viimati muutis kasutaja Scott; 11 m 2012, 03:44. Põhjus: kokku

        Comment


          #5
          Re: Vs: Olimp 003 toidete ümbertegemisest

          Aitäh nõuannete eest! Mul tuleb nüüd mõnepäevane paus, mille järel kaevan originaalplaadi välja ja vaatan, mis olukorras ta on. Kui õnnestub taastada -- väga hea!
          Kui ei õnnestu -- see stabilisaatorite järjestiklülitus oleks mul endalgi pidanud pähe tulema, kunagi olen seda autos 5 voldi saamiseks kasutanud. Jahutusega uuel toiteplokil väga probleeme ei tohiks tulla, sest originaalploki võimsustransid (KT816/KT817) on päris kopsakate radiaatorite peal, mida peaks kasutada saama.

          Comment


            #6
            Vs: Olimp 003 toidete ümbertegemisest

            Ja võimalik, et sobivad ka 78/79 seeria integraalstabilisaatorid hajuvõimsuse poolest selle voolu puhul nendele radiaatoritele.
            viimati muutis kasutaja bnman; 10 m 2012, 17:04.

            Comment


              #7
              Vs: Olimp 003 toidete ümbertegemisest

              Toiteploki ringitegemisel jääb ju heli üsna samaks, nii et on ainult enesega rahulolu rõõm.

              78/79 seeriast kardetavasti on päris palju ka vuhvleid, pead kindlasti nimega asja ostma (nagu KaruTEC ütleb). LM340/LM320 parameetrid on diagonaalis lugemisel üsna samad ST variantidega 78/79-st. Soojust eraldub neil samapalju kui originaalskeemis transsidel, nii et peaks piisama ka originaalradikatest.
              If you think education is expensive, try ignorance.

              Comment


                #8
                Vs: Olimp 003 toidete ümbertegemisest

                Esmalt postitatud andreie poolt Vaata postitust
                Toiteploki ringitegemisel jääb ju heli üsna samaks, nii et on ainult enesega rahulolu rõõm.

                78/79 seeriast kardetavasti on päris palju ka vuhvleid, pead kindlasti nimega asja ostma (nagu KaruTEC ütleb). LM340/LM320 parameetrid on diagonaalis lugemisel üsna samad ST variantidega 78/79-st. Soojust eraldub neil samapalju kui originaalskeemis transsidel, nii et peaks piisama ka originaalradikatest.
                +1
                Ja nagu eelpool mainutud, pane ballasttakistid ette ja lüüt selle järgi j (saad veel lisa filtreerimise ja hajutad võimsust).
                Kas kuidagi trafo "väljavõtetega" mängida ei annaks ?
                To humax : Toiteploki juhtelemendi lühise korral on väljundis sisendpinge, vahet pole, mis tüürib. 003-s lihtloogika, seda saab vajadusel parandada ja ega see 555 seeria nii pirtsakas kah toitele pole. Palju hullem on K176 jms. Toidet kannatavad, kuid häireid mitte.
                Elu on nagu lintmakilt muusika kuulamine. Mida lõpupoole, seda kiiremini hakkab linti äraandev ketas pöörlema...

                Comment


                  #9
                  Vs: Olimp 003 toidete ümbertegemisest

                  Võrgufiltritest to Humax

                  Neil filtritel on kaks otstarvet: esiteks päästa toiteplokki hävingust võrgust tulevate häirete tõttu ja teiseks säästa teisi toiteplokist lähtuvate häirete eest. See on suurepärane ja toimib impulsstoiteplokkide puhul. Kuid 50 Hz trafotoite puhul on trafo ise suurepärane madalpääsfilter ja mingid mikrosekundilised kilovoldised lihtsalt ei jõua teisele poole ega hävita seadet ennast.
                  Kas ma eksin?

                  Comment


                    #10
                    Vs: Olimp 003 toidete ümbertegemisest

                    Sa unustasid võimaliku ülelöögi.

                    Muide, mul avataris on välguga pihta saanud o005
                    Elu on nagu lintmakilt muusika kuulamine. Mida lõpupoole, seda kiiremini hakkab linti äraandev ketas pöörlema...

