Teade

Collapse

Foorumi reeglid.

Foorumi reeglistik on uuendatud. Palume tutvuda ja arvesse võtta.
http://www.elfafoorum.eu/faq.php
See more
See less

Naljakad juhtumised ning äpardused -õnnetused

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Naljakad juhtumised ning äpardused -õnnetused

    Oleks tore kui te paneks kirja oma naljakad juhtumised, mis teil on juhtunud midagi elektroonikaga seoses tehes. Ise unustasin ükskord multimeetri teise funktsiooni peale panna ja mõõtsin kogemata seinast ampreid ;D
    viimati muutis kasutaja pic; 02 02 2022, 20:18.

    #2
    Mul laps sai sama asjaga hakkama- nägi et ma neid otsi kuhugi pistsin ??? ja enne kui ma märkasin olid need otsad juba seinas alajaama takistust mõõtmas. Tulevärk kaasnas ka muidugi asjaga ;D ;D ;D.
    ehh... andrjusa

    Comment


      #3
      Võib-olla on see natuke õpetlik ka...
      Ühesõnaga parandasin diginäiduga ampertamge. Sain kenasti pildi ette ja eraldi otcte pealt mõõtis pinget ka. Aga voolu/võimsust/cosFid jne ei mõõda.  Näit kenasti nullis. Pusisin tükk aega, mõtlesin, et äkki tahab suuremat voolu ja tarisin elektriradikagi kohale aga ikka ei midagi. Sõber tuli vaatama ja irvitas nagu põrguline - ma mõõtsin voolu terve võrgukaabli ümbert! Tegelikult tuleb tangid lüüa ümber 1 soone, muidu kompenseerub kõik ära ja näit ongi null.
      Et mõtlema peab enne, ida teed ja siis tegutsema!
      - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
      - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

      Comment


        #4
        Olen minagi oma multimeetriga seinast voolu mõõtnud (ostmise päeval :P), tõmbas laetule hämaraks ja arvuti restartis, aga mulitimeetri kaitse oli maja automaadist kiirem ja seega 120eeq ja Tevalost uus kaitse...

        Felchi tempu olen ka järgi teinud, st ampertangidega ümber toitejuhtme mõõtnud.
        Kui töötab - ära näpi! (A.Ots)

        Comment


          #5
          Ühel klassivennal oli mingi leidurist tuttav. Natuke kirjandusklassika Jaan Tatika moodi Oli teine leiutanud traktorile mingi vidina. Paraku tahtis imevärk liikumapanevat jõudu 220 voltsi elektrimootorist. Traktoril on aga aku, seega alalisvool. Tuligi siis Leidur elektroonikute juurde, trafo näpus ja palus abi selle traktroi akuga ühendamisel. Et 12V peaks ilusasti 220V-le tõstma (trafo ju tõstab pinget!) aga ta ei tea täpselt, mis klemmidega ühendada. Kuhugi aku külge kindlasti!
          - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
          - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

          Comment


            #6
            Üx kord väixena (3a või nii), kui isa mingit telekat parandas ja hetkel just jootis, võtsin mina tangid ja lõikasin tal kolbi juhtme läbi... azza, kus sädemeid lendas.. :P

            Comment


              #7
              Olen minagi Felch`i tempu järele proovind kui väiksem olin.
              Mitte ei saanud ampertangide näidust aru. :-/
              transistor[ätt]starline[punkt]ee

              Comment


                #8
                Parandasin kunagi mingit telekat, nagu vene 8 kanalinupuga telerid, ainult rootslaste toode. Polnud heli...
                Skeemi ei olnud... Algatuseks üritasin heli opvõimu välja vahetada - tuhkagi. ??? Üritasin siis mässata helitugevuse nupuga seotud ahelates - tuhkagi. ???
                Juhuslikult leidsin, et sel telel mingi plekitükist klemm, mis katkestas helisignaali kanali lülitamise ajaks, see oli kõver ja ajas heli alati maha!
                Sex, drugs & rock'n'roll -- need kolm sõna elavad igavesti!