                    Comment


                      #11
                      Vs: Olimp 003 toidete ümbertegemisest

                      Esmalt postitatud bnman poolt Vaata postitust
                      Võrgufiltritest to Humax

                      Neil filtritel on kaks otstarvet: esiteks päästa toiteplokki hävingust võrgust tulevate häirete tõttu ja teiseks säästa teisi toiteplokist lähtuvate häirete eest. See on suurepärane ja toimib impulsstoiteplokkide puhul. Kuid 50 Hz trafotoite puhul on trafo ise suurepärane madalpääsfilter ja mingid mikrosekundilised kilovoldised lihtsalt ei jõua teisele poole ega hävita seadet ennast.
                      Kas ma eksin?
                      to bnman. Ehk Lgp A.P. Ei, sa ei eksinud ja teoreetiliselt on kõik väga õige ja nii see on. Ma ei mõelnud filtri kasutamise korral, et see aitaks mingil määral toiteploki hävingut või riknemist vältida. Seda kindlasti mitte! Kuid praktikas väljakujunenud ja korduvalt kinnitust leidnud, et filtri kasutamine isegi trafotoite korral annab positiivse tulemuse impulshäirete mahasurumisel, mis on tänapäevases elektrivõrgus sagedam nähtus kui varasematel aegadel. See pole laest võetud idee ja on olnud vajadus ja ka selle lahendus, kasutada võrgu filtrit. Pole ka mõtet neid ise hakata tegema ja leiutama kui vastavaid seadmeid lendab küllaldaselt prügikasti, kus sobivad tükid on juba tehase valmistatud ja kompaktses olekus olemas. See oleneb ka kohast ja tingimustest ja võrgus töötavatest seadmetest, millise kvaliteediga on võrgutoide. Kasutamine pole kohustuslik, aga võimalus. Minu viga on selles, et ma küll vihjasin sellele aga jätsin omapoolse põhjenduse lahti kirjutamata, kui soovituse, häiretest vabanemiseks või nende vähendamiseks. Ka tavalise trafo toite kasutamisel on olnud probleemi võrgu häiretega ja olen selle lahendusega probleemist vabanenud. Seda just audio aparatuuris. Mul pole ka midagi selle vastu, mida keegi ehitada või ümber ehitada tahab. Pole minu probleem. Mina lähtun ratsionaalususest. Oma probleemidele leian alati lahenduse. Kuna ma siit foorumist eriti nõuandeid küsimas ei käi, kuid võin mõnel teemal midagi postidada siis seda olen ka teinud. Suvel juhtun siia üldse väga harva sest teises elukohas pole neti võimalust. Puudub võrk, olgugi et see pidi katma kogu Eestit, kuid kahjuks ei. Soovin kõigile ilusat suve, Äikest ja päikest!
                      Minu lugupidamine.

                      Muide, mul avataris on välguga pihta saanud o005

                      Kunagi julmal ajal tõi üks vana meheke teleka remonti ja ütles. et olevat äike olnud ja välk sisselöönud, kui hakkasin kaant maha võtma siis oli vanal ehmatunud pilk silmades ja ütles, et pojake ole ettevaatlik sest välk lõi sisse ja võib veel "praegastki" seal sees olla!
                      viimati muutis kasutaja humax; 12 m 2012, 13:59.

                      Comment


                        #12
                        Re: Vs: Olimp 003 toidete ümbertegemisest

                        Tere õhtust kaasamõtlejatele!

                        Kruvisin toidete plaadi välja. Nagu juuresoleval pildil näha, on -15V osaga kaunis halvasti ümber käidud:



                        Ma oma aruga hakkaksin uue tegemisele mõtlema, aga ehk on teisi soovitusi?

                        Comment


                          #13
                          Vs: Re: Vs: Olimp 003 toidete ümbertegemisest

                          Mis seal siis nii häda on. See plaat ikka väga ilus võrreldes nii mõnegagi .Uued jupid sisse ja vajadusel traadid radade asemele.
                          Elu on nagu lintmakilt muusika kuulamine. Mida lõpupoole, seda kiiremini hakkab linti äraandev ketas pöörlema...

                          Comment

                          Working...
                          X