                Comment


                  #9
                  Üks klassivend tahtis arvutit clokkida ja teadis asjast ainult nii palju, et protsessori pinget tuleb tõsta. Niisiis tahtis ta arvutile 380V sisse lasta ;D

                  Comment


                    #10
                    Tegevus toimus umbes kuu aega tagasi. Oli vaja toitekat, mis annaks välja 5 ja 12 volti (loogika ja releed). Sai hangitud vastavad pingeregulaatorid ning plaat valmis joodetud. Kontrollisin, et kõik funkas, ühest paarist jooksis välja 12V ja teisest 5V. Sulgesin karbi ja toppisin korpusesse. Hakkasin releedeplaati kontrollima. Ei funka. ??? Mitte üks relee ei rakendu, kui neile vool peale lasta (kasutasin testimise ajaks juhet, millega andis mätta transivõtmetest mööda juhtida). Mõõtsin terve plaadi üle, vahetasin transse, kontrollisin releesid. Ei midagi. Uurisin siis viimases hädas, palju plaadile pinget peale tuleb. 5V ??? Aga peaks olema 12V . Siis mulle hakkas muidugi tunduma, et toiteka vent on ka kuidagi laisavõitu
                    Tuli välja, et regulaatorid (vist olid 7xLxx seeria fikseeritud väljundpingega regulaatorid) olid omavahel ilusti vahetusse läinud. Aitas kahe juhtme vahetamine toiteploki väljundpistikus ning ventikajuhtme teise kohta jootmine ;D
                    Hea, et loogikaplaati polnud ühendatud. :
                    Nagu vahelduvvool - on ja ei ole

                    Comment


                      #11
                      Igavesti vahva lugu oli siis kui tuli koolis valmis nikerdada mingi skeem mis pani 2 LED-i vilkuma. Käis siis üks klassivend poes ja tõi LED-e mis ise vilkusid kui pingestada. ;D
                      Elektrik läks baari pingeid maandama.

                      Comment


                        #12
                        Tea nüüd, kas see nii naljakas ongi aga...
                        Toodi arvuti remonti. Ise ehitatud. Ei töötanud tõesti. Lähemal vaatamisel selgus, et emaplaadi tagumine otc oli vastu metallkorpust keeratud - ju siis ei peetud distantspukse vajalikux => emaplaat kutu
                        Hiljem tuli sama masin uuesti, pidi suitsema. Nojah, oldi õppust võtnud, plaadi tagumine ots oli seekord üsna kõrgele tõstetud - 3 puksi all
                        Paha oli vaid see, et (AMD) prose radikas oli vale pidi ja peale esimest sisselülitamist ajas tinakuulikesi välja...
                        Emaplaadil olid ka söestunud piirkonnad prose läheduses.
                        Järgmine õppetund... ;D
                        - Vend Hieronymus tunneb Motorola toodete nimekirja kõige paremini, las tema ütleb.
                        - Motorola poolt loodud kiipide hulgas ei ole teda üles tähendatud. - Tähendab: ta on Intelist!

                        Comment


                          #13
                          Yks tuttav tôi kord nokia 6110, millest ta oli ise ilma antennita telefoni teinud. Antenni osa oli maha vôetud ja korpus ilusti pahteldatud ning viimistletud. Auto antenni pistik oli ära murtud koos plaadi radadega, ning antenniks oli juhtmejupp super attack liimiga plaadile liimitud.Imestas , et miks levi pole?
                          "Computers in future may weigh no more than 1.5 tons."(Popular Mechanics, 1949)

                          Comment


                            #14
                            Kord tuba koristades avastasin et pôrandal vedeleb mingi imelik asi vask klemmdega. Haarasin kohe asjast kinni et uurida millega tegu on - selgus et vana hea vahelduvvool - oma Eesti toode. Koristades olin pikendusjuhtme korpuse åra lôhkunud ja sain päris kobeda säraka
                            "Computers in future may weigh no more than 1.5 tons."(Popular Mechanics, 1949)

                            Comment


                              #15
                              Sai ka kord kõrgepinget genereeritud:
                              paigaldasin valveseadmesse toiteahela trafot, ja mingi pisike karvane kurat oli juhtmed segi ajanud.
                              peale pingestamist ei toimunud suurt midagi, ainult kerge urin kapi tagant - lähemal vaatlusel selgus, et tegemist oli pikendusjuhtmega mis rullis olles urises ja soojaks läks!
                              Esimese ehmatuse peale muidugi jooksis silme eest läbi film, kuidas ~4000V dioodisilda ja muud toiteskeemi kõrvetab, aga kui pistikud välja tõmbasin ja skeemi visuaalselt kontrollisin, ei olnud suuremaid vigastusi näha!
                              Ühendasin siis trafo õiget pidi tagasi, ja ennäe imet - kogu kellavärk läks käima ja isegi kaitsmed ei olnud maha põlenud Töötab siiamaani juba 6 aastat ! ( au ja kiitus C&K tehnikale ).
                              Head susserdamist !

                              Comment

                              Working...
                              X